Przebywanie w ciszy w trakcie długich podróży lub stania w korku może być nużące, a także nasilać uczucie zmęczenia. Dlatego wiele osób umila sobie czas, słuchając ulubionej muzyki. Starsze modele aut nie są jednak wyposażone w zaawansowane systemy rozrywki pokładowej. Transmiter samochodowy to zaś gadżet, który umożliwia odtwarzanie muzyki z zewnętrznego źródła. Jak wybrać odpowiedni dla siebie i które funkcje są kluczowe? Dowiedz się i postaw na dobrze przemyślane zakupy.

Transmiter samochodowy

Podczas prowadzenia pojazdu należy skupić się przede wszystkim na sytuacji panującej na drodze. Nie oznacza to wcale, że w czasie jazdy autem nie można słuchać muzyki. Ulubiona playlista sprawi, że droga przestanie się dłużyć, a także poprawi nastrój. Do takich wniosków doszli naukowcy z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, którzy sprawdzili, co na ten temat sądzą sami kierowcy. 53 proc. ankietowanych osób przyznało, że muzyka w aucie zwiększa pozytywne nastawienie i pomaga się zrelaksować. 42 proc. wskazało zaś, że zmniejsza poziom stresu. Dzieje się tak jednak wyłącznie pod warunkiem, że repertuar jest dobrany do Twoich upodobań i aktualnego nastroju. Wiedzą o tym sami kierowcy, którzy czasami przygotowują własną playlistę, składającą się z ich ulubionych piosenek. Coraz większą popularnością cieszą się też audiobooki. Co, jeśli w Twoim aucie jest stare radio, którego nie możesz podłączyć do swojego smartfona? Właśnie wtedy przydaje się transmiter. Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

W dalszej części artykułu dowiesz się między innymi:

Transmiter samochodowy – rodzaje urządzeń

Profesjonalne zestawy car audio często wiążą się z wysokim kosztem zakupu. Transmiter samochodowy to zaś niewielkie i stosunkowo tanie urządzenie, umożliwiające odtwarzanie muzyki ze smartfona, tabletu, pendrive’a lub innego nośnika pamięci. W jaki sposób działa? Przesył dźwięku jest możliwy dzięki falom radiowym. Gadżet łączy się z radiem na wybranej, wolnej częstotliwości, w wyniku czego muzyka włączona np. w telefonie, płynie z głośników samochodowych.

Podstawowe funkcje, jakie spełnia to:

  • odtwarzanie muzyki i audiobooków,
  • prowadzenie rozmów telefonicznych przez głośniki samochodowe (niektóre modele),
  • ładowanie innych urządzeń (jeśli jest wyposażony w odpowiednią wtyczkę).

Transmiter może też m.in. wykorzystywać technologię Bluetooth, mieć dodatkowe wejście USB oraz czytnik kart MicroSD. Ilość funkcjonalności oraz sposób działania urządzenia zależą od jego rodzaju.

Słuchanie ulubionych nagrań w jak najlepszej jakości wymaga też innego, dodatkowego sprzętu. Szczegóły poznasz na blog Inter Cars: Nagłośnienie samochodu – czy warto inwestować w nowy zestaw car audio?

dobry transmiter mp3 do samochodu

Wyświetlacz

Podstawowa klasyfikacja transmiterów dotyczy rodzaju wyświetlacza, który determinuje sposób obsługi gadżetu. Do wyboru są przede wszystkim:

  • wyświetlacze cyfrowe,
  • wyświetlacze LCD. 

Transmitery cyfrowe są mniej zaawansowane technologicznie. Informacje, jakie wyświetlają to zazwyczaj (w zależności od modelu): częstotliwość pasma FM, tryb pracy (słuchanie muzyki lub odbieranie połączeń) oraz podstawowe dane na temat odtwarzanego pliku. Wyświetlacze LED są bardziej rozbudowane, pozwalają m.in. sterować poziomem głośności oraz wybrać utwór, jaki chcesz włączyć.

Funkcjonalność urządzenia zależy też od rozmiarów wyświetlacza. Minimalistyczne (np. Elmak Savio TR) wyświetlają wyłącznie informacje na temat aktualnego pasma FM. Rozbudowane, z kolorowym ekranem ciekłokrystalicznym (np. Sencor SWM) są wyposażone nawet w equalizer, czyli korektor dźwięku.

Dodatkowe funkcje

Podstawowym zadaniem transmitera jest przekaz plików audio z urządzeń zewnętrznych do radia samochodowego. Użyteczność gadżetu może być znacznie większa, jeśli będzie wyposażony w dodatkowe funkcje. Ciekawe rozwiązania, z którymi można się spotkać to m.in.:

  • wbudowany mikrofon: opcja zestawu głośnomówiącego,
  • automatyczne odbieranie połączeń telefonicznych,
  • wejście USB (czasami kilka), umożliwiające jednoczesne ładowanie urządzeń elektronicznych,
  • port AUX, pozwalający na korzystanie z większej liczby  sprzętów,
  • moduł Bluetooth, parujący transmiter z telefonem,
  • możliwość podłączenia przenośnej pamięci,
  • redukcja szumów: wbudowane filtry poprawiające jakość dźwięku,
  • pilot ułatwiający zmianę utworów i częstotliwości,
  • gniazdo słuchawkowe mini jack,
  • RDS: pokazywanie nazwy aktualnego utworu,
  • wykrywanie napięcia akumulatora samochodowego.

Liczba funkcji często przekłada się na cenę urządzenia. Najtańsze modele kosztują nawet 30-50 zł. Na zakup nowoczesnego transmitera LCD trzeba przeznaczyć minimum 100-200 zł.

Jak wybrać dobry transmiter mp3 do samochodu?

Kupując transmiter samochodowy, warto zwrócić uwagę na szereg parametrów, kluczowych dla właściwego działania sprzętu. Urządzenia słabej jakości mogą gubić sygnał radiowy, a także będą podatne na awarie. W pierwszej kolejności upewnij się też, że urządzenie jest kompatybilne z radiem znajdującym się w Twoim aucie. Nie bez znaczenia będzie również rodzaj zasilania. Dobry transmiter mp3 do samochodu powinien oferować standardowe 12 V oraz 24 V (dzięki temu będzie działać w pojazdach ciężarowych).

Jakość dźwięku

Jakość generowanego dźwięku nie podlega żadnym parametrom. Można jednak zwiększyć prawdopodobieństwo, że w trakcie słuchania muzyki nie będą występować irytujące trzaski i zakłócenia. Służy temu wbudowany korektor dźwięku, poprawiający płynność procesu konwertowania muzyki na dźwięk radiowy. Redukcja szumów własnych wymaga też odpowiedniego ustawienia poziomu głośności urządzenia. Wbrew pozorom, nie powinna być ona zbyt mała (wzmocni niepożądane zjawiska dźwiękowe). Lepiej pozostawić maksymalną głośność gadżetu, a natężenie regulować smartfonem.

Przygotuj się na to, że dźwięk przekazywany przez transmiter nigdy nie będzie tak dobry jak ten pochodzący z odtwarzacza CD lub mp3. Dlaczego? Techniczne możliwości są mocno ograniczone: transmisja odbywa się przez łączność radiową, która często pozostawia wiele do życzenia.

Format dźwięku

Większość modeli transmiterów obsługuje najpopularniejszy format dźwięku, czyli mp3. Wynika to z faktu, że utworu muzyczne są zazwyczaj dostępne właśnie w takiej wersji (mp3 cechuje się wysokim stopniem konwersji danych). Często można spotkać się też z urządzeniami, które umożliwiają odtwarzanie muzyki zapisanej jako WMV.  Rzadkością są z kolei transmitery odtwarzające mniej powszechne formaty jak APE, FLAC lub WAV. Kupując gadżet do swojego samochodu, musisz więc sprawdzić, czy obsługuje on taki rodzaj plików, jaki masz w swoim smartfonie.

Komunikacja z urządzeniami zewnętrznymi

Istotnym elementem, wpływającym na funkcjonalność transmitera FM jest sposób, w jaki łączy się on z urządzeniami zewnętrznymi. Podstawowe możliwości to moduł Bluetooth lub gniazdo USB. Im szersza będzie kompatybilność z różnego rodzaju sprzętami, tym lepiej. Transmiter wyposażony wyłącznie w Bluetooth będzie działać tylko w zestawie z telefonem lub tabletem. USB umożliwi natomiast wpięcie pendrive’a oraz ładowanie innych sprzętów.

Gadżety wyposażone w Bluetooth mogą różnić się sposobem parowania transmitera z telefonem. Czasami jest do tego potrzebna aplikacja na smartfona, co nieco komplikuje cały proces. Nowsze modele z reguły wymagają jedynie odszukania transmitera (z poziomu telefonu) i potwierdzenia zamiaru sparowania urządzeń.

transmiter

Zakres obsługiwanej częstotliwości

Specyfikacja transmitera samochodowego określa zakres obsługiwanych częstotliwości.  Zazwyczaj jest to przedział 87.5-108.0 MHz. Podczas dostrajania radia do urządzenia należy wybierać wolne kanały mieszczące się we wskazanych widełkach (w praktyce wystarczy omijać kanały zarezerwowane dla stacji radiowych).

Zdarza się, że producenci sugerują optymalną częstotliwość dla transmitera. Po zakupie warto jednak sprawdzić, czy zalecane parametry faktycznie będą najlepsze i spróbować również innych ustawień. Wiele transmiterów jest też wyposażonych w funkcję zapamiętywania ostatnio wykorzystywanej częstotliwości.

Wymiary i konstrukcja

Materiały użyte do wyprodukowania urządzenia to, podobnie jak w przypadku innych akcesoriów car audio, tworzywa sztuczne i elementy metalowe. Design może być zupełnie minimalistyczny lub bardzo nowoczesny. Oczywiście należy wziąć tu pod uwagę własne preferencje: nie ma to znaczenia dla funkcjonalności i sposobu działania urządzenia.

Wielkość transmitera wpływa na komfort jego użytkowania. Mniejsze modele mają niewielkie przyciski, co utrudnia sterowanie gadżetem w trakcie jazdy. Większe mogą z kolei przeszkadzać podczas zmiany biegów. Dobrym rozwiązaniem jest specjalne ramię do montażu transmitera, które umożliwia zmianę jego pozycji.

Sposób sterowania

Liczba i rodzaj przycisków znajdujących się na transmiterze mogą ułatwić jego obsługę. Najprostsze modele są wyposażone tylko w pokrętło do ustawiania częstotliwości. Nieco bardziej rozbudowane urządzenia mają także przyciski wspomagające sterowanie playlistą oraz odbieraniu połączeń (np. Elmak Savio TR-10).

Fani nowoczesnych rozwiązań mogą zwrócić uwagę na transmitery z dołączonym pilotem oraz modułem sterowania z kierownicy. Pozwala to na korzystanie z urządzenia bez konieczności odrywania wzroku od tego, co dzieje się na drodze.

Jak podłączyć transmiter samochodowy – instrukcja

Przesłanie dźwięku za pośrednictwem transmitera z telefonu do radia wymaga wcześniejszego podłączenia urządzenia oraz sparowania go z wybranym sprzętem. Jak to zrobić?

  1. Umieść transmiter w źródle zasilania (zapalniczce samochodowej).
  2. Jeśli urządzenie tego wymaga, pobierz na smartfon aplikację i postępuj zgodnie z podanymi w niej instrukcjami.
  3. Włącz w telefonie moduł Bluetooth i sparuj urządzenia.
  4. Ustaw na ekranie transmitera wybraną częstotliwość, a następnie wybierz taką samą wartość w radiu samochodowym.
  5. Zmień częstotliwość, jeśli jakość nie jest wystarczająca.

W sytuacji kiedy nie zamierzasz słuchać muzyki z telefonu, ale chcesz korzystać z nośników pamięci podłączanych za pośrednictwem portu USB, nie ma konieczności parowania sprzętów. Wystarczy wtedy włożyć do transmitera pendrive’a. Podobnie wygląda sprawa czytników kart SD, które trzeba tylko umieścić we właściwym miejscu. 

Transmiter, który jest wyposażony w mikrofon, nie wymaga  żadnych, dodatkowych ustawień, żeby przełączyć się na tryb rozmowy. Urządzenie automatycznie wycisza muzykę i umożliwia odbieranie połączeń. Jeśli Twój gadżet nie ma takiej funkcji, przeczytaj artykuł na blogu Inter Cars: Zestaw głośnomówiący do samochodu – jak wybrać odpowiedni?

redukcja szumów transmiter

Dlaczego transmiter szumi?

Podczas użytkowania transmitera może dojść do licznych zakłóceń i szumów, które bywają bardzo irytujące. Z czego wynikają i jak sobie z nimi poradzić?

Szumy w transmiterze mogą być spowodowane różnorodnymi czynnikami. Dość popularny jest problem ustawienia optymalnej częstotliwości. Dlatego pamiętaj, żeby była ona jak najbardziej oddalona od wartości zarezerwowanej przez stację radiową. Znaczenie ma tu też moc nadawania, lepiej więc wybierać pasma między słabszymi stacjami. Zakłócenia powstają też w wyniku jednoczesnego ładowania innych urządzeń w transmiterach z USB. Jeśli problem pojawia się dalej, sprawdź, czy gniazdko zapalniczki samochodowej jest sprawne i dobrze łączy się z urządzeniem. Kłopotów może także przysporzyć kondensator przeciwzakłóceniowy. Jeśli zakłócenia pojawiają się przy uruchamianiu silnika, warto więc sprawdzić ten element u mechanika. Oczywiście wina może leżeć po stronie samego transmitera i oznaczać, że jest kiepskiej jakości – doradza ekspert Inter Cars.

Transmiter to za mało? Sprawdź akcesoria w sklepie Inter Cars!

Nowoczesne wyposażenie samochodu to większy komfort jazdy. Dlatego producenci aut decydują się na zaawansowane technologicznie rozwiązania, takie jak ekrany dotykowe, profesjonalne nagłośnienie oraz gadżety GSM i car audio. Właściciele starszych maszyn nie muszą jednak wcale zadowalać się archaicznymi akcesoriami. Możesz bowiem zdecydować się na zakup dodatkowego wyposażenia, dzięki któremu nawet wielogodzinna podróż będzie przyjemnością. Przyda się tu nie tylko dobry transmiter mp3 do samochodu, ale też m.in. ładowarka samochodowa, CB radio i czujnik parkowania. Sprawdź ofertę Inter Cars i wybierz części zamienne, narzędzia oraz akcesoria do swojego samochodu. Zyskasz nie tylko radość z jazdy, ale zwiększysz wartość pojazdu, co przyda się podczas sprzedaży.

Transmiter samochodowy dla miłośników gadżetów

Wiele osób nie wyobraża sobie prowadzenia auta bez słuchania ulubionej muzyki lub interesującego podcastu. Mając transmiter, nie musisz z nich rezygnować, nawet jeśli w Twoim aucie jest starszy model radia. Obsługa takiego urządzenia jest bardzo prosta, a cena stosunkowo niewielka, przez co cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród kierowców. Wybierając urządzenie do swojego samochodu, warto skupić się na jego parametrach oraz zastanowić się, które funkcje są dla Ciebie najważniejsze. Jeśli masz już zestaw głośnomówiący, nie potrzebujesz transmitera ze wbudowanym mikrofonem. Lepiej skoncentrować się za to na jakości dźwięku, która bez filtrów redukujących szum może nie być najlepsza. Zakup odpowiedniego gadżetu jest dość złożony i wymaga chwili namysłu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jest to urządzenie umożliwiające odtwarzanie muzyki w samochodzie z zewnętrznego źródła. Transmiter łączy się z radiem przy pomocy fal radiowych, a po sparowaniu z telefonem pozwala na włączenie własnej playlisty ze smartfona (najczęściej przez Bluetooth). Może być też wyposażony w wejście USB i czytnik kart SD.

Transmiter może służyć jako zestaw głośnomówiący jeśli ma wbudowany mikrofon. Większość modeli ma automatyczny tryb wyciszający muzykę i umożliwia prowadzenie rozmowy w trybie głośnomówiącym. Rozbudowane urządzenia powiadamiają głosowo o połączeniu oraz podają numer dzwoniącej osoby.

Niepożądane dźwięki często są skutkiem źle ustawionej częstotliwości. Rozwiązaniem jest wtedy jej zmiana i dostosowanie do panujących warunków. Powodem szumów może być też jednoczesne ładowanie urządzenia elektronicznego oraz uszkodzone gniazdo zasilania, do którego podłączony jest transmiter.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!