Właściciele samochodów często podejmują różne decyzje, aby polepszyć wygląd swojego auta. Jedną z nich jest oklejanie lamp folią. To sposób na uzyskanie bardziej designerskiego wykończenia swojego pojazdu, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród kierowców. Drugą dostępną metodą jest oklejanie lamp samochodowych folią bezbarwną, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed ich uszkodzeniem. Która z tych metod jest zgodna z prawem oraz dlaczego warto się na nią zdecydować? Podpowiadamy!

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. Na czym polega oklejanie lamp?
  2. Oklejanie lamp folią – jak to zrobić?
  3. Czy przyciemnianie lamp jest legalne?

Oklejanie lamp – na czym polega?

Metoda oklejania reflektorów samochodowych folią staje się coraz popularniejsza. Wielu kierowców decyduje się na tego typu zabiegi w trosce o lampy zamontowane w swoich pojazdach. Odpowiedzmy więc na wstępie na pytanie: czy oklejanie lamp folią jest zgodne z przepisami?

Jak najbardziej, odpowiedź jest twierdząca, lecz trzeba pamiętać o jednym, bardzo ważnym aspekcie. Zabezpieczanie reflektorów samochodowych za pomocą bezbarwnej folii jest legalne. Mało tego – jest zalecane we wszystkich modelach pojazdów. Głównymi względami przemawiającymi za tym rozwiązaniem, jest troska o jakość światła produkowanego przez reflektory oraz ochrona lamp przed różnymi uszkodzeniami. Wśród czynników negatywnie wpływających na światła samochodowe oraz klosze lamp warto wskazać przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, czynniki kwasowe oraz promieniowanie UV.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Oklejanie reflektorów folią specjalnie przeznaczoną do tego celu, pozwala zabezpieczyć ich powierzchnię na długi okres. Dlaczego lampy samochodowe tak szybko ulegają uszkodzeniu? Przede wszystkim dlatego, że wykonywane są z tworzyw sztucznych, a nie ze szkła. Plastik używany do produkcji reflektorów jest łatwiejszy w obróbce oraz pozwala na uzyskanie dowolnego kształtu lamp w pojeździe. Jednakże pod wpływem promieniowania UV, uszkodzeń mechanicznych oraz codziennej eksploatacji w bardzo krótkim czasie ulegają one zmatowieniu. Z tego też powodu konieczna staje się ich profilaktyczna ochrona np. za pomocą polerowania oraz zabezpieczenia ich specjalną folią. 

W tym celu stosuje się produkty przezroczyste, których naklejenie nie będzie z żaden sposób zakłócało poprawnej funkcji świateł samochodowych. Oklejanie lamp jest więc wyrazem troski o lampy samochodowe, dzięki którym ich żywotność ulega znacznemu wydłużeniu. Głównie dlatego, że nawet w momencie zarysowania zabezpieczającej warstwy folii możliwe jest jej ściągnięci i zastąpienie jej nową. 

Jak to wygląda w przypadku drugiej metody? 

Druga z metod to oklejanie lamp samochodowych ciemną folią. Jest to jeden z powszechnie znanych sposobów na tuning. Niejeden kierowca marzy o tym, aby jego auto nabrało nowego, wyrazistego wyglądu, który będzie przyciągał uwagę innych prowadzących pojazdy oraz przechodniów. Idealnym sposobem, aby spełnić tkaie marzenia, jest przyciemnienie lamp w pojeździe. Przywodzi to na myśl sportowe modele samochodów, które zachwycają niemalże każdym elementem swojego wyposażenia. 

Dzięki niedrogiej metodzie oklejania lamp folią auto uzyskuje nowy, odświeżony i stylowy wygląd. Efekt przydymionych reflektorów w znaczący sposób zmienia odbiór wizualny samochodu, nawet jeśli pojazd nie należy do najmłodszych. Ciemna folia do oklejania lamp, jest dodatkowo korzystnym cenowo produktem. Z tego też względu ten sposób poprawiająca całościowy wygląd auta nie wymaga dużych nakładów finansowych. Czy jednak istnieje jakieś „ale”?

Oklejanie lamp folią

Czy przyciemnianie lamp jest legalne? Niestety, ta odpowiedź może rozczarować sporą grupę kierowców. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego jakakolwiek ingerencja w natężenie światła produkowane przez samochodowe reflektory jest niezgodna z prawem. Chcąc uzyskać efekt przydymienia lamp, najczęściej stosuje się folie o małej przepuszczalności wiązek światła. Jak łatwo więc wywnioskować, jest to zabieg nielegalny. 

Właściwe działanie systemu oświetlenia w aucie jest sprawdzane podczas technicznego badania okresowego. Oczywiście bez jego pozytywnego rezultatu niemożliwe jest dopuszczenie danego auta do ruchu drogowego. Często lampy samochodowe stają się przedmiotem kontroli patrolu policji lub innych służb. Ich niewłaściwe działanie lub brak homologacji, może wiązać się ze sporym mandatem. 

Jakakolwiek zmiana natężenia światła jest naruszeniem przepisów drogowych, za co może grozić surowa kara w przypadku kontroli. Nie warto więc decydować się na oklejanie reflektorów ciemną folią. 

Na rynku dostępne są produkty o różnej przepuszczalności wiązek światła. Czy takie rozwiązanie będzie legalne? Również nie, ponieważ ingerencja w lampy samochodowe wiąże się z naruszeniem ich homologacji, czyli spełnianych przez nie warunków zgodnych z przepisami. Jeśli zdecydujesz się jednak na tę metodę, musisz pamiętać, aby folia do oklejania lamp nie była zbyt ciemna. Dobrym pomysłem jest korzystanie z przyciemniania reflektorów jedynie na specjalne okazje, jak np. zloty motoryzacyjne lub inne nadzwyczajne wydarzenia. 

Oklejanie lamp folią – jak to zrobić?

Oklejenie lamp folią warto powierzyć profesjonalistom. Specjaliści pracujący w salonach detailingowych mają ogromną wiedzę na ten temat, co pozwala być spokojnym o efekt metamorfozy.

W ofercie dostępne są najczęściej zarówno folie do oklejania lamp o właściwościach zabezpieczających, jak i produkty mające działanie przyciemniające. Najczęściej specjaliści korzystają z materiałów wykonanych z folii PPF. Charakteryzuje się ona dużą odpornością na warunki atmosferyczne, a okres jej trwałości wynosi od 2 do 3 lat. Folia zabezpieczająca na reflektory skutecznie chroni ich powierzchnię przed rysami, odpryskami, pyłkami z drzew, działaniem promieni UV, a także czynnikami kwasowymi.

Oklejanie lamp folią

Pobocza polskich dróg pełne są kamieni i żwiru. Niestety w trakcie jazdy samochodem kamienie mają tendencję do odbijania się od pojazdu, wyrządzając szkody zarówno na powierzchni lakieru, jak i również lamp. Dlatego metoda zabezpieczenia reflektorów za pomocą folii ochronnej minimalizuje skutki tego rodzaju drobnych uszkodzeń. 

Również folia do przyciemniania samochodowych lamp wykonywana jest z trwałego materiału PPF. Podobnie jak w przypadku produktów chroniących Twoje reflektory przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, wykazuje ona działania zabezpieczające. Dodatkowo nadaje samochodowi nowy, sportowy charakter, który z pewnością będzie zauważalny na drogach. 

Sprawdź folie ochronne do świateł i na karoserię dostępne w ofercie Inter Cars:

Jakie są koszty tej modyfikacji?

Chcąc jak najlepiej zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych podczas podróży, warto zdecydować się na oklejanie lamp folią. Cena tego zabiegu u specjalisty wynosi od 100 do 300 złotych. Jest uzależniona w głównej mierze od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Wykorzystywane w tym celu folie są termokurczliwe, co gwarantuje ich łatwy montaż. Dodatkowo folia na lampy samochodowe jest pokryta specjalnym klejem, który w razie potrzeby ułatwia jej demontaż.

Ile kosztuje przyciemnianie lamp? Koszt naklejenia na reflektory samochodowe folii mającej działanie przyciemniające jest taki sam jak w przypadku tej przezroczystej. Może być nieco wyższy, jeżeli będziesz chciał zdecydować się na konkretny, niestandardowy kolor.

Kolejnym dostępnym sposobem jest oklejanie lamp “na własną rękę”. Zadanie to nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności, dlatego bez problemu możesz wykonać je samodzielnie. Potrzebne Ci będą: czysta szmatka, benzyna ekstrakcyjna, ostre narzędzie, opalarka oraz rakla do wyrównania folii. 

W ofercie Inter Cars znajdziesz m.in. folie ochronne na reflektory, które mają właściwości samoregenerujące. Proces samodzielnego oklejania lamp folią należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia kloszy z wszelkich zabrudzeń oraz ich odtłuszczenia. Ma to duże znaczenie i wpływa na późniejszy efekt. Następnie z zakupionej folii należy wyciąć odpowiedniej wielkości fragmenty. Później wystarczy spryskać klosz lampy oraz folię wodą i ostrożnie nałożyć. Świetnie sprawdzi się tutaj niewielka rakla, za pomocą której będziesz mógł równomiernie nakleić folię na reflektor. 

Na koniec za pomocą opalarki wystarczy lekko rozgrzać nałożoną folię, która pod wpływem ciepłego powietrza skurczy się i dobrze dopasuje do powierzchni reflektora. Opisane czynności świadczą o tym, że możliwe oklejanie lamp na własną rękę, co oczywiście wiąże się z oszczędnością. Ile kosztuje przyciemnianie lamp, jeśli nie korzystasz z usług profesjonalisty? W tym wypadku koszt sprowadza się jedynie do ceny odpowiedniej folii zabezpieczającej.

Oklejanie lamp folią

Folia do oklejania lamp – porady eksperta

Jeżeli rozważasz zamontowanie na powierzchni swoich lamp samochodowych folii przyciemniającej, musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim tego typu zabiegi są niezgodne z przepisami prawa drogowego. Zgodnie z nim jakakolwiek ingerencja w powierzchnię reflektorów samochodowych jest nielegalna, ponieważ narusza warunki homologacji. Jeżeli chcesz zdecydować się na przyciemnianie lamp za pomocą folii, możesz to zrobić jedynie na własną odpowiedzialność lub przy okazji niektórych eventów motoryzacyjnych.

Jeżeli światła nie będą wystarczająco jasne, możesz nie zauważyć jakiejś przeszkody na drodze, co może być przyczyną kolizji lub wypadku. Przyciemnianie lamp tylnych również nie jest bezpieczne, ponieważ kierowcy poruszający się za Tobą nie będą widzieć Twojego pojazdu z dalszej odległości. 

Oklejanie lamp samochodowych folią zabezpieczającą to bardzo dobre i niedrogie rozwiązanie. Oklejanie lamp możesz wykonać zarówno w warsztatach specjalizujących się w tego typu usługach, jak i samodzielnie.

Wybierając produkty do oklejania reflektorów, zwróć uwagę na materiał, z którego są wykonane. W ofercie sklepu Inter Cars możesz znaleźć folię zabezpieczającą do reflektorów, która została wykonana z PPF. Jest to bardzo odporny materiał, który dodatkowo charakteryzuje się termokurczliwością. Dzięki temu lampy Twojego samochodu będą zabezpieczone na długi czas. Cena oklejania lamp (i samej folii) jest niewielka, natomiast przynosi ogromne korzyści mówi ekspert marki Inter Cars.

Podsumowanie informacji

Oklejanie lamp samochodowych folią to skuteczna metoda na ich ochronę. Możesz również zdecydować się na przyciemnianie reflektorów, jednak musisz pamiętać, że jest to niezgodne z polskim prawem drogowym. Dzięki zabezpieczeniu powierzchni kloszy lampy będą chronione od szeregu czynników zewnętrznych. Ma to ogromny wpływ na bezpieczeństwo Twoje i innych podczas poruszania się na drodze.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!