Jednym z rodzajów zawieszenia, które może być zamontowane w samochodzie, jest zawieszenie hydrauliczne. Jego historia sięga czasów tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej. Nie weszło ono do produkcji seryjnej, ale na pewno zasługuje na uwagę. Chętnie stawiają na nie tunerzy, którzy szukają ciekawych rozwiązań. Właściciel auta, który zdecyduje się na zawieszenie hydrauliczne, zyska między innymi możliwość płynnego regulowania tego, jak wysoko położone jest nadwozie. Daje to mnóstwo korzyści. Chcesz wiedzieć, jak dokładnie działa zwieszenie hydrauliczne i czy warto je montować w swoim aucie? Zapraszamy do lektury! 

Jeśli zaliczasz się do miłośników motoryzacji, którzy lubią wyróżniać się z tłumu, hydrauliczne zawieszenie jest z całą pewnością dla Ciebie. Takie zawieszenie sprawia, że bez problemu uniesiesz wyłącznie jedną stronę samochodu. Co więcej, możesz podnieść tylko jeden z jego narożników. W tekście zawarliśmy najważniejsze informacje, które warto znać, jeśli interesuje Cię zawieszenie hydrauliczne. Przeczytaj i pamiętaj: obok auta z tym typem zawieszenia po prostu nie da się przejść obojętnie.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. czym jest zawieszenie hydrauliczne;
  2. jak dbać o zawieszenie;
  3. czy zawieszenie hydrauliczne i hydropneumatyczne są tym samym;
  4. ile kosztuje zawieszenie hydrauliczne;
baner mamy części do Twojego samochodu

Czym jest zawieszenie hydrauliczne?

W przypadku zawieszenia hydraulicznego zamiast amortyzatorów stosowane są siłowniki hydrauliczne. Specjalna pompa napędzana energią elektryczną – zębata bądź tłokowa – wtłacza do nich olej. Aby taka konstrukcja była trwała i spełniła swoją rolę, niezbędne są wysokiej jakości przewody olejowe. Muszą one być bardzo wytrzymałe. Rolę zabezpieczenia pełnią bloki zaworów, a także specjalne czujniki wysokości. Pod wieloma względami ten rodzaj zawieszenia przypomina zawieszenie pneumatyczne. Zasadnicza różnica dotyczy elementów, które odpowiadają za odbieranie drgań.

Jaką rolę pełni zawieszenie w samochodzie?

Okazuje się, że dla konstruktorów aut zawieszenie jest jednym z największych wyzwań, z którym się mierzą.  Jest to bowiem ten element samochodu, który musi spełnić wiele funkcji. Zawieszenie jest jednym z najważniejszych elementów każdego auta. Wpływa jednakowo na komfort jazdy, swobodę prowadzenia, ale również bezpieczeństwo.

Stan, w jakim znajduje się zawieszenie, a także to jak jest ono ustawione, przekłada się na długość drogi hamowania. Aspekty te mają znaczenie też dla skuteczności skręcania oraz poprawnego działania wszystkich elektronicznych systemów, których zadaniem jest wspomaganie jazdy. Decydując się na zawieszenie hydrauliczne – musisz pamiętać, aby odpowiednio o nie dbać.

Zawieszenie ma również za zadanie sprawić, że koła samochodu będą miały odpowiedni kontakt z podłożem. Oznacza to przyczepność na właściwym poziomie, a także efektywne tłumienie wszelkich nierówności. Solidnie wykonane zawieszenie utrzymane w dobrym stanie technicznym z łatwością eliminuje odrywanie się kół w efekcie przechyłów czy uskoków. Mówiąc o roli zawieszenia, należy podkreślić, że gwarantuje ono prawidłowe ustawienie kół. Eliminuje te czynniki, które negatywnie wpływają na stabilność samochodu. To właśnie za sprawą zawieszenia przechyły pojawiające się podczas gwałtownego hamowania czy skręcenia zostają skutecznie ograniczone, co ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Gdyby nie zawieszenie w takich przypadkach mogłoby dochodzić do poważnych wypadków.

Jak dbać o zawieszenie w samochodzie?

Wiesz już, dlaczego zawieszenie jest jednym z ważniejszych elementów każdego auta. Wpływa nie tylko na komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby o nie odpowiednio dbać. Przede wszystkim stan techniczny każdego zawieszenia należy regularnie kontrolować. Zasada ta jest tożsama bez względu na to, czy postawiłeś na zawieszenie hydrauliczne, czy wybrałeś jakiś inny jego rodzaj. Ewentualne usterki należy usuwać na bieżąco. Są to naprawy, których nigdy nie powinieneś odkładać w czasie.

Tym, co przekłada się na żywotność zawieszenia, jest jazda w odpowiednim stylu. Pokonując kolejne kilometry, warto zwracać baczną uwagę na nierówności i dziury. Rozsądniej jest je ominąć. Zawieszenie będzie Ci za to wdzięczne. Podobnie jest, jeśli chodzi o gwałtowne skręty. Lepiej wystrzegaj się też gwałtownego hamowania. Co jednak z tymi, którzy preferują jazdę off road? Wówczas należy zawieszenie poddawać regularnym przeglądom. Co ważne, zlecaj tego rodzaju prace fachowcom. Postaw na sprawdzony warsztat, w którym pracują mechanicy naprawdę dobrze znający się na swojej pracy.

mechanik naprawiający zawieszenie hydrauliczne

Jakie elementy zawieszenia psują się najczęściej?

W przypadku zawieszenia hydraulicznego awarii mogą ulec siłowniki.  Może dojść również do nieprawidłowej pracy pompy, która przekazuje olej do siłowników hydraulicznych. Zdarza się, że jej niewłaściwe działanie doprowadza do wycieku oleju. Musisz pamiętać, że w przypadku zawieszenia hydraulicznego koszty wymiany jego elementów będą droższe niż tych charakterystycznych dla zawieszeń fabrycznych.

Pamiętaj, że szeroki wybór elementów zawieszenia znajdziesz w sklepie Inter Cars. Jeśli więc coś w Twoim aucie się popsuje, nie musisz się martwić. Amortyzatory, wahacze i sprężyny- to wszystko sklep ma w swojej ofercie.

Jakie rodzaje zawieszenia stosowane są w autach?

Wymienione zawieszenie hydrauliczne nie jest jedynym rodzajem zawieszenia, jakie może być wykorzystane w samochodzie. Wskazuje się również na: zawieszenie hydropneumatyczne, pneumatyczne, zawieszenie typu Nivomat czy zastosowanie aktywnych amortyzatorów. Bazując na budowie, zawieszenia dzieli się również na zależne, niezależne oraz półzależne.

Zawieszenie zależne określa się również jako sztywny most. W przypadku tego rodzaju zawieszenia ruch jednego koła znajdujące się na osi nie pozostaje bez wpływu na drugie koło. W zawieszeniu niezależnym jest całkiem inaczej. Oznacza to, że ruch jednego koła nie ma żadnego wpływu na to, czy drugie koło się porusza. To właśnie ten rodzaj zawieszenia montowany jest w samochodach sportowych.

Model półzależny jest rozwiązaniem – jak sama nazwa wskazuje – pośrednim. Jedno koło wpływa wprawdzie na drugie, ale zależność jest niewielka. W zawieszeniu tego typu montowana jest belka skrętna. Pamiętaj, że konstruktorzy i producenci cały czas pracują nad kolejnymi rozwiązaniami. W efekcie motoryzacja nieustannie się rozwija, a proponowane zawieszenia cechują się coraz wyższą jakością.

mechanik naprawiający zawieszenie hydrauliczne

Czym różni się zawieszenie hydrauliczne od hydropneumatycznego?

Zawieszenie hydropneumatyczne oparte jest o sprężony azot. Do niego dochodzi płyn LDS, który ma charakter pneumatyczny. Sięga po nie między innymi marka Citroen, która cieszy się popularnością w Europie. Z kolei zawieszenie hydrauliczne bazuje na oleju. Jest to technologia, która ma charakter tuningowy. Oznacza to, że na próżno szukać seryjnie produkowanego samochodu, w którym wykorzystano właśnie ten rodzaj zawieszenia.

Różnica dotyczy również zasady działania. W zawieszeniu hydraulicznym stosowany jest siłownik, którego zadaniem jest unoszenie nadwozia. Hydropneumatyczne zawieszenie wykorzystuje z kolei część, w której znajduje się wspomniany już azot oraz płyn LDS. Oddziałują one na siebie tak, że w czasie jazdy po nierównej drodze dochodzi do wzrostu ciśnienia gazu. Wibracje, które trafiają na zawieszenie, są w efekcie skutecznie tłumione. 

Jakie zalety ma zawieszenie hydrauliczne?

Jedną z najważniejszych zalet zawieszenia hydraulicznego jest możliwość dopasowania go do indywidualnych oczekiwań oraz warunków panujących na drodze. Niezależnie od tego, gdzie jedziesz, możesz w dowolnej chwili zmienić wysokość samochodu. Co więcej, obniżyć lub podnieść możesz nie tylko całe auto, ale wybraną oś, a nawet jedno z kół. 

Jakie wady ma zawieszenie hydrauliczne?

Decydując się na hydrauliczne zawieszenie, pamiętać, że do jazdy po drogach publicznych wymagana jest homologacja. Jeśli zdecydujesz się na montaż takiego zawieszenia, musisz o tym pamiętać. W przeciwnym razie Twoje możliwości poruszania się po drogach będą mocno ograniczone. Jedną z wad mogą być również koszty utrzymania. Są one wyższe w porównaniu do tradycyjnego układu zawieszenia.

Hydrauliczne zawieszenie cena – ile kosztuje takie rozwiązanie?

Decydując się na zawieszenie hydrauliczne, musisz pamiętać, że nie jest to najtańsza inwestycja. Za najprostszy zestaw musisz zapłacić minimum 4 000 zł.  Niektórzy zapytają w tym miejscu, jaka jest górna granica. Tutaj trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ci, którzy zaliczają się do prawdziwych fanów lowriderów, z pewnością będą gotowi na wydatek dochodzący nawet do 20 000 zł. 

Gdzie kupić części? W sklepie Inter Cars!

Cena hydraulicznego zawieszenia może być więc bardzo różna. Na ostateczny koszt zestawu wpływ ma marka, a także to, jak rozbudowaną opcję zdecydujesz się zastosować. Wszystkie części zawieszenia do Twojego samochodu możesz znaleźć właśnie w sklepie Inter Cars. W naszej ofercie znajdują się między innymi mocowania belek, a także drążki i niezbędne akcesoria do układów zawieszenia. Mowa tu między innymi o gumach montażowych i łączniki. Wystarczy, że wybierzesz markę, model i typ samochodu, a na pewno znajdziesz niezbędne części zamienne.

szukasz produktu który opisujemy?

Samochód lowrider – co to?

Kiedy mówimy o zawieszeniu hydraulicznym, nie sposób nie wspomnieć o samochodach, w których jest ono wykorzystywane najczęściej. Tak zwany lowrider to samochód charakteryzujący się niskim zawieszeniem i mający system hydrauliczny, który pozwala wyróżnić pojazd na tle innych. Specyficzna budowa sprawia, że w przypadku takich aut możliwe jest naprawdę niskie umieszczenie podwozia. Dzięki temu samochód lowrider wygląda tak, jakby sunął po ziemi. Za sprawą specjalnej hydrauliki samochód może wykonywać również skoki. To właśnie przez tę cechę takie auta określa się często mianem skaczących samochodów.

Samochód lowrider narodził się w Stanach Zjednoczonych. Historia tego auta sięga do lat trzydziestych dwudziestego wieku. To wówczas meksykańscy emigranci wykorzystywali samochody do podkreślenia swojej odrębności. Pierwszy lowrider pojawił się w roku 1930 w Los Angeles. Bardzo szybko popularność tych wyjątkowych pojazdów zaczęła rosnąć, a jej szczyt przypadł na okres między latami czterdziestymi a sześćdziesiątymi minionego stulecia.

To właśnie o lowriderach tworzone były piosenki. Sięgali po nie również twórcy filmów i seriali. Nie można zapomnieć również o grach komputerowych, w których te wyjątkowe samochody się pojawiły. 

lowrider

Co o zawieszeniu hydraulicznym mówi nasz ekspert?

Ekspert Inter Cars mówi: zawieszenie hydrauliczne to rozwiązanie idealne dla wszystkich ceniących niecodzienne, niebanalne rozwiązania. Jeśli samochody lowrider są Twoja pasją, to ten rodzaj zawieszenia sprawdzi się świetnie. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie – jeśli nie ma homologacji – nie pozwala na wyjazd na drogę publiczną. Dla wielu właścicieli samochodów może być to poważny problem.

Zawieszenie hydrauliczne – podsumowanie

Zawieszenie to jeden z ważniejszych elementów każdego samochodu. Wpływa na to, jaki mamy komfort jazdy, a także, na jakim poziomie jest jej bezpieczeństwo. Odpowiednio dobrane zawieszenie przekłada się również na możliwość wyróżnienia pojazdu. Opcja hydrauliczna to rozwiązanie, na które warto zdecydować się wówczas, gdy cenisz niecodzienne samochody, które przyciągają spojrzenia innych. Jeśli zależy Ci na efekcie sunięcia samochodu po podłożu, hydrauliczne zawieszenie jest dla Ciebie.

FAQ

Co to jest zawieszenie hydrauliczne?

To rodzaj zawieszenia, w którym wykorzystuje się siłowniki hydrauliczne. Zastępują one tradycyjne amortyzatory. Rozwiązanie to opiera się na działaniu specjalnej pompy (najczęściej zębatej), która pracuje dzięki silnikowi elektrycznemu.

Czym są lowridery?

To samochody, których cechą charakterystyczną jest bardzo niskie zawieszenie. Prześwit jest tak niewielki, że auta zdają się sunąć po powierzchni.

Ile kosztuje zawieszenie hydrauliczne?

Najbardziej podstawowy zestaw to konieczność wydania około 4000 zł. Można również postawić na model kosztujący dużo więcej – nawet 25 000 zł. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!