Auto powypadkowe to dość pojemny termin, do którego można zaliczyć pojazdy uczestniczące w niegroźnej stłuczce oraz poważnie uszkodzone samochody po wypadkach. Przywrócenie takiego auta do należytego stanu często wymaga znacznych nakładów finansowych. Dlatego na rynku nie brakuje pojazdów, których naprawy wykonano jak najniższym kosztem. Podpowiadamy, czym właściwie jest samochód powypadkowy i jak ocenić jego stan przed podjęciem decyzji o zakupie.

auto powypadkowe

Ceny samochodów używanych znacznie wzrosły w ostatnich latach. Dlatego nie brakuje osób, które szukają tańszej alternatywy i sięgają po auta powypadkowe. Jeśli sprzedawca nie robi z tego faktu tajemnicy i poinformuje o zakresie wykonanych napraw kupującego, to ten ostatni może podjąć świadomą decyzję zakupową. Niestety nadal można trafić na nieuczciwych handlarzy, więc należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Podpowiadamy, jak ocenić koszty naprawy i na co zwrócić uwagę, kupując samochód powypadkowy. 

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Samochód powypadkowy – czyli jaki?

Określenie „samochód powypadkowy” działa zniechęcająco na większość osób szukających auta z drugiej ręki. W dużej mierze wynika to z nagannych praktyk stosowanych przez nieuczciwych handlarzy, którzy naprawiają uszkodzone pojazdy najtańszym kosztem. Pomimo coraz większej świadomości wśród kupujących niestety wciąż można przeczytać historie o samochodach używanych, które oferowano jako bezwypadkowe, a okazały się jeżdżącym złomem złożonym z trzech różnych pojazdów. 

Trudno jednoznacznie określić, czym jest auto powypadkowe. W efekcie można natrafić na wiele definicji, które znacznie różnią się między sobą. Niektórzy autorzy sięgają po art. 177 § 1 Kodeksu karnego. W myśl przepisu każde zdarzenie drogowe w ruchu lądowym, które powoduje naruszenie mienia i śmierć jednej z osób, czy naruszenie narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwający więcej niż 7 dni kwalifikowane jest jako wypadek drogowy.

Wspomnianą kwalifikację prawną trudno jednak odnieść do szkód na pojazdach, ponieważ wg przepisów za auto powypadkowe mógłby zostać uznany pojazd, który np. przejechał komuś po stopie. W takim zdarzeniu mogło dojść do poważnych złamań i potrzeby długiej rehabilitacji, lecz samochód nie byłby w żaden sposób uszkodzony.

Według niektórych artykułów dostępnych w internecie i w prasie motoryzacyjnej auto powypadkowe to takie, w którym doszło do odpalenia poduszek powietrznych. A co, gdy pojazd nie był wyposażony w airbag lub urządzenie nie zadziałało, bo np. kierowca nie zapiął pasów bezpieczeństwa? Chcesz dowiedzieć się co zrobić, gdy w aucie wystrzeli poduszka powietrzna? Cena, dostępność i wymiana zostały szczegółowo omówione na naszym blogu.

Z kolei w innych publikacjach można trafić na informacje, że za samochód powypadkowy uważa się pojazd, w którym demontowano pas przedni. To fakt, że często podczas wypadków dochodzi do uszkodzenia przodu, lecz co, jeśli elementy nadwozia zdemontowano w celu naprawy? 

Auto powypadkowe to dość pojemny termin, który nie doczekał się jednoznacznej definicji. W celu unormowania tego zjawiska warto zastanowić się, czym zatem jest samochód bezwypadkowy. Zdaniem wielu specjalistów oraz rzeczoznawców motoryzacyjnych pojazd bezwypadkowy to taki, który nigdy nie wymagał ingerencji blacharskiej czy lakierniczej, a żaden z elementów nadwozia nie został poddany naprawiezauważa ekspert Inter Cars.

Nie zawsze opłaca się naprawiać auto powypadkowe 

Nawet mocno uszkodzone auto powypadkowe można naprawić zgodnie z procedurami przewidzianymi przez producenta. Problemami są natomiast koszty i czas potrzebny do wykonania tak skomplikowanej operacji, co sprawia, że proces może stać się nieopłacalny. Dlatego towarzystwa ubezpieczeniowe stosują termin tzw. szkody całkowitej. W przypadku polis autocasco maksymalny koszt naprawy może wynosić zazwyczaj 70% wartości samochodu sprzed wypadku. Gdy koszty naprawy okażą się wyższe, ubezpieczalnia wypłaci różnicę pomiędzy wartością auta po wypadku a przed tym zdarzeniem. Wtedy właściciel pojazdu decyduje, czy auto powypadkowe zostanie naprawione, czy sprzedane w obecnym stanie.

Auto powypadkowe – czy warto kupić?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto kupić auto powypadkowe? Każdy przypadek może być inni, a wiele zależy od skali uszkodzeń i sposobu naprawy. 

Typowa stłuczka parkingowa, podczas której uszkodzony został błotnik, zderzak czy reflektor, nie dyskwalifikuje auta z dalszej eksploatacji. Także poważniejsze naprawy włącznie z wymianą i naprawą kilku elementów karoserii nie muszą wpływać negatywnie na stan pojazdu, pod warunkiem że wykonane zostały starannie i fachowo. Jeśli auto miało szkodę komunikacyjną i zostało naprawione przez fachowy serwis, to używane nadal może być warte zainteresowania. Przed ewentualnym zakupem należy dokładnie sprawdzić zakres prac oraz dokumentację potwierdzającą wykonanie naprawy. 

samochód powypadkowy

Znaczna część samochodów importowanych do Polski jest w mniejszym lub większym stopniu uszkodzona blacharsko bądź lakierniczo. Dlatego kupując używane auto, występuje duże prawdopodobieństwo, że pojazd poddany został naprawie, co może, ale też nie musi stanowić problemu. Wszystko zależy od jakości naprawy, a z tym niestety bywa różnie, ponieważ niejeden sprzedający nastawiony jest na jak największy zysk. Stąd wiele napraw wykonywanych jest „na handel”, czyli po linii najmniejszego oporu. 

Może lepiej kupić auto powypadkowe i samodzielnie je naprawić? Cena zakupu uszkodzonego samochodu może wydawać się okazyjna. Warto jednak zachować zdrowy rozsądek i nie podejmować spontanicznych decyzji. Jeśli nie masz dużego doświadczenia w naprawach blacharsko-lakierniczych, to skorzystaj np. z pomocy rzeczoznawcy, który określi przewidywane koszty naprawy. Cena za tego typu usługę wynosi zazwyczaj od 300 do 500 zł. Dzięki temu dość dokładnie oszacujesz, jakiej kwoty będziesz potrzebować, aby we własnym zakresie naprawić auto powypadkowe. Czy warto wydać kilkaset złotych, aby uchronić się przed niespodziewanymi kosztami liczonymi w tysiącach? Odpowiedź zdaje się oczywista.

Jak sprawdzić, czy auto jest powypadkowe?

„Bezwypadkowy, idealny stan, jedyny taki” – tego typu slogany często można spotkać w ogłoszeniach. Do deklaracji sprzedawców warto podchodzić z pewnym dystansem i na własną rękę ustalać rzeczywistą kondycję oferowanego auta. Już samo zachowanie sprzedawcy, takie jak próby pospieszania w podjęciu decyzji, zdawkowe odpowiedzi na pytania dotyczące stanu technicznego, czy proponowanie wypisania umowy sprzedaży na ostatniego właściciela auta za granicą, często są sygnałami ostrzegawczymi, których nie należy bagatelizować.

Wielu kupujących korzysta z mechanicznych lub elektronicznych mierników grubości lakieru. Urządzenia tego typu są zazwyczaj niedrogie i pozwalają określić, czy elementy karoserii były naprawiane lub lakierowane. 

auto powypadkowe czy warto

W większości samochodów fabryczna grubość powłoki lakierniczej wynosi zazwyczaj od 90 do 150 mikronów. Każdy z elementów karoserii warto sprawdzić w kilku miejscach, a także zwrócić szczególną uwagę na stan podzespołów nośnych nadwozia. Gdy miernik wskaże grubość lakieru przekraczającą 150 mikronów, zazwyczaj świadczy to o naprawie lakierniczej. Gdy wartość jest kilkukrotnie większa, to najprawdopodobniej znalazłeś element nadwozia naprawiany za pomocą szpachli. Jak jeszcze podczas oględzin sprawdzić, czy auto miało kolizję? Jak czytać oznaczenia na szybach i lampach wyjaśniamy na naszym blogu.

Jak sprawdzić, czy auto jest powypadkowe jeszcze przed wizytą u sprzedającego? Większość ogłoszeń samochodów używanych zawiera numer VIN, co pozwala na zweryfikowanie historii w autoryzowanym serwisie lub w płatnych bazach danych. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie rozpowszechnione na rynku północnoamerykańskim. Dzięki temu możesz za niewielką opłatą sprawdzić historię szkód samochodu pochodzącego z USA i Kanady. 

Wizyta w ASO nie musi ograniczać się jedynie do sprawdzenia historii auta w bazie danych producenta. Wiele serwisów wykonuje odpłatne przeglądy stanu technicznego sprzedawanych samochodów. Usługa kosztuje ok. kilkuset złotych, jednak pozwala sprawdzić nie tylko, czy sprzedawany jest samochód powypadkowy, lecz także zweryfikować stan techniczny. Ponadto zdobytą wiedzę na temat kupowanego samochodu możesz wykorzystać do wynegocjowania niższej ceny.

Gdzie kupić części do naprawy powypadkowego samochodu?

Kupując używane auto powypadkowe do naprawy, będziesz potrzebować wysokiej jakości części zamiennych. Pozwoli to przywrócić karoserię Twojego nowego samochodu do odpowiedniego stanu. Wybierz produkty pochodzące od renomowanych producentów. Dzięki temu zyskasz pewność długiej i bezproblemowej eksploatacji. Sprawdź elementy nadwozi z oferty sklepu Inter Cars, gdzie znajdziesz szeroki wybór podzespołów do każdego modelu samochodu.

Kupując auto powypadkowe, należy zachować szczególną czujność

Wśród ogłoszeń nietrudno trafić na auto powypadkowe. Nie zawsze należy taki pojazd od razu skreślać, choć wiele zależy od jakości oraz technologii napraw. Im większa szkoda, tym szerszy zakres kosztownych czynności. Niestety na rynku nie brakuje aut używanych, których powypadkowe naprawy wykonano „na handel”. Choć sprzedawca powinien poinformować o wcześniejszych naprawach, to i tak warto skorzystać z wszystkich dostępnych form weryfikacji stanu auta przed zakupem. Możesz sięgnąć zarówno po podręczne mierniki grubości lakieru, jak i sprawdzić w bazie ASO historię napraw samochodu. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Szkoda całkowita to termin używany przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Oznacza to próg wartości, do którego naprawa uszkodzonego pojazdu jest opłacalna. Koszty naprawy poszczególnych modeli mogą być bardzo zróżnicowane. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przypadku uznania szkody całkowitej przez ubezpieczalnie auto po należytej naprawie powróciło na drogi.

Poza ogłoszeniami publikowanymi na popularnych stronach internetowych możesz znaleźć także firmy specjalizujące się w sprzedaży aut powypadkowych. Niektóre z nich organizują aukcje uszkodzonych samochodów pochodzących np. z ubezpieczalni. Wzięcie udziału w licytacji możliwe jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników. Dostęp do aukcji możliwy jest zazwyczaj jedynie dla przedsiębiorców. 

Wielu właścicieli samochodów, które uczestniczyły w zdarzeniach drogowych, zastanawia się, gdzie sprzedać samochód powypadkowy? Na popularnych serwisach z ogłoszeniami motoryzacyjnymi nie brakuje ofert dotyczących sprzedaży uszkodzonych samochodów. Problemem może być natomiast ustalenie wartości, jaką ma auto powypadkowe. Kupujący pojazdy tego typu to najczęściej profesjonaliści, którzy zamierzają samochód naprawić lub zdemontować na części. Dlatego należy liczyć się z negocjacjami proponowanej ceny.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!