Każdego roku, wraz z nadejściem sezonu wymiany opon na zimowe, nasi konsultanci z centrum obsługi klienta spotykają się z wieloma wątpliwościami i dylematami kierowców związanymi z wymianą i eksploatacją opon zimowych. Postanowiliśmy ostatecznie wyjaśnić kwestie budzące największe wątpliwości.

Jakie zimowe opony samochodowe są najlepsze?

Jednym z najczęstszych pytań, na które jednocześnie najtrudniej odpowiedzieć wprost jest to, „jakie opony zimowe są najlepsze?”. Oczywiście, można odwołać się do licznych testów ogumienia, jednak trzeba pamiętać, że „najlepsza opona” będzie dla każdego kierowcy oznaczać co innego. Różne oczekiwania w stosunku do opon będą mieć kierowcy dużych i ciężkich SUV-ów, inne zaś małych aut miejskich. Dlatego przy wyborze opon zimowych, bardziej zasadniczą kwestią, będzie dobór optymalnych opon do konkretnego samochodu.

Sprawdź, które opony będą pasować do Twojego samochodu:

Kiedy wymienić opony na zimowe?

Równie dużo wątpliwości budzi moment, w którym należy wymienić opony letnie na zimowe. Według przedstawicieli koncernów oponiarskich, decydujące znaczenie ma w tym przypadku temperatura. Przyjmuje się, że graniczną temperaturą, poniżej której większe bezpieczeństwo zapewniają opony zimowe jest 7 stopni Celsjusza. Więcej na ten temat pisaliśmy w tym poradniku.

Kto może korzystać z opon całorocznych?

Z informacji, jakie otrzymujemy od naszych konsultantów wynika, że kierowcy często rozważają wybór opon całorocznych zamiast zimowych i pytają, czy takie tańsze rozwiązanie będzie dla nich dobre. W tym przypadku również trudno o jednoznaczną odpowiedź. Z pewnością jest grupa kierowców, która może zdecydować się na jeden komplet opon na cały rok, ale w większości przypadków nie jest to zalecane rozwiązanie.

Tę kwestię wyjaśniamy w dwóch poniższych poradnikach:

Opony zimowe – szersze czy węższe?

Gorącym tematem w okresie zimowej wymiany opon jest również kwestia ich szerokości. Wielu kierowców rozważa wybór węższych opon na zimę, sugerując się radami z for internetowych lub opiniami innych. Obecnie jednak opony zimowe w większości przypadków powinny być takiej samej szerokości jak letnie.

Obszernie na temat tego zagadnienia pisaliśmy TUTAJ.

Czy opony bieżnikowane są bezpieczne?

Wiele kontrowersji wśród naszych klientów budzą opony bieżnikowane do samochodów osobowych. Kierowcy często zastanawiają na ile bezpieczne jest to rozwiązanie. Podobnie jak w przypadku opon całorocznych, na opony bieżnikowane można zdecydować się jedynie warunkowo i tylko jeżeli pochodzą od renomowanego producenta, który posiada odpowiednie certyfikaty. Więcej na temat opon bieżnikowanych można dowiedzieć się w dwóch poniższych artykułach:

Czy opony bieżnikowane są bezpieczne?

Wszystko o oponach bieżnikowanych

Czy można zdecydować się na jedynie dwie opony zimowe?

Jak wynika z danych naszego call center, jedną z nadal spotykanych metod oszczędności na oponach zimowych, jaką skłonni są stosować kierowcy jest zakup jedynie jednej pary. Pojawiają się pytania, czy jest to bezpieczna praktyka, oraz na jaką oś założyć opony zimowe, jeżeli już zdecydujemy się na taką opcję. W Polsce prawo nakazuje, aby na jednej osi – przedniej lub tylnej – montować dwie identyczne opony. Dozwolone jest jednak, aby różniły się one się pomiędzy osiami pojazdu. Opony gwarantujące zimą lepszą przyczepność najlepiej założyć na oś tylną. Dlaczego? Więcej na ten temat piszemy TUTAJ.

Jak rotować i przechowywać opony?

Kierowcy, którzy komplet opon zimowych używają kolejny sezon, często zawracają się do naszych ekspertów z pytaniem o praktykę rotowania opon, a także o to, jak odpowiednio przechowywać opony, które zdejmą. Te kwestie szczegółowo wyjaśniliśmy w poniższych artykułach:

Jak i dlaczego należy rotować opony

Jak odpowiednio przechowywać opony

Szukasz więcej porad na temat opon?

W tym temacie poruszyliśmy najbardziej palące kwestie dotyczące jedynie opon zimowych. Więcej porad i informacji na temat doboru i eksploatacji ogumienia znajduje się w naszym nieustannie rozbudowywanym poradniku.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!