Skraplacz klimatyzacji odpowiada za schładzanie czynnika gazowego i zamienianie go w ciecz. Pracuje on w bardzo trudnych warunkach i pod wysokim ciśnieniem, dlatego nietrudno o jego awarię. Jej objawy poznać można natychmiast, ponieważ klimatyzacja przestaje działać. W niniejszym artykule znajdziesz najważniejsze informacje oraz porady, co zrobić w sytuacji, kiedy skraplacz klimatyzacji ulegnie awarii.

Skraplacz klimatyzacji pracuje w trudnych warunkach, pod wysokim ciśnieniem, a ponadto jest narażony na wstrząsy, drgania oraz gwałtowne zmiany warunków pracy. Dlatego o usterki klimatyzacji samochodowej nie jest wcale tak trudno. Dodatkowo skraplacz bardzo często ma kontakt z zanieczyszczeniami z zewnątrz, np. sól zimową porą, liście, piasek czy owady. Skutkuje to zapchaniem się go, na skutek czego traci swoje właściwości, czyli nie może prawidłowo schładzać gazów. Dlatego też tak ważne są regularne przeglądy połączone z pomiarami diagnostycznymi, by sprawdzić cały układ klimatyzacji, w tym również opisywany skraplacz. 

W tym artykule odpowiadamy na następujące pytania:  

Skraplacz klimatyzacji w samochodzie – co to jest i za co odpowiada?

Klimatyzacja samochodowa składa się z wielu elementów, których dobra współpraca odpowiada za utrzymywanie we wnętrzu auta zadanej temperatury. W poniższym tekście przyjrzymy się jednak, jak pracuje skraplacz klimatyzacji.

To urządzenie jest niczym innym niż wymiennikiem ciepła. Do jego zadań należy schładzanie czynnika chłodniczego, który przewodzi ciepło odprowadzane z powietrza przez parownik. Czynnik chłodniczy zostaje doprowadzony do skraplacza za pomocą sprężarki w postaci gazu. Ten następnie przepływa przez rurki i lamele, gdzie ciepło jest oddawane do atmosfery. Jednocześnie gaz  w wyniku ochładzania zamienia się w ciecz i ponownie wraca do parownika. 

Sam skraplacz również wymaga odpowiedniego chłodzenia. W tym celu wykorzystuje się wentylatory, które kierują strumień powietrza wprost na rurki i lamele, oraz pęd powietrza wytworzony podczas jazdy.

Skraplacz – podstawa działania klimatyzacji

Skraplacz klimatyzacji jest jednym z najważniejszych elementów całego układu klimatyzacji. Pozwala on na oddawanie ciepła na zewnątrz pojazdu. Przez ten  element przepływa czynnik chłodzący, umożliwiając wymianę energii. Obiega on również inne elementy klimatyzacji, takie jak sprężarka czy zawór rozprężny, gdzie następuje gwałtowne rozprężenie i następnie w postaci niskiego ciśnienia i temperatury trafia do parownika, w którym zmienia się w gaz. Tym samym staje się podstawą działania klimatyzacji.

W czasie eksploatacji dochodzi do zmniejszenia objętości płynu. Pamiętaj, że ubytki czynnika chłodzącego to normalne zjawisko. Przyjmuje się, że rocznie podczas używania klimatyzacji pojemność zmniejsza się ok. 10-15 proc. 

Skraplacz klimatyzacji

Skraplacz klimatyzacji – najczęstsze usterki

Jak już wspominaliśmy wcześniej, niedziałająca klimatyzacja bardzo często wiąże się z uszkodzonym skraplaczem klimatyzacji. Objawy wskazujące, że to właśnie skraplacz  jest winny, są bardzo łatwe do wychwycenia: spada wydajność klimatyzacji lub całkowicie przestaje chłodzić.  Zapchany przewód odprowadzający wilgoć z parownika powoduje, że na jego powierzchni zaczynają się rozmnażać grzyby, co skutkuje nieprzyjemnym zapachem w kabinie pasażerskiej.  

Powodem kłopotów ze skraplaczem mogą być również uszkodzenia mechaniczne, takie jak dostanie się między lamelki piasku, soli drogowej, kwarcu lub owadów, co kończy się dziurą lub korozja. Kolejnym czynnikiem, który przyspiesza utlenianie się skraplacza, czyli korozję, jest mycie środkami chemicznymi na myjniach samoobsługowych, a następnie niedokładne wypłukanie chłodnicy. Prowadzi to do nieszczelności, przez co w instalacji znajduje się zbyt mało czynnika  chłodniczego. Objawy w tym przypadku wychwycisz bardzo szybko, ponieważ cały układ przestanie chłodzić.

Jak sprawdzić stan klimatyzacji w samochodzie?

Zastanawiasz się pewnie, jak sprawdzić stan klimatyzacji w samochodzie? Jest na to kilka sposobów. Jeden z nich to poddanie sprzętu serwisowaniu. Specjalista zweryfikuje szczelność układu, zmierzy, ile czynnika chłodzącego pozostało, zdezynfekuje klimatyzację, a także wymieni osuszacz  (jeżeli jest taka możliwość)  i filtr kabinowy. 

Inną metodą okazuje się samodzielne zajrzenie pod maskę. Przypatrz się poszczególnym elementom i sprawdź, czy są pokryte korozją albo zanieczyszczeniami. Jeśli skraplacz jest poplamiony, to znaczy, że wystąpił wyciek z klimatyzacji. W trakcie samodzielnego sprawdzania zalecane jest również przyjrzenie się przewodom elektrycznym. W tym przypadku zwracaj uwagę na to, czy są całe i połączone z elementem.

Oczywiście stan klimatyzacji można również zweryfikować w trakcie jazdy próbnej. Na początku obejrzyj, jak wygląda panel kontrolny – czy jest cały, czy reaguje na działania przycisków. Następnie przejdź do włączenia klimatyzacji. Jeśli doszło do awarii, bardzo szybko zauważysz objawy, takie jak: brak chłodzenia, nieprzyjemny zapach lub hałas.

Skraplacz klimatyzacji

Ile kosztuje wymiana skraplacza klimatyzacji?

Awarie klimatyzacji wiążą się z kosztami naprawy lub wymiany poszczególnych elementów. Jednak w przypadku uszkodzenia chłodnicy klimatyzacji zaleca się  wymianę. Nowy skraplacz klimatyzacji może Cię kosztować od niespełna 300 do ponad 2000 zł. Dodatkowo dochodzi do tego czyszczenie klimatyzacji (od 100 do 200 zł), wymiana filtra-osuszacza (od 100 do 200 zł) i filtra kabinowego (ok. 100 zł) oraz uzupełnienie czynnika chłodzącego (od 50 do 1000 zł, w zależności od tego, ile go potrzeba i czy mamy do czynienia z R123A czy z R1234YF). Dodatkowe czynności opisane powyżej nie są konieczne, jednak po całkowitym przeglądzie zyskasz pewność, że sprzęt posłuży Ci przez kolejne lata.

Zadbaj o układ klimatyzacji z ekspertem Inter Cars 

Wiele razy w naszym artykule wskazujemy na przeciwdziałanie niepożądanym usterkom i zadbanie o układ klimatyzacji. Dlatego też eksperci Inter Cars przygotowali dla Ciebie rekomendację produktów, które CI w tym pomogą… Klikaj i zadbaj o swój układ klimatyzacji! 

Skraplacz klimatyzacji – ważny element całego układu

Skraplacz klimatyzacji, znany także jako chłodnica klimatyzacji, to podstawowy element systemu klimatyzacji. Odpowiada on za wymianę cieplną i działanie czynnika chłodzącego, który przechodzi przez przewody skraplacza i dzięki skierowaniu na nie wentylatora zamienia się z gazu w ciecz. Następnie wraca do parownika, gdzie następuje wymiana temperatury z powietrzem w aucie. 

Tak jak w przypadku każdego sprzętu, również chłodnica ulega awariom. Do najczęstszych należą te, które powstają na skutek działań mechanicznych oraz zanieczyszczeń, takich jak piasek lub owady. Również korozja przyczynia się do nieprawidłowego funkcjonowania urządzenia. Do objawów awarii należą nieprzyjemne zapachy z wentylatora, hałasy czy brak chłodzenia. Jeśli choć jeden z nich występuje w Twoim samochodzie, niezwłocznie udaj się do serwisu, gdzie pojazd zostanie poddany przeglądowi. 

FAQ

Czym jest skraplacz klimatyzacji i za co odpowiada?

Skraplacz klimatyzacji odpowiada za to, żeby czynnik chłodzący mógł oddać ciepło pobrane z wnętrza auta do atmosfery oraz zamienić się z gazu w ciecz. Przepływa on rurkami, na które skierowane są strumienie powietrza z wentylatora.

Jakie są objawy awarii skraplacza klimatyzacji?

Do najczęstszych objawów niedziałającego poprawnie skraplacza klimatyzacji należy brak chłodzenia wnętrza samochodu. Inne symptomy wskazujące na to, że układ uległ awarii, to: hałasy wydobywające się spod maski, nieprzyjemne zapachy z wentylacji czy słaby nawiew. 

Jakie są najczęstsze powody usterek skraplacza klimatyzacji?

Usterki skraplacza klimatyzacji wynikają głównie z uszkodzeń mechanicznych poszczególnych elementów układu. Należą do nich zanieczyszczenia, takie jak: piasek, kwarc oraz osiadające na kratkach owady. Czasami jednak do nieprawidłowego działania urządzenia przyczynia się korozja.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!