Systemy wspomagania prowadzenia ADAS to zbiór licznych funkcji usprawniających prowadzenie samochodu, ale także wpływających na poprawę bezpieczeństwa. W zależności od wybranego modelu auta, mogą wymuszać lub korygować zachowanie pojazdu – np. system awaryjnego hamowania czy asystent utrzymania pasa ruchu, a także pełnić funkcję ostrzegawczą – np. rozpoznawanie znaków czy śledzenie uwagi kierowcy. Jeśli Twoje auto jest wyposażone w jeden z tych systemów, to zapraszamy do lektury – dowiesz się tu jak działają systemy bezpieczeństwa ADAS oraz kiedy i dlaczego wymagają kalibracji. 

Części do samochodu

Czym jest ADAS?

Advanced Driver Assistance Systems, nazywany także ADAS, to zbiór wszelkich usprawnień znajdujących się w samochodzie. Ich celem jest ułatwienie oraz usprawnienie kierowania pojazdem. Dzięki funkcjonalnościom opartym na wielu czujnikach, takich jak kamery lub radary, kierowcy mogą prowadzić bezpieczniej oraz w pełni komfortowo. 

Pierwsze wprowadzone obszary, w których działały systemy wspomagania prowadzenia, obejmowały automatyczne, dodatkowe zmysły. Dzięki nim kierowcy nie muszą polegać jedynie na swoim wzroku oraz refleksie, ale są wspierani również przez elektronikę samochodu – np. system awaryjnego hamowania. System ADAS ostrzega kierowcę przed niebezpieczeństwem, a także wspomaga jego działania.

Od 6 lipca 2022, zgodnie z unijnym rozporządzeniem, każde nowo homologowane auto musi być wyposażone w system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu. Co więcej, w zależności od stopnia autonomiczności (a więc i producenta pojazdu), pojazdy będą musiały mieć również systemy:  

  • ostrzegania o martwym polu; 
  • ostrzegania o obiektach znajdujących się na drodze podczas cofania; 
  • kontrolujące przekroczenie prędkości; 
  • ostrzegania przed pieszymi oraz rowerzystami; 
  • hamowania awaryjnego; 
  • ostrzegania o senności kierowcy oraz spadku koncentracji; 
  • umożliwiające montaż alkomatu blokującego uruchomienie samochodu.  

W następnych latach będą wchodziły w życie rozporządzenia regulujące obecność rejestratora wydarzeń, a także zaawansowanych systemów monitorujących skupienie kierowcy oraz awaryjne hamowanie w przypadku nagłego pojawienie się pieszych czy rowerzystów. 

ADAS system

Z czego składa się system ADAS?

System ADAS, w zależności od producenta pojazdu, stopnia zaawansowania oraz wbudowanych funkcji, może zawierać szereg czujników oraz kamer. Zazwyczaj są one umieszczone na przedniej oraz tylnej szybie, umożliwiając bezpieczną jazdę oraz wygodne parkowanie. Do tego dochodzą kamery 360 stopni, które pozwalają na podgląd całego samochodu.

Czujniki umieszczone na karoserii samochodu również stanowią kluczowy element systemów ADAS. Pozwalają one zlokalizować przeszkody znajdujące się w pobliżu auta, a także stanowią składową systemu awaryjnego hamowania, aktywnego tempomatu oraz systemu ostrzegania o kolizji. 

ADAS system

Rodzaje systemów ADAS

Oprócz najczęściej spotykanych systemów awaryjnego hamowania oraz utrzymania pasa ruchu, system ADAS może obejmować również działania związane z utrzymaniem prawidłowej prędkości jazdy. Należy do niego aktywny tempomat, dostosowujący prędkość, a tym samym odległość od jadącego z przodu samochodu, a także kamery rozpoznające znaki ograniczeń prędkości. Informują one kierowcę o obowiązującej prędkości oraz sygnalizują jej przekroczenie. 

Wyjątkowo pomocny i realnie zwiększający bezpieczeństwo jazdy jest także czujnik martwego pola. Z pewnością wszyscy kierowcy wiedzą, jak kłopotliwe jest zmienianie pasa w momencie, gdy nie ma się pewności, czy będzie to możliwe. Martwe pole jest przestrzenią, której chwilowo nie widać w żadnym lusterku ani szybie. Tego rodzaju czujnik sygnalizuje np. zapaleniem niewielkiej kontrolki w lusterku, że obecnie manewr, np. zmiany pasa, jest niemożliwy. 

Nie każdy jest świadomy, że adaptacyjnie sterowane światła drogowe również należą do systemów ADAS, ponieważ wykorzystują do poprawnego działania kamerę. Wykrywając inne pojazdy, system dostosowuje wiązkę świetlną reflektorów, unikając oślepienia nadjeżdżającego kierowcy. Następnie niezwłocznie przywraca poprzednie ustawienia,  maksymalizując oświetlenie drogi. 

ADAS

Dlaczego kalibracja kamer w aucie jest ważna dla bezpieczeństwa? 

Kalibracja kamer ADAS w samochodzie to poważne zagadnienie wpływające bezpośrednio na Twoje bezpieczeństwo. Kamery odgrywają w samochodzie kluczową rolę w systemach bezpieczeństwa, takich jak: system asystujące kierowcę, system monitorowania martwego pola, system kontroli pasa ruchu i ostrzegania przed kolizjami czy system rozpoznawania znaków drogowych. 

Jeśli kamery nie są poprawnie skalibrowane, mogą dostarczać fałszywych lub błędnych informacji, co może z kolei prowadzić do poważnych wypadków drogowych. Przykładowo, jeśli kamera monitorująca martwe pole jest źle skalibrowana i nie wykrywa obiektów znajdujących się poza jej polem widzenia, może to prowadzić do zderzenia z innym pojazdem.

Podobnie będzie w sytuacji, jeśli kamera systemu ostrzegania przed kolizjami jest źle skalibrowana i nie wykrywa pojazdów znajdujących się na drodze. Może to spowodować, że kierowca nie zostanie ostrzeżony przed możliwym zderzeniem, co również może prowadzić do wypadku. 

Dlatego tak ważna jest regularna kalibracja kamer w samochodzie. Zabieg taki daje pewność, że dane są dokładne i dostarczają poprawne informacje, co zwiększa znacząco bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników dróg. 

Bardzo dobrze obrazują to przykłady przedstawione w filmie przygotowanym przez firmę Bosch: 

Kiedy kalibrować kamery i radary?

Kiedy powinieneś poprosić serwis, żeby skalibrował kamery w Twoim pojeździe i skąd masz wiedzieć, że trzeba to zrobić? Czy warsztat robi to zawsze, gdy jest to potrzebne?  

Niestety w większości przypadków systemy wspomagania prowadzenia ADAS nie informują kierowcy o potrzebie kalibracji. Dlatego tak ważna jest wiedza, iż czujniki tych systemów wymagają kalibracji zawsze, gdy ich pozycja lub potocznie mówiąc „kąt patrzenia” zostanie w jakikolwiek sposób naruszone. Warto wiedzieć, że nawet niewielkie odstępstwa od fabrycznego ustawiania mogą skutkować np. niekontrolowanym opuszczeniem pasa ruchu lub oślepianiem kierowców jadących z przeciwka (w wypadku systemu świateł adaptacyjnych).

Kalibracja kamer w samochodzie powinna być przeprowadzana zawsze w poniżej wymienionych przypadkach: 

  • po wymianie kamery – jeśli wymienisz kamerę lub dokonasz naprawy w systemie kamery, konieczne może być jej ponowne skalibrowanie; 
  • po wymianie szyby przedniej – jeśli wymienisz przednią szybę, która zawiera kamery, konieczna może być ich ponowna kalibracja;
  • po naprawie lub wymianie elementów zawieszenia – elementy zawieszenia, takie jak: koła, amortyzatory, wahacze, drążki czy sworznie, mogą wpłynąć na ustawienie kamer. Dlatego po naprawie lub wymianie elementów zawieszenia zaleca się ponowne skalibrowanie kamer;
  • w przypadku zmiany geometrii pojazdu – jeśli dokonasz jakiejkolwiek zmiany w geometrii pojazdu, na przykład poprzez instalację nowych opon, zmianę wysokości zawieszenia lub zmianę geometrii osi, konieczne może być ponowne skalibrowanie kamer;
  • po wszelkich pracach blacharsko-lakierniczych wpływających położenie kamery lub radaru (demontaż/montaż);
  • po wszelkich naprawach mechanicznych, w których wymagany był demontaż i ponowny montaż zderzaka – np., wymiana skraplacza, wymiana rozrządu;
  • po niektórych pracach wulkanizacyjnych, podczas których doszło do zmiany wysokości położenia pojazdu względem podłoża 

Choć ponowna kalibracja kamer i radarów w każdej z wymienionych sytuacji może wydawać się uciążliwa, należy mieć świadomość, że dzięki tym działaniom systemy wspomagania prowadzenia będą funkcjonowały prawidłowo, co przełoży się na komfort oraz bezpieczeństwo Twoje i Twoich pasażerów. Warto więc pamiętać, w jakich sytuacjach pojawia się konieczność przeprowadzenia kalibracji czujników i kamer.

System ADAS

Zadbaj o komfort z Inter Cars!

Choć zaawansowany system ADAS jest standardem dopiero od niedawna i nie spotkasz go w starszych autach, możesz podnieść swój komfort podczas podróży poprzez montaż niektórych czujników i kamer. Ich użycie nie sprawi, że kilkunastoletni samochód stanie się supernowoczesnym pojazdem, który na każdym kroku wspomaga kierowcę, ale na pewno wpłynie pozytywnie na wrażenia podczas jazdy. 

Czujniki odległości, znane też jako czujniki parkowania, to godna uwagi propozycja zwłaszcza w przypadku samochodów z małą powierzchnią szyb. To akcesorium polecane między innymi właścicielom SUV-ów i crossoverów. W naszej ofercie możesz znaleźć zarówno gotowe zestawy, jak i poszczególne elementy wchodzące w skład zestawu. Do awarii czujników może dojść nie tylko przy parkowaniu, ale też poprzez usterki modułu sterującego czy okablowania. W każdej z wymienionych sytuacji rekomendujemy zakup nowych czujników w naszym sklepie.

System ADAS – podsumowanie

System ADAS to bardzo praktyczne wyposażenie samochodu. Co prawda nie zastąpi doświadczenia  i uważności kierowcy, jednak może znacząco ułatwić podróżowanie. Z pewnością wszyscy właściciele nowych, świetnie zaopatrzonych aut doceniają ten komfort. Co też ważne, ADAS wpływa także na bezpieczeństwo, będąc niejako dodatkowymi ,,oczami” kierowcy.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

ADAS to zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, które są bardzo pomocne, ale nie zastąpią jego umiejętności i doświadczenia. Dzięki kamerze można zobaczyć różnego rodzaju przeszkody. Asystent parkowania zasygnalizuje odległości, a aktywny tempomat pomoże zachować płynną prędkość. Niemniej jednak w trakcie jazdy kierowca musi zachować czujność oraz ostrożność na takim samym poziomie, jak w trakcie jazdy autem niewyposażonym w ADAS.

System ADAS obejmuje przede wszystkim kontrolowanie otoczenia samochodu. Dodatkowo przekazuje niezbędne informacje kierowcy. Mogą dotyczyć one przeszkód na drodze przedmiotów znajdujących się w pobliżu auta, a także danych na temat ograniczeń prędkości czy znaków. System ostrzega kierowcę, gdy zauważy przeszkodę poprzez kamery samochodowe czy czujniki.

Aby urządzenia systemów ADAS działały poprawnie, konieczne może się okazać dokonanie kalibracji kamery systemu ADAS. Pojazd może wymagać napraw, które wymuszają kalibrację ADAS systemów. Przykładowe sytuacje to m.in.: wymiana szyby czołowej, zmiana geometrii pojazdu czy naprawy mechaniczne, w których wymagane było zdemontowanie zderzaka.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!