Opony samochodowe letnie 215/55 R17 to raczej produkt dedykowany samochodom o wysokich osiągach. A moc oznacza, że powinny mocno dbać o właściwości trakcyjne w zróżnicowanych warunkach drogowych oraz starać się maksymalnie redukować opory toczenia. Które modele ogumienia spełniają obydwa te wymogi? To akurat postanowiliśmy sprawdzić. Dziś przyjrzymy się ofercie rynkowej i zrobimy to niezwykle kompleksowo. Sprawdzimy jakie modele oferują producenci z segmentu budżet, średniego i premium.

Sunfull SF-888

Sunfull SF-888, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Sunfull

Chińczycy są absolutnie bezkonkurencyjni w zestawieniu cenowym z innymi firmami produkującymi opony. Ogumienie Sunfull SF-888 w rozmiarze 215/55 R17 jest najtańsze na naszej liście. Ile kosztuje pojedyncza opona? Należy za nią zapłacić blisko 193 złote. Tym samym komplet powinien zostać wyceniony na 772 złote. Dla porównania za cztery sztuki najdroższego modelu opony w tym zestawieniu trzeba zapłacić 2416 złotych. To ponad trzy razy więcej!

Opona Sunfull SF-888 ma całkiem nowoczesny bieżnik o asymetrycznej budowie, szerokie rowki obwodowe i serię nacięć na klockach. Została zoptymalizowana pod kątem utrzymywania przyczepności i na suchym, i mokrym asfalcie. Do tego oferuje naprawdę przyzwoite noty na etykiecie europejskiej. Hamowanie na mokrej nawierzchni ma klasę C, podczas gdy opory toczenia klasę E. Głośność pracy chińskiej opony została określona na 72 dB.

Sunfull SF-888 215/55 R17 98 W XL

Dayton Touring 2

Dayton Touring 2, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Dayton

Klasa budżetowa to jednak nie tylko firmy pochodzące z Chin. To też producenci spoza Azji. Dobry przykład stanowi Dayton. Przedsiębiorstwo swoimi korzeniami sięga Stanów Zjednoczonych. Od roku 1988 jest jednak częścią koncernu Bridgestone. Co można powiedzieć o modelu Touring 2? Z jednej strony ma niezwykle klasycznie wyglądający bieżnik. Otrzymał on wyraźnie zaznaczoną asymetryczność, a do tego serię klocków z nacięciami. Mimo wszystko swoją architekturą nie odstaje od rynkowych standardów i nie oferuje oryginalnego śladu.

Z drugiej strony opona letnia 215/55 R17 Dayton Touring 2 więcej niż dobrze poradziła sobie w europejskich testach. Jej sprawność na mokrej nawierzchni została określona wysoką klasą B, opory toczenia pośrednią klasą C. Głośność pracy ogumienia wynosi 71 dB. Oczywiście nie ma nic za darmo. Dayton w związku z tym jest nieco droższy od Sunfulla. Model w rozmiarze 215/55 R17 zostanie wyceniony na 233 złote. To o 40 złotych więcej od chińskiego konkurenta.

Dayton Touring 2 215/55 R17 94 W

Barum Bravuris 3HM

Barum Bravuris 2, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Barum

Klasa budżetowa nie byłaby pełna, gdyby pominąć opony firmy Barum. Swojego czasu ogumienie z tym logo było niezwykle popularne nad Wisłą. Temu nie można się jednak dziwić. Polacy mieli dość dobre skojarzenia z marką z uwagi na jej korzenie. Przedsiębiorstwo zostało założone w roku 1932 w sąsiednich Czechach. Oczywiście dziś Barum nie jest przedsiębiorstwem samodzielnym, a stanowi część koncernu Continental.

Przynależność do klasy budżetowej opony letniej 215/55 R17 Barum Bravuris 3HM mocno widać w etykiecie EU. Który z parametrów wypadł najlepiej? Zachowanie się na mokrej nawierzchni. To zostało określone notą C. Opory toczenia otrzymały mocno przeciętną notę E, podczas gdy hałas pracy wynosi 71 dB. Za jedną sztukę czeskiej opony trzeba zapłacić 282 złote. To dość dobra cena.

Barum Bravuris 3HM 215/55 R17 94 Y FR

Nexen N`Fera SU1

Nexen N`Fera SU1, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Nexen

W naszym zestawieniu nadszedł czas na koreańskiego gracza. Historia firmy Nexen trwa od roku 1942. Na przestrzeni niemalże ośmiu dekad marka miała różne epizody z ogłoszeniem bankructwa włącznie. Teraz radzi sobie jednak wyśmienicie. A doskonałym przykładem jest ogumienie N`Fera SU1. To nie tylko model w klasie budżetowej, który jest chętnie wybierany przez kierowców na rynku wtórnym. To przede wszystkim ogumienie, które w wielu modelach jest montowane już w fabryce!

Producenci motoryzacyjni docenili oponę Nexen m.in. z uwagi na świetne zachowanie na mokrej nawierzchni. To na etykiecie EU zostało określone notą A. Zdecydowanie gorzej wypadają opory toczenia. Te uzyskały mało zadowalającą klasę E. Głośność pracy? Ta ma wartość 71 dB. To mniej więcej standard w tej klasie ogumienia. Opona letnia 215/55 R17 Nexen N`Fera SU1 została wyceniona na 321 złotych.

Nexen N`Fera SU1 215/55 R17 94 V

Uniroyal RainSport 3

Uniroyal RainSport 3, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Uniroyal

Ważnym graczem w klasie budżetowej ogumienia jest m.in. Uniroyal. To kolejna firma, która choć korzeniami sięga Stanów Zjednoczonych, dziś może się pochwalić całkowicie innym kapitałem. Marka należy bowiem do francuskiego koncernu Michelin. Stabilny partner dysponujący technologią zagwarantował modelowi RainSport 3 naprawdę dobre właściwości. I tak model otrzymał za hamowanie na mokrej nawierzchni najwyższą klasę A, a opory toczenia pośrednią klasę C. Głośność pracy opony to 71 dB.

Uniroyal ma asymetryczny bieżnik, który swoją drogą wygląda bardzo efektownie. Dzięki temu stanie się idealnym uzupełnieniem każdego samochodu o sportowym charakterze. Jedna sztuka opony letniej 215/55 R17 RainSport 3 została wyceniona przez producenta na 394 złote. Tym samym komplet kosztuje 1567 złotych. To jeszcze znośna kwota.

Uniroyal RainSport 3 94 Y FR

Hankook Ventus Prmie3 K125

Hankook Ventus Prime3 K125, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Hankook

Klasa średnia na rynku oponiarskim nie byłaby pełna, gdybyśmy pominęli opony produkowane przez Hankooka. Model Ventus Prime3 jest ogumieniem niezwykle uznanym. Zostało wysoko ocenione w roku 2018 w testach takich instytutów jak TCS, ÖAMTC czy ADAC. Dobre wyniki badań drogowych mają odzwierciedlenie m.in. w etykiecie europejskiej. Hamowanie na mokrej nawierzchni ma bardzo dobrą klasę B, opory toczenia uzyskały wynik średni – klasę C. Ventus Prime3 ma w zasadzie jedną wadę. Pracuje na asfalcie dość głośno – hałas pracy sięga 71 dB.

Klasa średnia w połączeniu z logo Hankooka i dość dużym rozmiarem sprawiają, że kierowca musi się przygotować na niemały wydatek. Jedna sztuka opony letniej 215/55 R17 została bowiem wyceniona na 425 złotych. Komplet będzie zatem kosztował 1700 złotych.

Hankook Ventus Prmie3 K125 215/55 R17 98 W XL FR

Fulda SportControl

Fulda SportControl, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Fulda

Część zestawienia zarezerwowaną dla klasy budżetowej zamyka firma Fulda z modelem ogumienia SportControl. Fulda pochodzi z Niemiec, a obecnie znajduje się w rękach koncernu Goodyear. Jeżeli chodzi o sam model, posiada on m.in. niezwykle klasycznie wyglądający bieżnik, który mimo wszystko był optymalizowany pod kątem minimalizowania efektu aquaplaningu. Za jedną sztukę opony trzeba zapłacić nieco ponad 447 złotych. To zatem kwota niemała. Niestety opona nie wypadła najlepiej w wynikach zapisanych na etykiecie europejskiej.

Hamowanie na mokrej nawierzchni ma klasę C. To więcej niż przeciętny wynik. Opory toczenia prezentują się jednak jeszcze gorzej. Ich wartość została określona klasą E. Najlepiej Fulda SportControl wypada pod względem głośności pracy. Hałas generowany przez bieżnik podczas jazdy ma wartość 68 dB.

Fulda SportControl 215/55 R17 98 W XL FP

Pirelli Cinturato P7

Pirelli Cinturato P7, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Pirelli

Jeżeli na rynku oponiarskim są jakieś legendy, marka Pirelli z całą pewnością jest jedną z nich! Włosi tworząc model Cinturato P7 myśleli o kilku parametrach – przyczepności na mokrej nawierzchni oraz redukcji emisji szkodliwych związków do atmosfery i spalania. Technologicznie rzeczywiście spisali się na medal. Mimo wszystko jest jedna rzecz, o której nabywca powinien wiedzieć. Wiek jest nieubłagany. Cinturato P7 jest modelem już dość starym, bo został wprowadzony na rynek w okolicy roku 2010.

8 lat w sklepach motoryzacyjnych to całe wieki. Mimo wszystko opona może się pochwalić naprawdę dobrymi wynikami zapisanymi w etykiecie EU. Hamowanie na mokrej nawierzchni ma wysoką klasę B, opory toczenia pośrednią klasę C, a głośność pracy wynosi 71 dB. Jedna sztuka opony letniej 215/55 R17 kosztuje blisko 499 złotych.

Pirelli Cinturato P7 215/55 R17 94 V

Bridgestone Turanza T005

Bridgestone Turanza t005, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Bridgestone

Turanza T005 to najnowsze dziecko firmy Bridgestone. Opona otrzymała dość ważne zadanie. Ma uprościć ofertę firmy i sprawić, że ten konkretny model wybierze maksymalnie duża liczba kierowców. Turanza w najnowszej odsłonie ma dwie potężne zalety. Z jednej strony bardzo dobrze trzyma się na mokrej lub wilgotnej nawierzchni. Z drugiej gwarantuje stabilność podczas nagłych zmian kierunków jazdy. Obydwie cechy zostały mocno podkreślone m.in. w teście niemieckiego automobilklubu ADAC.

Dopracowane właściwości widać też na europejskiej etykiecie. Zachowanie na mokrej nawierzchni otrzymało najwyższą klasę A, opory toczenia są określone na wyśmienitą notę B. Wady? Turanza T005 dość głośno pracuje. Podczas pracy generuje hałas o wartości 71 dB. Jedna sztuka opony letniej 215/55 R17 Bridgestone kosztuje 542 złote.

Bridgestone Turanza T005 215/55 R17 94 W

Michelin Pilot Sport 4

Michelin Pilot Sport 4, opony letnie, 215/55 r17
Fot. Materiały Michelin

Opony letnie 215/55 R17 kończą się propozycją ze stajni Michelina. Model Pilot Sport 4 jest zdecydowanie najdroższym modelem na tej liście. Jedna sztuka ogumienia kosztuje 604 złote. W efekcie komplet zostanie wyceniony na 2416 złotych. Kwota jest niebagatelna. Czy równie niebagatelne są możliwości tego modelu? Opona najlepiej radzi sobie na mokrej nawierzchni. Za zachowanie na wilgotnym asfalcie otrzymała klasę A. Opory toczenia zostały wycenione na klasę C.

Co mówią niezależne testy? W badaniu przeprowadzonym przez redakcję „Auto motor i sport” oraz „Auto Zeitung” francuski model opony uzyskał pierwszą lokatę. Dla kogo powstała opona Pilot Sport 4? Dla kierowców wymagających, którzy cenią bezpieczeństwo, a jednocześnie nie chcą rezygnować ze sportowych osiągów.

Michelin Pilot Sport 4 215/55 R17 98 Y XL ZR

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!