Wybór między aluminiowymi a stalowymi felgami na zimę zależy od kilku czynników, takich jak warunki pogodowe w danym rejonie, styl jazdy i osobiste preferencje. Aluminiowe felgi są zazwyczaj lżejsze, co może wpłynąć na lepszą wydajność paliwową oraz lepsze osiągi pojazdu. Jednak stalowe felgi są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest istotne w trudnych warunkach zimowych, gdzie mogą występować ubytki w nawierzchni drogi. Trzeba przyznać, że w sezonie zimowym felgi samochodu wystawione są na szczególnie ciężką próbę. Z tego względu wielu kierowców zastanawia się, czy w zimie warto jeździć na droższych felgach aluminiowych, czy jednak „przesiąść“ się na tańsze, stalowe. Podpowiadamy, który typ obręczy lepiej sprawdzi się w zimie.

Kierowcy, którzy decydują się na drugi komplet kół do jazdy w zimie często stają przed wyborem, jakie felgi wybrać na trudne warunki drogowe panujące w tym okresie. Ten dylemat ma swoje podłoże w mitach o pękających i rdzewiejących zimą felgach aluminiowych. Dzisiaj jednak jest zupełnie bezpodstawny. O ile kiedyś najtańsze modele felg aluminiowych w zimie faktycznie mogły kiepsko znosić środki chemiczne do posypywania dróg, niskie temperatury i nieustanną wilgoć, to obecnie nie mają z tym najmniejszego problemu, a odpornością na uszkodzenia mechaniczne znacznie przewyższają felgi stalowe. Czy w takim razie to alufelgi będą lepszym wyborem?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Wybór felg na zimę: porównanie aluminiowych i stalowych

Dla niektórych oczywistym wyborem w kontekście felg na zimę są aluminiowe felgi, które zyskują uznanie jako trwałe i skuteczne w trudnych warunkach zimowych. Wytrzymałość aluminiowych felg pozwala im sprostać obciążeniom, jakie mogą pojawić się podczas jazdy po zaśnieżonych lub oblodzonych drogach. Dodatkowym atutem tych felg jest ich lekkość, co wpływa korzystnie na zużycie paliwa i osiągi pojazdu. Kierowcy cenią aluminiowe felgi również za ich estetykę i nowoczesny wygląd, który dodaje autu elegancji. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że aluminiowe felgi są zazwyczaj droższe od stalowych odpowiedników. Cena może być istotnym czynnikiem decyzyjnym dla niektórych kierowców, szczególnie biorąc pod uwagę, że przygotowanie pojazdu na zimę wiąże się z dodatkowymi wydatkami. Mimo to korzyści w postaci wytrzymałości, lekkości i estetyki sprawiają, że aluminiowe felgi pozostają popularnym wyborem w sezonie zimowym.

Z kolei stalowe felgi wyróżniają się przede wszystkim korzystną ceną. Są znacznie tańsze od aluminiowych, co sprawia, że stanowią bardziej przystępne rozwiązanie dla kierowców o ograniczonym budżecie. Ta cena może być kluczowym czynnikiem przemawiającym za wyborem stalowych felg, zwłaszcza w kontekście przygotowań do sezonu zimowego, gdzie kwestie oszczędności mogą być priorytetowe. Ponadto stalowe felgi mogą być bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, co jest istotne w warunkach zimowych, gdzie drogi mogą być pokryte bryłami śniegu czy lodu. Ich trwałość i niezawodność są doceniane, co czyni je popularnym wyborem dla kierowców, którzy cenią funkcjonalność i solidność ponad estetykę. Ostateczna decyzja pomiędzy aluminiowymi a stalowymi felgami zależy od osobistych preferencji i priorytetów każdego kierowcy oraz od indywidualnej oceny warunków drogowych i możliwości finansowych.

felga stalowa i aluminiowa

Które felgi wybrać – stalowe czy aluminiowe?

Właściwie jedynym argumentem, który mógłby przemawiać za jazdą na felgach stalowych zimą, jest ich wspomniana niższa cena w porównaniu z felgami aluminiowymi. W zimie zdecydowanie łatwiej o uszkodzenie felgi w licznych dziurach, co w przypadku obręczy aluminiowej z pewnością będzie bardziej dotkliwe w skutkach dla portfela kierowcy. Regeneracja czy prostowanie felgi aluminiowej jest znacznie droższe niż stalowej. Z drugiej jednak strony obręcze ze stopów lekkich są bardziej odporne na uszkodzenia.

Należy również zaznaczyć, że felgi aluminiowe są znaczenie lepiej zabezpieczone przez korozją niż felgi stalowe. W przypadku tych drugich nie stosuje się żadnych zabezpieczeń. Przez to felgi stalowe są znaczenie bardziej podatne na korozję, której ogniskiem może być nawet zarysowanie powstałe przy zakładaniu kołpaka. W procesie produkcji współczesnych felg aluminiowych, nawet tych z najniższej półki, gruntownie zabezpiecza się je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Na powierzchnię felgi nakłada się kilka warstw lakieru, które skutecznie chronią ją przed korozją.

Jakie felgi aluminiowe na zimę wybrać?

Podczas wyboru felg aluminiowych na zimę istotne jest wzięcie pod uwagę specyficznych właściwości tego materiału. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie rodzaje felg aluminiowych są odpowiednie do użytku zimowego. Wyjątkiem są tutaj felgi chromowane i polerowane na wysoki połysk, które nie są zalecane do jazdy w zimie z powodu bardzo cienkiej warstwy ochronnej.

Warto też zwrócić uwagę na wzór felgi – i wcale nie chodzi o względy estetyczne. Zaleca się wybieranie felg o prostym wzorze i wykonanych z odpowiednich stopów lekkich. Takie obręcze charakteryzują się nie tylko niższą ceną, ale przede wszystkim łatwiejszą konserwacją. W okresie zimowym felgi aluminiowe wymagają większej troski niż latem, a prosty wzór ułatwia czyszczenie i utrzymanie ich w odpowiednim stanie.

Z kolei ci, którzy zdecydują się na felgi stalowe, powinni rozważyć rezygnację z kołpaka. W okresie zimowym pod kołpakiem gromadzi się duża ilość zanieczyszczeń, co może przyspieszyć proces korozji felgi.

Jak dbać o felgi w okresie zimowym?

Aby odpowiednio dbać o felgi w okresie zimowym i przedłużyć ich trwałość, istotne jest przestrzeganie kilku kluczowych kroków. Po pierwsze, regularne mycie felg to podstawa. Należy usuwać wszelkie zanieczyszczenia i błoto, które mogą przykleić się do felg w wyniku jazdy po oblodzonych lub śnieżnych drogach. Ważne jest także usuwanie resztek soli, której używa się do posypywania jezdni. Zaleca się korzystanie z łagodnego detergentu oraz miękkiej szczotki, aby uniknąć zarysowań. Dodatkowo ważne jest dokładne osuszenie felg po umyciu, aby zapobiec korozji.

Oprócz tego zaleca się zabezpieczenie felg specjalnymi preparatami antykorozyjnymi lub woskiem przeznaczonymi do ochrony przed działaniem soli drogowej i innych agresywnych substancji. Stosowanie takich środków zabezpieczających może skutecznie chronić felgi przed korozją i uszkodzeniami.

Pamiętaj także o regularnym sprawdzaniu ciśnienia w oponach i ich rotacji, co pozwoli równomiernie obciążać felgi i wydłużyć żywotność opon. Dbałość o felgi w okresie zimowym jest nie tylko kwestią estetyki, ale także bezpieczeństwa oraz trwałości pojazdu, dlatego warto poświęcić trochę uwagi i czasu na odpowiednie pielęgnowanie.

Wybierz felgi z Inter Cars!

Wybierz felgi z naszego asortymentu Inter Cars, gdzie stawiamy na różnorodność i jakość. Znajdziesz u nas felgi o różnych wzorach, rozmiarach i kolorach, co umożliwi wybór dopasowany do Twojego gustu i charakteru pojazdu. Ostateczna decyzja należy do Ciebie, bo to Ty wiesz najlepiej, co spełnia Twoje oczekiwania!

Felgi na zimę – podsumowanie

Rozważając wybór felg na zimę, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Pierwszym ważnym czynnikiem jest materiał, z którego wykonane są felgi. Aluminiowe felgi są lekkie, estetyczne i odporne na korozję, co sprawia, że są popularnym wyborem. Natomiast stalowe felgi, mimo swojej cięższej konstrukcji, są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Są także sporo tańsze. Kolejnym istotnym kryterium jest wzór felgi. Prosty wzór ułatwia czyszczenie i konserwację, szczególnie w warunkach zimowych, gdzie drogi są często pokryte śniegiem i błotem.

Niezależnie od wybranego materiału i wzoru pielęgnacja felg w okresie zimowym jest kluczowa. Regularne mycie, usuwanie soli drogowej oraz zabezpieczanie specjalnymi środkami to praktyki, które pomagają w utrzymaniu estetyki i trwałości felg. Pamiętaj również o kontrolowaniu ciśnienia w oponach, co ma wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy w zimie. Ostateczny wybór felg na zimę powinien być dopasowany do Twoich indywidualnych preferencji, stylu jazdy oraz lokalnych warunków drogowych. Dbałość o felgi nie tylko wpłynie na wygląd pojazdu, ale także na jego sprawność i komfort jazdy w trudnych warunkach zimowych.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zarówno felgi aluminiowe, jak i stalowe mają swoje zalety. Felgi aluminiowe są lekkie, estetyczne i odporne na korozję, natomiast stalowe felgi są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.

Tak, pielęgnacja felg w okresie zimowym jest kluczowa, ponieważ warunki drogowe i środki chemiczne mogą negatywnie wpłynąć na ich stan.

Odpowiednia pielęgnacja zapewnia ochronę przed korozją i trwałymi uszkodzeniami, zachowując estetykę felg oraz wpływając pozytywnie na wartość pojazdu.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!