Rotowanie opon to jedna z podstawowych praktyk powalająca wydłużyć okres, przez jaki opony oferują swoje optymalne właściwości. Przyjrzyjmy się bliżej podstawowym kwestiom związanym z tym zagadnieniem.

Z sygnałów, jakie dostajemy od naszych ekspertów z działów obsługi klienta wynika, że wśród kierowców, świadomość korzyści jakie niesie ze sobą rotowanie opon wciąż jest nikła. Tymczasem, obok regularnych kontroli ciśnienia, wyważania oraz odpowiedniego przechowywania, rotowanie opon to jedna z najważniejszy praktyk pozwalająca utrzymać ogumienie w optymalnej kondycji przez długi czas. Na czym polega rotowanie opon? Dlaczego i jak często powinniśmy stosować ten zabieg i jak rotować opony samochodowe w zależności od rodzaju bieżnika?

Dlaczego warto rotować opony?

W rotowaniu opon, czyli zamienianiu ich miejscami chodzi przede wszystkim o to, aby bieżnik każdej opony zużywał się równomiernie. U podstaw tej praktyki leży fakt, że opony samochodu osobowego wykonują różną pracę w zależności od osi, na której się znajdują, przez co zużywają się w różnym stopniu.

Wielu kierowców zdaje sobie sprawę, że nieprawidłowa zbieżność kół i wady w ustawieniu geometrii zawieszenia z czasem negatywnie odbijają się na oponach. Jednak specyfika samochodu osobowego sprawia, że nawet przy prawidłowych nastawach zbieżności i geometrii, opony poddawane są różnym obciążeniom. Znacznie większą pracę wykonują opony na osi napędowej. Jest to zazwyczaj również oś przednia, czyli również skrętna, co jeszcze bardziej przekłada się na ich szybsze zużycie w porównaniu z oponami osi tylnej. To opony przedniej osi biorą na siebie największy ciężar przy przyspieszaniu i hamowaniu, a także w początkowej fazie skrętu. Dodajmy do tego fakt, że w większości samochodów, to na przedniej osi spoczywa większy procent masy własnej auta.

Wyraźnie widać więc, że proporcjonalnie do ilości przejechanych kilometrów, różnica w głębokości bieżnika między oponami przedniej i tylnej osi będzie się powiększać. Rotowanie opon pozwala tę różnicę zniwelować, dzięki czemu zapewnia dłuższą eksploatację ogumienia. Dodatkowo gwarantuje bardziej przewidywalne zachowanie auta w czasie gwałtownych manewrów ze względu na mniejsze rozbieżności w poziomie przyczepności, jaki oferują przednia i tylna oś. Przekłada się to więc na bezpieczeństwo jazdy.

Dowiedz się również, jak prawidłowo przechowywać opony

Kiedy zamieniać opony miejscami?

Skoro wiemy już, dlaczego w naszym aucie powinniśmy zamieniać opony miejscami, pojawia się kolejna istotna kwestia – jak często to robić? Zakłada się, że dystans przejechany pomiędzy rotacjami opon dla przeciętnego hatchbacka o mocy w granicach 100 KM wynosi około 10 tys. kilometrów.

Nie ma jednak określonego przebiegu, po jakim pojawiają się dysproporcje w zużyciu bieżnika między oponami osi przedniej i tylnej. W dużej mierze zależy to od masy i mocy pojazdu, naszego stylu jazdy i samej opony. Dlatego ważne jest kontrolowanie głębokości bieżnika i reagowanie, jeżeli stwierdzimy znaczącą różnicę między oponami przedniej i tylne osi.

Dobrą okazją do rotacji opon jest sezonowa wymiana ogumienia. Z tego względu przy zdejmowaniu opon, warto oznaczyć na nich pozycję, jaką zajmowały na osiach auta. Ułatwi to późniejszą zamianę.

Jak właściwie rotować opony?

Opony powinniśmy rotować według określonych schematów. Odkąd producenci ogumienia zaczęli oferować opony z bieżnikami kierunkowymi i asymetrycznymi, te schematy uległy drobnym komplikacjom. Należy zauważyć, że w przypadku bieżnika, w którym określony jest kierunek toczenia (kierunkowy) lub w którym część zewnętrzna jest różna od części wewnętrznej (asymetryczny), opony możemy przekładać tylko po jednej stronie pojazdu. W przypadku opon z bieżnikiem symetrycznym koła można przekładać, zarówno pomiędzy osiami, jak i stronami auta.

W razie wątpliwości powinniśmy upewnić się, czy strzałki na bokach opony symbolizujące kierunek toczenia skierowane są do przodu (w przypadku opon kierunkowych) lub czy oznaczenie „outside” rzeczywiście znajduje się po zewnętrznej stronie auta (w przypadku opon asymetrycznych).

Poniższy rysunek wyjaśnia, jak rotować opony w zależności od rodzaju bieżnika i napędu auta.

Motointegrator.pl radzi:
  • zamieniaj opony miejscami, aby wydłużyć ich żywotność,
  • opony węższe to takie o najmniejszym homologowanym do naszego auta rozmiarze,
  • stosuj się do określonych schematów rotacji opon,
  • regularnie kontroluj różnice w zużyciu bieżnika między oponami przedniej i tylnej osi.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!