Nie sposób sobie wyobrazić samochodu bez sprawnie działającego oświetlenia. Ma ono decydujący wpływ na bezpieczeństwo podczas poruszania się po drogach. Dzięki lampom przednim możliwe jest odpowiednie doświetlenie jezdni, co sprawia, że kierowca dokładnie widzi trasę. Oświetlenie tylne pełni przede wszystkim funkcje ostrzegawcze. Pomaga informować pozostałych uczestników ruchu drogowego o dokładnej pozycji auta znajdującego się przed nimi. Ciągły rozwój technologiczny sprawia, że coraz częściej w pojazdach montowane są lampy wyładowcze. 

Lampa wyładowcza to dość nowy wynalazek w świecie motoryzacyjnym. Pojawiła się bowiem w obiegu na początku lat 90. XX wieku. Obecnie jest coraz częściej wykorzystywana w samochodach. Głównie ze względu na jej niezwykłe możliwości techniczne. Używane w lampie ksenonowej wyładowcze źródło światła powstaje w tzw. łuku elektrycznym. To właśnie czyni ją tak wyjątkową na rynku! Jak dokładnie działa ta technologia i czy zawsze warto zdecydować się na lampy wyładowcze w pojeździe? Zaraz na pewno się dowiesz!

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Lampy wyładowcze – krótka historia

Pierwszym w historii pojazdem, w którym została zastosowana lampa wyładowcza, było BMW Serii 7. Samochód wyprodukowano w 1991 roku i już w fazie produkcyjnej zdecydowano się na tego typu rozwiązanie. Początkowo przedstawiciele konkurencji nie byli przekonani do użytego przez markę BMW oświetlenia. Głównym powodem, stojącym za tym myśleniem, był wysoki koszt produkcji lamp wyładowczych. Dzisiaj cena tego typu żarówek jest o wiele niższa. Jest to spowodowane przede wszystkim nowszymi technologiami wykorzystywanymi podczas ich produkcji. 

Czym są i jak działają lampy wyładowcze?

Czym są lampy wyładowcze? Odpowiedź na to pytanie pozwoli Ci lepiej zrozumieć zasady i właściwości działania oświetlenia ksenonowego w aucie. Reflektory wyładowcze są odpowiedzialne za emitowanie światła, którego barwa jest tożsama ze światłem naturalnym. Dlatego największe zalety ich stosowania można zauważyć po zapadnięciu zmroku. 

lampy wyładowcze

Reflektory ksenonowe emitują bardzo mocne światło, które precyzyjnie oświetla drogę przed samochodem. Pozwala ono na dostrzeżenie wszelkich przeszkód znajdujących się na jezdni, a także wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dzięki światłom ksenonowym możliwe jest wcześniejsze dostrzeżenie znaków drogowych oraz dostosowanie się tym samym do ich przekazu. 

Dzięki temu, że reflektory ksenonowe emitują białe światło o lekko niebieskim odcieniu, oczy kierowcy nie męczą się tak szybko podczas prowadzenia pojazdu. Jest to bardzo istotne zwłaszcza podczas długich podróży. Twoje oczy są dodatkowo wyczerpane na skutek mocnego strumienia światła z lamp aut, jadących po przeciwnym pasie ruchu. 

lampy wyładowcze

Lampy wyładowcze emitują dwukrotnie mocniejsze światło niż tradycyjne halogeny. Samochód wyposażony w reflektory ksenonowe jest widoczny z dużej odległości. Dlatego też bardzo istotne jest odpowiednia pozycja lamp, aby nie oślepiały kierowców jadących z przeciwka. Według badań przeprowadzonych w stolicy Polski, około 90 proc. pojazdów ma niepoprawnie ustawione reflektory. Może być to przyczyną powstawania kolizji drogowych na skutek oślepienia innego użytkownika drogi światłami.

Warto więc dokładnie zapoznać się ze specyfikacją reflektorów i regularnie sprawdzać ich ustawienie. Dzięki tej prostej czynności ryzyko olśnienia, bo tak fachowo nazywane jest to zjawisko, jest minimalne. 

Jak działają reflektory ksenonowe?

Na właściwą pracę tego oświetlenia w samochodzie mają wpływ żarówki. Jak ksenony świecą? Proces ten odbywa się za sprawą ksenonu, czyli gazu, który jest umieszczany w każdej żarówce. W tradycyjnych lampach do aut świecenie następuje na skutek rozgrzania wolframowej skrętki. Produkcja reflektorów ksenonowych ze względu na to, jak dochodzi do świecenia żarówki, wygląda nieco inaczej. 

Konieczne jest powstanie bardzo wysokiego napięcia, które dochodzi do około 300 tysięcy woltów. Energia jest wysyłana w stronę gazu zamkniętego w szklanej bańce, na który działają wówczas fale elektromagnetyczne. 

lampy wyładowcze

Do powstania odpowiednio wysokiego napięcia i tym samym do podtrzymania łuku elektrycznego konieczne jest stosowanie przetwornicy napięcia. Wykorzystanie technologii ksenonowej jest związane z używaniem ok. 30 proc. mniej energii niż w tradycyjnych żarówkach halogenowych. Taki sposób funkcjonowania świateł wyładowczych jest związany z większym zużyciem paliwa.

Wytrzymałość 

Lampy wyładowcze charakteryzują się o wiele większą wytrzymałością niż tradycyjne reflektory. Klasyczna żarówka typu H4 lub H7 cechuje się żywotnością wynoszącą ok. 350-400 godzin. Natomiast lampa wyładowcza może poprawnie funkcjonować nawet przez 3000 godzin. 

Ksenony a klosze dla tradycyjnych żarówek

W wielu samochodach dokonano modyfikacji świateł samochodowych. Polega ona na zastępowaniu tradycyjnych żarówek halogenowych ksenonami, co może być niebezpieczne. Wynika to z faktu, że dany klosz jest przeznaczony do konkretnego typu żarówek. W przypadku zamontowania innego źródła światła niż to, do którego zostały przystosowane klosze, można narazić się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu podczas kontroli drogowej.

Jednak stosowanie ksenonów w tradycyjnych kloszach to także zjawisko niebezpieczne dla pozostałych uczestników ruchu drogowego. Na skutek nieprawidłowego działania lampy ksenonowej może dochodzić do oślepiania kierowców podczas jazdy. Poza tym odbłyśniki zamontowane w oryginalnych kloszach nie są dostosowane do ksenonów. Na skutek ich działania dochodzi do utraty parametrów optycznych odbłyśników, które nie są odporne na takie promieniowanie UV. 

lampy wyładowcze

Lampa wyładowcza w aucie – zalety i wady

Kierowcy różnie postrzegają ksenony. Najczęściej wymienianą cechą negatywną jest wysoka cena lamp wyładowczych. Jednak patrząc jednocześnie na dobre i złe strony świateł wyposażonych w technologię ksenonową, sam będziesz mógł dokonać najlepszego wyboru. 

Światło

Jedną z największych zalet lamp wyładowczych jest fakt, że generują one mocne i silnie skoncentrowane światło. Dzięki temu dużej poprawie ulega komfort prowadzenia samochodu poprzez widoczność jezdni, co ma wpływ na bezpieczeństwo. 

Energooszczędność

Lampa wyładowcza to także wbrew pozorom bardzo energooszczędne źródło światła. Ksenony wytwarzają mocne, intensywnie białe światło, a pobierają jedynie około 35 W mocy. Lampy wyładowcze można porównać z tradycyjnymi halogenami pod względem zużycia energii względem wytwarzanego światła. W przypadku reflektorów tradycyjnych pobór mocy jest nieznacznie mniejszy, ale wiązka światła kilkukrotnie słabsza. 

lampy wyładowcze

Żywotność

Kolejną, bardzo istotną zaletą jest żywotność lamp ksenonowych. Są w tym o wiele lepsze niż tradycyjne żarówki. Jak ksenony zmieniły życie kierowców? Służą im przez wiele lat bez konieczności wymiany. Jeżeli natomiast zauważysz spadek jakości wytwarzanego światła przez lampy wyładowcze, możliwa jest ich regeneracja, której koszt nie jest wysoki. 

Wady

Wśród wad lamp ksenonowych należy wyróżnić wysoką cenę. Poza tym może pojawić się problem z dostosowaniem reflektora do starszego pojazdu. Dlatego też warto przed zakupem ksenonu sprawdzić wymagania techniczne. Lampy wyładowcze mogą też dość łatwo ulegać usterkom. Często jest to spowodowane niewłaściwym używaniem świateł. 

Czy ksenony trzeba wymieniać?

Lampy wyładowcze w odróżnieniu od tradycyjnych żarówek halogenowych, są o wiele trwalsze i charakteryzują się dłuższą żywotnością. Może jednak dojść do sytuacji, w której barwa wydzielanego przez reflektory światła będzie fioletowa lub delikatnie różowa. Jest to jeden z pierwszych sygnałów oznaczających, że konieczna jest wymiana ksenonów lub ich regeneracja. 

Zasady wymiany lamp ksenonowych

Lampy ksenonowe należy zawsze wymieniać parami. Jest to najważniejsza zasada podczas tego typu procesów. Dlaczego? Eksploatacja lamp może przebiegać w różnym tempie. Dlatego też może dojść do sytuacji, że jeden z ksenonów będzie wydzielał wiązkę światła w kolorze fioletowym, natomiast drugi na gołe oko będzie sprawny. Należy jednak dokonać wymiany oba, by nie doprowadzić do momentu, w którym jedna z lamp będzie świeciła o wiele jaśniej. 

lampy wyładowcze

Zaleca się również regularne kontrolowanie reflektorów. Ich wymiana jest podyktowana ilością przejechanych kilometrów. Podczas podróży samochodem światła są bardzo często używane. Dlatego naturalnym efektem jest być ich zużycie. 

Najczęściej kontroli lamp wyładowczych należy dokonywać po przejechaniu około 150 tysięcy kilometrówradzi ekspert Inter Cars. Natomiast każde 10 lat eksploatacji pojazdu, tym samym używania lamp wyładowczych, wymaga sprawdzenia sprawności przetwornicy dodaje. 

baner mamy części do Twojego samochodu

Czy można samodzielnie wymienić lampy ksenonowe?

Podczas wymiany lamp wyładowczych warto pamiętać, że są one zamontowane pod bardzo wysokim napięciem. Dochodzi ono nawet do 30 tysięcy V. Z tego względu nie należy samodzielnie kontrolować ani wymieniać reflektorów ksenonowych, a to zadanie powierzyć specjalistom w tej dziedzinie. 

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Reflektory ksenonowe pozwalają na bezpieczną oraz komfortową podróż. Światło wytwarzane przez lampy jest znacznie jaśniejsze i bardziej precyzyjne od tradycyjnych lamp halogenowych. 

Przed zakupem warto jednak dokładnie zapoznać się z wymaganiami technicznymi samochodu. Nie w każdym modelu auta (zwłaszcza w starszych) możliwa jest instalacja ksenonów. W przypadku nowych samochodów lampy wyładowcze nie tylko wpłyną na komfort i bezpieczeństwo prowadzenia auta, ale również dodadzą wizualnego charakteru nadwoziu. 

Rodzaje lamp wyładowczych

W ofercie sklepu internetowego Inter Cars możesz znaleźć szeroki asortyment lamp wyładowczych. O tym, jakie żarówki ksenonowe będą najlepsze dla Twojego samochodu, decyduje przede wszystkim ich rodzaj oraz maksymalne napięcie. Za pomocą specjalnego oznaczenia rozpoczynającego się od litery D, oznacza się typ żarówki.

Cyfra znajdująca się bezpośrednio po niej oznacza rodzaj podstawy, która została zamontowana w żarówce. Parzyste to wbudowany zapłonnik, a nieparzyste – podstawa metalowa. Kolejny symbol wskazuje na rodzaj lampy, w której ma być docelowo umieszczony żarnik. Te z literą S są przeznaczone do świateł soczewkowych. Z literą R do reflektorów z właściwościami odbłyśnikowymi. 

lampy wyładowcze

Przed zakupem zapoznaj się z całą ofertą Inter Cars, w której znajdziesz produkty o różnych właściwościach, natężeniu oraz specjalnym oznaczeniu. Dzięki tym cechom będziesz mógł wybrać najlepsze lampy wyładowcze do swojego pojazdu i nie będziesz się zastanawiać, jakie żarówki ksenonowe wybrać. Wszystkie produkty mają świadectwo homologacji, dlatego ich montaż w pojeździe jest zgodny z przepisami o ruchu drogowym. 

Wybierz swój produkt:

FAQ – lampy ksenonowe

Czym są ksenony?

Jest to jeden z rodzajów oświetlenia montowanego w samochodach. Wytwarzanie wiązki światła powstaje na skutek spalania gazu – ksenonu w specjalnej szklanej bańce.

Jakie są zalety lamp wyładowczych?

Lampy ksenonowe charakteryzują się przede wszystkim dużą trwałością. Reflektory wytwarzają jasne światło. Precyzyjnie pozwala oświetlić jezdnię.

Czy ksenony nadają się do każdego auta?

Montaż lamp wyładowczych w pojazdach starszego typu może okazać się niemożliwy ze względu na inne technologie wykorzystywane w produkcji auta. Świetnie sprawdzą się w nowszych modelach. Przed zakupem należy zapoznać się z wymaganiami technicznymi samochodu oraz wybranego produktu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!