Prędzej czy później każdy kierowca stanie przed ważnym dylematem. Po kilku latach eksploatacji opony samochodowe z pewnością będą wymagać wymiany. Jak powinien wyglądać dobór opon do samochodu i o jakich czynnikach pamiętać, aby decyzja podjęta przez kupującego okazała się właściwa? To pytania o tyle zasadnicze, że ogumienie ma potężne znaczenie dla sterowności pojazdu i bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo eksploatacji.

W samochodach montowany jest szereg układów, które decydują o bezpiecznym zachowaniu się pojazdu na drodze. Potężne znaczenie ma m.in. konstrukcja zawieszenia zastosowana przez producenta, stan amortyzatorów, precyzja pracy układu kierowniczego czy obecność na pokładzie elektronicznych systemów trakcyjnych w postaci chociażby ESP czy ABS-u. Niestety prowadzącemu w krytycznej sytuacji napotkanej na drodze nie pomoże ani najbardziej zaawansowane resorowanie, ani najlepszy układ ESP w sytuacji, w której zapomni o jeszcze jednym czynniku. A tym czynnikiem są oczywiście opony samochodowe i ich stan.

Dobór opon do samochodu – co jest ważne?

W sytuacji, w której ogumienie nie dysponuje bieżnikiem o właściwej wysokości, zaburzona zostaje powierzchnia styku z asfaltem. Skutek? Przyspieszany jest moment, w którym koła tracą przyczepność i dochodzi do groźnego w skutkach poślizgu. Jeszcze gorzej auto zachowuje się wtedy, gdy na drodze zalega woda. Jako że starte klocki nie radzą sobie z odprowadzaniem wilgoci spod kół, samochód praktycznie cały czas porusza się w… poślizgu. Opony samochodowe mają potężne znaczenie dla bezpieczeństwa. To prowadzi z kolei do innego wniosku. Konkretnie, dobór opon do samochodu również stanowi klucz do sukcesu.

Jak wybrać komplet nowego ogumienia? W pierwszej kolejności kierowca musi odpowiedzieć sobie na serię dość ważnych pytań. Konkretnie musi wiedzieć na jaki sezon poszukuje opon, jaki rozmiar pasuje do obręczy zastosowanych w jego pojeździe oraz jakim budżetem dysponuje. Jeżeli chodzi o sezonowość, prowadzący może zdecydować się na ogumienie letnie, zimowe lub całoroczne. Kiedy to wielosezonówki są najbardziej optymalnym wyborem? Przede wszystkim wtedy, gdy samochód jest eksploatowany głównie w mieście. Z uwagi na niższe prędkości przejazdu nie ma on aż tak wysokich wymogów trakcyjnych podczas np. zimowych opadów śniegu.

Jak dobrać opony do samochodu? W przypadku rozmiaru kierowca ma trzy opcje. Po pierwsze może kupić ogumienie występujące w identycznym rozmiarze jak to, które aktualnie jest założone na obręcze w pojeździe. W sytuacji, w której postanawia kupić zestaw dodatkowych felg – np. stalówek na zimę lub aluminiowych na lato, otrzymuje dużo szerszy wybór. Wybór ten ma jednak też pewne ograniczenia, które odnaleźć można w rozmiarach homologowanych dla danego pojazdu. Opony samochodowe szersze lub wyższe od tych, które zaleca producent będą miały wpływ na właściwości trakcyjne, sposób pracy układu wspomagania czy nawet spalanie!

Jak dobrać opony do samochodu? Pamiętaj o indeksach!

Warto pamiętać o tym, że rozmiar choć bardzo ważny jest dopiero pierwszym z kryteriów jakimi kieruje się dobór opon do samochodu. Potężne znaczenie mają też inne czynniki, a w szczególności indeks nośności czy prędkości. Oznaczenia określające obydwa czynniki są nanoszone na ścianę boczną – pierwszy wyraża się za pomocą cyfr, drugi symboli literowych. Pół biedy jeżeli kierowca kupi komplet opon z wyższymi wartościami indeksów. Zbyt niskie mogą jednak stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy! W przeładowanym lub jadącym ze zbyt dużą szybkością aucie może dojść do przeciążenia ogumienia, tzw. wystrzału i utraty kontroli przez kierowcę nad torem jazdy.

Dobór opon do samochodu wymaga przemyślenia jeszcze jednego czynnika – a ten bezpośrednio odnosi się do finansów. Zazwyczaj rynek ogumienia dzieli się na trzy segmenty. Najtańsze są modele budżetowe, zwane również ekonomicznymi. Oczko wyżej plasuje się klasa średnia, podczas gdy na szczycie zestawienia cenowego znajdują się opony segmentu premium. Kierowca wybierając ogumienie należące do poszczególnego segmentu powinien zdać sobie sprawy z jednego. W ten sposób podejmuje decyzję nie tylko dotyczącą wartości inwestycji. Wybór określonego segmentu to też wybór określonej technologii.

Firmy działające w klasie premium – np. Michelin, Bridgestone, Goodyear czy Continental – oferują kierowcom produkty drogie przede wszystkim z uwagi na ich zaawansowanie technologiczne. Modele te są wykonywane z najnowszych mieszanek gumowych, posiadają zaawansowaną konstrukcję bieżnika, a do tego charakteryzują się dopracowanymi właściwościami trakcyjnymi. Z uwagi na działanie tych czynników ich zakup wydaje się najbardziej sensowny przede wszystkim wtedy, gdy kierowca pokonuje duże przebiegi, a do tego stawia na dynamiczny styl jazdy i podróżuje przede wszystkim poza miastem.

Dobór opon do samochodu. Kiedy warto postawić na klasę premium?

Przy mniej intensywnej eksploatacji – np. jazda na krótkich dystansach głównie w mieście, prowadzący może sobie pozwolić na wybór ogumienia z segmentów niższych. Z czego to wynika? W takich przypadkach raz prędkości przejazdu są dużo niższe, a dwa wymogi trakcyjne stawiane przed ogumieniem okazują się zdecydowanie mniej restrykcyjne. W skrócie, mniej zaawansowane modele nadal zagwarantują właściwy poziom bezpieczeństwa.

Specjaliści z rynku oponiarskiego zalecają, aby dobór opon do samochodu zawsze skończył się decyzją wskazującą na model nowy. Czemu nie warto kupować opon używanych? Odpowiedź jest prosta. Kupujący tak naprawdę wybiera kota w worku. Tak, kwota inwestycji jest dużo niższa. W końcu komplet ogumienia z drugiej ręki można kupić już za 200 – 250 złotych. W przypadku opon nowych kwota będzie na ogół minimum trzykrotnie wyższa. Niestety oszczędności okażą się pozorne. Bo gdy opony będą uszkodzone – np. po napompowaniu pojawi się na nich guz, albo ujawnią się pęknięcia na gumie, kierowca będzie musiał je wyrzucić!

Jak dobrać opony do samochodu? W tym celu najlepiej skorzystać z oferty renomowanego sklepu motoryzacyjnego. Kierowca otrzymuje w ten sposób pewność, że dostarczony zostanie produkt pochodzący z produkcji z aktualnego rocznika, minimalizowane jest ryzyko że mógł zostać uszkodzony w czasie dostawy, a do tego nie musi się obawiać o to, że ogumienie było niewłaściwie przechowywane. I warto w tym momencie dodać, że sposób przechowywania też ma ogromne znaczenie! Magazyn, w którym panuje zbyt wysoka temperatura latem i zbyt niska zimą, a do np. pojawia się wilgoć może przyspieszyć proces starzenia się gumy i skrócić czas życia ogumienia o sezon bądź dwa!

Jak wymienić opony samochodowe? Przyda się dobry wulkanizator

Na koniec zostało jeszcze jedno z zasadniczych pytań. Jak wymienić opony samochodowe? Tak naprawdę kierowca ma dwie opcje. Po pierwsze bardzo często renomowane sklepy motoryzacyjne dysponują własnymi lub współpracującymi warsztatami. W takim przypadku kierowca bardzo często może liczyć na wymianę wykonaną w ramach ceny zakupu ogumienia. Po drugie właściciel auta może kupić opony samochodowe w wybranym sklepie motoryzacyjnym, a następnie zabrać je do swojego wulkanizatora na montaż. Ten w niczym nie różni się od sezonowej wymiany. Tym samym jego ceny startują już od 50 – 60 złotych.

Co ważne, i w pierwszym, i drugim przypadku prowadzący może liczyć na bezpłatną utylizację starego ogumienia. Pozostawienie kompletu zużytych opon u wulkanizatora jest o tyle wygodne dla kierowcy, że stanowią one odpadek trudny w biodegradacji. Tym samym nie można ich wyrzucić np. do standardowego śmietnika przed domem. Aby właściciel samochodu mógł na własną rękę pozbyć się starych opon, musiałby zgłosić taką chęć np. do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów. Tam wskazane zostanie miejsce, w którym stare ogumienie można oddać. Niestety często utylizacja takich odpadków wiąże się z dodatkowym kosztem.

#mb_blog {margin-bottom: 50px;}
#mb_blog p {text-align: justify; color: #222; font-size: 18px; line-height: 160%; margin: 20px 0;}
#mb_blog li {text-align: justify; color: #222; font-size: 18px; line-height: 160%;}
#mb_blog p a {text-decoration: underline;}
#mb_blog h2 {text-align: left; margin: 40px 0 15px; color: #CF1E35; font-size: 26px; font-weight: 700; line-height: 160%; }

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!