Twój samochód zaczął w ostatnim czasie mieć problemy z silnikiem? Odczuwasz spadek mocy, wolniejsze wkręcanie się na obroty? Źródłem problemu może być filtr paliwa. Niewymieniony sprawi Ci niemałe kłopoty i przysporzy dużych wydatków. Co zrobić, gdy trzeba zastąpić go nowym? Z artykułu dowiesz się, jak zrobić to samodzielnie oraz gdzie szukać pomocy.

Paliwo musi zostać wyprodukowane, a następnie przetransportowane do stacji paliw, gdzie będzie magazynowane, zanim trafi do baku Twojego samochodu. Podczas tych czynności istnieje szansa, że przenikną do niego zanieczyszczenia stałe, na przykład drobiny piasku bądź woda. Jeśli dostaną się do wnętrza silnika, obniżą jego osiągi i wpłyną negatywnie na komfort jazdy. Niezbędne jest więc cykliczne sprawdzanie filtru silnika, a gdy zajdzie potrzeba, zastąpienie go nowym. Zastanawiasz się, co ile? Wymiana filtra paliwa zależy od wielu czynników, takich jak model samochodu, jakość paliwa czy rodzaj silnika, gdyż filtr zużywa się szybciej w samochodach na olej napędowy niż w tych na benzynę. 

Z artykułu dowiesz się:

  1. jak często należy wymieniać filtr paliwa;
  2. po czym poznać, że filtr paliwa należy wymienić;
  3. jak własnoręcznie wymienić filtr paliwa;
  4. gdzie w samochodzie znajduje się filtr paliwa;
  5. ile kosztuje wymiana filtra;
  6. jak dbać o filtr paliwa.

Kiedy należy wymienić filtr paliwa?

Jednoznaczne stwierdzenie, kiedy powinna nastąpić wymiana filtra paliwa, jest bardzo trudnym zadaniem. Poza rodzajem silnika, rozróżnieniem na diesel bądź benzynę czy jakością tankowanego przez Ciebie paliwa, weź również pod uwagę zalecenia producenta. Instrukcje najczęściej mówią o wymianie filtra co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, z reguły w okolicy 20 000-50 000 przy pojazdach napędzanych benzyną.

Posiadacze samochodów napędzanych olejem napędowym powinni nieco częściej wymieniać filtr paliwa. Diesel jest bardziej narażony na zanieczyszczenie nieodpowiednimi cząstkami, a więc należy przykładać większą wagę do oczyszczania jego filtru. Wymiana nie jest droga, a dzięki niej masz absolutną pewność ochrony przed usterkami wynikającymi z zabrudzonego paliwa. Co więcej, najlepiej jest przeprowadzać ją przed zimą. Wtedy to w filtrze odkłada się parafina, która skutecznie blokuje przepływ, przez co samochód straci moc oraz w drastycznych przypadkach nie będzie możliwości odpalenia.

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Jakie są objawy zapchanego filtra paliwa?

W jaki sposób poznasz, że samochód ma zapchany filtr paliwa? Objawy będą przede wszystkim ze strony silnika. Co nie powinno umknąć Twojej uwadze? Zauważalny spadek maksymalnej mocy, szczególnie przy wyższych prędkościach obrotowych, gaśnięcie podczas jazdy bądź kłopoty w czasie uruchamiania to znaki, których zdecydowanie nie możesz lekceważyć.

Czerwona lampka powinna Ci się zapalić również wtedy, gdy w czasie jazdy wyczujesz zapach oleju lub zauważysz, że ostatnio znacznie częściej tankujesz. Wtedy za zwiększone zużycie paliwa odpowiada zapchany filtr. Taka sytuacja z pewnością uderzy mocno w Twoją kieszeń. Wynika to z rekompensowania niższych osiągów, mocniejszym wciskaniem gazu, a to z kolei przekłada się na dłuższe czasy otwarcia wtryskiwaczy.

Do czego doprowadzisz, jeśli zignorujesz objawy zapchanego filtra paliwa? Czego dokładnie możesz się spodziewać? W najgorszym razie dojdzie do uszkodzenia wtryskiwaczy, a w konsekwencji całego silnika. Bardzo niebezpieczne są przypadkowe spadki mocy, prowadzące nawet do wyłączenia się i zatrzymania się samochodu w trakcie jazdy. Pamiętaj, że koszt napraw potencjalnych awarii znacznie przewyższa pieniądze wydane na wymianę filtra.

Jak wymienić filtr paliwa?

Zastanawiasz się, jak wymienić filtr paliwa? Nie jest to trudne zadanie. Wykonasz je samodzielnie, nawet jeśli nie masz dużej wiedzy o samochodach. Co więcej, w Internecie znajdziesz dużo pomocnych wskazówek. Przed przystąpieniem do działania przygotuj jednak kilka niezbędnych rzeczy. Są to między innymi: śrubokręt (najlepiej krzyżak) oraz coś do odpięcia przewodów, na przykład kombinerki czy odpowiednie szczypce. Przydadzą się również pojemnik, do którego ścieknie paliwo i ściereczka do przetarcia wszelkich zabrudzeń.

Jeśli chcesz, by wymiana filtra paliwa była jeszcze prostsza, zabierz auto na kanał. Da Ci to znacznie lepszy wgląd w umiejscowienie części samochodu i ułatwi do nich dostęp. Reszta powinna już pójść z górki. Od czego zacząć?

Najpierw musisz pozbyć się cybantów , do czego doskonały będzie wspominany śrubokręt krzyżak, oraz odpiąć wszystkie przewody podłączone do filtra. Jeśli w przewodach jest paliwo bądź inne płyny, użyj pojemnika, aby je zebrać. Następnie możesz już wyjąć sam filtr oraz wymienić go na nowy. Gdy już to zrobisz, podepnij do niego wcześniej odłączone przewody. Upewnij się, że robisz to w odpowiedni sposób. Pomocne w tym będą umieszczone na filtrze oznaczenia. Dopnij wszystkie zatrzaski, po czym załóż z powrotem blokadę. Teraz pozostało Ci już tylko przekręcić kilkukrotnie kluczyk, aby pompa paliwa odpowiednio sprężyła benzynę i uruchomić silnik, sprawdzając, czy wszystko przebiegło pomyślnie. Nie przejmuj się, jeżeli samochód nie odpali za pierwszym razem lub jego praca nie będzie regularna – to normalne. Sprawdź koniecznie, czy na nowych łączeniach nie ma wycieków!!!

W wypadku aut z silnikiem diesla wymiana filtra przebiega bardzo podobnie, choć pod koniec napotkasz niewielkie różnice. Na filtrze, szczególnie w starszych modelach, możesz znaleźć pompkę, która służy do odpowietrzenia układu. Używaj jej, aż całość zostanie zalana paliwem. Dzięki pompkom automatycznym nowsze samochody z dieslem powinny same poradzić sobie z odpowietrzaniem. Wystarczy przekręcić kluczyk w stacyjce i wszystko będzie gotowe.

Gdzie jest filtr paliwa w samochodzie?

Chcesz wiedzieć, gdzie jest filtr paliwa w Twoim samochodzie? Dużo zależy zarówno od modelu samochodu, jak i od samego silnika. Mimo wszystko bez problemów go znajdziesz, a w razie trudności możesz wziąć auto na kanał lub użyć podnośnika, co zapewni lepszy wgląd w  podwozie.

Najczęściej filtry paliwa mają kształt puszki, do której z obu stron podpięte są przewody. Czasem jest on przezroczysty, choć spotkasz też warianty z zakrytym środkiem. Natomiast jeśli chodzi o jego umiejscowienie, często znajduje się on w podwoziu pojazdu, a dokładniej na jego środku, blisko układu wydechowego. W niektórych modelach może być również schowany pod maską w okolicy kielichów przedniego zawieszenia albo niedaleko baku lub jego środka.

Ile kosztuje wymiana filtra paliwa?

Ile kosztuje sam filtr paliwa? Cena tego elementu nie należy do najwyższych, więc zazwyczaj uda Ci się go kupić za kilkadziesiąt złotych. Pamiętaj, aby przed zakupem upewnić się, czy wybrany przez Ciebie model jest odpowiednio dopasowany do Twojego samochodu. W szerokim asortymencie części oferowanych na rynku można się pogubić, dlatego ekspert Inter Cars przygotował dla Ciebie warte polecenia produkty, które będą odpowiadały Twoim oczekiwaniom. 

Prosty w wymianie filtr FILTRON

Wysokiej jakości filtr BOSCH

Sprawdzony filtr WIX FILTERS

Wolisz powierzyć specjaliście wymianę filtra paliwa w Twoim samochodzie? Oczywiście wiąże się to z dodatkowymi opłatami, ale w zamian za to zyskasz całkowitą pewność, że cały proces przebiegł pomyślnie, a auto działa, jak należy. Koszt wymiany filtra paliwa w profesjonalnym zakładzie zazwyczaj mieści się w przedziale 100-200 złotych.

Jak dbać o filtr paliwa w samochodzie?

Filtr paliwa musi być cyklicznie wymieniany i nie da się od tego uciec. W przeciwnym razie narazisz swoje auto na szkody, a swoją kieszeń na znacznie większe straty niż koszt zwykłej wizyty u mechanika. Mimo wszystko możesz jednak wyrobić w sobie nawyki, dzięki którym filtr będzie działał lepiej. Jak to zrobić? Najważniejsze jest nalewanie do baku paliwa o możliwie jak najlepszej jakości. Będzie ono w dużo mniejszym stopniu zanieczyszczone, co przedłuży życie filtra. 

Warto też wybrać tę część z najwyższej półki. Nie tylko przełoży się to na lepszą jazdę, lecz także zapewni lepszą ochronę silnika. Koniecznie sprawdzaj, w jakim stanie jest wkład filtra paliwa. Pozwoli Ci to znacznie szybciej wykryć potencjalne problemy. Dzięki temu oszczędzisz sobie nieprzyjemnej niespodzianki podczas jazdy.

Podczas cyklicznego przeglądu pojazdu można łatwo zapomnieć o kontroli stanu filtra. Nie jest on częścią samochodu, która wysuwa się na pierwszy plan, jak wtryskiwacze czy silnik. Niemniej jest mocno eksploatowana, więc warto regularnie się nim zajmować, gdyż odpowiednio szybka wymiana pozwoli Ci uniknąć dużych kosztów i problemów wynikających z awarii. Mamy nadzieję, że nasz artykuł choć trochę przybliżył Ci temat wymiany filtra paliwa w samochodzie. 


FAQ

Czy jakość filtra paliwa wpływa na komfort jazdy?

Tak. Im lepszy filtr, tym mniej drobinek przedostaje się do silnika. Nie tylko zwiększy to żywotność jednostki napędowej, lecz także powinno poprawić jakość jej pracy. Koszt lepszego jakościowo filtra nie powinien być znacznie wyższy, dlatego warto poświęcić na jego zakup kilkadziesiąt złotych więcej, niż na przykład wcześniej zakładał Twój budżet. 

Czy można uniknąć wymiany filtra paliwa? 

Nie da się uniknąć wymiany filtra. To mocno eksploatowana część, przez co regularnie się zużywa. Jej wymiana przypada na ogół co kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Interwały uzależnione są od jakości paliwa oraz wielkości filtra.

Do czego może doprowadzić brak wymiany filtra paliwa?

Zbyt późne zastąpienie zużytego filtra paliwa wiąże się z poważnymi konsekwencjami, w tym uszkodzeniem wtryskiwaczy. Gdy zauważysz problemy z uruchamianiem samochodu bądź zwiększone zużycie paliwa, zastanów się, czy filtr w Twoim samochodzie nie wymaga już wymiany. 

Czy można samemu wymienić filtr paliwa?

Tak. Sama wymiana filtra jest łatwa do wykonania. Wystarczy, że zastosujesz się do wskazówek, a na pewno sobie poradzisz. Ewentualny problem może wystąpić jedynie w modelach samochodów, w których dostęp jest utrudniony, ale wtedy możesz liczyć na pomoc w warsztacie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!