Samochód to niezależność – dla wielu to truizm, jednak są sytuacje, kiedy stwierdzenie nabiera głębszego sensu. Jest nią niepełnosprawność. Ograniczenia w przemieszczaniu są główną cechą utrudniającą aktywność społeczno-zawodową. Samochód dla niepełnosprawnego daje dostęp do ogromu możliwości w codziennym życiu. Niestety zakup i przystosowanie pojazdu nie jest ani tanie, ani proste. Należy zwrócić uwagę na sporą grupę czynników w trakcie dostosowywania auta do konkretnych ograniczeń kierowcy. Ten artykuł podpowie Ci, jaki samochód dla osoby niepełnosprawnej wybrać i na co należy uważać przy jego zakupie.

Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, osoby o obniżonej sprawności nie mają obowiązku stosowania się do niektórych znaków drogowych. Oczywiście przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Głównie chodzi o zakazy postoju oraz zakazy wjazdu. Dzięki temu taka osoba może podjechać i zaparkować jak najbliżej miejsca docelowego. W ten sposób ogranicza dystans, który musi pokonać o własnych siłach – mówi ekspert marki Inter Cars.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Który samochód dla niepełnosprawnego kierowcy wybrać jako bazę?
  2. W jaki sposób należy oznakować taki pojazd?
  3. Jak auto dla niepełnosprawnego może zostać przystosowane do jego potrzeb?
  4. Ile to wszystko kosztuje?

Co musisz wiedzieć, kupując samochód dla niepełnosprawnego?

Pojazd przystosowany do osób o obniżonej sprawności musi spełniać wymagania stawiane przez daną jednostkę chorobową. Powstało już wiele rozwiązań, które umożliwiają przemieszczanie się autem nawet w bardzo ciężkich przypadkach porażeń wielokończynowych.

Kombi, a może van?

Samochód dla osób niepełnosprawnych musi być przede wszystkim praktyczny. Nierzadko trzeba ze sobą przewieźć więcej rzeczy. Należy dobrze dobrać typ nadwozia już przed odesłaniem auta na odpowiednie przeróbki. Dobrą bazą pod samochód przystosowany będą pojazdy o nadwoziu kombi lub van. Zapewniają one odpowiednią ilość miejsca w środku oraz dużo przestrzeni bagażowej.

samochód dla niepełnosprawnego, droga

Kolejnym argumentem, dlaczego samochód dla niepełnosprawnego powinien mieć nadwozie kombi lub van, jest łatwość dostania się do wnętrza. Problem wsiadania i wysiadania z pojazdu jest bardzo powszechny wśród osób z ograniczeniami ruchowymi. Należy zwrócić więc uwagę na wysokość pojazdu. Nie chodzi tylko o nadwozie, ale również o wymiary drzwi. Kombi i vany z reguły są spełniają potrzeby osób z niepełnosprawnościami.

Samochód dla niepełnosprawnego – bezpośrednie udogodnienia dla kierowcy

Trzeba także zwrócić uwagę na długość drzwi oraz ich szerokość otwarcia. Długie drzwi o małym kącie otwarcia będą znacznie utrudniały wsiadanie i wysiadanie. Należy zdecydować się na samochód dla osób niepełnosprawnych, który ma drzwi o szerokim kącie otwarcia. Przy czym nie można zapomnieć o wielkości otworu tworzonego przez drzwi samochodowe. Musi być on możliwie jak największy.

Kolejną kwestią jest możliwość i zakres regulacji siedziska. Należy interesować się samochodami, które wyposażone są w elektryczną regulację fotela kierowcy, najlepiej z pamięcią ustawień. Bardzo często może dochodzić do takich sytuacji, że aby wysiąść, trzeba będzie znacznie zmienić pozycję siedzenia. To samo tyczy się wsiadania. Dlatego jest to duże ułatwienie, gdy można to robić przy pomocy przycisków. Po zajęciu miejsca za kółkiem wystarczy skorzystać z pamięci fotela i wrócić do poprawnej pozycji.

Bardzo ważna jest także ergonomia całej kabiny. Wszystkie najważniejsze przyrządy, takie jak regulacja lusterek, nawiewów, klimatyzacja, radio, skrzynia biegów itp. powinny znajdować się bezpośrednio w zasięgu kierowcy Dobrze też, aby fotel kierowcy był odpowiednio wyprofilowany. Jest to bardzo użyteczne szczególnie dla osób z wiotkością lub problemami z napięciem mięśniowym. Wyprofilowanie będzie dobrze trzymało w zakrętach oraz odciąży kręgosłup.

osoba niepełnosprawna z kulami wchodzi do samochodu

Samochód dla niepełnosprawnego – rozwiązania techniczne

Przy wyborze rodzaju przekładni nie należy się długo zastanawiać. Oczywiście, że samochód dla niepełnosprawnego znacznie prościej obsługiwać z automatyczną skrzynią biegów. Dzięki niej obie ręce mogą służyć do obsługi innych przyrządów podczas kierowania. Należy pamiętać, że wiele czynności, jak dodawanie gazu i hamowanie, po przystosowaniu pojazdu jest obsługiwana przez kończyny górne. Można oczywiście używać auta z manualną skrzynią biegów, jednak automat ułatwi jazdę.

Chyba najważniejszą kwestią jest to, że samochód dla niepełnosprawnego kierowcy powinien być niezawodny. Co Ci dadzą ewentualne przeróbki i przystosowania, jeśli auto po prostu nie odpali pod domem? Jeśli szukasz bazy do przystosowania, to rozglądaj się za modelami, które słyną z długowieczności. Wybieraj silniki niewysilone i proste w konstrukcji. 

Jaki samochód dla osoby niepełnosprawnej należy wybrać? Auto nie powinno być nadmiernie obciążone elektroniką. Należy też unikać modeli skomplikowanych w budowie. Takie czynniki mogą przedłużyć ewentualny pobyt w warsztacie, co mocno uszczupli możliwości przemieszczania się. Postaw na coś z wygodnym, ale nieskomplikowanym zawieszeniem.

Możliwe modyfikacje i przeróbki pod samochód dla niepełnosprawnego

Oprócz posiadania dobrze dobranego auta, które będzie stanowiło punkt wyjścia, równie ważne jest jego przystosowanie do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Służą do tego rozwiązania z dziedziny mechaniki i inżynierii. Cały czas opracowywane są coraz to nowe udogodnienia, mające na celu ułatwienie poruszania się takim pojazdem. Poniżej została zawarta lista rozwiązań i elementów, o które możesz wyposażyć swój samochód już teraz.

samochód dla niepełnosprawnego

Odpowiednie oznakowanie

Ważnym elementem jest oznakowanie auta, aby inni uczestnicy ruchu drogowego mieli świadomość, że pojazd prowadzi osoba z niepełnosprawnością. Należy wyrobić kartę parkingową, którą umieszcza się na widoku pod przednią szybą. Umożliwia ona parkowanie na tzw. kopertach oraz daje odpowiednie przywileje na drodze. Dodatkowo można okleić auto niebieską naklejką inwalidzką na tylnej szybie.

Ręczny gaz, hamulec i sprzęgło do manualnej skrzyni biegów

Rozwiązanie to jest kierowane do kierowców z dysfunkcjami kończyn dolnych. Pod kolumną kierownicy montowana jest tzw. dźwignia rurowa, która łączy w sobie funkcje i obsługę pedału gazu, hamulca oraz sprzęgła. Jej budowa nie narusza konstrukcji pojazdu, a w dodatku nie przeszkadza, w przypadku gdy za kierownicą chce usiąść osoba w pełni sprawna.

Ręczny gaz i hamulec do skrzyni automatycznej

W tym rozwiązaniu pedał gazu obsługiwany jest przez manetkę motocyklową. Za hamowanie odpowiedzialna jest specjalna dźwignia. Poprzez jej odpychanie od siebie następuje hamowanie. Moc zwalniania możemy tak samo stopniować, jak w przypadku hamulca nożnego. Umożliwia ona także zablokowanie manetki na postoju, bez konieczności trzymania jej cały czas. Pozwala to na zmianę kierunków jazdy na skrzyni biegów oraz ułatwia ruszanie pod górę. To rozwiązanie także nie narusza konstrukcji samochodu oraz umożliwia jazdę każdemu kierowcy.

baner mamy części do Twojego samochodu

Sprzęgło ręczne

Jest ono użyteczne głównie dla osób z dysfunkcją lewej nogi. Jego obsługa odbywa się za pomocą dodatkowej dźwigni ręcznej, która blokuje się w pozycji maksymalnie wciśniętego sprzęgła. Urządzenie nie wpływa na konstrukcję samochodu.

Dodatkowy uchwyt na kierownicę

Przeznaczony jest dla kierowców z porażeniem czterokończynowym. Zdecydowanie ułatwia i przyśpiesza manewrowanie. Uchwyt na kierownicę można łatwo i szybko zdemontować. Dostępny jest w wariantach 2- i 3-pinowych.

Uchwyt drzwiowy

Umożliwia on stabilne, pewne podparcie podczas wysiadania i wsiadania do pojazdu. Montuje się go w miejscu zaczepu zamka, który znajduje się na słupku B. Każdy samochód dla niepełnosprawnego powinien mieć taki uchwyt na wyposażeniu. Jest w stanie dużo ułatwić, a mieści się nawet w małym schowku. Jest dostępny w różnych rozmiarach.

samochód dla niepełnosprawnego

Siedzenie obrotowe

Zdecydowanie ułatwia wsiadania i wysiadanie. To rozwiązanie umożliwia obrócenie fotela w kierunku otworu drzwi oraz wysunięcia go poza obrys karoserii. Szczególne ułatwienie dla osób przesiadających się z wózka inwalidzkiego do auta. Może też występować w wersji ułatwiającej wstawanie. Steruje się nim za pomocą przycisków bądź pilota. Siedzenie obrotowe montuje się na stałe.

Pasy stabilizujące

Znajdują zastosowanie dla osób, które potrzebują dodatkowej stabilizacji w trakcie jazdy ze względu na problemy z budowaniem napięcia mięśniowego. Współpracują z fabrycznymi pasami bezpieczeństwa i montuje się je bezinwazyjnie. 

Żuraw

Służy do uproszczenia ładowania ciężkich elektrycznych wózków inwalidzkich do bagażnika. Montuje się go na stałe w samochodzie. Wózek umieszcza się na specjalnym haku bądź na zaczepie. Następnie silnik elektryczny podnosi go nad próg bagażnika, co zdecydowanie ułatwia załadunek, po czym opuszcza wózek.

Bagażnik dachowy na wózek inwalidzki

Jest on również wyposażony w małą wciągarkę elektryczną. Nadaje się do załadunku prostych, składanych wózków inwalidzkich. Proces ten może być sterowany także z wnętrza pojazdu. Wózek nie może przekraczać 20 kg oraz musi mieścić się w odpowiednich ramach wymiarowych.

Rampa

Najczęściej montuje się ja w busach i vanach. Jest łatwa w składaniu i rozkładaniu. W całości jest wykonana z aluminium. W zależności od rozmiaru wybranej rampy trzeba się liczyć z utratą pewnej ilości przestrzeni pasażerskiej. Jednak nie jest to dużo w porównaniu z jej możliwościami. Wszystko obsługuje się przyciskami bądź pilotem. Osoba jeżdżąca na wózku może na nią wjechać i bez potrzeby przesiadania znajdzie się w kabinie pasażerskiej. Udźwig rampy to ponad 320 kg. Rampa wymaga instalacji na stałe, a jej powierzchnia może się różnić w zależności od modelu.

samochód dla niepełnosprawnego

Samochód dla niepełnosprawnych może być wyposażony we wszystkie urządzenia i elementy wymienione powyżej oraz wiele więcej przydatnych opcji. Sprawa przedstawia się szerzej, jeśli mowa o transporcie osób z niepełnosprawnościami na potrzeby usług medycznych. Tam wachlarz możliwości jest zdecydowanie szerszy.

Samochód dla niepełnosprawnego – ile to wszystko kosztuje?

Niestety tutaj odpowiedź jest jedna – bardzo dużo. Nawet najprostsze elementy doposażenia nie należą do tanich ze względu na potrzebne do ich sprzedaży specjalistyczne certyfikaty. To samo dotyczy sprzętów instalowanych na stałe. Samo urządzenie kosztuje sporo, a do tego dochodzą też koszty montażu. Na szczęście możesz liczyć na wiele opcji dofinansowań w tej sprawie. 

W Polsce jest kilka organizacji, które pomagają w pozyskaniu dotacji. Pozwolą Ci one opłacić przystosowanie pojazdu do odpowiednich potrzeb. Dotacje przyznawane są ze środków organizacji PFRON (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), którymi rozporządza PCPR (Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie) oraz MOPR (Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej). Aby uzyskać taką pomoc, należy złożyć odpowiedni wniosek w urzędzie zgodnym do twojego miejsca zamieszkania. 

Wybierz swoje kategorie:

FAQ

Czy każde auto można przystosować do potrzeb osoby niepełnosprawnej?

Niestety nie każdy pojazd się do tego nadaje. Z tego względu dobór odpowiedniego auta bazowego jest niezwykle  istotny.

Czy istnieją odpowiednie serwisy i firmy, które zajmują się montażem urządzeń i modyfikacji dla osób z niepełnosprawnościami?

Tak, jak najbardziej. Wręcz niewskazany jest montaż czy korzystanie z któregokolwiek z rozwiązań bez odpowiedniego przeszkolenia i dokładnego sprawdzenia instalacji.

Czy mogę kupić takie auto używane?

Oczywiście, że tak. Jednak ich dostępność jest niewielka, a gdy pojawiają się na rynku, to szybko się sprzedają. Pamiętaj także, że przy ich zakupie trzeba sprawdzić również to wszystko, co w standardowym aucie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!