Łożysko koła samochodowego jest jednym z tych elementów, o których bardzo łatwo zapomnieć. Zużyte łożysko można bez problemu rozpoznać, a wówczas — jak najszybciej dokonać jego wymiany.

Łożysko koła jest elementem praktycznie samoobsługowym, który podtrzymuje część łożyskowaną w kole w taki sposób, aby umożliwić jego swobodny ruch obrotowy. Ponadto neutralizuje ono także niekorzystne opory toczenia pojazdu. Gdy łożysko kwalifikuje się do wymiany — czyli jest zużyte lub uszkodzone — podczas jazdy mogą wystąpić charakterystyczne objawy. Najbardziej rozpoznawalna oznaka, której nie należy lekceważyć, to jego głośna praca. W takiej sytuacji zaleca się błyskawiczną wymianę elementu.

Jakie są objawy uszkodzonego łożyska koła samochodowego?

Jeżeli podczas jazdy z któregoś z kół dobiega nietypowy dźwięk, można uznać, że winowajcą jest uszkodzone łożysko. Objawy są bardzo charakterystyczne i zazwyczaj dosyć wyraźnie słyszalne. Pierwszy znak to specyficzny, hucząco-szumiący odgłos dobiegający z kół podczas ich toczenia. Bardzo często problem dotyczy jedynie jazdy na wprost przy relatywnie niskiej prędkości. W trakcie pokonywania trasy z większą szybkością lub podczas zakrętów szum nie jest aż tak wyraźny.

Części samochodowe powiązane z zawieszeniem mogą również w pewnych przypadkach nieco utrudniać prawidłową lokalizację awarii, którą powoduje łożysko koła. Objawy są wtedy prawdopodobnie związane z drganiem całej osi samochodu, odczuwalnymi luzami w kole oraz hałasem przenoszącym się po konstrukcji zawieszenia. Aby upewnić się, że dźwięk powodowany jest przez łożysko, należy unieść samochód na podnośniku i energicznie zakręcić podejrzanym kołem. Jeżeli obrotowi koła towarzyszyć będzie charakterystyczny huk, wówczas łożysko kwalifikuje się do wymiany.

Co zrobić, kiedy łożysko koła w samochodzie uległo zużyciu?

W momencie zdiagnozowania usterki związanej z łożyskiem należy bezzwłocznie wymienić dany element. W przeciwnym razie zbyt długa jazda z uszkodzonym elementem może skutkować narastającymi odgłosami, spowodować luzy, a nawet unieruchomić pojazd. By tego uniknąć, wymiana łożyska w kole powinna być zatem podjęta w jak najkrótszym możliwym czasie po zdiagnozowaniu usterki. Warto również wiedzieć, że łożysko samochodowe jest elementem, który zużywa się zazwyczaj w wyniku działań zewnętrznych.

Ile wynosi cena łożyska koła samochodowego?

Cena łożyska nie jest specjalnie wygórowana. Za taki element zazwyczaj zapłacisz około kilkudziesięciu złotych. Większość łożysk do popularnych modeli pojazdów łatwo znajdziesz na rynku. Miejscem odpowiednim do rozpoczęcia poszukiwań tego elementu jest oczywiście stacjonarny sklep z częściami samochodowymi. Alternatywnie, właściwe łożysko, pasujące do konkretnego auta, można także zamówić przez internet.

Ile zapłacisz za wymianę łożyska u mechanika?

Wielu użytkowników, przed odwiedzeniem mechanika, zastanawia się, ile kosztuje wymiana łożyska w kole. Poziom skomplikowania wymiany tego elementu będzie zależał głównie od stopnia zaawansowania samej konstrukcji oraz modelu pojazdu. Wymiana łożyska zazwyczaj nie jest czynnością trudną i naprawa samochodu w tym zakresie nie należy wówczas do najdroższych. Z drugiej strony w nowszych konstrukcjach łożysk prawdopodobnie nie obejdzie się bez konieczności użycia profesjonalnego sprzętu i obecności wysoce wykwalifikowanego mechanika.

Jak dbać o łożysko koła samochodowego?

Standardowa żywotność łożysk prawidłowo zamontowanych w samochodzie wynosi od około 100 do 150 tys. km. Zazwyczaj przyjmuje się zasadę, że ich wytrzymałość powinna być równa stopniu wyczerpania samego pojazdu. Z kolei im większa i bardziej intensywna eksploatacja samochodu, tym szybciej zużywają się łożyska. Aby odpowiednio zadbać o kondycję tych elementów, zaleca się unikanie jazdy po zbyt dużych nierównościach, zapewnienie właściwego wyważenia kół pojazdu, a także upewnienie się, że ewentualny montaż nowych łożysk został przeprowadzony w sposób poprawny.

 

Prawidłowo zamontowane i eksploatowane łożyska powinny pracować przez bardzo długi czas, jednak gdy istnieje podejrzenie uszkodzenia lub zużycia tego elementu, powinno się działać w sposób szybki oraz stanowczy. Warto zwracać szczególną uwagę na niepokojące objawy dochodzące z kół oraz zawieszenia w aucie. Te z pozoru małe elementy decydują o ogólnym poziomie bezpieczeństwa użytkowanego samochodu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!