W przypadku samochodów matki Rolls-Royce – cena oraz niska dostępność są z pewnością aspektami wpływającymi na prestiż, z jakim kojarzy się ta marka. To wyjątkowe, niezmiernie rzadko spotykane samochody, będące uosobieniem i ekskluzywności. Choć większość osób nie może pozwolić sobie na zakup takiego auta, historia firmy z pewnością pełna jest fascynujących wydarzeń, które warto poznać. Ten samochód towarzyszył wielu politykom oraz głowom państw na najważniejszych dla historii świata spotkaniach. Odkrywamy sekrety marki!

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Jaka jest historia marki Rolls-Royce?
  2. Jakie są najważniejsze modele Rolls-Royce’a?
  3. Jakie ciekawostki o marce warto znać?

Rolls-Royce – historia marki

W przypadku marki Rolls Royce historia oraz sylwetki założycieli są równie interesujące, co same samochody. Wszystko zaczęło się w roku 1904, gdy na obiedzie spotkało się dwóch pionierów motoryzacji: Charles Rolls oraz Henry Royce. 

Henry Royce był inżynierem i miłośnikiem samochodów. Od młodości interesował się konstruowaniem pojazdów, analizował modele obecne na rynku, aż doszedł do wniosku, że sam mógłby zrobić to lepiej. Był perfekcjonistą i miłośnikiem dopracowywania każdego projektu w najmniejszych szczegółach. 

Charles Rolls był brytyjskim mechanikiem, ale także jednym z niewielu studentów mających do dyspozycji własny samochód. Brał udział w wyścigach i prowadził własny warsztat samochodowy. Sprowadzał także interesujące modele z zagranicy, lecz szukając krajowych, niezawodnych modeli nie miał dużego wyboru. Charles Rolls i Henry Royce poznali się w 1904 roku. Niestety kilka lat później Rolls zyskał smutną sławę pierwszej ofiary katastrofy lotniczej w historii Wielkiej Brytanii. 

Niemniej jednak, po tym spotkaniu, obaj miłośnicy motoryzacji nawiązali współprace, choć sformalizowali ją dopiero 2 lata później. Pierwszą fabrykę samochodów otworzyli już w 1906 roku w Manchesterze, by po 2 latach przenieść się do Derby. Przez następne dekady fabryka Rolls-Royce kilkukrotnie zmieniała siedzibę. 

W latach 20. właściciele marki spróbowali eksportować samochody do Nowego Świata, lecz ze względu na pogłębiający się wielki kryzys gospodarczy po dziesięciu latach zostali zmuszeni do powrotu do Wielkiej Brytanii. 

Ze względu na miłość Rollsa do lotnictwa, firma  przez cały okres swojej działalności zajmowała się nie tylko produkcją samochodów, lecz również silników samolotowych. Dopiero w 1973 rozdzielono obie te działalności, tworząc oddzielne spółki. 

Marka Rolls-Royce pozostała w rękach właścicieli do 1980 roku, gdy nastąpiła fuzja z firmą Vickers. Na tym etapie kapitał nadal pozostał brytyjski, lecz nie na długo. Już w 1998 roku prawo do marki uzyskała spółka Volkswagen, by po 5 latach RR przejęła grupa BMW. W obu przypadkach był to kapitał niemiecki. 

Zmiana właścicieli firmy Rolls-Royce

Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku marki Rolls-Royce  – cena jest gwarantem płynności finansowej, nie okazało się to prawdą. Pierwsi właściciele marki prowadzili ją spójnie oraz skutecznie, lecz po pewnym czasie konieczne okazały się odważniejsze ruchy. 

Kryzys finansowy mający miejsce w latach siedemdziesiątych wymusił sprzedaż przedsiębiorstwa firmie Vickers. Fuzja ta pozwoliła na przetrwanie marki, lecz po kilku latach konieczne było ponowne podzielenie działalności. Tym sposobem powstał oddział odpowiadający za produkcję silników lotniczych, a także Rolls-Royce Motors, mający zająć się wytwarzaniem samochodów. 

Firma Rolls-Royce, historia jej wykupienia i zmian na poziomie własności ponownie stała się głośnym tematem pod koniec lat 90. Wtedy konieczne okazało się sprzedanie marki koncernowi Volkswagen, który przez 5 lat dysponował prawami do  nazwy oraz logo brytyjskiej ikony motoryzacji. Następnie, w 2003 roku, BMW wykupiło wszystkie prawa związane z marką, znakiem firmowym oraz technologią. Przejęło tym samym wszelkie udziały VW. Od początku tego roku wznowiono produkcję i rozwój marki, rozpoczynając nowy okres w jej życiu. 

Rolls-Royce – symbol prestiżu

W przypadku samochodów Rolls-Royce, ceny nie są jedyną kwestią, które je wyróżniają. Są to  przede wszystkim auta o doskonałym wykończeniu, wyciszeniu oraz ogromnej precyzji na etapie produkcji. Od zawsze stanowią symbol luksusu i niezawodności. 

Rolls-Royce – najważniejsze modele

W przypadku wszystkich modeli marki Rolls-Royce – cena ograniczała grono potencjalnych klientów. Już od pierwszych lat działania firmy właściciele mieli pewność, że chcą tworzyć samochody najwyższej jakości, mające stanowić symbol luksusu. Jakie zatem były najważniejsze modele marki? 

Pierwsze modele marki Rolls-Royce – model 10 hp, 15 hp i inne

Początek firmy Rolls-Royce to model 10 hp, stworzony już w 1904 roku. Miał dwucylindrowy silnik 1.8 o mocy 12 koni mechanicznych. Choć panowie planowali wypuszczenie 20 sztuk tej wersji, ostatecznie udało się jedynie 16. Prawdopodobnie jeszcze 4 sztuki są zachowane w prywatnych zbiorach, w brytyjskim muzeum oraz w zasobach Bentleya. 

Wyjątkowo interesującą kwestią jest fakt, że przez wiele lat firma Rolls-Royce produkowała jedynie podwozia oraz silniki. Wszystkie inne elementy klient musiał zamówić w innej, zewnętrznej firmie. Na specjalne zamówienie jednak Rolls-Royce mógł pośredniczyć w tym procesie. 

Drugim modelem produkowanym przez firmę była wersja 15 hp. Wyparła ona model 10 hp, a charakteryzowała się trzycylindrowym silnikiem. Model ten został zaprezentowany na paryskich targach w roku 1905. Oba samochody wzięły także udział w wyścigach na wyspie Man. Kolejny model – Model 20 hp, występował w dwóch wersjach, standardowej oraz light. Ze względu na znacznie lżejsze nadwozie, model Light 20 mógł osiągnąć prędkość nawet do 84 kilometrów na godzinę. 

Ostatnim z czterech najwcześniejszych modeli jest 30 hp. To pierwszy Rolls-Royce od początku kierowany do klientów z najwyższej półki. Zamontowano w nim sześciocylindrowy silnik, który również zaprezentowano na targach w Paryżu. 

Modele przedwojenne

W przypadku samochodów marki Rolls Royce – cena oraz najwyższej jakości materiały były wyznacznikiem sukcesu, już od pierwszych lat działania firmy. Cztery modele wypuszczone w początkowych latach działalności nie były oczywiście ostatnimi. W okresie przedwojennym Rolls-Royce prężnie działał i stworzył m.in. następcę modelu 30 hp, mianowicie 40/50 hp, który otrzymał nazwę Silver Ghost.

Zamontowany w nim 7 litrowy silnik wykazywał już moc 50 koni mechanicznych, a po dwóch latach model przeszedł modernizacje i pojawił się w nim silnik 7.43. Ten flagowy model pozwolił zaistnieć marce w świadomości konsumentów i był produkowany przez niemal 20 lat. W tym czasie fabrykę opuściło prawie 8 tysięcy egzemplarzy, które w tamtym czasie uważano za najlepsze samochody na świecie. 

Natomiast w 1925 teren fabryki opuścił nadal kultowy pierwszy Phantom. 

Phantom IV – model dla najwyższych rangą polityków

Choć w przypadku każdego modelu Rolls-Royce – cena stanowiła barierę dla uboższej części społęczeństwa, to model Phantom IV był najbardziej ekskluzywny. 

Był produkowany w latach 50., lecz fabrykę opuściło jedynie 18 sztuk. Każda z nich trafiła do kogoś wyjątkowego. Trzy z nich otrzymał generał Franco, trzy emir Kuwejtu, dwa trafiły do Elżbiety II (pierwszy wyprodukowany egzemplarz tej serii otrzymał figurkę świętego Jerzego ze smokiem, zamiast kultowej postaci kobiecej). Kilka egzemplarzy trafiło także do innych członków rodziny królewskiej, w tym do księżniczki Małgorzaty. 

Kiedy Rolls-Royce stał się samochodem dostępnym dla artystów?

W przypadku wszystkich modeli Rolls-Royce  – cena była wysoka i utrudniała nabycie samochodu. Silver Shadow jak i Rolls-Royce Cullinan – cena stanowiła przeszkodę. Niemniej jednak w latach 60. nastąpiła tak duża rewolucja obyczajowa oraz społeczna, że coraz więcej osób niezwiązanych z polityką i rodziną królewską mogło pozwolić sobie na ten samochód. 

Jeden z kultowych modeli wystąpił nawet w filmie „Żółty Rolls-Royce” w reż. Anthony’ego Asquitha.W przypadku nowoczesnego modelu Rolls-Royce Phantom cena również jest pewnym ograniczeniem, lecz mając odpowiednia ilość gotówki, można zamówić słynnego Rolls-Royce’a. 

Rolls-Royce Silver Shadow nie jest obecnie produkowany, lecz można zamówić wersję Rolls-Royce Ghost oraz Wraith. Ten ostatni uznawany jest za najszybszy samochód tej marki, wyposażony w silnik o mocy aż 633 koni mechanicznych. 

Rolls-Royce – ciekawostki

W przypadku samochodów Rolls-Royce Mansory oraz Rolls-Royce Phantom cena była dużą przeszkodą na drodze do zakupu. Niewielka dostępność i wyjątkowa jakość wpływały także na czas oczekiwania i trudności w nabyciu auta. Z pewnością nigdy nie był i nie będzie to samochód dostępny od ręki dla „klienta z ulicy”. 

Dlaczego samochody marki Rolls-Royce nie mają numerów serii?

Rolls-Royce Ghost, a także wszystkie egzemplarze każdej innej serii są produkowane wyłącznie na zamówienie. Jedynie nieliczne egzemplarze powstały na potrzeby targów i pokazów. Z tego względu nie ma konieczności numerowania serii produkcji. Każdy z wypuszczonych samochodów ma napis „One of One”. 

Jakie słynne osoby jeździły samochodem marki Rolls-Royce?

Rolls-Royce Phantom 2021, a także wiele poprzednich modeli trafiło w ręce głów państwa, najwyższych polityków, artystów i milionerów. Właścicielami samochodu marki Rolls-Roys byli między innymi królowa Elżbieta II, car Mikołaj II, Lenin, Breżniew, indyjski książe – Maharaja Jai Singh, a także król Eswatini – Mswati III. 

Wyjątkowo kultowy model należał również do Johna Lennona. Samochód ten początkowo był biały, lecz po czasie przemalowano go na matową czerń, by w końcu pokryć go licznymi psychodelicznymi malunkami. 

Rekordowa sprzedaż

W 2021 roku marka Rolls-Royce po raz pierwszy odnotowała sprzedaż na tak wysokim poziomie – 5586 aut, co stanowi połowę więcej niż w roku wcześniejszym. W porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła ona o prawie 50%. Wynika ona przede wszystkim z ogromnej popularności w Chinach oraz w rejonie Azji i Pacyfiku. Znaczący udział miały także kraje obu Ameryk.

Rekordowa sprzedaż objęła wszystkie modele znajdujące się w ofercie marki, do tego stopnia, że zapisy na następny rok zostały prawie w całości zapełnione już w połowie 2021. Z pewnością jest to pozytywna wiadomość dla marki zwłaszcza, że stawia ona na nieustanny rozwój, planując premierę modelu o napędzie wyłącznie elektrycznym. 

Czym wyróżnia się figurka na masce samochodu?

Samochody marki Rolls-Royce (poza jednym egzemplarzem wyprodukowanym dla Elżbiety II) mają na masce charakterystyczną figurkę. Nazywana Spirit of Ecstasy, stanowi obraz pochylonej kobiety w rozwianym płaszczu. Pierwszy raz umieszczono figurkę na masce samochodu w roku 1911. Modelka, która do niej zapozowała to Eleanor Velasco Thornton. Prawa do tego kształtu są zastrzeżone od 6 lutego tego samego roku.

Na początku XX wieku figurki wieńczące korek chłodnicy auta były bardzo popularne. W przypadku Rolls-Royce nie jest to jednak zwyczajna figurka. Obecnie posiada ona mechanizm, który wysuwa ją każdorazowo po uruchomieniu silnika. W pierwszych wersjach wysokość figurki wynosiła aż 7 cali, lecz obecnie została zmniejszona do 3 cali. 

Bardzo ciekawą kwestią jest mechanizm zabezpieczający figurkę przed kradzieżą. W sytuacji gdy ktoś próbuje ją wymontować, figurka jest ponownie chowana do wnętrza samochodu. 

Dostępne obecnie modele Phantom oraz Rolls-Royce Wraith, mają bardzo wysoką jakość i bogate wyposażenie. Marka Rolls-Royce nieustannie stawia na rozwój oraz zapewnienie swoim klientom najwyższej wygody jazdy w przypadku każdego samochodu, który opuszcza fabrykę. Ciekawa historia, zapoczątkowana przez dwóch miłośników motoryzacji i jakości, trwa do dziś, a samochody z charakterystyczną figurką nadal stanowią symbol luksusu. 

Motoryzacja to Twój „konik”? Jeśli szukasz ciekawych akcesoriów do swojego samochodu lub najwyższej jakości części zamiennych, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!