Czym charakteryzują się samochody SUV? Jakie cechy ma nadwozie typu SUV? Ten rodzaj nadwozia stał się już tak powszechny na drogach na całym świecie, że w zasadzie przestaliśmy już zwracać na samochody tego typu uwagę. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że auta o takim nadwoziu są w gronie najpopularniejszych modeli wśród kierowców. Jednak warto zwrócić uwagę na ten skrót i odpowiedzieć sobie na pytanie – co to jest SUV oraz co oznacza skrót SUV.

Samochód SUV – co to znaczy? Obecnie samochody tego typu ma w ofercie większość producentów popularnych marek. Rynek tego typu aut zyskał na popularności szczególnie w drugiej dekadzie XXI wieku. Na czołowych rynkach motoryzacyjnych sprzedaż przedstawia się następująco. W 2021 roku SUV-ów w Europie wyniosła 44 procent ogółu transakcji, natomiast w Stanach Zjednoczonych było to 46 procent. Mówiąc o sprzedaży, należy wspomnieć, że w tym gronie uwzględniono także auta typu crossover, które są pokrewne z popularnymi SUV-ami. 

Samo określenie SUV wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i pierwotnie oznaczało luksusowe auto terenowe. Jednak współcześnie na rynku motoryzacyjnym możemy znaleźć nadwozie tego typu w segmencie premium, jak i w kategorii aut budżetowych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Samochody SUV zyskały na popularności dzięki walorom praktycznym i zwiększonego poczucia bezpieczeństwa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

kluczyki i suv

Samochody SUV – czym tak naprawdę są?

Na samym początku należy wyjaśnić znaczenie samego skrótu. Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i oznacza dosłownie sport utility vehicle. Pod tą nazwą kryje się nadwozie, które w praktyczny sposób łączy w sobie cechy auta osobowego oraz terenowego. Jednak jest to definicja bardzo uproszczona, która obecnie dość mocno ewoluowała. 

Czym jest samochód SUV? W zależności od kraju, określenie to jest tłumaczone w różny sposób. W Polsce zwykło się mawiać, że sport utility vehicle to auto użytkowo-sportowe. Jednak jest to tłumaczenie bardzo ogólne, niejednokrotnie wprowadzające w błąd. Nie można brać go dosłownie. Określenie samochód sportowo-użytkowy możemy sklasyfikować jako chwyt marketingowy, ponieważ bardzo chętnie korzystają z niego sprzedawcy, twierdząc, że auta z tego typu nadwoziem są idealne dla osób ceniących aktywny tryb życia. 

Zgodnie z tą definicją użytkowy charakter przejawia się poprzez większy prześwit. Kolejne podobieństwo pomiędzy autami terenowymi i użytkowymi, to ze większość SUV-ów ma napęd na cztery koła 

pomarańczowy suv na osiedlu

Co oznacza skrót SUV? Kilka słów o historii

Określenie to wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i odnosiło się przede wszystkim do luksusowych aut terenowych. SUV-y stały się czymś pośrednim pomiędzy autem osobowym a terenowym. Obecnie jest to oddzielna kategoria aut, która została wyodrębniona już w latach 80. XX wieku

Ta kategoria oznacza rodzaj nadwozia plasujący się pomiędzy lekką ciężarówką a autem osobowym. Dzięki temu auto z nadwoziem tego typu nie musiało spełniać norm emisji spalin przypisanych dla samochodów osobowych. Było to na rękę przede wszystkim firmom samochodowym. 

baner mamy części do Twojego samochodu

Jednak historia aut z nadwoziem typu SUV rozpoczyna się o wiele wcześniej. Za pierwszy samochód z nadwoziem tego typu uznaje się Jeepa Wagoonera, którego początki sięgają 1962 roku. Auto miało wszystkie cechy przypisywane tej kategorii aut, w tym dość bogate wyposażenie. Na rynku europejskim samochody SUV pojawiły się nieco później, a za prekursorów w tej kategorii uznaje się Range Rovera oraz Toyotę RAV4. To właśnie za sprawą Toyoty i popularności tego modelu pozostali producenci zdecydowali się wprowadzić do oferty modele SUV. 

SUV wymiary i podział ze względu na kształt karoserii

Omawiając kategorię motoryzacyjną, jaką są SUV-y, należy wspomnieć także kilka słów kryteriach podziału. Przede wszystkim rozróżniamy kilka rodzajów tej grupy nadwoziowej ze względu na kształt samej karoserii. Najbardziej podstawową wersją nadwoziową są SUV-y klasyczne. Charakteryzują się tym, że mają 5-drzwiowe nadwozie. Plusem jest też spora przestrzeń bagażowa, która ma związek z poprowadzoną poziomo linią dachu

samochód suv na plaży na morzem

W tym konkretnym przypadku przestrzeń ładunkowa jest porównywalna z autami typu minivan lub kombi. Z racji na swoją praktyczność auta tego typu idealnie sprawują się w roli samochodu rodzinnego. Dostępne są w wersji pięciodrzwiowej. Jeżeli jednak nie posiadamy licznej rodziny, możemy zdecydować się na krótszą odmianę 3-drzwiową.

SUV Cabrio, SUV Coupé, Daihatsu Feroza, Suzuki Vitara

Dość ekstrawagancką wersją nadwoziową jest SUV Cabrio. Auta tego typu bez wątpienia wyróżniają się na drodze i dają wiele frajdy z jazdy. Z tego typu nadwoziem eksperymentowano od dawna. Pod koniec lat 90. XX wieku Toyota wprowadziła do sprzedaży model RAV4 Cabrio. Auto znalazło uznanie wśród fanów marki. Niestety nie miało to przełożenia na wyniki sprzedaży. Do koncepcji SUV Cabrio powracano jeszcze w następnych latach, aby zrezygnować z niej po 2018 roku.

Inaczej było w przypadku nadwozia typu SUV Coupé. Podstawowa różnica względem klasycznego SUV-a polega na tym, że w sportowej odmianie linia dachu łagodnie opada ku tyłowi. Jest to bezpośrednie nawiązanie do aut z nadwoziem typu Coupé. Przełomowy okazał się rok 2008, kiedy to miała miejsce premiera modelu BMW X6. Model zyskał sympatię klientów, a nadwozia typu SUV Coupé stale zyskiwały na popularności. 

Początkowo SUV-y Coupé były domeną marek premium. Z czasem produkcją tego typu aut zainteresowali się także producenci aut popularnych oraz budżetowych. Prym w produkcji aut typu SUV Coupé wiodą Chińczycy. Jednak także na rynku europejskim znajdziemy auta tego typu. Przykładem może być Renault Arkana czy Cupra Formentor. 

Warto wspomnieć o niewielkich rozmiarów Daihatsu Feroza produkowanym w latach 1989-1998. Ten japoński samochód podbił rynek amerykański i australijski. Cechował się dużą wytrzymałością. Jego cena była stosunkowo niewielka. Innym dobrym autem japońskiej myśli technicznej jest Suzuki Vitara. Produkowany w latach 1988-1997 oraz ponownie od 2015 roku. Projektantom udało się stworzyć wydajny i tani w eksploatacji samochód, który jest lekki, ale wytrzymały.

człowiek pije herbatę, suv w tle

SUV samochody i ich podział ze względu na wielkość 

Jeżeli jako kryterium przyjmiemy wymiary, to możemy mówić o wielu rodzajach nadwozi typu sport utility vehicle. Najmniejsze w tym zestawieniu oraz jednocześnie najmniej popularne okazują się wersje miejskie i subkompaktowe auta z nadwoziem typu SUV. Wymiary takich modeli często przekraczają 4 metrów długości. Szerokość wynosi zazwyczaj około 2 metry. Samochody te charakteryzują się dość dobrymi właściwościami terenowymi oraz sporym prześwitem. Przykładem takich modeli mogą być Łada Niva, Suzuki Ignis czy Daihatsu Terios.

SUV kompaktowy – najpopularniejszy 

Bez wątpienia jest to najpopularniejsza grupa modeli w rodzinie SUV-ów. Przede wszystkim są dość praktyczne, na co klienci bez wątpienia zwracają uwagę. Dzięki kompaktowym rozmiarom auta te dobrze sprawują się w ruchu miejskim i nie sprawiają problemów na ciasnych parkingach. Cechą charakterystyczną jest zwiększony prześwit względem innych aut oraz możliwość doposażenia auta w napęd na cztery koła. Nadwozie charakteryzuje się także sporą przestrzenią pasażerską oraz bagażową, co czyni z tego typu aut praktyczny środek lokomocji. 

Pierwszym przedstawicielem tego segmentu w motoryzacji była Toyota RAV4. To właśnie japoński producent wyznaczył standardy, którymi zaczęli podążać pozostali producenci. Obecnie wielu z nich ma auta tego typu w ofercie. 

Ze względu na obecną, dość stonowaną stylistykę, kompaktowe SUV-y bardzo często zestawiane są z autami typu crossover. Pomimo pozornych podobieństw, różnic jest jednak sporo. Crossover to rodzaj nadwozia, w którym cechy wielu typów nadwozi są połączone z cechami nadwozia typu SUV. Niejednokrotnie crossovery są jednak mniej zaawansowane technologicznie i znacznie rzadziej wyposażane w napęd na cztery koła. Cechą charakterystyczną jest podwyższona pozycja za kierownicą.

samochód suv w mieście

SUV – samochody klasy średniej

Auta z klasy średniej największą popularność zyskały w Stanach Zjednoczonych. Na rynku europejskim nie są aż tak popularne jak SUV-y kompaktowe. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w tej klasie marki premium mają więcej aut w ofercie niż marki popularne i budżetowe.

Charakterystyczną cechą SUV-ów klasy średniej wyższej jest połączenie cech terenowych z wysokim poziomem luksusu. Głównymi przedstawicielami tej klasy są między innymi Audi Q7, Land Rover Defender czy Jeep Grand Cherokee. Wadą tego typu aut jest wysoka cena zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. 

SUV pełnowymiarowy oraz XL – największe z największych

Zestawienie zamykają największe modele. Mowa o SUV-ach pełnowymiarowych oraz XL. Cechą charakterystyczną odmian pełnowymiarowych jest to, że przekraczają one 5 metrów długości. Początkowo tego typu auta oferowane były przede wszystkim na rynku amerykańskim, gdzie do dzisiaj cieszą się dużą popularnością. 

W Europie SUV-y pełnowymiarowe i XL pojawiły się w ofercie stosunkowo niedawno. Jednak nie zyskały one dużej popularności wśród klientów, między innymi przez cenę. Auta z tej kategorii należą do pojazdów bardzo luksusowych. Przykładem może być BMW X7. 

Jednak bez wątpienia największe wrażenie budzą SUV-y w rozmiarze XL. Powstały z myślą o rynku amerykańskim. Cieszą się tam największą popularnością. W większości przypadków są także oferowane wyłącznie na rynkach Ameryki Północnej. Cechami charakterystycznymi tego typu aut jest duży rozstaw osi oraz trzy rzędy siedzeń. Przedstawicielami tego gatunku są między innymi Chevrolet Suburban oraz Lincoln Navigator L. 

para z suv na plaży

Wady i zalety nadwozia typu SUV

Jakie są największe zalety nadwozia typu SUV? To przede wszystkim duża praktyczność. Ze względu na większe rozmiary karoserii w porównaniu do aut innego typu zyskujemy dużą przestrzeń ładunkową oraz sporo miejsca wewnątrz kabiny. Dodatkowa zaleta to często występujący napęd na cztery koła, który staje się przydatny na mokrej bądź śliskiej nawierzchni. To z kolei wpływa na komfort jazdy oraz podnosi poziom bezpieczeństwa.

Jakie są największe wady nadwozia typu SUV? To przede wszystkim spore rozmiary, które w ruchu miejskim mogą okazać się kłopotliwe. Z racji na sporą wagę auta spalanie także może okazać się nieco większe niż w przypadku aut z innych klas i segmentów. Jednak w przypadku spalania wiele będzie zależeć także od stylu jazdy kierowcy. 

Samochody SUV – ciekawa alternatywa

Samochody SUV mają wiele zalet. Ze względu na swoje rozmiary zapewniają poczucie bezpieczeństwa i budzą respekt wśród innych kierowców. Jeżeli masz liczną rodzinę, to jest to wybór idealny dla Ciebie. Duża przestrzeń ładunkowa oraz ilość miejsca w środku sprawią, że każda podróż będzie niezwykle przyjemna. 

Ponadto zwiększony prześwit sprawiają, że jeżeli tylko masz na to ochotę, możesz zjechać z utwardzonej drogi i poznawać nowe miejsca. Dodatkowo niektóre modele mają napęd na cztery koła. Wybór aut z tego segmentu jest naprawdę imponujący, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie. 

Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem auta typu SUV, to nie zapomnij doposażyć je w dodatkowe akcesoria, które sprawią, że Twój samochód będzie jeszcze praktyczniejszy. W tym celu odwiedź stronę sklepu Inter Cars, gdzie znajdziesz wiele akcesoriów do aut!

Wybierz swoje produkty!

FAQ

Co oznacza skrót SUV?

Skrót ten pochodzi z języka angielskiego i powstał od pierwszych liter słów sport utility vehicle.

Jakie są najpopularniejsze modele SUV?

W 2021 roku najpopularniejszym SUV-em na świecie okazała się Toyota RAV4. Natomiast w Polsce w tym samym czasie królowała Dacia Duster. 

Czym różni się SUV od auta typu crossover?

Auta z tych dwóch segmentów często zestawiane są razem. Ich najważniejsze różnice to masa i wymiary. SUV-y są cięższe i większe, a przez to przestronniejsze.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!