Kompletujesz wyposażenie garażu i zastanawiasz się, czy elektronarzędzia to dobry pomysł? W poradniku omawiamy różnice pomiędzy narzędziami elektrycznymi a innymi technologiami spotykanymi na rynku. Poznaj ich rodzaje i najważniejsze zasady wyboru oraz obowiązkowe kwestie BHP. Dzięki temu po lekturze zyskasz przygotowanie do pracy ze sprawdzonymi narzędziami zasilanymi akumulatorami. Dodatkowo zrozumiesz, jakie parametry liczą się najbardziej przy prostych pracach technicznych.

Elektronarzędzia to jedne z podstawowych elementów wyposażenie garażu. Najważniejsza klasyfikacja dotyczy źródła zasilania. Na sklepowych półkach dostępne są elektronarzędzia, narzędzia z napędem hydraulicznym lub pneumatycznym. Zatem jak wyposażyć garaż? Najlepiej w akcesoria wszechstronne, dobrze trzymające się w ręce, z niezawodnym akumulatorem i długim okresem gwarancji. Gdy już skompletujesz sprzęt, musisz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo go eksploatować, by posłużył bez problemów przed lata.

Po lekturze artykułu dowiesz się m.in.: 

 1. czym charakteryzują się elektronarzędzia i źródła zasilania,
 2. skąd pozyskać wartościowe narzędzia do garażu,
 3. na jakie parametry warto zwrócić uwagę przed zakupem konkretnego zestawu,
 4. jakich zasad BHP należy przestrzegać w trakcie eksploatacji narzędzi.
baner mamy części do Twojego samochodu

Dlaczego narzędzia do garażu powinny być wszechstronne?

Elektronarzędzia służą najczęściej do dokręcania elementów bez potrzeby użycia siły fizycznej, cięcia tworzyw sztucznych, drewna i innych materiałów. Możesz je wykorzystać również do wiercenia, szlifowania oraz polerowania. Wykorzystywana technologia jest dopasowana do konkretnego rodzaju pracy. Wiertarka z udarem została stworzona do wiercenia w bardzo twardych materiałach. Do cięcia drewna wykorzystasz pilarkę łańcuchową. Szlifowanie wykonasz za pomocą szlifierki taśmowej. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z majsterkowaniem, rozpocznij od wiertarek. Przydają się one w większości zadań technicznych nie tylko w garażu, ale również w gospodarstwie domowym. Takie wyposażenie kompletuje się często latami, dlatego podejdź do tematu bez większej presji. Warto też wybierać narzędzia, które przydadzą się w domowym warsztacie samochodowym.

W jaki sposób elektronarzędzia różnią się od innych rozwiązań?

Elektronarzędzia akumulatorowe charakteryzują się przede wszystkim bezprzewodowym zasilaniem ułatwiającym wykonywanie zadań, bez potrzeby podłączania do sieci. To wygodne rozwiązanie w trakcie pracy na ograniczonej przestrzeni albo kiedy majsterkowicz potrzebuje większej swobody. Technologia zasilania bateriami rozwija się dynamicznie w ostatnich latach, a akumulatory działają dłużej, co przekłada się bezpośrednio na komfort użytkowania. Oczywiście istnieją też wersje elektronarzędzi z kablem.

Narzędzia pneumatyczne bazują na sprężonym, najczęściej bardzo czystym powietrzu produkowanym przez kompresory. Zasilanie sprężonym powietrzem sprawdza się w powtarzalnych zadaniach. To jedno z głównych rozwiązań występujących w warsztatach samochodowych. Co ważne, zanieczyszczenie przy podawaniu sprężonego powietrza odbija się negatywnie na stanie urządzeń. Ten typ urządzeń sprawdzi się w garażu doświadczonych majsterkowiczów. 

Narzędzia hydrauliczne pracują w trudniejszych warunkach, gdzie wymaga się dużej wytrzymałości, mocy i niezawodności. To jedna z najdroższych kategorii. Z kolei narzędzia spalinowe dają nieco większą elastyczność przy wykonywaniu prac w miejscach, w których nie ma możliwości podpięcia do sieci. Silniki spalinowe najczęściej występują w sprzętach ogrodniczych, takich jak: kosy, kosiarki czy piły. Jeśli tylko klasyczne narzędzia wypełniają Twój garaż, to warto rozszerzyć wyposażenie o elektronarzędzia, ale w szczególnych przypadkach możesz przemyśleć również narzędzia pneumatyczne powiązane z wydajnym kompresorem.

elektronarzędzia

Jakie parametry analizować w przypadku zakupu elektronarzędzi?

Elektronarzędzia ocenia się na podstawie wyraźnych parametrów oznaczonych na produkcie. Najważniejsze z nich to: napięcie, rodzaj izolacji, rzeczywisty pobór mocy i wymiary, np. tarczy tnącej. Zapoznaj się również z danymi technicznymi baterii i z oznaczeniami zgodności oraz certyfikacją dopuszczenia do obrotu. Elektronarzędzia cechują się maksymalną zdolnością do dokręcania, wiercenia czy szlifowania. Jeżeli przekroczysz normy użytkowe, narazisz się na uszkodzenie urządzenia. 

Niezbędnik narzędziowy do Twojego garażu

 • Klucze specjalistyczne

W domowym warsztacie przydadzą się klucze specjalistyczne. To głównie: imbusowe, trzpieniowe, fajkowe, hakowe i nasadowe. Klucze rozszerzają możliwości pracy z różnymi narzędziami, więc warto inwestować w rozbudowany zestaw.

 • Kompresor

Kompresory przydają się do podawania sprężonego powietrza, jeżeli pracujesz z narzędziami pneumatycznymi. Poza tym urządzenie umożliwia stosunkowo szybkie pompowanie ogumienia. 

Większość elektronarzędzi ma swoje odpowiedniki pneumatyczne, więc wybór zależy w dużym stopniu od preferencji i doświadczenia operatora. Prosta konstrukcja ogranicza problemy montażowe i właściwie wyklucza zagrożenie pożarowe. Jeżeli planujesz regularnie używać narzędzi pneumatycznych, weź pod uwagę zakup sprężarki.

 • Urządzenia czyszcząco-myjące

Myjki wysokociśnieniowe, nawet o niewielkich rozmiarach,  łatwo usuwają zabrudzenia, nawet z wnętrza pojazdu. Pozwalają zachować garaż w dobrym stanie. Niektóre urządzenia czyszczące mają również zbiorniki z filtracją wody.

 • Skrzynki narzędziowe lub wózki

W garażu warto utrzymać porządek, skrzynki narzędziowe to jeden z najlepszych sposobów organizacji przestrzeni. Wózki narzędziowe zapewniają natomiast większą mobilność. Narzędzia wprowadza się do profilowanych, wygodnych szuflad.

Niezbędnik narzędziowy do Twojego garażu

Jakie elektronarzędzia znajdziesz w katalogu sklepu internetowego Inter Cars?

Zwróć szczególną uwagę na elektronarzędzia akumulatorowe uznanych producentów, takie jak klasyczne wiertarki czy modele udarowe, frezarki, wyrzynarki, opalarki oraz pistolety do klejenia. W sklepie Inter Cars znajdziesz nie tylko narzędzia akumulatorowe, ale również niezbędne części zamienne. Najważniejsze elektronarzędzia to produkty marek Bosch, Metabo, Proma oraz Sealey. Od zamówienia na minimum 300 złotych w sklepie Inter Cars obowiązuje bezpłatna przesyłka kurierska.

Sprawdź elektronarzędzia i dostępność, a w razie pytań zgłoś się do konsultantów Inter Cars. Zestaw narzędzi do garażu nie musi być rozbudowany, by zaspokoił większość Twoich potrzeb, dlatego wybierz sprzęt najwyższej jakości.

szukasz produktu który opisujemy?

Co można powiedzieć o budowie elektronarzędzi?

Elektronarzędzia składają się z intuicyjnego przełącznika, uchwytu, silnika oraz mechanizmów, które pozwalają na wykonywanie konkretnych prac, na przykład wiercenia. Dużą rolę w eksploatacji urządzeń odgrywają: jakość uchwytu, waga i ergonomiczność trzonu.

Bezpieczeństwo eksploatacji uzależnione jest od regulacji mocy. Przestawianie trybu pracy odbywa się bardzo płynnie i w dużym stopniu wpływa na ograniczenie awaryjności. Zmienna prędkość urządzenia przydaje się szczególnie przy wierceniu i wkręcaniu. Stałe prędkości dominują natomiast w piłach.

Dlaczego właściwe przechowywanie elektronarzędzi ma znaczenie?

Do właściwego przechowywania przyda się tablica na narzędzia do garażu lub dopasowany futerał. Organizer na narzędzia do garażu występuje w wielu formatach, które umożliwiają zabezpieczenie urządzeń. Tego rodzaju dodatki ochraniają urządzenia przed kurzem czy innymi zanieczyszczeniami, które mogą negatywnie wpływać na ich pracę. Co ważne, nawet jeśli odpowiednio przechowujesz sprzęt, przed każdym użyciem wykonaj rozruch elektronarzędzia na sucho. Musisz wiedzieć, czy wszystkie mechanizmy pracują właściwie.

Przykładowe wyposażenie garażu

Jakich norm BHP warto przestrzegać w przypadku eksploatacji elektronarzędzi? 

 • Zapoznaj się z instrukcją obsługi.
 • Przed uruchomieniem sprawdź, czy nie ma żadnych uszkodzeń.
 • Oświetl dokładnie miejsce pracy.
 • Jeżeli korzystasz z narzędzia wymagającego osadzenia na uchwycie, skontroluj jego stabilizację.
 • Nie dopuszczaj osób postronnych, kiedy sprzęt jest uruchomiony.
 • Właściwie przechowuj elektronarzędzia, do czego przyda się organizer na narzędzia do garażu.
 • Nie rozpoczynaj pracy z narzędziami, jeżeli jesteś mocno zmęczony, zażywałeś leki, które ograniczają sprawną reakcję lub masz na sobie nieodpowiednią odzież.

Dlaczego elektronarzędzia bezprzewodowe cieszą się największą popularnością?

Lekkość elektronarzędzi akumulatorowych to jedna z najczęściej podkreślanych zalet. Wielu producentów udoskonala techniki szybkiego ładowania, pojemność baterii i zapewnia niezawodność przez długie lata. Na rynku najbardziej rozpowszechniły się baterie niklowo-kadmowe oraz litowo-jonowe wyjaśnia ekspert Inter Cars.

Baterie litowo-jonowe to jedna z najszybciej rozwijających się technologii. Duża pojemność idzie tutaj w parze z niewielkim stopniem rozładowania. Rozwój technologii zmierza do ograniczania rozmiarów, wagi i do przyśpieszenia tempa ładowania baterii. Pamiętaj, że nie należy ładować baterii w zbyt niskich temperaturach. Zwracaj także uwagę na wskaźniki rozładowania – pełne rozładowanie i przeładowanie nie służy akumulatorom. Niektóre elektronarzędzia mają zabezpieczenia przed uszkodzeniem poprzez nadmiar energetyczny.

Elektronarzędzia

Czy opłaca się stawiać na jakościowe wyposażenie garażu?

Dobra baza narzędziowa we własnym garażu przydaje się do realizacji amatorskich projektów technicznych. Jest pomocna przy remontach, a nawet na wyjazdach. Elektronarzędzia akumulatorowe wyróżniają się przecież mobilnością. Dopiero zaczynasz wypełniać sprzętami swój garaż? Wyposażenie zacznij kompletować po analizie realnych potrzeb. Czym chcesz się zająć, czy będziesz często przenosić sprzęt, czy potrzebujesz technologii do pracy ciągłej, a może tylko czegoś od czasu do czasu?

Najpopularniejszy wybór dla amatorów to wiertarko-wkrętarka. Taki sprzęt powinien znaleźć się w każdym garażu z racji jego wszechstronności. Wyposażenie kompletuj pod kątem kluczowych parametrów, łatwości obsługi oraz preferowanego rodzaju zasilania. Wybieraj sprawdzony sprzęt, który nie będzie służył Ci sezon, a przez lata. 

Pojemne akumulatory litowo-jonowe wpłynęły pozytywnie na rozwój rynku elektronarzędzi, które stały się bardzo lekkie i ergonomiczne. Jednak bateria wciąż jest problemem. Elektronarzędzia z kablem są mocniejsze i tym samym wydajniejsze. Jak wyposażyć garaż? Przyda się kontakt z branżowymi ekspertami, lektura rankingów, analiza warunków gwarancyjnych i dostępu do serwisu.

Pamiętaj, żeby przy zakupie zwracać uwagę na parametry użytkowe urządzenia. Każde elektronarzędzia mają określoną, maksymalną zdolność do wykonywania pewnych czynności. Jeżeli przesadzisz z naciskiem albo źle podejdziesz do ustawienia trybu pracy, narazisz się na poważne usterki, najczęściej wykluczające się z warunkami gwarancyjnymi. Nie zapominaj o zasadach BHP. Dotyczą one wszystkich, również amatorów majsterkowania. Nawet niewielka strata koncentracji i nieodpowiedni ruch może prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. Przed pierwszym użyciem sprzętu zawsze przeczytaj instrukcję – pomijanie tego etapu to jedno z poważniejszych zaniedbań występujących wśród klientów. Poniżej znajdziesz sekcje, gdzie odpowiedzieliśmy najczęściej zadawane pytania.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Narzędzia akumulatorowe, ponieważ brak okablowania zwiększa bezpieczeństwo i pozwala na szybkie przenoszenie urządzenia tam, gdzie akurat jest potrzebne. Wiertarko-wkrętarka to doskonałe rozwiązanie dla każdego majsterkowicza, a nawet dla osoby niezbyt zaangażowanej technicznie.

Ochrona przed dostępem to jedno z najważniejszych założeń, ale chodzi też o to, żeby zabrudzenia nie przenikały do wrażliwych części urządzenia. Przy okazji przyda się regularne czyszczenie i profilaktyczna diagnostyka w zaufanym serwisie. Przechowywanie ułatwi tablica na narzędzia do garażu czy dopasowane etui.

Najbardziej przydatne narzędzia, od których warto zacząć kompletowanie wyposażenia garażu to: klucze specjalistyczne, kompresory, narzędzia pneumatyczne, urządzenia czyszcząco-myjące, skrzynki narzędziowe lub wózki.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!