Zapewne wielokrotnie widziałeś stare nagrania, gdy ktoś uruchamia swój samochód, obracając dynamicznie korbą. Wymagało to sporo siły oraz czasu. Dzięki wynalezieniu rozrusznika nie musisz tego robić. Bez niego życie kierowców z samochodami wyposażonymi w silnik spalinowy byłoby uciążliwe. Jak działa ten element? Jakie są najpoważniejsze usterki tej części? Ile kosztuje naprawa oraz nowy rozrusznik samochodowy? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule!

rozrusznik samochodowy

Na początku XX wieku, kiedy samochody nie miały jeszcze rozruszników, uruchamiano je albo „na pych”, albo przy pomocy korby. Ten drugi sposób był szczególnie problematyczny oraz niebezpieczny. W momencie uruchomienia silnika korba powinna wyskoczyć z gniazda. Niejednokrotnie zdarzało się jednak, że element pozostawał w nim i uderzał o ręce kierowcy, bardzo często je łamiąc. Do urazów dochodziło również wtedy, gdy wał obrócił się w przeciwną stronę, np. przez złe ustawienie zapłonu lub rozrządu. Dopiero wynalezienie rozrusznika w 1911 roku przez inżyniera Ch. F. Ketteringa sprawiło, że uruchamianie silnika spalinowego stało się o wiele bezpieczniejsze. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

Rozrusznik samochodowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Silnik spalinowy ze względu na swoją budowę nie jest w stanie działać samodzielnie. Aby go uruchomić, konieczne jest dostarczenie odpowiedniej siły. Rozrusznik samochodowy, jak sama nazwa wskazuje, służy do rozruchu. Dzięki niemu możliwe jest nadanie wałowi korbowemu prędkości, która pozwoli uruchomić motor. Rozrusznik w samochodzie działa ze zdecydowanie większą mocą niż silnik. Dzięki temu jest odpowiednim urządzeniem, które może dostarczyć siłę potrzebną do napędzania wału. Rozrusznik w samochodzie to mały silnik elektryczny (rzadziej pneumatyczny czy spalinowy), który wytwarza prąd stały. Urządzenie pracuje bezpośrednio z akumulatorem. Podczas rozruchu silnika spalinowego pobiera od niego najwięcej energii.

Rozrusznik samochodowy – budowa i działanie

Pora zatem przejść do konkretów. Z jakich elementów składa się rozrusznik samochodowy? Budowa tego elementu nie jest bardzo skomplikowana. Urządzenie złożone jest z silnika elektrycznego oraz zębatki. W skład tego pierwszego wchodzą: obudowa, bendiks, wirnik, cewki stojana, szczotkotrzymacz oraz elektromagnes. Rozrusznik pobiera dużo energii elektrycznej (nawet do 600 A). Jest ona niezbędna do wprawienia wału korbowego w ruch. Warto również wiedzieć, jak działa rozrusznik samochodowy. Cały proces opiera się na przekazywaniu napięcia z akumulatora na włącznik elektromagnetyczny. 

Rozrusznik samochodowy to silnik prądu stałego, który wprawia w ruch wał korbowy i nadaje mu prędkości, dzięki czemu ten element jest w stanie pracować samodzielnie. W przypadku samochodów z silnikami benzynowymi potrzeba 40-100 obrotów na minutę. W jednostkach wysokoprężnych jest to nawet 200 obrotów. Silnik elektryczny rozrusznika samochodowego napędza zębatkę. Ta z kolei obraca wieńcem zębatym, który jest zamontowany na kole zamachowym jednostki napędowej. 

Kółko zębate oraz wieniec nie są stale zespolone. Sprzęganie tych dwóch elementów realizowane jest poprzez elektromagnes. W momencie, w którym kierowca przekręca kluczyk w stacyjce lub naciska przycisk „start”, podawane jest napięcie i dochodzi do zazębienia się kół zębatych rozrusznika. Prąd pochodzący z akumulatora trafia do cewki lub cewek oraz świec zapłonowych. 

W chwili, w którym jednostka napędowa zacznie pracować, elektromagnes jest wyłączany, a koła zębate ponownie się rozdzielają. Gdyby elementy były ze sobą dalej zespolone, wówczas prędkość koła zamachowego mogłaby uszkodzić rozrusznik samochodowy. 

rozrusznik samochodowy budowa

Awaria rozrusznika samochodowego 

Aby rozrusznik samochodowy działał prawidłowo, konieczne są nie tylko dobrej jakości komponenty, ale również odpowiednia współpraca z akumulatorem. Silnik elektryczny rozrusznika musi uruchamiać o wiele cięższy zespół spalinowy. Ta dość niepozorna część musi zatem pokonać opór wielu czynników. 

W związku z tym, że rozrusznik musi pracować w trudnych warunkach, może się okazać, że doszło do uszkodzenia. Czasami kierowcy mają problem z diagnozą awarii, ponieważ jednym z objawów jest niemożność uruchomienia silnika pojazdu. Wówczas większość właścicieli aut sądzi, że przyczyna takiego stanu rzeczy leży po stronie rozładowanego akumulatora. Często jest to prawda, jednak nie zawsze. Jakie są najpopularniejsze przyczyny oraz objawy uszkodzonego rozrusznika w samochodzie? Oto kilka przykładów. 

Przegrzanie rozrusznika

Jeśli rozrusznik „nie kręci”, hałasuje lub pracuje ze zbyt małą siłą, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uległ przegrzaniu. Urządzenie powinno działać w krótkich okresach, maksymalnie 15-sekundowych. Po takim czasie potrzebuje ok. 2 minut przerwy. Niestety wielu kierowców o tym zapomina, zwłaszcza gdy samochód nie chce odpalić. Nadmierny czas pracy może doprowadzić do przegrzania szczotek, szczotkotrzymacza, popychacza czy zębnika.

Uszkodzony elektromagnes rozrusznika

Kolejna przyczyna awarii to uszkodzony elektromagnes. Jego zadanie polega na „wzbudzaniu” rozrusznika. Elektromagnes przesuwa bendiks w stronę zębnika. W związku z tym awaria tego elementu uniemożliwia zazębienie elementów. Objawem tej awarii jest metaliczny dźwięk, który słychać przy próbie uruchomienia rozrusznika. Elektromagnes może mieć wady fabryczne, który powodują problemy. Innym razem usterka może mieć swoje źródło w przepaleniu lub zanieczyszczeniach, które przerysowały wkład.

Uszkodzony wirnik rozrusznika

Zadaniem bendiksa jest nie tylko przesuwanie mechanizm sprzęgający w stronę zębnika, ale również wycofywanie w odpowiednim momencie. Uszkodzenie instalacji elektrycznej może doprowadzić do sytuacji, w której nie będzie suwu powrotnego. Wówczas obroty z silnika będą przenoszone na zębnik. Może w ten sposób dojść do zniszczenia elementów rozrusznika. 

Korozja urządzenia

Wrogiem każdego auta, a w szczególności instalacji elektrycznej, jest rdza. Wystarczy nawet odrobina wilgoci w rozruszniku, by jego elementy skorodowały. Wówczas poszczególne komponenty tracą swoje właściwości. Wilgoć do rozrusznika dostaje się zazwyczaj przez brak osłony koła zamachowego. Niekiedy dochodzi do prozaicznego zalania. 

Objawy korozji w rozruszniku zależą od tego, który element uległ uszkodzeniu. Przykładowo rdza na metalowym oczku przewodu masowego sprawi, że rozrusznik nie będzie mógł osiągnąć odpowiedniej prędkości. Urządzenie będzie się uruchamiać, jednak nie będzie w stanie napędzić wału korbowego.

Jeśli często masz problemy z odpaleniem pojazdu, warto wyposażyć się w przenośny rozrusznik samochodowy, który przypomina powerbank. Dzięki niemu nie musisz „pożyczać” prądu w awaryjnej sytuacji. Obecnie na rynku możesz znaleźć wiele tego typu urządzeń, które współpracują nawet z dużymi jednostkami. Wybierając przenośny rozrusznik samochodowy, zwróć uwagę na pojemność oraz możliwość dostarczenia wysokiego natężenia przez dłuższy czas. 

rozrusznik samochodowy silnik

Regeneracja rozrusznika samochodowego – jak przebiega i kiedy warto się na nią zdecydować? 

Wczesne rozpoznanie awarii sprawi, że może Ci uda się oddać element do regeneracji. Polega ona na wymianie uszkodzonych elementów, a nie całego urządzenia. Na początku mechanik musi wymontować całą część i wykonać podstawowe testy diagnostyczne. Konieczna jest kontrola gwintów, zębatek czy szczotek. Specjalista oczyszcza również wszelkie powierzchnie. Musi upewnić się, czy łożyska oraz tuleje są poluzowane. Bardzo ważna jest kontrola wirnika. Między zwojami nie mogą występować przerwy ani ubytki. Nawet jeśli wirnik się przepalił, nie ma powodu do obaw, ponieważ wymiana jest dosyć prosta. 

Rodzi się pytanie: czy warto oddawać rozrusznik samochodowy do regeneracji? Czy nie lepiej wymienić go na nowy? Zazwyczaj mechanicy zalecają regenerację urządzenia. Bardzo często przyczyna awarii jest niezwykle błaha i można jej się pozbyć, wymieniając uszkodzony komponent. Przykładowo wymiana szczotek lub uszczelki sprawi, że auto ponownie będzie odpalać bez problemów – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Ile kosztuje regeneracja rozrusznika? W zależności od uszkodzonej części może to być od 100 do 400 złotych. Wszystko zależy od modelu oraz zakresu prac, które trzeba przeprowadzić. Może się okazać, że uszkodzony jest więcej niż jeden element, wówczas oczywiście kwota będzie wyższa.

Rozrusznik samochodowy – cena

Może okazać się, że pomimo regularnych wizyt w warsztacie samochodowym nadal występują problemy z odpaleniem silnika. Wówczas kierowcy często decydują się wymienić rozrusznik na nowy. Jest to rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas na regenerację. Co się jednak bardziej opłaca? Ile kosztuje rozrusznik samochodowy? Cena nowego urządzenia zależy od rocznika, producenta oraz modelu pojazdu.

Jeśli chodzi o problem z rozrusznikiem, to na najlepszej pozycji są właściciele starszych pojazdów. Nawet markowe zamienniki do modeli z przełomu XX i XXI wieku będą kosztować mniej, niż trzeba byłoby zapłacić za regenerację. Do pojazdów takich jak: Renault Laguna I, Nissan Almera I czy Peugeot 306 rozrusznik samochodowy kosztuje ok. 300 złotych. Zazwyczaj jednak cena nowego urządzenia może wynosić od 500 do 1000 złotych. W przypadku nowszych modeli, które pojawiły się na rynku, koszt zakupu to nawet 1500 złotych.

rozrusznik samochodowy cena

Gdzie szukać rozrusznika samochodowego? Tylko w Inter Cars!

Wiesz już, że aby sprawnie uruchomić silnik spalinowy, konieczny jest rozrusznik. Urządzenie jest niezwykle ważne w kontekście prawidłowej pracy Twojego pojazdu. Rozrusznik samochodowy uległ uszkodzeniu? Nie ma możliwości regeneracji elementu? Jeśli potrzebujesz części zamiennej, najlepsze produkty znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Inter Cars!

W Inter Cars wiemy, że podstawą bezpiecznej i komfortowej podróży są auta wyposażone w najlepsze części. Nasza oferta rozruszników samochodowych jest bogata w różnorodne rozwiązania, które pasują do wielu modeli pojazdów. Bogaty asortyment produktów zawiera nie tylko całe urządzenia, ale również poszczególne elementy. Dostępne są m.in. bendiksy, elektromagnesy, wirniki czy tulejki. 

Wszystkie oferowane części pochodzą od renomowanych producentów. Dzięki temu możesz być pewny, że urządzenie będzie działać poprawnie przez długi czas. Zajrzyj do naszego sklepu i przekonaj się sam!

Rozrusznik samochodowy – podsumowanie

Każdy silnik spalinowy wyposażony jest w rozrusznik. Dzięki niemu możliwy jest sprawny rozruch jednostki napędowej. Po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak zbudowany jest ten element, w jaki sposób zdiagnozować jego uszkodzenie oraz jak poradzić sobie w razie wystąpienia problemu. Dzięki temu w razie kłopotów będziesz wiedział, jak się zachować. A jeśli zajdzie konieczność wymiany urządzenia na nowe, zajrzyj do sklepu Inter Cars. Znajdziesz tu nie tylko rozruszniki samochodowe, ale wiele innych części do Twojego pojazdu!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Rozrusznik samochodowy nie ma skomplikowanej budowy. W jego skład wchodzą: obudowa, mechanizm sprzęgający, czyli tzw. bendiks, wirnik, cewki stojana, szczotkotrzymacz oraz elektromagnes.

Jeśli doszło do uszkodzenia szczotek czy bendiksa, istnieje możliwość regeneracji, czyli  wymiany zniszczonych elementów. Ostateczna cena regeneracji w warsztacie zależy od modelu rozrusznika samochodowego, zakresu prac oraz liczby komponentów do wymiany. Zazwyczaj cena to od 100 do 400 złotych.

Zazwyczaj, gdy dochodzi do uszkodzenia rozrusznika, urządzenie nie uruchamia się przy próbie odpalenia auta.. Może być słyszalny również metaliczny dźwięk. Czasami rozrusznik działa, jednak nie wykonuje obrotu wałem lub kręci zbyt wolno, przez co jednostka napędowa nie rozpoczyna pracy.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!