Jazda we mgle przez wzgląd na ograniczoną widoczność jest niebezpieczna. Na potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa na drodze, w samochodach montuje się światła przeciwmgielne. Są to światła o dużym natężaniu, które używane nierozważnie mogą przynieść więcej szkody. Sytuacje, w których są one potrzebne, nie występują często i wielu kierowców zapomina, kiedy się je włącza. Przypominamy przepisy, dajemy porady i przedstawiamy wiedzę techniczną na temat świateł przeciwmgielnych. Zapraszamy do lektury! 

Chociaż oświetlenie pojazdu wydaje się bardzo podstawowym elementem wyposażenia, w rzeczywistości jest efektem ciężkiej pracy inżynierów. Dbają oni o polepszanie wydajności i ciągle zmniejszają zapotrzebowanie energetyczne. Dzięki temu widoczność na drodze po zmroku jest zdecydowanie coraz lepsza, a co za tym idzie bezpieczniejsza. Są jednak sytuacje, gdy same światła drogowe nie wystarczają… Właśnie dlatego stosuje się dodatkowe światła przeciwmgielne przednie i tylne.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Kiedy można używać świateł przeciwmgielnych?

Używanie świateł przeciwmgielnych, według przepisów kodeksu drogowego, nie jest obowiązkowe. Występują jednak określone warunki, w jakich jest to dozwolone.

Tylne światła przeciwmgielne

Chociaż każde auto musi być wyposażone w pojedyncze lub symetrycznie rozmieszczone, podwójne światła przeciwmgielne tylne, to ich włączenie jest opcjonalne. W artykule 30. punkt 3 prawa o ruchu drogowym czytamy: Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest zobowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

Jak widać, przepis ten uwzględnia jedynie warunek, w którym włączenie światła przeciwmgielnego z tyłu jest możliwe, nie nakładając na kierowcę obowiązku jego używania. Jeżeli nie masz pewności, że widoczność spadła poniżej przepisowych 50 m, nie uruchamiaj światła przeciwmgielnego. Mocne czerwone światło będzie oślepiać innych kierowców i mylić się im ze światłem stopu, co w konsekwencji może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Jeżeli widoczność jest faktycznie bardzo słaba, włącz światła przeciwmgielne. Warto pamiętać, że korzystanie ze światła przeciwmgielnego z tyłu w warunkach lepszych niż przewiduje przepis, jest zagrożone mandatem, nie jest on wysoki, ponieważ według taryfikatora będzie on wynosić 100 zł i 2 punkty karne. 

Przednie światła przeciwmgłowe

Sytuacje, w których włączamy światła przeciwmgielne z przodu, są także opisane w kodeksie drogowym. Ten aspekt nie jest  jednak tak ściśle regulowany, jak w przypadku światła tylnego. Przednie lampy przeciwmgielne nie są bowiem zagrożeniem dla innych kierowców, umieszczone są nisko nad jezdnią i mają stosunkowo mały  zasięg świecenia. Nie ma nawet obowiązku montażu tych świateł w każdym samochodzie, chociaż bez wątpienia jest to przydatne wyposażenie.

Światła przeciwmgielne

W punkcie 1 artykułu 30 prawa o ruchu drogowym nakazuje się włączenie świateł mijania lub świateł przeciwmgielnych przednich albo obu tych rodzajów oświetlenia w „warunkach zmniejszonej widoczności powietrza spowodowanej mgłą, opadami lub innymi przyczynami”. 

Natomiast w punkcie 5 artykułu 51, określone jest, że światła przeciwmgielne z przodu mogą być użyte także na drodze krętej, gdzie warunkiem koniecznym jest oznaczenie jej odpowiednimi znakami również w warunkach normalnej widoczności po zmierzchu. Znaki te to A-3 i A-4 (niebezpieczne zakręty ze wskazaniem kierunku pierwszego z nich) z dodatkowymi tabliczkami: 

  • T-2 (długość odcinka z niebezpiecznymi zakrętami);
  • T-4 (liczba niebezpiecznych zakrętów); 
  • T-5 (początek drogi krętej). 

Jak włączyć światła przeciwmgielne w samochodzie?

Obsługa świateł różni się w różnych modelach,  u różnych producentów, dlatego trudno jest dokładnie opisać każdą opcję włączania świateł przeciwmgielnych. Najważniejsza jest znajomość odpowiednich piktogramów i kontrolek, które wskazują, czy dane światło jest włączone.

Światła przeciwmgielne oznaczane są rysunkiem lampy ze strumieniem światła przeciętym przez linię falistą. W panelu kontrolek żółta lampka z takim piktogramem oznacza światła przeciwmgielne tylne, a zielona przednie. Na desce rozdzielczej rysunki zwykle są białe, ale przeważnie światła przeciwmgielne przednie oznaczane są rysunkiem skierowanym promieniami światła do góry, natomiast tylne promieniami do dołu. Może być to także ikonka skierowana w lewo i w prawo, warto sprawdzić, która oznacza które ze świateł przed wyruszeniem w drogę. Wystarczy na chwilę włączyć światła na parkingu i zwrócić uwagę na kolor kontrolek.

Najpopularniejsze sposoby umieszczania włączników świateł przeciwmgłowych to:

  • pokrętło na manetce kierunkowskazów;
  • panel kontroli świateł z lewej strony kierownicy na desce rozdzielczej.

W pierwszym przypadku na ramieniu do włączania kierunkowskazów znajduje się pierścień, który należy przekręcić w odpowiednią pozycję. Niemal zawsze najpierw umieszczone będą światła przednie, a wyżej tylne.

W panelu na desce rozdzielczej może znajdować się pokrętło, na którym zwykle znajdują się kolejno światła pozycyjne, mijania, światła przeciwmgielne z przodu, oraz na końcu światła tylne. Niekiedy układ jest inny i włączanie świateł przeciwmgłowych odbywa się przez przekręcenie pokrętła w kierunku przeciwnym do sterowania oświetleniem głównym. W takich przypadkach zwykle wraca ono do pozycji wyjściowej za sprawą sprężyny w pokrętle. Innym rozwiązaniem są przyciski lub przełączniki, znajdujące się wewnątrz lub obok panelu sterowania oświetleniem głównym.

Światła przeciwmgielne

Jak zbudowane są światła przeciwmgielne?

Jeżeli wiesz już, kiedy i jak włączyć światła przeciwmgielne, możesz zanurzyć się w ciekawostkach technicznych. Światła przeciwmgielne tylne dawniej budowano podobnie do świateł cofania czy stopu. Montowano w nich żarówkę żarnikową i lustrzany odbłyśnik, który zwiększał siłę świecenia. Dzięki temu były one wyraźnie jaśniejsze od tylnych świateł pozycyjnych. Obecnie, podobnie jak w przypadku oświetlenia głównego, tradycyjne żarówki wypierane są przez diody świecące (LED). Zwykle  światła te są one po prostu mocniejsze od świateł pozycyjnych — mówi ekspert Inter Cars.

Przednie światła przeciwmgielne ciągle są zwykle lampami halogenowymi z odpowiednio ukształtowaną geometrią odbłyśnika, dzięki czemu charakteryzują się bardziej rozproszonym, ale podobnie jasnym do  drogowych strumieniem światła. Coraz częściej spotkać można także światła LED, ponieważ rozwój tej technologii pozwala na generowanie z ich użyciem mocnego światła. Diody zastępują wówczas halogeny i lampy wyładowcze w przednich reflektorach, a także w światłach przeciwmgielnych.

Jak zamontować światła przeciwmgielne z przodu?

Jak już wspominaliśmy, przednie światła przeciwmgielne nie są obowiązkowym wyposażeniem samochodu. Dlatego możliwe, że chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, będziesz chciał zamontować je samemu. Jak to zrobić?

Pomysł na montaż świateł przeciwmgielnych

Większość samochodów produkowanych w ostatnich 30 latach, nawet jeżeli nie ma zamontowanych świateł przeciwmgielnych z przodu, to ma przygotowaną pod nie instalację. By sprawdzić, czy tak jest w Twoim aucie, musisz dostać się do miejsca, w którym były one opcjonalnie montowane. Przeważnie znajdują się one w dolnej części zderzaka. Jeżeli będą tam umieszczone wtyczki elektryczne bez podłączenia, są to zwykle właśnie wtyczki do halogenów przeciwmgielnych. W takim przypadku wystarczy kupić fabryczne halogeny i przełącznik świateł z opcją ich włączania i odpowiednio wszystko podłączyć. Niekiedy potrzebne będzie też wycięcie otworów lub wymiana zderzaka na dostosowany do tego wyposażenia.

Alternatywny sposób montażu 

Opisane powyżej rozwiązanie jest technicznie najprostsze, ale może być kosztowne, ceny fabrycznych świateł, a nawet zderzaka nie są zwykle niskie. Jeżeli chcesz oszczędzić, możesz zamontować halogeny akcesoryjne. Jeśli znalazłeś wspomniane przewody, wykorzystaj je, są one właściwie wpięte w instalację pojazdu. Wywierć otwór w zderzaku, przeprowadź przewód i podłącz lampę. Zamontuj ją do zderzaka zgodnie z jej instrukcją. We wnętrzu deski rozdzielczej znajdź przewody przednich świateł przeciwmgielnych i połącz je z włącznikiem, który zamocujesz na, lub pod kokpitem.

Montaż świateł — wersja trudniejsza

Światła przeciwmgielne

Sytuacja jest nieco trudniejsza, gdy instalację świateł przeciwmgielnych trzeba przeprowadzić  samodzielnie. Należy podłączyć światła do instalacji pojazdu, uwzględniając skrzynkę bezpieczników (zwykle będą w niej niepodłączone gniazda, które można wykorzystać) i połączyć wszystko z włącznikiem wewnątrz auta. Jeżeli nie masz odpowiednich umiejętności i wiedzy z zakresu elektrotechniki samochodowej – nie rób tego samemu. Źle podłączone akcesoria elektryczne mogą powodować, w najlepszym przypadku, rozładowanie akumulatora, w gorszych zniszczenie instalacji, a nawet pożar auta. Podłączenie świateł u elektryka samochodowego nie będzie bardzo kosztowne, zwykle zamknie się w kwocie około 100-150 zł.

Wybór świateł przeciwmgielnych

Wybierając akcesoryjne światła przeciwmgielne, możesz wybrać klasyczne halogeny lub nowoczesne lampy LED, zależy to od Twojego gustu i potrzeb. Żarówki halogenowe pobierają o wiele więcej prądu od LED, jednak te ostatnie nie będą dobrze wyglądać na samochodach klasycznych i zabytkowych.

Montując je do swojego auta, pamiętaj, że powinny być one umieszczone możliwie nisko nad drogą, dzięki czemu nie będą oślepiać kierowców jadących z przeciwka. Przepisy homologacyjne wymagają jednak, by odległość od jezdni wynosiła co najmniej 25 cm. Jeżeli zamontujesz je niżej, policja może zatrzymać dowód rejestracyjny Twojego samochodu.

Wzrost cen ładowania aut elektrycznych – prognozy rynkowe

Światła przeciwmgielne – proste i skuteczne rozwiązanie

Oświetlenie przeciwmgielne stosowane jest w samochodach od dziesiątek lat i niewiele zapowiada, by zostało ono wyparte przez inne urządzenia. W nowoczesnych samochodach pojawiają się systemy night vision pozwalające na poprawienie widoczności w nocy. Wykorzystują one technologię zbliżoną do wojskowych noktowizorów. Pojawiają się także radary ostrzegające o przeszkodach, również poza zasięgiem wzroku. Jednak ich upowszechnienie zajmie najpewniej jeszcze wiele lat. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zgodnie z przepisami samochód musi być wyposażony w światła przeciwmgielne z tyłu. Może być to pojedyncze światło lub dwie lampy umieszczone symetrycznie. Przednie światła przeciwmgielne są opcjonalne. 

Tylko w sytuacji, gdy widoczność spadnie poniżej 50 m.

W warunkach pogorszonej widoczności spowodowanej mgłą lub opadami (nie ma określonej granicy widoczności), lub po zmroku na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami, nawet w przypadku normalnej widoczności.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!