W przeszłości kompaktowy podnośnik samochodowy (zwany popularnie lewarkiem) był standardowym elementem wyposażenia każdego pojazdu osobowego. Odznaczał się on prostą konstrukcją i miał za zadanie bezpiecznie podnieść samochód, umożliwiając wymianę przebitej opony na zapasową. Stopniowo producenci pojazdów zaczęli zastępować te elementy zestawami naprawczymi. Mimo to większość osób wykonujących podstawowe czynności serwisowe przy swoich samochodach nie wyobraża sobie pracy bez podnośnika. Narzędzie to jest też niezbędne w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Dlaczego? Jeszcze dekadę temu każdy z nich wyposażony był w kanał diagnostyczny. Jego konstrukcja była skomplikowana, a konieczność wykonania wykopu powodowała, że nie każda przestrzeń nadawała się do celów warsztatowych. Rozpowszechnienie się podnośników znacząco zmieniło tę sytuację.

Z tego artykułu dowiesz się, m.in.:

Czym jest podnośnik samochodowy?

Jest to urządzenie mechaniczne lub hydrauliczne, które służy do podnoszenia samochodów lub innych pojazdów w celu ułatwienia wykonywania napraw, lub prac konserwacyjnych. Podnośniki samochodowe są bardzo popularne w warsztatach samochodowych, ale również mogą być stosowane w garażach prywatnych lub w stacjach obsługi pojazdów. 

Dostępne są różne rodzaje tych sprzętów, z których każdy ma swoje zalety i zastosowania. Podnośnik samochodowy jest niezbędny do wykonywania prac naprawczych lub konserwacyjnych pod pojazdem, ponieważ umożliwia podniesienie go na odpowiednią wysokość. To sprawia, że można wygodnie i bezpiecznie wykonywać te czynności bez konieczności korzystania z kłopotliwych podpór lub leżenia na ziemi. 

Jaki podnośnik do samochodu wybrać? Poznaj najpopularniejsze rodzaje!

Wybór odpowiedniego podnośnika samochodowego zależy od potrzeb, zastosowania, dostępnego miejsca oraz budżetu. Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów tych narzędzi oraz sytuacje, w których warto je wybrać.

Lewarek trapezowy

Zastanawiasz się jaki podnośnik do samochodu wybrać? Jednym z najprostszych i najpopularniejszych narzędzi tego typu jest lewarek. Urządzenie to zazwyczaj jest wykonane ze stali i ma solidną konstrukcję, co zapewnia wytrzymałość i bezpieczeństwo podczas użytkowania. 

W zależności od modelu lewarek samochodowy jest zdolny do podnoszenia ciężaru nawet 1,5 tony, co sprawia, że nadaje się zarówno do użytku osobistego, jak i profesjonalnego. Choć raczej przy lżejszych i mniejszych autach. Niekoniecznie sprawdzi się w przypadku SUV-ów.

Lewarek samochodowy składa się z pręta, nakrętki oraz korby. W miarę jej kręcenia nakrętka porusza się w górę lub w dół. Siła jest przenoszona na samochód poprzez uchwyt lub platformę zamocowaną na górze urządzenia – mówi ekspert Inter Cars.

Lewarek trapezowy jest powszechnie stosowany w małych warsztatach samochodowych, stacjach obsługi, a także przez osoby prywatne. Pozwala na wygodne i bezpieczne podnoszenie samochodów, co ułatwia przeprowadzenie różnych napraw, takich jak wymiana opon, oleju czy filtrów. Warto wybrać lewarek trapezowy, gdy masz mało miejsca w garażu, lub gdy przeprowadzasz naprawy sporadycznie, a Twoje auto waży mniej niż 1,5 tony. Należy pamiętać o regularnym konserwowaniu narzędzia: aby utrzymać jego sprawność, należy zabezpieczyć je przed korozją.

Podnośnik nożycowy

Podnośniki nożycowe są doskonałym wyborem dla mniejszych warsztatów i indywidualnych użytkowników. Odznaczają się kompaktową konstrukcją i zajmują niewiele miejsca. Są idealne do prac związanych z zawieszeniem, układem hamulcowym czy wymianą opon. Łatwość obsługi, bezpieczeństwo, regulacja wysokości, mobilność – to cechy, które przyczyniają się do ich popularności. 

Podnośniki te są łatwe w obsłudze i bardzo stabilne podczas podnoszenia pojazdu. Dzięki możliwości regulacji wysokości można je dopasować do różnych rodzajów samochodów i potrzeb warsztatu. Mobilność podnośników nożycowych umożliwia łatwe przesuwanie między stanowiskami oraz przechowywanie, gdy nie są używane. To sprawia, że są one odpowiednie dla warsztatów o małej powierzchni.

Podnośniki nożycowe przeznaczone do użytku w warsztatach samochodowych, są w stanie unieść 1-5 ton lub nawet więcej. Modele o wyższej nośności są przeznaczone do pracy z ciężkimi pojazdami, takimi jak samochody dostawcze, ciężarowe czy maszyny rolnicze.

Najczęściej spotykane sposoby zasilania tego rodzaju podnośników to elektryczne, pneumatyczne, hydrauliczne oraz ręczne. Narzędzia, które działają na prąd, należy podpiąć do sieci. Pneumatyczne wymagają podłączenia kompresora powietrza. Urządzenia hydrauliczne wykorzystują płyn hydrauliczny pod ciśnieniem, a napędzane są silnikiem elektrycznym. Niektóre mniejsze, przenośne podnośniki nożycowe mogą być obsługiwane ręcznie, bez potrzeby dodatkowego źródła zasilania.

Podnośnik kolumnowy

Jest on bardzo popularny w warsztatach samochodowych. Podnośnik ten składa się z 2 pionowych kolumn umieszczonych po obu stronach pojazdu, które są połączone z ramionami unoszącymi. Te z kolei są przymocowane do punktów podparcia na spodzie samochodu. Podnośnik zasilany jest systemem hydraulicznym z silnikiem elektrycznym, który napędza pompę hydrauliczną. Generuje ona ciśnienie w układzie. To powoduje poruszanie tłokami wewnątrz kolumn i unoszenie ramion wraz z pojazdem.

Podnośniki kolumnowe cieszą się popularnością ze względu na niezawodność, wytrzymałość oraz łatwość obsługi. To doskonały wybór dla warsztatów, które specjalizują się w naprawie wielu typów pojazdów. Są w stanie unieść samochody ważące nawet kilka ton. Dzięki temu doskonale sprawdzają się podczas napraw dużych aut osobowych oraz niektórych ciężarowych. Zapewniają pełny dostęp do spodu pojazdu, pozwalają na szybkie i sprawne uniesienie oraz opuszczenie samochodu i utrzymują go stabilnie podczas pracy, co zwiększa bezpieczeństwo. 

Podnośnik słupkowy

Tego rodzaju urządzenie to rodzaj podnośnika stosowany w małych warsztatach. Składa się z pojedynczej kolumny podporowej z ramieniem lub platformą do podtrzymywania pojazdu. Jest to alternatywa dla popularniejszych podnośników dwukolumnowych, szczególnie w przypadku mniejszych warsztatów z ograniczoną przestrzenią. Urządzenie działa na zasadzie systemu hydraulicznego, w którym silnik elektryczny napędza pompę hydrauliczną. Jego jednokolumnowa konstrukcja pozwala na oszczędność miejsca, a wiele modeli jest wyposażonych w kółka dla łatwego przemieszczania. 

W porównaniu z podnośnikami dwukolumnowymi mają niższą nośność. To sprawia, że są lepiej przystosowane do lżejszych pojazdów, takich jak samochody osobowe czy motocykle. Takie urządzenie sprawdzi się w mniejszych warsztatach lub tych, które potrzebują dodatkowego podnośnika do pracy z maszynami o małym ciężarze.

Kiedy podnośnik samochodowy może się przydać?

Zadaniem podnośnika samochodowego jest uniesienie pojazdu i utrzymanie go na odpowiedniej wysokości przez dłuższy czas. Pozwala to na dokonanie niezbędnych prac pod samochodem, od drobnych usterek po bardziej skomplikowane naprawy. Zapewnia to mechanikowi bezproblemowy dostęp do poszczególnych obszarów pojazdu. Oto kilka sytuacji, w których podnośnik samochodowy okazuje się niezbędny:

 • wymiana opon;
 • naprawa zawieszenia – np. takich elementów jak amortyzatory;
 • konserwacja i naprawa hamulców;
 • prace związane z układem wydechowym – na przykład wymianą tłumików;
 • naprawa i konserwacja układu napędowego;
 • prace związane z układem chłodzenia;
 • naprawy układu paliwowego;
 • konserwacja i usunięcie usterek podwozia.

Podnośnik samochodowy – czym kierować się przy wyborze?

Jak widzisz, urządzenie takie jak podnośnik samochodowy jest jednym z ważniejszych elementów wyposażenia warsztatu. Jednak wybór najlepszego urządzenia nie jest prosty. Przy zakupie podnośnika warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na funkcjonalność, bezpieczeństwo i wygodę jego użytkowania. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę.

 • Typ podnośnika – wybierz model, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, przestrzeni warsztatowej oraz rodzajom pojazdów, z którymi będziesz pracować.
 • Udźwig – pomyśl, jakie pojazdy będziesz podnosić i jak ciężkie mogą być. Podnośniki mają różne zakresy udźwigu (od 2,5 do ponad 6 ton). Wybierz odpowiedni sprzęt w zależności od rodzaju pojazdów, które będą przez niego obsługiwane.
 • Wymiary i przestrzeń zwróć uwagę na rozmiary podnośnika, jak również dostępne miejsce w warsztacie. Upewnij się, że nowe narzędzie zmieści się w wyznaczonym punkcie. Sprawdź, czy jest wystarczająco miejsca na bezpieczne i wygodne przemieszczanie się wokół niego.
 • Dostępność zasilania – podnośnik samochodowy pneumatyczny, wymaga dostępu do prądu elektrycznego. Niektóre modele mogą potrzebować również specjalnych gniazd i zabezpieczeń. Upewnij się, że instalacja elektryczna w garażu jest odpowiednio przygotowana i spełnia wymagania podnośnika.
 • Wysokość sufitu – upewnij się, że w garażu jest wystarczająca wysokość, aby pomieścić podnośnik oraz samochód podczas podnoszenia. 
 • Rodzaj podłoża – zalecana minimalna grubość betonowej podłogi wynosi 10-15 cm. Jednak może się to różnić w zależności od modelu podnośnika i jego udźwigu. Beton powinien mieć wytrzymałość na ściskanie co najmniej 3000 psi (około 20 MPa), aby wytrzymać obciążenia generowane przez narzędzie.

Zadbaj o wyposażenie garażu razem z Inter Cars

Jeśli już masz np. podnośnik samochodowy pneumatyczny w swoim garażu, warto rozważyć zakup dodatkowego sprzętu i narzędzi, które ułatwią różne prace i naprawy. Wiele z nich znajdziesz w ofercie sklepu Inter Cars. 

Z pewnością żaden majsterkowicz nie może obejść się bez zestawu kluczy. To podstawowy i niezbędny element wyposażenia każdego warsztatu samochodowego, a także garażu majsterkowicza-amatora. Ich zadaniem jest umożliwienie montażu i demontażu różnych podzespołów pojazdu poprzez odpowiednie dopasowanie do śrub i nakrętek.

Warto także zaopatrzyć się w elektronarzędzia, takie jak szlifierka kątowa. Znacznie zwiększa ona wydajność pracy, umożliwiając szybkie i precyzyjne wykonywanie cięć, czy też szlifowanie dużych powierzchni. Dzięki nim można zaoszczędzić czas i wysiłek włożony w ręczne wykonywanie czynności.

Zainwestuj także w oświetlenie warsztatowe, takie jak latarka wielofunkcyjna LED. Odgrywa ona kluczową rolę w efektywnym i bezpiecznym funkcjonowaniu warsztatu samochodowego czy domowego garażu. Odpowiednie oświetlenie pozwala na lepszą widoczność i precyzję pracy, zmniejsza ryzyko wypadków oraz wpływa na komfort. Latarka taka może być umieszczona w dowolnym miejscu, także w czasie wykonywania napraw z podnośnikiem.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Podnośniki samochodowe są bezpieczne, o ile są prawidłowo instalowane, użytkowane zgodnie z instrukcją oraz regularnie serwisowane. Upewnij się, że przestrzegasz zaleceń producenta. Nie przekraczaj też maksymalnej nośności podnośnika.  

Zalecane jest przeprowadzanie regularnych przeglądów i serwisowania podnośników samochodowych, co najmniej raz w roku lub zgodnie z zaleceniami producenta. Pozwala to wykryć ewentualne problemy i zapobiec awariom.

Tak, można zainstalować podnośnik samochodowy we własnym garażu, jednak warto pamiętać o kilku czynnikach, takich jak wysokość sufitu, wytrzymałość podłoża, czy dostępność zasilania elektrycznego. Zalecane jest skonsultowanie się z profesjonalistą przed instalacją, aby upewnić się, że przydomowy warsztat spełnia wszystkie wymagania.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!