Ile kosztuje instalacja gazowa LPG i czy jej montaż to nadal dobry sposób na rosnące ceny paliw? Cena gazu jest najniższa ze wszystkich dostępnych na rynku paliw, a standardowa eksploatacja instalacji nie wymaga dużych inwestycji. Dla wielu kierowców jest to najlepsze rozwiązanie, pozwalające zaoszczędzić na tankowaniu. Obecne modele instalacji gazowych mogą być zamontowane do większości samochodów. Można zaobserwować także rosnące zainteresowanie rynkiem samochodów już wyposażonych w instalację gazową. Czy jest to rozwiązanie całkowicie pozbawianie wad? Wyjaśniamy!

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. Co warto wiedzieć o instalacji LPG?
  2. Jak duże są oszczędności wynikające z jazdy na gazie?
  3. Jakie są popularne rodzaje instalacji?
  4. Ile kosztuje montaż instalacji LPG?
  5. Jakie są dodatkowe koszty eksploatacji samochodu na gaz?
  6. Jakie  zalety generuje posiadanie samochodu na gaz?
  7. Z jakimi utrudnieniami wiążę się instalacja gazowa?

Instalacja gazowa – co powinieneś wiedzieć?

Łatwy dostęp do warsztatów montujących instalacje gazowe, ceny LPG oraz niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że paliwo gazowe stanowi ciekawą alternatywę dla benzyny i diesla. Z tego względu coraz więcej kierowców decyduje się na zakup samochodu wyposażonego w instalację gazową lub domontowuje ją we własnym zakresie. 

szukasz produktu który opisujemy?

Żeby samochód mógł być zasilany LPG, konieczne jest zamontowanie dopasowanej instalacji gazowej. Obecne na rynku modele pozwalają na dobranie jej do każdego samochodu, lecz niektóre wersje są tak kosztowne, że docelowo może być to znacznie mniej opłacalne. Paliwo tego rodzaju można bez problemu tankować na większości stacji, nie ma konieczności szukania oraz planowania. 

Kierowcy pewni tego, że chcą tankować gaz, powinni zacząć poszukiwania samochodu już zawierającego instalację. Z drugiej strony, jeśli właściciel zna się na tej kwestii, prawdopodobnie będzie wolał samodzielnie nadzorować proces montażu oraz skrupulatnie dobrać poszczególne części. 

Oszczędności wynikające z jazdy na gazie

Ekonomiczna instalacja gazowa pozwala korzystać z paliwa o znacznie niższej cenie. Dodatkowo dla wielu kierowców istotne są kwestie ekologiczne, przekładające się na pośrednie oszczędności społeczne. 

Wydajna, tania praca samochodu zasilanego gazem pozwala bardzo szybko odczuć różnicę w wydatkach. Po kilku miesiącach regularnego jeżdżenia koszt montażu instalacji gazowej może się zwrócić. 

Jakie są popularne rodzaje instalacji?

Montaż instalacji LPG obejmuje również kwestię decyzji, jaką generację wybrać. Obecnie na rynku dostępne są wersje mieszalnikowe oraz wtryskowe. Pierwsze z nich korzystają z gazu w postaci płynnej i dzielą się na I oraz II generację.  Ich działanie opiera się na tej samej zasadzie, lecz generacje II kierowana jest do samochodów zawierających sondę lambda. 

I generacja montowana jest w samochodach wyposażonych w zasilanie gaźnikowe. To tanie rozwiązanie, pozbawione sterownika elektrycznego. Z tego względu jest to najmniej precyzyjna generacja instalacji gazowych. 

II generacja najczęściej stosowana jest w samochodach mających wtrysk benzyny jedno- lub wielopunktowy z sondą lambdą oraz katalizatorem. Ilość podawanego gazu w tym przypadku sterowana jest układem elektronicznym. 

III generacja zawiera wtryskiwacze z elektrozaworami. Warto także pamiętać, że jedynie IV generacja nie podaje paliwa w sposób ciągły, lecz sekwencyjny. 

III generacja instalacji gazowych to wersja wielopunktowa o ciągłym zasilaniu gazem w fazie lotnej. W tej generacji następuje bezpośredni wtrysk gazu do kolektora dolotowego. 

IV generacja opiera swoje działanie o zasilanie gazem w fazie lotnej z wykorzystaniem elektronicznie sterowanych wtryskiwaczy sekwencyjnych. 

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Ile kosztuje montaż instalacji LPG?

Ceny poszczególnych elementów instalacji gazowej oraz jej montażu są dość sporą inwestycją. Aby koszt się w pełni zwrócił, konieczne jest przejechanie łącznie około 20 tysięcy kilometrów, najlepiej po długich, prostych trasach. 

Montaż najpopularniejszej wersji, nazywanej instalacją sekwencyjną jest niższy i nie powinien przekroczyć 2500-3000 złotych. Jeśli jednak kierowca chce zamontować instalację w fazie ciekłej, trzeba przygotować się na wyższy koszt – nawet do 5 tysięcy złotych. Wiele zależy również od samochodu i rodzaju zamontowanego fabrycznie silnika. Jeśli montaż będzie wyjątkowo skomplikowany, koszt może wzrosnąć. 

Kosztem często pomijanym przy wycenie instalacji gazowej jest późniejsza konieczność opłacania wyższego OC niż w przypadku samochodów posiadających jedynie silnik tradycyjny. 

Jakie są dodatkowe koszty eksploatacji samochodu na gaz?

Początkowy koszt instalacji gazowej jest dość wysoki, lecz koszty eksploatacji i tankowania zrekompensują tę kwotę. Jedyną dodatkową opłatą, która realnie wpływa na użytkowanie instalacji gazowej, jest konieczność regularnego i dokładnego serwisowania samochodu, droższego niż w przypadku aut napędzanych benzyną, oraz wymieniania filtrów niezbędnych do prawidłowej pracy silnika. 

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Kluczowe zalety posiadania samochodu na gaz

Dodatkowo jest to system pozwalający na coraz większe oszczędności, im dłuższą trasą się jedzie. Sam gaz jest niepodważalnie najtańszym w zakupie paliwem dostępnym na rynku. Warto mieć jednak na uwadze, że przy odpalaniu samochodu spalane jest standardowe paliwo, czyli zazwyczaj benzyna. Instalacja gazowa odpala się po chwili. Tym samym, poruszając się na krótkich odcinkach oraz często gasząc samochód, należy mieć świadomość, że oszczędności będą mniejsze. 

Samochody wyposażone w instalację gazową są także znacznie bardziej ekologiczne opcją niż modele zasilane klasycznymi paliwami, takimi jak benzyna i diesel. Poziom średniej emisji spalin oraz gazów cieplarnianych jest znacznie niższy.  

Z jakimi utrudnieniami wiążę się instalacja gazowa?

Początkowy koszt instalacji gazowej jest jej kluczową wadą. Niestety dla wielu kierowców taka jednorazowa inwestycja wymaga długiego oszczędzania i stanowi poważną wyrwę w budżecie. Choć późniejsza eksploatacja jest znacznie tańsza, trzeba na starcie ponieść koszt nawet 5 tysięcy złotych. 

Samochód na gaz wiąże się także z koniecznością dopełnienia dodatkowych formalności. Przede wszystkim należy zgłosić ten fakt do Wydziału Komunikacji. 

Auto na gaz stanowi również pewną trudność podczas poruszania się po mieście. Ze względów bezpieczeństwa nie można parkować nim na parkingach oraz w garażach podziemnych. 

Instalacja gazowa nie jest również wygodna dla osób potrzebujących dużej ilości miejsca w bagażniku. Zazwyczaj tam umieszczany jest cały osprzęt, który znacząco zmniejsza pojemność bagażową. 

Samochody na gaz muszą być również bardzo regularnie serwisowane. Inaczej może dojść do zapchania i uszkodzenia instalacji, a w efekcie także silnika. W samochodach wyposażonych jedynie w klasyczny system zasilania (benzynowy lub diesel) przegląd wykonywany raz w roku jest wystarczający. W przypadku samochodów mających instalację LPG warto zwiększyć tę częstotliwość. 

Objętość butli gazowej, wyższe spalanie, a także konieczność tankowanie jedynie do 4/5 pojemności powodują również, że samochody na gaz trzeba znacznie częściej tankować. 

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Elementy potrzebne do montażu instalacji gazowej (LPG)

Instalacja gazowa do samochodu charakteryzuje się szeregiem zalet oraz licznymi oszczędnościami. Aby móc jednak z nich korzystać, a eksploatacja auta była komfortowa i bezpieczna, należy zadbać o jakość wszystkich elementów. Poniżej znajduje się lista części, z których składa się instalacja gazowa montowana w samochodach. 

Sterownik

Sterownik, a w zasadzie jednostka sterująca, to urządzenie odpowiedzialne za dawkowanie gazu. Od jego jakości zależy prawidłowa praca silnika. Sterownik pełni funkcję komputera odpowiedzialnego za efektywną pracę całej instalacji. 

Jest to element połączony z komputerem pokładowym. Z tego względu montuje się go zwykle w jego pobliżu w przedziale silnika. Nie może być narażony na zamoczenie w trakcie mycia auta lub podczas deszczu. 

Nieodpowiednio dobrany sterownik może mieć trudności z zapewnienie odpowiedniej mieszanki gazu, co w efekcie będzie prowadziło do szarpania i gaśnięcia silnika. 

Filtry

Jednym z elementów, które należy regularnie wymieniać, są filtry zarówno fazy lotnej, jak i ciekłej. Zabezpieczają instalację przed dostaniem się zanieczyszczeń, takich jak np. opiłki. 

Filtr fazy ciekłej ma zazwyczaj postać walca z otworem wewnątrz. Wkłady filtrujące są wykonane z pofałdowanej, plisowanej bibuły nasączonej żywicą. 

Filtr fazy lotnej może być rozbieralny i w tym przypadku możliwe jest wymienianie jedynie wkładu, a także nierozbieralny. W przypadku drugiej opcji podczas wymiany konieczny jest pełny demontaż. 

Materiałem filtracyjnym w filtrach fazy lotnej zwykle są włókniny poliestrowe, włókna szklane lub pianka bulprenowa. 

Zadaniem filtra fazy lotnej jest przede wszystkim usuwanie substancji oleistych, które mogły dostać się do gazu w trakcie transportu. 

Wtryskiwacze

Wtryskiwacze odpowiadają za dostarczenie idealnej ilości gazu do kolektora ssącego. Działają na podstawie wskazań sterownika. W przypadku instalacji IV generacji stosuje się listwę wtryskującą. Liczba wtryskiwaczy montowanych w obrębie instalacji gazowej odpowiada zazwyczaj liczbie cylindrów silnika. 

Reduktor

Reduktor odpowiada za przekształcenie propanu oraz butanu w gaz, który następnie może być dostarczony do wtryskiwaczy. Jego najważniejszym zadaniem jest redukcja ciśnienia paliwa gazowego, a także zamiana gazu w stanie ciekłym w stan lotny. 

Reduktor bywa nazywany także parownikiem. W wielu przypadkach jest on zintegrowany z elektrozaworem, który odpowiada za otwieranie przepływu gazu w momencie uruchomienia, a także zamykania go po zgaszeniu silnika. 

Podczas dobierania reduktora należy wziąć pod uwagę wielkość oraz moc silnika. 

Zbiornik gazu

Służy on do przechowywania gazu i zazwyczaj umieszcza się go w bagażniku. Musi być wykonany z najwyższej jakości materiałów, najczęściej stali. 

Bardzo istotne jest, aby w razie wypadku drogowego zbiornik nie uległ uszkodzeniu mechanicznemu ani chemicznemu. Dzięki temu możliwe będzie zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. 

Wielozawór 

Wielozawór jest niewielkim elementem umieszczonym w zbiorniku na gaz. Jego kluczowym zadaniem jest dbanie o ciśnienie we wnętrzu butli gazowej. Gwarantuje także odpowiedni poziom paliwa podczas tankowania, tak aby nie przekroczył 80% pojemności zbiornika. 

Wlew gazu 

Wlew gazu jest elementem odpowiadającym za możliwość wygodnego tankowania. Zazwyczaj umieszcza się pod klapą wlewu paliwa, w pobliżu wlewu benzyny.

Instalacja gazowa LPG – okiem eksperta 

Instalacja gazowa do samochodu to ekologiczny i ekonomiczny sposób zasilania. Początkowy koszt jest dość wysoki, lecz zaczyna się zwracać już od pierwszego tankowania. 

Przez wiele lat panował mit, że montaż instalacji gazowej możliwy jest jedynie w konstrukcyjnie prostych samochodach. Obecnie technologia pozwala jednak na montaż instalacji w prawie każdym aucie.  

Cena paliwa LPG i koszty eksploatacji pozwalają na znacznie tańsze podróżowanie. To świetny wybór zwłaszcza dla osób pokonujących miesięcznie setki kilometrów po trasie. Jednak nawet przy jeździe miejskiej można zauważyć oszczędności. Na każdym etapie warto jednak korzystać z pomocy specjalistów. Zarówno montaż, jak i serwisowanie oraz wymianę filtrów najlepiej przeprowadzać w profesjonalnych warsztatachkomentuje ekspert Inter Cars. 

Podsumowanie

Instalacja LPG to rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić na kosztach paliwa. Nie jest to jednak wybór uniwersalny. W wielu przypadkach może generować szereg utrudnień, wynikających m.in. z zakazu wjazdu do garaży podziemnych. Niemniej jednak liczni kierowcy pokonujący setki kilometrów docenią środki finansowe, które zaoszczędzą. 

Szukasz elementów niezbędnych do założenia instalacji gazowej lub innych przydatnych akcesoriów do samochodu? Koniecznie sprawdź ofertę Inter Cars! Mamy wszystko, czego potrzebujesz do bezpiecznej i ekonomicznej jazdy!

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!