Czy jazda off-road w lesie jest legalna? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jazda samochodem terenowym po lesie może wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Jeśli jesteś miłośnikiem off-road, warto zaznajomić się z aktualnymi przepisami, by mieć pewność, że Twoja ulubiona rozrywka jest zgodna z prawem. Z artykułu dowiesz się, jakie są obowiązujące normy prawne i jak je interpretować, aby bez żadnych przeszkód cieszyć się tą ekscytującą formą rozrywki.

jazda samochodem terenowym po lesie

Jazda off-road to jedna z najbardziej ekscytujących form rozrywki wśród miłośników motoryzacji. Wiele osób uwielbia adrenalinę, która wydziela się podczas jazdy po trudnych i nierównych terenach, jednak nie każdy wie, że korzystanie z terenów leśnych do jazdy off-road może być nielegalne. Wiedziałeś, że w wielu krajach Europy, takich jak Niemcy czy Szwajcaria, jazda off-road jest dozwolona tylko na specjalnie wyznaczonych trasach turystycznych, które są odpowiednio oznakowane i zabezpieczone? Nieodpowiedzialne korzystanie z terenów leśnych może uszkodzić znajdujące się tam drogi i ścieżki oraz stanowić zagrożenie dla zamieszkujących las zwierząt. Dlatego tak ważne jest, abyś przed wybraniem się na off-roadowe szaleństwo zapoznał się z obowiązującymi przepisami. 

Z poniższego artykułu dowiesz się:

Podstawowe zasady jazdy off-road

Jeżeli interesujesz się off-roadem, to z pewnością wiesz, że istnieje coś takiego jak zasady jazdy off-road. Jeżdżenie po bezdrożach wymaga specjalnego podejścia, aby zminimalizować ryzyko zagrożenia zdrowia dla kierowcy oraz pasażerów, a także uszkodzenia samochodu. Oprócz tak oczywistych reguł, jakimi są dostosowanie prędkości do warunków terenowych czy unikanie zbyt stromych skarp, odnoszą się także do kwestii środowiskowych.

Przede wszystkim konieczne jest, abyś respektował środowisko, unikając jazdy po obszarach chronionych. Istotny jest również szacunek dla innych użytkowników terenu i nieporuszanie się po ścieżkach rowerowych oraz szlakach przeznaczonych do trekkingu, a także nie wjeżdżał na czyjś teren prywatny. Powyższe zasady jazdy off-road są dość jasne i zrozumiałe. Istnieje jeszcze jedna ważna kwestia, na której skupimy się w tym artykule – czy wedle przepisów prawa możesz wykorzystać las do off-roadowej jazdy?

Sprawdź również: Napęd 4×4 – różnice między stałym a dołączanym automatycznie

Jazda samochodem terenowym po lesie – przepisy prawne

Jazda terenówką po lesie na terenie Polski jest regulowana kilkoma aktami prawnymi. Najważniejszym z nich jest Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, która reguluje korzystanie z terenów leśnych i zakazuje wjazdu pojazdów off-road poza wyznaczonymi miejscami. Jakimi? Wspomniana ustawa ta wyraźnie mówi, że wjazd do lasu pojazdem mechanicznym jest możliwy wyłącznie drogą publiczną. Zwalnia Cię to z występowania o zgody na taki przejazd i nie wiąże się z żadną karą. 

Musisz jednak zachować ostrożność, gdyż drogi leśne niekoniecznie muszą być wyposażone w biało-zielone szlabany czy też znaki zakazu zabraniające poruszania się po nich, gdyż obostrzenie to wynika z samego zapisu ustawy. Pamiętaj także, że na drogach publicznych często znajdują się drogowskazy. Kiedy więc ich nie widzisz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że znalazłeś się na drodze niepublicznej. 

Jazda samochodem terenowym po lesie może spowodować uszkodzenie drzew, krzewów oraz innych wartościowych elementów środowiska naturalnego. Kolejnym aktem prawnym, który reguluje zasady jazdy terenówką po lesie, jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku. Powstała ona, by chronić las i znajdujące się w nim ekosystemy przed szkodliwą działalnością człowieka. 

jazda terenówką po lesie

Warto, abyś także pamiętał, że niektóre lasy znajdują się na terenie rezerwatów przyrody, parków narodowych bądź krajobrazowych, które są objęte ochroną. Kwestie te reguluje Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 grudnia 2012 roku w sprawie ustanawiania stref ochrony środowiska. Według tego dokumentu jazda off road w lesie na tych terenach jest ograniczona bądź całkowicie zabroniona.

Leśne drogi publiczne często są szutrowe, a poruszanie się po takiej nawierzchni jest z kolei regulowane przez Kodeks ruchu drogowego, wedle którego nie wolno poruszać Ci się po nich z prędkością większą niż 30 km/h. Zabrania on także zatrzymywania się w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

Sprawdź także: Lampy dalekosiężne do off-roadu – poradnik

Interpretacja przepisów 

Wiesz już, że jazda samochodem terenowym po lesie jest regulowana prawnie.  Interpretacja przepisów  jest niezwykle ważna, jeśli lubisz tę formę rekreacji. Zapewnia to ochronę lasów jako ważnego składnika środowiska naturalnego.

Regulacje te nie pozostawiają wiele miejsca na luźną interpretację i są jasno sprecyzowane. Jeżeli chcesz uniknąć konsekwencji prawnych, musisz zapamiętać, że legalny off-road może mieć miejsce tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Należy przypomnieć i pamiętać, że las jest ważnym składnikiem środowiska naturalnego i należy go chronić przed szkodliwymi działaniami człowieka.

Legalny off-road

Dowiedziałeś się już, że jazda terenówką po lesie jest legalna tylko w wyznaczonych miejscach. Zakaz poruszania się po leśnych ścieżkach nie dotyczy jednak wszystkich. Bywają przypadki, że korzystają z nich nie tylko uprawnione do tego służby oraz pracownicy nadleśnictw, ale też osoby z pozwoleniem otrzymanym od samego nadleśniczego. O kim mowa? Chociażby o naukowcach, badających dany teren, czy amatorach off-roadu, którzy wystąpili o pozwolenie na przejażdżkę lub organizację rajdu. 

legalny off road

Inaczej wygląda to w przypadku lasów prywatnych. Wszelkie decyzje dotyczące poruszania się po nich zależą od właściciela. Na terenie takiego lasu ryzyko spotkania straży leśnej jest znikome, ale właściciel może wezwać policję. Jeżeli jesteś fanem off-roadowej jazdy i chcesz skosztować jej na terenie prywatnego lasu, skontaktuj się wcześniej z właścicielem. Zazwyczaj wiązać się to będzie z kosztami za tę usługę, ale w ten sposób unikniesz problemów z prawem.

Sprawdź także: Samochód off-road – 4 przykładowe modele

Jakie kary grożą za jazdę off-road po zakazanym terenie?

Jazda samochodem terenowym po lesie w miejscu zabronionym może skończyć się dla Ciebie zatrzymaniem przez straż leśną, straż graniczną czy policję. Służby mogą Cię wylegitymować, użyć środka przymusu bezpośredniego oraz zastosować karę finansową. Złamanie zakazu wjazdu na teren zabroniony może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 20 zł do 500 zł. W sytuacji, w której doszłoby do zniszczenia fauny, kara ta ulega zwiększeniu i wynosi ponad 500 zł. Gdyby zdarzyło Ci się wyrządzić jakieś większe szkody dla lokalnego ekosystemu, pracownik jednej z wyżej wymienionych służb może wystąpić z wnioskiem do sądu, co automatycznie zwiększa karę finansową za popełniony czyn. To samo tyczy się odmowy przyjęcia mandatu. W takim przypadku sprawa również trafia na wokandę, a kara może sięgać nawet 5000 zł. 

Leśny off-road z Inter Cars

Jeżeli należysz do grona fanów off-roadu, z pewnością wiesz, że odpowiedni sprzęt i stan Twojego samochodu znacznie zwiększają bezpieczeństwo terenowych szaleństw. Nierówności na drodze, wstrząsy spowodowały zniszczenia amortyzatorów? Nadmierne obciążenia wygięły sprężyny w Twoim samochodzie? Zajrzyj do sklepu Inter Cars. W naszej ofercie znajdziesz części zamienne i akcesoria do off-roadu renomowanych producentów w atrakcyjnych cenach, niezależnie od tego, czy potrzebujesz nowych opon, czy wyciągarki. Nasze produkty charakteryzują się niezawodnością i trwałością, co pozwala na bezpieczną i komfortową jazdę w trudnym terenie.

Lasy Państwowe – ankieta dla fanów off-roadu 

Lasy Państwowe nie od dziś zmagają się z entuzjastami off-roadu w miejscach niedozwolonych. W związku z tym wiosną 2021 roku instytucja postanowiła z bliska przyjrzeć się zjawisku i zrozumieć potrzeby osób, które decydują się uprawiać nielegalny off-road w lesie. Przygotowana bez większego rozgłosu ankieta przeznaczona była dla osób, które parają się nim nie tylko profesjonalnie, ale i amatorsko. Co ma na ten temat do powiedzenia ekspert Inter Cars?

O pomoc w przygotowaniu pytań została poproszona jedna z grup miłośników jazdy terenowej. Ankieta składała się z dość szczegółowych pytań dotyczących między innymi wysokości zarobków, poziomu wykształcenia oraz tego, w jakiej formie respondent uprawia off-road. Samo pojawienie się takiej ankiety zostało odebrane przez środowisko jako gest dobrej woli i chęć dokonania zmian w regulacjach prawnych dotyczących off-roadu. Niestety, nadzieje te okazały się płonne. Rzecznik prasowy Lasów Państwowych szybko poinformował zainteresowanych, że ankieta ta już w swoim założeniu nie miała na celu doprowadzenia do żadnych zmian w kwestii zmiany prawa z korzyścią dla fanów off-roadu. Pytany o cel tej ankiety, rzecznik odpowiedział, że miała na celu zbadanie motywacji oraz oczekiwań, jakie mają fani jazdy terenowej na terenach leśnych – zdradza ekspert Inter Cars. 

off road w lesie

Kilka słów na koniec 

Wiesz już, gdzie i na jakich zasadach możesz uprawiać legalny off road, jakie akty prawne regulują jego kwestie oraz jakie kary mogą Cię spotkać za złamanie prawa. Zapamiętaj te kilka podanych w tekście zasad, by cieszyć się formą rekreacji, nie dewastując środowiska naturalnego i nie łamiąc prawa. Eksplorowanie trudnego i niedostępnego terenu w otoczeniu pięknej przyrody to coś, co daje mnóstwo radości. Nie przedkładaj jednak swojej przyjemności nad dobro wspólne, jakim jest otaczająca nas przyroda. Pamiętaj, że wiele lasów jest chronionych i nie wolno w nich prowadzić samochodu, niezależnie od tego, czy jest to off road, czy nie.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Jeśli mówimy o lasach publicznych, to jest ona legalna tylko w wyznaczonych miejscach. W przypadku lasów prywatnych decyzja zależy od jego właściciela. Decydując się na wjazd na teren prywatny bez wcześniejszej zgody, ryzykujemy spotkanie z właścicielem wraz z asystującymi mu funkcjonariuszami policji.

Jazda off-road w lesie na terenie Polski jest regulowana kilkoma aktami prawnymi. Najważniejszym z nich jest Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach, regulująca korzystanie z lasów i zakazująca wjazdu do nich pojazdów off-roadowych poza wyznaczonymi miejscami, jakimi są drogi publiczne. Kolejną jest Ustawa o ochronie przyrody z dnia 16 kwietnia 2004 roku, która powstała, by chronić las i znajdujące się w nim ekosystemy przed szkodliwą działalnością człowieka. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 6 grudnia 2012 roku w sprawie ustanawiania stref ochrony środowiska, wymienia, jakie tereny uznaje się za rezerwaty przyrody, parki narodowe bądź krajobrazowe objęte ścisłą ochroną.

Złamanie zakazu wjazdu na teren zabroniony może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości od 20 zł do 500 zł. W sytuacji, w której doszłoby do zniszczenia fauny, kara ta ulega zwiększeniu i wynosi ponad 500 zł. Wyrządzenie większych szkód dla lokalnego ekosystemu może wiązać się z wizytą w sądzie, co automatycznie zwiększa karę finansową za popełniony czyn. To samo tyczy się odmowy przyjęcia mandatu, za co również grozi sąd i kara, która może sięgnąć aż 5000 zł.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!