Świadomość związana ze szkodliwym działaniem spalin emitowanych przez samochody osobowe i ciężarowe jest jednym z głównych kół napędowych postępu w branży motoryzacyjnej. Stąd między innymi odwrót od jednostek wysokoprężnych. Co zrobić, by samochody z silnikami diesla były bardziej przyjazne dla środowiska? Odpowiedzią jest stosowanie AdBlue. Warto dowiedzieć się o niej więcej, przy okazji rozprawiając się z niektórymi mitami.

Płyn AdBlue to substancja przeznaczona do użytkowania w autach z silnikami diesla, wyposażonych w układ selektywnej redukcji katalitycznej (tzw. SCR, czyli Selective Catalityc Reduction). Na początku AdBlue był wykorzystywany głównie w samochodach ciężarowych oraz ciągnikach. Obecnie po wprowadzeniu w życie normy Euro 6, dotyczącej emisji spalin, AdBlue muszą używać również kierowcy aut osobowych. Jakie korzyści daje stałe używanie tej cieczy w pojeździe?

Z poniższego tekstu dowiesz się:

  1. czym jest i do czego służy płyn AdBlue;
  2. jaka jest zasada działania tej substancji;
  3. jakie korzyści zapewnia płyn AdBlue;
  4. kiedy i w jakich samochodach stosuje się AdBlue;
  5. gdzie znajduje się wlew płynu AdBlue;
  6. ile kosztuje płyn AdBlue oraz gdzie można go kupić.

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Co to jest płyn AdBlue?

Wiele osób wpisuje w wyszukiwarkę zwrot „płyn AdBlue co to jest?”. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Ten przezroczysty bądź lekko żółty roztwór charakteryzujący się nieprzyjemnym zapachem to dodatek wtryskiwany bezpośrednio do układu wydechowego Twojego auta. Przyczynia się on do neutralizacji szkodliwych tlenków ze spalin. Stąd jeśli więc chcesz realnie wpłynąć na ochronę środowiska i zadbać o swoje własne zdrowie, powinieneś sięgnąć po płyn AdBlue.

Do czego służy? Niewątpliwie niejeden kierowca zastanawia się, co tak naprawdę daje mu używanie układu SCR oraz cieczy AdBlue. Jak się okazuje, problem dotyczy nie tyle kierowców. Długotrwałe przebywanie w środowisku nasyconym spalinami przyczynia się do zwiększenia ryzyka zachorowania na infekcje dróg oddechowych, choroby serca, układu krążenia, a nawet na niektóre nowotwory. Organizacje badające wpływ szkodliwych substancji znajdujących się w spalinach na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka wykazały, że stosowanie technologii SCR i AdBlue sprzyja obniżeniu ilości tlenków azotu w mieszance gazów wydostającej się z rury wydechowej.

Jaka jest zasada działania płynu AdBlue?

Na początku warto podać jego skład: to 67,5% wody demineralizowanej (H2O) oraz 32,5% mocznika (NO3). Tankując płyn, wlewa się go do przeznaczonego do tego zbiornika, znajdującego się zwykle w sąsiedztwie wlewu paliwa. 

Jako błędny trzeba traktować pogląd, że płyn AdBlue miesza się z paliwem w komorach spalania. W rzeczywistości jest ona dawkowana do katalizatora SCR. Ten z kolei został zamontowany w takim miejscu, aby przelatujące przez niego spaliny miały odpowiednią temperaturę. Dzięki temu zanieczyszczenia wchodzą w szybką reakcję z płynem AdBlue. Następnie w zbiorniku pod wpływem ciepła z mocznika uwalniany zostaje amoniak. Gdy wszystkie powyższe warunki zostaną spełnione, tlenek amoniaku wchodzi w reakcję chemiczną z roztworem AdBlue. Podczas tego procesu neutralizowane są szkodliwe substancje chemiczne, które zostają zamienione w lotny azot oraz parę wodną.

Warto również wiedzieć, jak w poszczególnych modelach aut wygląda kontrolka AdBlue, a także, dlaczego się zapala. Ikonka wyświetlająca się na desce rozdzielczej auta ma zazwyczaj postać charakterystycznego obłoczka spalin i dwóch kropelek. Czasem tuż pod nimi widnieje niewielka fala, która symbolizuje zbyt małą ilość płynu w zbiorniku. Jest to dość jednoznaczne oznaczenie sygnalizujące konieczność dolania roztworu w najbliższym czasie. 

Jakie korzyści zapewnia płyn AdBlue?

Wśród zalet używania AdBlue można przede wszystkim wymienić znaczne ograniczenie emisji trujących związków do atmosfery. Spaliny samochodowe zwiększają ryzyko wielu chorób. Główne szkodliwe substancje, których wytwarzanie niesie za sobą spalanie paliwa, to: dwutlenek węgla, metan, amoniak, a także podtlenek azotu. Za sprawą roztworu AdBlue, a także katalizatora, wydostające się z wydechu opary zawierają mniejszy procent ostatniego z wymienionych związków chemicznych. Inną zaletą wynikającą z korzystania z auta zawierającego zbiornik na płyn AdBlue jest zmniejszone o około 5% zużycie oleju napędowego. Statystyki wskazują również na to, że właściciele samochodów zaopatrzonych w ten system rzadziej skarżą się na usterki układu napędowego. 

Kiedy i w jakich samochodach stosuje się płyn AdBlue?

Warunkiem używania w aucie roztworu AdBlue jest obecność układu selektywnej redukcji katalitycznej. Został on wprowadzony na rynek około 1950 roku, z uwagi na dużą emisję spalin przez samochody dostawcze. Obowiązek stosowania tego systemu w autach z silnikiem diesla pojawił się w 2011 roku i był wynikiem określenia nowych norm emisji spalin. Wytyczne dotyczące dopuszczalnych ilości tlenków azotu w spalinach zmniejszyły się z poziomu 0,18 na 0,06 g/km.

Rolą AdBlue jest zmniejszenie emisji tlenków azotu, uwalnianych podczas spalania oleju napędowego, więc oczywiście stosuje się go tylko w silnikach wysokoprężnych. 

Gdzie wlewa się płyn AdBlue?

Paliwo pod żadnym pozorem nie może zmieszać się z roztworem mocznika oraz wody destylowanej. Wlew do zatankowania tego płynu znajduje się w różnych miejscach auta w zależności od jego modelu. Zbiornik AdBlue może mieć wlew zarówno pod maską, jak i w bagażniku lub tuż obok wlewu paliwa. Bardzo często jest oznaczony niebieską nakrętką. Rezerwa zapala się na desce rozdzielczej w momencie, kiedy do przejechania masz jeszcze ponad 1500 km. Dużym plusem jest to, że AdBlue jest niezwykle wydajny, ponieważ 1,5 litra roztworu wystarcza na przejechanie nawet 1000 km. Warto wiedzieć, że wielkość zbiornika w samochodach osobowych waha się zazwyczaj między 11 a 19 l.

Jak wlewać płyn AdBlue do samochodu?

Roztwór możesz kupić w butelkach lub kanistrach albo nalać go do zbiornika prosto z dystrybutora. Wiele osób twierdzi, że płyn AdBlue z dystrybutora jest dużo tańszy od tego w opakowaniach – ale tę opcję polecamy przede wszystkim kierowcom samochodów ciężarowych. Dla użytkowników pojazdów osobowych wygodniejsze jest dolewanie AdBlue z kanistra. Rozwiązanie to pozwala uzupełnić braki cieczy w aucie bez konieczności stania w kolejce na stacji benzynowej BP, Shell czy Orlen. AdBlue ma właściwości żrące, więc brak pośpiechu i skupienie podczas uzupełniania są bardzo istotne.

Ile kosztuje płyn AdBlue i gdzie go kupić?

Zaraz to wyjaśnię. Przed zakupem auta z silnikiem diesla oraz układem SCR zastanów się, ile kosztuje AdBlue. Cena za litr na stacjach paliw zazwyczaj oscyluje w okolicach 3 zł. Roztwór tankuje się z dystrybutora w identyczny sposób jak paliwo. Koszt zakupu jest niski, ponieważ nie wlicza się w niego pojemnika. Jeśli jednak nie chcesz napełniać zbiornika na stacji, możesz kupić butelkę płynu i uzupełnić niedobory we własnym garażu.

Z kolei cena AdBlue sprzedawanego w niewielkich, poręcznych opakowaniach waha się od 6 do 8 zł za litr. Do zestawów często dołączany jest lejek. Pojemność plastikowej butelki wynosi od 1 do nawet 10 litrów. Jako że można łatwo pogubić się pośród dużej oferty różnych producentów, dlatego też ekspert Inter Cars przygotował dla Ciebie rekomendacje w zakresie płynu AdBlue i związanych z nim części.

Co jeszcze warto wiedzieć o płynie AdBlue?

Kolejną ważną kwestią jest zamarzanie płynu AdBlue. Eksperci informują, że roztwór zamarznie, jeśli temperatura wewnątrz zbiornika auta spadnie poniżej -11 st. C. Aby rozwiązać problem, producenci zaczęli montować w samochodach specjalne grzałki, które szybko rozpuszczają zmrożoną ciecz. Mimo to parkowanie auta poza garażem w mroźne dni jest ryzykowne. W efekcie zdarza się bowiem, że nie do końca rozmrożony płyn AdBlue dostaje się do wnętrza pompy, co przyczynia się do powstania kosztownych usterek. Aby zminimalizować ryzyko poważniejszej awarii, warto znaleźć solidny warsztat w okolicy.

Jak widać, korzystając z płynu AdBlue, dbasz nie tylko o kondycję swojego pojazdu, lecz także o zdrowie oraz dobro całej planety. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu poziomu płynu AdBlue w swoim aucie. Jeśli będziesz ignorował zapaloną kontrolkę przez zbyt długi czas, możesz doprowadzić do nagłego zatrzymania się pojazdu. 

FAQ:

Czy AdBlue miesza się z paliwem?

Płyn AdBlue i paliwo mają osobne wlewy oraz oddzielne zbiorniki. Z uwagi na to, że pełnią zupełnie inne funkcje, nie można pod żadnym pozorem ich mieszać. Jeśli się pomylisz i wlejesz AdBlue do paliwa, skrystalizuje się ono w silniku pojazdu, a przez to uniemożliwi jego działanie.

Czy da się wyłączyć AdBlue?

W wielu autach można bezpiecznie dezaktywować system odpowiadający za działanie AdBlue. Kiedy to zrobisz, kontrolka przypominająca Ci o uzupełnieniu brakującej cieczy przestanie pojawiać się na desce rozdzielczej. Skutkami tego działania będą jednak zanieczyszczanie środowiska szkodliwymi związkami azotu oraz mandat podczas kontroli policyjnej.

Czy mogę używać AdBlue w aucie z benzyną?

Płyn AdBlue ma swoje zastosowanie wyłącznie w samochodach z silnikami wysokoprężnymi. Co ważne, takie auta muszą być wyposażone w układ selektywnej redukcji katalitycznej.

Na jak długo wystarczy zbiornik płynu AdBlue?

Duże znaczenie ma wielkość zbiornika, w którym jest magazynowany. Najmniejszy jest w stanie pomieścić około 11 l, co umożliwi przejechanie około 5 000 km. Natomiast największy zbiornik o pojemności 19 l wystarczy na blisko 8 000 km.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!