Jedną z zalet zakupu opon na Motointegrator.pl jest możliwość szybkiego i łatwego pozyskania wyczerpujących informacji na temat interesującego nas modelu opony. Na karcie produktu znajdziemy między innymi opinie kierowców na jej temat. Jak je interpretować i wykorzystać jako pomoc w poszukiwaniach odpowiedniej opony?

Karta produktu w przypadku każdej opony to prawdziwa skarbnica wiedzy na jej temat. Poza podstawowymi informacjami o produkcie, znajdziemy szczegółowy opis technologii i cech opony, listę samochodów, do których pasuje oraz etykietę energetyczną opony samochodowej, która pozwoli wstępnie ocenić podstawowe parametry. Jak jednak wyjaśnialiśmy już wcześniej w naszym poradniku, etykieta daje jedynie pobieżne informacje i nie powinna być traktowana jako ostateczne kryterium oceny ogumienia.

przykładowa karta opony
Przykładowa karta opony

Bardziej użyteczne informacje o interesującym nas modelu opony pozyskamy analizując opinie innych użytkowników na jej temat. Na Motointegrator.pl stworzyliśmy specjalny, rozbudowany system oceny opon dla użytkowników. Dzięki niemu mogą oni szczegółowo podzielić się wrażeniami z eksploatacji danego modelu i ocenić go w wielu aspektach.

W wersji skróconej, widocznej na karcie produktu widzimy zbiorcze oceny, jakie opona uzyskała na podstawie wystawionych jej opinii. Przyjrzyjmy się bliżej, co ukrywa się pod każdą z tych ocen.

oceny opon na motointegrator

Trzy pierwsze parametry są zdecydowanie najbardziej istotne w ocenie właściwości opony. Zachowanie opony na suchej i mokrej nawierzchni oraz w nieco mniejszym stopniu na śniegu ma bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jakie zapewnia.

Szczegółowe oceny opon - prowadzenie
Szczegółowe oceny opon – prowadzenie

Prowadzenie na suchej nawierzchni – parametr określa jak opona zachowuje się w trakcie jazdy na nawierzchni suchej. Ta kategoria obejmuje pełne spektrum właściwości, a więc jej przyczepność wzdłużną oraz poprzeczną. Ta pierwsza związana jest z ruchem na wprost – określa zachowanie opony podczas hamowania, skuteczność z jaką przenosi na asfalt moment obrotowy podczas ruszania, oraz to, jak zachowuje się przy dużych prędkościach. Z kolei przyczepność poprzeczna dotyczy trakcji związanej ze zmianą kierunku ruchu, a więc w najbardziej ogólnym ujęciu, zachowania opony w zakręcie.

Prowadzenia na mokrej nawierzchni – podobnie jak w przypadku nawierzchni suchej, ten parametr określa właściwości opony podczas jazdy po nawierzchni mokrej. Pod uwagę brane są więc hamowanie, zachowanie w zakrętach i podczas przyspieszania. Na nawierzchni mokrej oceniany jest jednak jeszcze jeden istotny aspekt jakim jest odporność na opony aquaplaning. Mówi nam on o tym, na ile skutecznie opona radzi sobie z odprowadzaniem nadmiaru wody sprzed czoła bieżnika. Należy zauważyć, że zachowanie opony na nawierzchni mokrej jest bardziej newralgiczną cechą z punktu widzenia bezpieczeństwa jazdy. Nie bez przyczyny ADAC w swoich testach właśnie temu kryterium przypisuje największą wagę przy ustalaniu oceny końcowej.

Prowadzenia na śniegu – parametr występujący jedynie w przypadku opon zimowych i całorocznych. Określa skuteczność z jaką opona zapewnia przyczepność na nawierzchni pokrytej śniegiem. W tym wypadku również oceniana jest efektywność hamowania, przyczepność podczas ruszania oraz w zakrętach. W tych kwestiach najistotniejszą rolę odgrywa wzór bieżnika opony oraz konstrukcja lameli.

Szczegółowe oceny opon - komfort
Szczegółowe oceny opon – komfort

Komfort – to dosyć rozbudowana kategoria oceny, która informuje nas o komforcie, jaki zapewnia opona w trakcie jazdy. Podstawowym parametrem jest tutaj hałas, jaki generuje tocząca się opona. Oczywiście odczucie hałasu będzie zależne od klasy samochodu i jakości wytłumienia kabiny, jednak ogólna ocena będąca wypadkową opinii kilkudziesięciu użytkowników daje pewne ogólne pojęcie o tym aspekcie eksploatacyjnym. W kategorii komfort kierowcy oceniają również to, na ile skutecznie opona tłumi nierówności. Ta właściwość zależy przede wszystkim od profilu opony, czyli wysokości jej ścianki bocznej. Jednak pewne różnice będą też występować między oponami o tym samym profilu u różnych producentów, co będzie przekładać się na odczuwany poziom komfortu.

Szczegółowe oceny opon - jakość wykonania
Szczegółowe oceny opon – jakość opony

Jakość opony – przy ocenie jakości wykonania użytkownicy oceniają przede wszystkim szybkość zużywania się opony, a więc jej podatność na ścieranie. Opony lepszej jakości zazwyczaj są bardziej wytrzymałe i pozwalają na pokonanie większej ilości kilometrów. W tym przypadku zasadnicze znaczenie ma również styl jazdy. Drugim aspektem ocenianym w kategorii „jakość” jest ten czysto wizualny i nie mający większego wydźwięku w kwestiach eksploatacyjnych. Jest jednak jakoby wizytówką producenta i pokazuje, na ile starannie pochodzi on do produkcji opon. W tym kryterium oceniane są symetryczność wzoru bieżnika, dokładność wykonania oznaczeń na ścianie bocznej oraz powtarzalność produktu, czyli to na ile jednakowe są poszczególne opony w komplecie.

Szczegółowe oceny opon - ekonomia
Szczegółowe oceny opon – ekonomia

Ekonomia – istotne przy ogólnej ocenie ogumienia są również ekonomiczne cechy opony, a więc przede wszystkim to, jak wpływa na zużycie paliwa. To właściwość opony, która zyskuje na znaczeniu i stanowiła podstawę do wprowadzenia etykiet energetycznych w 2012 roku. I to właśnie etykieta daje najbardziej wymierne informacje na temat tego aspektu eksploatacyjnego opony. Kierowca w pewnym zakresie również może ocenić tę cechę opony, jednak trzeba pamiętać, że na wyniki średniego zużycia paliwa ma wpływ mnóstwo innych czynników. W tym kryterium ekonomii uwzględniany jest również stosunek jakości do ceny opony. To jeden z najbardziej subiektywnych czynników, jednak wypadkowa ocen wielu użytkowników może dać ogólne pojęcie o opłacalności zakupu danej opony.

Ogólne uwagi do interpretacji ocen ogumienia

Analizując oceny innych kierowców musimy mieć na uwadze, że opony to bardzo specyficzny i trudny do jednoznacznego ocenienia produkt. Głównym problemem jest w tym przypadku brak możliwości bezpośredniego odniesienia właściwości nowo zakupionej opony do konkurencyjnych modeli. Najczęściej większość parametrów opony oceniana jest w porównaniu do obecnie posiadanych starych opon lub tych przeznaczonych na inną porę roku. Ocena opiera się przeważnie na subiektywnych odczuciach danego użytkownika. Niemniej w większej skali, jeżeli opona posiada już kilkadziesiąt opinii, mogą one stanowić dobre uzupełnienie informacji o jej właściwościach.

O ile oceny użytkowników mogą być diametralnie różne w przypadku tego samego modelu opony, zależne od sympatii do marki, rodzaju samochodu czy stylu jazdy, to wyniki rozmaitych testów z ostatnich kilkudziesięciu lat wyraźnie pokazują jedną zależność. Tylko opony klasy premium od renomowanych producentów oferują najwyższe osiągi i najbardziej zrównoważone właściwości na zróżnicowanych nawierzchniach. O ile opony z niższych półek mogą dorównać tym z klasy premium w pewnych aspektach (np. poziom generowanego hałasu, przyczepność na śniegu, zużycie paliwa) to nigdy nie będą w stanie osiągać dobrych rezultatów we wszystkich parametrach jednocześnie. Warto również zwrócić uwagę na wiersz z ocenami opony wystawionymi jej przez naszego eksperta. To również pożyteczne źródło obiektywnej informacji.

Szczegółowe oceny opon - ocena eksperta
Szczegółowe oceny opon – ocena eksperta

Analizując oceny opon powinniśmy być również świadomi pewnych zależności, które wynikają z ogólnej charakterystyki ogumienia. Szersze opony pod względem efektywności paliwowej czy generowanego poziomu hałasu zawsze będą ustępować węższym odpowiednikom, co nie oznacza, że są od nich gorsze. Opony gwarantujące lepszą przyczepność najczęściej będą bardziej podatne na zużycie, zaś te o niskim profilu zawsze będą wypadać gorzej pod względem komfortu.

Mając na uwadze te kilka wskazówek z większą świadomością będziemy mogli interpretować oceny innych użytkowników i wyciągać z nich bardziej użyteczne wnioski.

Zobacz kartę opinii przykładowej opony

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!