Skoda Superb 1.9 TDI 130 KM (Diesel) była bardzo popularnym modelem wśród kierowców. Charakteryzowała się komfortowym  prowadzeniem i  świetnie sprawdzała się na dłuższych trasach. Ze względu na pojemny bagażnik, była chętnie wybierana przez rodziny z dziećmi lub w roli samochodu służbowego. Modele wyposażone w silniki diesla były również ekonomiczne w codziennej eksploatacji. Obecnie można te samochody znaleźć jedynie na rynku wtórnym. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym modelu, przeczytaj artykuł!

Z tego tekstu dowiesz się:

  1. W jakiej stylistyce utrzymana jest Skoda Superb II?
  2. Jak prezentuje się wnętrze tego modelu?
  3. Do kogo kierowana jest Skoda Superb II?
  4. Czy Skoda Superb II jest bezpiecznym samochodem?
  5. Dlaczego warto wybrać ten model Skody?
  6. Jakie wady ma Skoda Superb II?

Skoda Superb II 1.9 TDI – historia i popularność

Samochód ten został pierwszy raz zaprezentowany w Genewie w roku 2008. Miało to miejsce podczas targów motoryzacyjnych. Po pięciu latach od premiery marka zdecydowała się na przeprowadzenie pełnego faceliftingu modelu, obejmującego zarówno nadwozie, jak i silniki. Drugą generację Skody Superb, produkowano aż do końca 2014 roku. Na początku 2015 pojawiły się pierwsze egzemplarze trzeciej generacji. 

baner mamy części do Twojego samochodu

Superb 1.9 TDI – 105, to jeden z najbardziej popularnych samochodów zakwalifikowanych do segmentu D. W jego obrębie znaleźć można także Passata, Forda Mondeo czy Opla Insignie. Niemniej jednak, jak wskazują, dane techniczne i opinie użytkowników, Skoda Superb II to najwygodniejszy i największy samochód w tej kategorii w Polsce. Określany jest jako taki zarówno pod względem przestrzeni dla pasażerów, jak i pojemności bagażnika. Z tego względu cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza wśród osób ceniących sobie aspekt praktyczny. 

W jakiej stylistyce utrzymana jest Skoda Superb II?

Skoda Superb 1.9 TDI 130 km (Diesel), charakteryzuje się linią, po której z łatwością można rozpoznać wszystkie samochody wypuszczane w tamtym okresie pod marką Skoda. Wynika to przede wszystkim z masywnej atrapy chłodnicy, a także ze specyficznych, tylnych reflektorów, układających się na kształt litery C. 

Wyjątkowo interesującym rozwiązaniem zastosowanym w tym modelu, była klapa bagażnika otwierana na dwa sposoby, z szybą oraz podobnie jak w wersji sedan, bez szyby. Model ten miał też lekko kanciaste linie. Jego dużą zaletą jest bardzo pojemny bagażnik. W wersji z nierozłożonymi siedzeniami mogło być to od 565 litrów, aż do 633 w wersji kombi. Ponad trzykrotnie większą pojemność zyskiwał bagażnik po złożeniu foteli. 

Jak prezentuje się wnętrze tego modelu?

Analizując dane techniczne modelu Skoda Superb II, a także jego ceny na rynku wtórnym, warto mieć na uwadze, że stoi za nim wiele zalet – jedną z nich jest przestronność zarówno dla pasażerów z tyłu, jak i kierowcy z przodu. Przestrzeń z tyłu zapewnia komfortowe warunki do podróży, nawet w przypadku osób wysokich. 

Skoda Superb 1.9 TDI – 105 KM, charakteryzuje się także dobrze zaprojektowanymi i wykonanymi elementami plastikowymi. Zarówno deska rozdzielcza, jak i dodatkowe wykończenia wewnątrz samochodu, są trwałe i estetyczne. Jedyną wadą, na którą zwracają uwagę kierowcy, jest ekran nawigacji umieszczony na wysokości kierownicy, a nie lekko wyżej. Niemniej jednak ta niewielka trudność nie wpływa znacząco na komfort prowadzenia. 

Do kogo kierowana jest Skoda Superb II?

Skoda Superb II  1.9 TDI, to największa limuzyna oferowana przez tego producenta. Wyjątkowo pojemny bagażnik i duża liczba miejsca z tyłu, pozwalają na komfortowe podróżowanie nawet w 5 osób. Z tego względu jest to samochód traktowany jako limuzyna rodzinna. 

skoda-superb-1.9-tdi-130km-4

Czy Skoda Superb II jest bezpiecznym samochodem?

Skoda Superb 1.9 TDI 130 KM (Diesel)  po swojej premierze przeszła aż dwukrotne testy zderzeniowe. Zarówno w roku 2008, jak i 2009, otrzymała maksymalny wynik 5/5 gwiazdek w kategorii bezpieczeństwa dorosłych pasażerów. Ocena w przypadku dzieci była niższa – 4/5 gwiazdek. Najgorzej wypadła kwestia bezpieczeństwa pieszych –  jedynie 2/5 gwiazdek. Pomimo różnic w ocenie poszczególnych aspektów dotyczących tego samochodu, Superb 1.9 TDI – 105 w ujęciu bezpieczeństwa ogólnego, oceniono na 5 gwiazdek. 

W 2009 roku ponowione testy wiązały się z ocenami procentowymi. Instytut Euro NCAP wystawił aż 90% punktów dla bezpieczeństwa dorosłych pasażerów oraz 81% dla dzieci. W tym przypadku ocena bezpieczeństwa pieszych również była najniższa – jedynie 50%. Ogólna ocena związana z dostępnymi systemami bezpieczeństwa wynosiła 71%. 

Dostępne warianty wyposażenia – Skoda Superb II 1.9 TDI

Skoda Superb II  1.9 TDI występowała w aż 7 wersjach wyposażenia, od całkowicie podstawowego, nazywanego Classic, po naprawdę świetnie dopracowaną opcję Laurin&Klement. W zależności od wybranej opcji, w samochodzie mogły znaleźć się skórzane fotele, czytnik kart SD, napęd 4×4, zestaw czujników cofania, a także komputer pokładowy z systemem nawigacji. 

Wyposażenie Skody Superb II, można było także rozszerzyć o zestaw głośnomówiący, reflektory ksenonowe, czy elektrycznie otwieraną klapę bagażnika. Warto mieć na uwadze także możliwość personalizacji. Wiele z tych dodatkowych elementów wyposażenia można było dobrać indywidualnie, poza wybranym pakietem. Dzięki temu otrzymany samochód mógł mieć pełen komplet potrzebnych udogodnień, w pełni odpowiadających konkretnym potrzebom kierowcy. To bardzo praktyczna opcja, która obecnie jest standardem.

Zalety silnika 1.9 TDI

Skoda Superb II występowała w wielu wersjach silnika. Zarówno zasilanych benzyną, jak i dieslem. Niemniej jednak niezawodnym, kultowym i szeroko polecanym silnikiem, był 1.9 TDI, mający 105 koni mechanicznych. To jeden z najbardziej odpornych na eksploatację silników. Charakteryzował się również niskim spalaniem. Montowało się go przede wszystkim w samochodach produkowanych na początku. Tuż przed premierą 3 generacji, został zastąpiony silnikiem 1.6 TDI. 

Warto też mieć na uwadze, że wykorzystanie tego silnika wiąże się z dużą dostępnością zamienników części, gdyż w wielu warsztatach jest on dobrze znany. Dzięki temu silnikowi możliwa jest także mniejsza częstotliwość dokonywania zmiany biegów, ponieważ na niskich obrotach posiada on bardzo sprawny ciąg. 

skoda-superb-1.9-tdi-130km-2

Dlaczego warto wybrać ten model Skody?

Wybierając samochód Skoda Superb II, dane techniczne są kwestią, którą należy wziąć pod uwagę. Jest to model o wielu zaletach, przez które nadal jest chętnie wybierany.  

Superb 2 1.9 TDI charakteryzuje się przede wszystkim wyjątkowo przestronnym wnętrzem, zarówno z przodu, jak i z tyłu. To jedno z najbardziej komfortowych aut tej kategorii. Wynika to nie tylko z wygodnych siedzeń oraz dużej ilości miejsca, ale także bogatego wyposażenia. 

Ciekawą i bardzo praktyczną zaletą, jest także niespotykanie pojemny bagażnik, zwłaszcza w wersji kombi. Pozwala on na zmieszczenie ogromnej ilości bagażu oraz wszelkich niezbędnych do pracy akcesoriów. 

To sprawny, bardzo przestronny i wygodny samochód. Charakteryzuje się komfortowym prowadzeniem i bardzo pojemnym bagażnikiem. Z tego względu świetnie sprawdza się zarówno w roli samochodu rodzinnego, jak i firmowego. 

Czy na rynku są dostępne używane samochody Skoda Superb II?

Ze względu na duży przekrój wyposażenia, wyglądu oraz silników, bez trudu można znaleźć nawet starszy model dopasowany do swoich potrzeb. Najwięcej dostępnych samochodów tej generacji, ma silniki diesla 1.9. Niewielki procent stanowią modele benzynowe, głównie w wersji 3.6. Średnio co drugi egzemplarz występuje w kombi. Cena używanego samochodu z początku generacji wynosi około 30 tysięcy, a jeśli jest zadbany i ma stosunkowo niewielki przebieg, warto doliczyć do budżetu około 5 tysięcy. Młodsze egzemplarze, zwłaszcza z rocznika 2012, mogą kosztować od 40 tysięcy złotych w górę. Różnica wynika zazwyczaj z rodzaju wyposażenia. 

Najdroższe są modele po liftingu. Ich ceny zaczynają się od 50 tysięcy, lecz mogą osiągnąć wysokość nawet 100 tysięcy złotych. Wersje Laurin&Klement wypuszczane krótko przed premierą trzeciej generacji, mogą przekroczyć nawet tę kwotę. 

skoda-superb-1.9-tdi-130km-3

Jakie wady ma Skoda Superb II?

Oczywiście nie jest to samochód bez wad, jednak warto zdecydować się na model Skoda Superb II 1.9 TDI – 105 KM. Opinie ma ona w większości pozytywne i jest często wybieranym autem przez wielu wymagających kierowców. 

Superb II 1.9 TDI jest samochodem, który nie ma zbyt wielu wad konstrukcyjnych. Pewne problemy zgłaszają właściciele modeli wyposażonych w silnik 1.4 TSI oraz 1.8 TSI, lecz wersja 1.9 TDI nie wykazuje poważnych usterek. 

Niektórzy kierowcy narzekają jedynie na mały prestiż związany z marką, zwłaszcza w porównaniu z innymi samochodami z danego segmentu.

Drugą kwestią jest to, że mając model wyposażony w skrzynię DSG, warto po przejechaniu 100-150 tysięcy kilometrów, zrobić jej dokładny przegląd. Może okazać się, że występują problemy ze sprzęgłem lub mechatroniką. 

Skoda Superb II 1.9 TDI (130 KM – Diesel) – dane techniczne 

Zarówno klasyczna wersja, jak i Skoda Superb II 4 × 4, uznawane są za niezawodne, komfortowe samochody o przestronnym wnętrzu i pojemnym bagażniku. Charakteryzują się przede wszystkim wygodnymi pięcioma miejscami. Występują w wersji wyłącznie 4-drzwiowej. 

Jest to samochód stosunkowo długi, ponieważ ma aż 4838 milimetrów. Minimalna pojemność bagażnika w tym modelu przed rozłożeniem foteli to aż 565 litrów, a masa ładowności nie może przekroczyć 638 kilogramów. 

Silnik, który montuje się w tej wersji to diesel o mocy 105 koni mechanicznych, mocuje się go z przodu samochodu. Układ cylindrów w tej wersji jest rzędowy, a skrzynia 5-biegowa, manualna. Turbodoładowanie pozwala na większą efektywność jazdy. 

Wybieraj najlepsze części zamienne i akcesoria

Model Skoda Superb II (3T4) 1.9 TDI

Skoda Superb II 1.9 TDI – typowe usterki oraz problemy z autem

Jeśli chodzi o ten samochód, jest kilka elementów, które mogą ulec uszkodzeniu. Najczęściej trudności dotyczą szybko przepalających się żarówek, a także siłowników odpowiedzialnych za sprawne działanie klapy bagażnika i zamka centralnego. 

Sprawdź dostępność siłownika centralnego zamka na stronie sklepu Inter Cars: Siłownik centralnego zamka SKODA SUPERB

Pewne problemy dotykają także mechanizmów wycieraczek oraz wiązek elektrycznych:

Sprawdź cenę przełącznika wycieraczki na Inter Cars: Przełącznik wycieraczki HANS PRIES 109 132   

Ze względu na obfite spryskiwanie szyb oraz reflektorów, jest to samochód, który zużywa również dużo płynu do spryskiwaczy. 

Produkty znajdziesz na stronie sklepu Inter Cars: Płyny do spryskiwaczy 

Skoda Superb 1.9 TDI – 105 KM nie jest samochodem mocno awaryjnym. Jednak ze względu na rok produkcji oraz bogate wyposażenie, pewne usterki oraz zużycia eksploatacyjne mogą się zdarzyć. Warto być na nie przygotowanym i decydując się na zakup używanego samochodu, przeprowadzić  dokładny przegląd. Wielu usterek nie widać z zewnątrz, a po przeprowadzeniu drobnych napraw, auto może z powodzeniem służyć wiele lat – mówi ekspert marki Inter Cars.

Skoda Superb II 1.9 TDI – podsumowanie

Sprawdzając informacje na temat samochodu Skoda Superb II, dane techniczne oraz opinie użytkowników są kluczowe. W tej kwestii można zaufać materiałom wysokiej jakości oraz wielu praktycznym rozwiązaniom. Ze względu na przestronne wnętrze oraz pojemny bagażnik, doskonale sprawdzają się jako samochód dla rodziny. W porównaniu z pierwszą generacją znacznie lepiej widoczna jest indywidualna linia modelu, w tym przypadku nie jest to już tak silna inspiracja Passatem. 

Jeśli szukasz części zamiennych do Skody Superb II lub innych akcesoriów samochodowych, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars. Mamy w niej zarówno narzędzia ułatwiające pracę mechanikom w warsztatach, jak i -majsterkowiczom. Nasze części pasują do wielu modeli i marek samochodów. Gwarantujemy wysoką jakość materiałów, a w związku z tym bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Nie zwlekaj, sprawdź ofertę sklepu Inter Cars już dziś!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!