Coraz większą popularnością cieszą się pojazdy elektryczne. Niestety, ciągle wiemy zbyt mało o tych samochodach, aby prawidłowo o nie dbać. Wśród popełnianych błędów znajdują się między innymi te odnoszące się do akumulatorów. Wielu świeżo upieczonych właścicieli samochodów elektrycznych kompletnie nie wie, jak z nimi się obchodzić, aby działały możliwie jak najdłużej. Podpowiadamy, o czym pamiętać, aby akumulatory do aut elektrycznych utrzymać w świetnym stanie.

Samochody elektryczne to niewątpliwie przyszłość motoryzacji. Coraz więcej mówi się o konieczności ograniczenia zużycia paliw kopalnych (w tym gazu i ropy naftowej).  Aby zakup e-samochodu miał sens, należy wiedzieć, jak dbać o akumulator. Wystarczy bowiem kilka prostych błędów, by szybko uszkodzić drogą baterię trakcyjną. A to kłóci się z ideą ekologicznego samochodu, który ma jak najmniej obciążać środowisko naturalne i być ekonomiczny w eksploatacji.

Z naszego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Akumulatory do aut elektrycznych – jak są zbudowane?

Zacznijmy od tego, że samochody elektryczne nie wymagają do jazdy benzyny, oleju napędowego ani LPG. Nie wykorzystują więc paliw kopalnych, których zasoby kurczą się w zastraszającym tempie. Zasilane mogą być one m.in. z odnawialnych źródeł energii (np. prądu wyprodukowanego z użyciem systemu fotowoltaicznego). 

Akumulatory do aut elektrycznych mają postać specjalnych modułów, które zbudowane są z ogniw. To właśnie ogniwa stanowią najmniejszą jednostkę wykorzystywaną do magazynowania energii.

ładowanie auta elektrycznego

Akumulatory do samochodów elektrycznych przypominają budową te, które stosowane są w użytkowanych obecnie telefonach komórkowych.  Jeśli samochody elektryczne Cię interesują i lubisz czytać na ich temat, wejdź na: Zielone tablice rejestracyjne. Wyjaśniamy, co oznaczają i jak je zdobyć.

Jaka jest żywotność akumulatora do aut elektrycznych?

Producenci tych nowoczesnych samochodów przekonują, że stosowane przez nich rozwiązania są naprawdę solidne i trwałe. Zaznaczają, że dobre baterie do samochodów mogą być użytkowane aż przez 8 lat bądź 160 tysięcy kilometrów. Niektórzy powiedzą, że wcale nie jest to dużo. Oczywiście zależy to od stylu jazdy i warunków eksploatacji auta. Jeśli jeździsz naprawdę dużo i często, faktycznie może okazać się, że nie jest to wynik zbyt imponujący. Dla przeciętnego użytkownika samochodu jednak w zupełności wystarczy.

Ile kosztują nowe akumulatory do samochodów elektrycznych?

Akumulator z samochodu elektrycznego to jedna z droższych części, które mogą ulec uszkodzeniu lub zbyt szybkiemu wyeksploatowaniu. To właśnie dlatego warto szczególnie o niego zadbać. Stosując się do kilku prostych zasad, wyraźnie przedłużysz jego żywotność.

Ile kosztują nowe akumulatory do samochodów elektrycznych

Dobra wiadomość to ta, że ceny akumulatorów nieustannie spadają. Niestety, zanim odczuje to przeciętny użytkownik elektrycznego samochodu, upłynie nieco czasu. Prognozy dla producentów wdrażających technologię aut elektrycznych są zatem bardzo optymistyczne — co oznacza również, że są one dobre dla konsumentów. Jeśli koszt produkcji akumulatorów do aut elektrycznych zostanie zoptymalizowany do minimum, ostateczna cena pojazdu również będzie niższa.

Decydujesz się na samochód elektryczny? Pamiętaj, że nie zawsze trzeba wymieniać kompletny akumulator. W zdecydowanej większości wypadków wystarczająca jest wymiana niektórych ogniw. Minus? Niestety, rynek tego typu części cały czas jest dość skromny. Może to oznaczać duże trudności związane z zakupem. Dlatego tym bardziej należy dbać o baterie do samochodów.

Czy akumulatory do aut elektrycznych są przyjazne środowisku?

Elektromobilność wzbudza ogromne emocje zwłaszcza wśród osób, które upatrują w niej ratunku dla środowiska. Nie brakuje tych, którzy uważają, że akumulatory do aut elektrycznych stanowią ogromne zagrożenie dla naszej planety. Znajdują się w nich w końcu takie pierwiastki, jak kobalt i lit. Gdyby dostały się do środowiska, mogłyby wywołać poważne skażenie.

Czy akumulatory do aut elektrycznych są przyjazne środowisku

Wystarczy udać się na dowolne złomowisko, aby przekonać się, że nie zalegają na nim żadne akumulatory z samochodów elektrycznych. Dzieje się tak dlatego, że ich wartość jest zbyt duża. Nawet jeśli nie mogą być dalej użytkowane w samochodzie, to zyskują drugie życie. Na ogół rozdziela się je na poszczególne moduły. Pozyskane z nich ogniwa wykorzystuje się do magazynowania energii, które produkowana jest na przykład w instalacjach fotowoltaicznych.

Co dzieje się z niesprawnymi ogniwami? Poddaje się je recyklingowi. Składniki, które są w nich zawarte, mają bardzo dużą wartość. Wykorzystuje się je do produkcji nowych akumulatorów. Ciekawym jest fakt, że to właśnie recykling przyczynia się bezpośrednio do obniżki cen. Chcesz przekonać się o możliwościach aut elektrycznych bez wydawania fortuny na topowe modele prestiżowych marek? Skorzystaj z alternatyw o niższej cenie. Więcej szczegółów znajdziesz w naszym materiale: Najtańsze samochody elektryczne w 2022 roku. Ranking modeli.

Jak dbać o akumulatory do samochodów elektrycznych?

Błędem, który popełnia wielu właścicieli samochodów elektrycznych, jest pełne rozładowanie akumulatora podczas postoju. To prosta droga do tego, aby żywotność tej części pojazdu gwałtownie się zmniejszyła. Pamiętaj, że poziom naładowania akumulatora powinien oscylować na poziomie 20-80%. Jest to jedna z tych zasad, których musisz przestrzegać, jeśli nie chcesz szybko wymieniać podzespołu na nowy.

Dlaczego akumulatory nie mogą być całkowicie rozładowane?

Kiedy akumulator rozładuje się całkowicie, tworzące go ogniwa mogą ulec zniszczeniu. Będzie to wiązało się z ogromnym wydatkiem, który na ogół po prostu nie będzie się opłacał. Tesla – jeden z najbardziej znanych producentów elektryków – podaje, że przez 1 dzień postoju akumulator traci 1% naładowania. Łatwo można więc policzyć, jak szybko wyzeruje swoją moc. Wielu specjalistów zajmujących się samochodami elektrycznymi zaleca, aby podczas parkowania zostawiać pojazd podłączony do gniazda stacji ładowania. Niestety, nie zawsze jest to możliwe.

Jak bardzo ładować akumulator?

Akumulator z samochodu elektrycznego nigdy nie powinien być ładowany do poziomu powyżej 80%. Nadmierne naładowanie to kolejny często popełniany błąd, który przyczynia się do szybkiego zmniejszenia żywotności. Podpinając samochód elektryczny pod ładowarkę, można zauważyć, że do 80% proces uzupełniania baterii przebiega naprawdę szybko. Później gwałtownie zwalnia. Jest to zabezpieczenie, które ma za zadanie chronić ogniwa przed uszkodzeniem.

Do tego dochodzi odzyskiwanie energii w procesie hamowania. Kiedy bateria będzie naładowana na 100% i zahamujesz, bardzo szybko może dojść do uszkodzenia instalacji. Magiczne 80% jest więc barierą, której nie należy przekraczać. To prosty sposób, aby nowe akumulatory do samochodów elektrycznych służyły naprawdę długo.

Jak bardzo ładować akumulator

Czy ładowanie na szybkich stacjach jest bezpieczne?

Większość z nas nie ma zbyt dużo czasu wolnego. Dlatego właściciele aut elektrycznych na ogół wybierają stacje szybkiego ładowania. Tymczasem warto pamiętać, że jest to rozwiązanie dobre jedynie od czasu do czasu. Jeśli chcesz zadbać o akumulator z samochodu elektrycznego, pamiętaj, aby jak najczęściej ładować auto małym prądem. Z szybkiego ładowania korzystaj tylko wówczas, gdy jest to naprawdę niezbędne.

Czy warto garażować samochód elektryczny?

Żaden akumulator nie lubi zmiennych temperatur. Tyczy się to zarówno tych tradycyjnych, jak i elektrycznych. Nawet nowe akumulatory do samochodów elektrycznych źle reagują na niekorzystne warunki pogodowe. Kiedy parkujesz auto pod chmurką, musisz pamiętać, że jest ono narażone zarówno na różnice temperatur. Jeśli zależy Ci na żywotności akumulatora, pamiętaj, że dobrym rozwiązaniem jest garażowanie. To prosty sposób na ochronę samochodu przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Jakiej ładowarki używać do ładowania samochodu?

Jeśli kupiłeś samochód elektryczny, musisz zainwestować w naprawdę dobrą ładowarkę. Ta niskiej jakości to jeden z najprostszych sposobów na szybkie uszkodzenie akumulatora. Urządzenia do ładowania aut elektrycznych powinny pochodzić od sprawdzonych producentów. Stacje ładowania i kable do aut elektrycznych kupisz dzisiaj bez problemu w sklepie Inter Cars. Szeroki wybór sprawia, że bez problemu znajdziesz model, który idealnie wpisuje się w Twoje indywidualne potrzeby i oczekiwania.

szukasz produktu który opisujemy?

Pamiętaj, że obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo nieatestowanych urządzeń, które często pozbawione są podstawowych zabezpieczeń. Ich zakup to niemalże gwarancja problemów. Jeśli się na nie zdecydujesz, licz się z uszkodzeniem nie tylko systemów w samochodzie. Możliwa jest także poważna usterka instalacji domowej. Żywotność i pojemność akumulatorów samochodów elektrycznych bardzo spadają, kiedy są ładowane nieatestowanymi urządzeniami.

Co o dbaniu o akumulatory do aut elektrycznych mówi ekspert Inter Cars?

Zadbany akumulator w przypadku aut elektrycznych ma wymiar ekonomiczny. Wymiana wiąże się bowiem z kosztami dużo większymi niż w przypadku klasycznych akumulatorów, dlatego warto zadbać o ich żywotność, stosując się m.in. do zaleceń producenta. Co więcej, jeśli dojdzie do uszkodzenia ogniw, inwestycja w nowe ogniwa może być nieopłacalna (w przypadku aut starszej generacji). W autach elektrycznych są też stosowane akumulatory tradycyjne 12 V i odpowiadają one za te same procesy, co w przypadku konstrukcji z silnikami spalinowymi. Warto mieć to na uwadze w trakcie eksploatacji. – mówi ekspert Inter Cars. Jasno wskazuje on więc w swojej wypowiedzi, że odpowiednie postępowanie z akumulatorem pozwala uniknąć nie tylko problemów z autem, ale również naprawdę dużego wydatku.

Samochody elektryczne to bez wątpienia przyszłość motoryzacji. Są przyjazne środowisku, a ich użytkowanie jest prawdziwą przyjemnością. Trzeba jednak pamiętać, że jedną z najdroższych ich części jest akumulator. Wystarczy kilka prostych błędów, aby szybko go uszkodzić bądź mocno zmniejszyć jego żywotność. To generuje problemy między innymi w postaci dodatkowych wydatków. Stosując się do naszych wskazówek, możesz być pewny, że akumulator z samochodu elektrycznego posłuży Ci naprawdę długo. Jeśli interesują Cię akcesoria do ładowania, których jakość jest naprawdę wysoka, poznaj bliżej ofertę Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Proste błędy sprawiają, że baterie do samochodów szybko ulegają uszkodzeniu. Mniejsza żywotność oznacza konieczność jego wymiany na nowy, co wiąże się z niemałym wydatkiem.

Nigdy nie należy ładować akumulatora w samochodzie elektrycznym na 100%. Zalecany przez producentów poziom to 80%.

Na stan akumulatora w samochodach elektrycznych niekorzystnie wpływają skrajne warunki atmosferyczne. Zarówno duży mróz, jak i upały nie są tym, co przyczynia się do wydłużenia żywotności akumulatora. Idealnym miejscem do parkowania e-samochodu jest ogrzewany garaż.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!