Gdy widoczność przez szybę czołową zostanie ograniczona przez zanieczyszczenia pochodzące np. spod kół innych pojazdów, wystarczy pociągnąć do siebie lub wcisnąć dźwigienkę od wycieraczek. Dobrej jakości płyn letni do spryskiwaczy powinien w ciągu kilku chwil pomóc oczyścić szybę i zapewnić kierowcy odpowiednie pole widzenia. Z kolei jazda samochodem z pustym zbiornikiem na płyn do spryskiwaczy jest nie tylko niebezpieczna, lecz w określonych warunkach może nawet skończyć się mandatem. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając płyn letni do spryskiwaczy. Jaki wybrać, podpowiadamy w tym artykule.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Jaką funkcję pełni letni płyn do spryskiwaczy?

Letni płyn do spryskiwaczy wraz z piórami wycieraczek pełnią w samochodzie jedną, kluczową funkcję. Jest nią zapewnienie odpowiedniego poziomu widoczności przez przednią szybę. Dodatkowo spryskiwacze mogą służyć do oczyszczania tylnej szyby, lecz w przeciwieństwie do czołowej nie jest to wyposażenie wymagane w celu otrzymania homologacji.

Spryskiwacze mogą być używane w celu oczyszczania reflektorów samochodowych. Rozwiązanie to obowiązkowe jest jedynie w samochodach wyposażonych w światła ksenonowe. Jako ciekawostkę można wskazać systemy spryskiwaczy służące do czyszczenia kamery cofania, które m.in. można spotkać w modelu iX niemieckiej marki BMW. Na ten moment trudno powiedzieć, czy inni producenci pójdą tym śladem i zaczną wyposażać swoje pojazdy w to rozwiązanie.

Z czego składa się letni płyn do spryskiwaczy?

Wbrew obiegowym opiniom każdy letni płyn do spryskiwaczy wcale nie jest taki sam. Od składu cieczy wlewanej do zbiornika spryskiwaczy zależą komfort i bezpieczeństwo jazdy, dlatego warto zwrócić uwagę na jego zawartość. Dobrej jakości płyn letni do spryskiwaczy powinien zawierać:

  • Wodę demineralizowaną lub destylowaną – ciecz o wysokim stopniu czystości zapewnia brak zanieczyszczeń na szybach oraz znacznie ogranicza ryzyko zatkania się dyszy spryskiwaczy.
  • Środki na bazie glikolu lub gliceryny – zapewniają odpowiedni poślizg piór wycieraczek, ograniczając tym samym ich przeskakiwanie lub skrzypienie.
  • Środki zapobiegające pienieniu się – dzięki nim letni płyn do spryskiwaczy równomiernie rozprowadza się po powierzchni szyby.
  • Środki antygrzybiczne – przeciwdziałają rozwojowi grzybów i drożdży w układzie spryskiwaczy. Ponadto zapewniają klarowność płynu.
  • Regulatory poziomu pH – środki o działaniu antykorozyjnym chronią metalowe elementy karoserii samochodu oraz uszczelki.
  • Kompozycje zapachowe – zapewniają komfort poprzez maskowanie zapachów środków chemicznych oraz alkoholu. Ponadto pozwalają wyróżnić płyn spośród konkurencyjnych produktów.
  • Alkohol – płyny letnie do spryskiwaczy zawierają niewielkie ilości alkoholu. Dzięki temu możliwe jest skuteczne usuwanie tłustych zabrudzeń z szyb samochodu.
  • Związki polimerowe – wchodzą w skład najlepszych płynów do spryskiwaczy. Polimery tworzą powłokę hydrofobową, która ułatwia spływanie wody z powierzchni szyby.

Płyn do spryskiwaczy letni a zimowy – różnice

Letni płyn do spryskiwaczy różni się od zimowego zawartością alkoholu. Dzięki większej zawartości tej substancji zimowy płyn do spryskiwaczy nie ulega skrystalizowaniu w ujemnych temperaturach. Alkohol nie tylko chroni ciecz przed zamarznięciem, lecz także może skutecznie roztapiać lód znajdujący się na szybach.

Letni płyn do spryskiwaczy także zawiera alkohol, lecz jego zawartość jest znacznie niższa. Większość produktów przeznaczonych do użytkowania w ciepłych miesiącach zawiera zazwyczaj nie więcej niż 3 proc. alkoholu. Z kolei w składzie zimowych płynów do spryskiwaczy może znajdować się aż 30 proc. wspomnianego alkoholu. Od jakości tej substancji zależy intensywność zapachu. Szczególnie drażniące walory zapachowe ma metanol stosowany w najtańszych produktach, który ponadto jest silnie toksyczny. Od 2019 r. zakazane jest stosowanie tej substancji w stężeniu przekraczającym 0,9 proc. 

Płyn do spryskiwaczy – jaki wybrać?

Letni płyn do spryskiwaczy zawierający wysokiej jakości składniki znacznie podnosi komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto zwrócić uwagę na zapach. Doby płyn letni do spryskiwaczy powinien zapewniać przyjemną, lecz niezbyt intensywną woń. Wybór walorów zapachowych stanowi już indywidualną kwestię każdego kierowcy.

W tańszych produktach często na pierwszy plan przebija się woń alkoholu lub związków chemicznych, co znacznie obniża komfort użytkowania takiego płynu. Z tego względu lepiej unikać budżetowych płynów zawierających metanol, który charakteryzuje się drażniącym zapachem i ma właściwości toksyczne, co może negatywnie odbijać się na kondycji elementów karoserii czy uszczelek. Uszkodzeniu mogą wtedy także ulec wycieraczki do samochodu. Jak o nie dbać i na co zwrócić uwagę podczas montażu, wyjaśniamy w artykule opublikowanym na naszym blogu.

Dobrej jakości płyn letni do spryskiwaczy powinien skutecznie usuwać zabrudzenia, zamiast rozmazywać je po szybie. Mowa tu o wydajnym usuwaniu takich zanieczyszczeń, jak zaschnięte owady, żywice, tłuste osady czy inne wżery, które ograniczają widoczność. Ponadto letni płyn do spryskiwaczy nie powinien pozostawiać żadnych osadów, a także zapewniać poślizg piórom wycieraczek i nie doprowadzać do wyjałowienia powierzchni szyb.

Czy warto samodzielnie przygotować letni płyn do spryskiwaczy?

Ceny gotowych płynów do spryskiwaczy niektórym kierowcom mogą wydawać się wygórowane, zwłaszcza gdy zakupów dokonują na stacjach benzynowych. Znacznie tańszy dobrej jakości płyn letni do spryskiwaczy możesz kupić np. w sklepie Inter Cars. Zakup gotowego produktu w baniaku o pojemności czterech lub pięciu litrów to wygodne rozwiązanie. Wystarczy odkręcić korek i wlać zawartość do zbiornika na płyn do spryskiwaczy. Niektóre płyny sprzedawane są w zestawie z lejkami, co znacznie ułatwia dozowanie cieczy do samochodowego zbiornika. Ewentualny nadmiar płynu możesz pozostawić w zakręconym baniaku i wykorzystać na dolewkę w późniejszym czasie. 

Skoncentrowany letni płyn do spryskiwaczy to ekonomiczne rozwiązanie, choć wymagające nieco więcej zachodu. Produkty tego typu sprzedawane są w formie tabletek lub skoncentrowanych płynów, które należy rozcieńczyć z wodą we wskazanych przez producenta proporcjach. Koncentrat najlepiej wymieszać z wodą destylowaną, co znacznie ogranicza występowanie zanieczyszczeń lub kamienia. Następnie gotowy płyn do czyszczenia szyb samochodowych wystarczy wlać do zbiornika na płyn do spryskiwaczy.

Skoncentrowany letni płyn do spryskiwaczy sprzedawany jest często w opakowaniach o pojemności 250 ml, a wskazane proporcje rozcieńczania z wodą wynoszą zazwyczaj 1:100. Oznacza to, że z jednego opakowania koncentratu można wytworzyć ponad 25 litrów letniego płynu do spryskiwaczy. Z kolei jedna tabletka musująca pozwala zazwyczaj na wyprodukowanie ok. 4 litrów płynu do czyszczenia szyb. Skoncentrowany letni płyn do spryskiwaczy to rozwiązanie szczególnie korzystne dla osób, które dużo podróżują. Warto zwrócić też uwagę na znacznie mniejsze generowanie odpadów w postaci opakowań z tworzyw sztucznychzauważa ekspert Inter Cars.

Kierowcy szukający najtańszych rozwiązań jako letni płyn do spryskiwaczy stosują wodę wymieszaną np. z płynem do mycia naczyń. Poza niską ceną trudno wskazać jakiekolwiek inne korzyści płynące z tego rozwiązania. Płyn do mycia naczyń ma zupełnie inny skład, ponieważ przeznaczony jest do odmiennych zastosowań. W efekcie uzyskiwany jest pieniący się roztwór, który nie zapewnia odpowiednich właściwości czyszczących.

Letni płyn do spryskiwaczy – czy za jego brak grozi mandat?

Znowelizowany taryfikator mandatów 2022 przyniósł znaczny wzrost kar nakładanych na kierowców. Do dziś temat ten budzi sporo emocji wśród zmotoryzowanych. Nie tak dawno w Internecie pojawiły się informacje o tym, że funkcjonariusze drogówki mogą karać kierowców, którzy nie wyposażyli swoich samochodów w zimowy lub letni płyn do spryskiwaczy. Pojawiły się także wątpliwości dotyczące obowiązku wożenia w aucie zapasu płynu do czyszczenia szyb. Wyjaśniamy, czy rzeczywiście na kierowców nałożono nowe obowiązki.

Zgodnie z przepisami Ustawy prawo o ruchu drogowym, a konkretnie z art. 66 ust. 1 pkt 1 i 5, wynika, że pojazdy uczestniczące w ruchu muszą być tak wyposażone, aby korzystanie z nich nie zagrażało bezpieczeństwu wszystkich uczestników ruchu, a nie tylko osób znajdujących się w pojeździe. Wskazano także, że konieczne jest zapewnienie dostatecznego pola widzenia kierowcy. 

Przepisy kodeksu drogowego nie nakładają na kierowcę obowiązku wyposażania pojazdu w płyn do spryskiwaczy, natomiast musi być zapewniona odpowiednia widoczność zza kierownicy. W przypadku zatrzymania do kontroli drogowej samochodu z brudnymi szybami policjant może zobowiązać kierowcę do ich oczyszczenia. Jeśli okaże się, że zbiornik na zimowy lub letni płyn do spryskiwaczy jest pusty, to może ukarać kierowcę mandatem. Zgodnie z nowym taryfikatorem wysokość kary może wynosić od 20 do 500 zł.

Gdzie kupić wysokiej jakości płyn do spryskiwaczy letni?

Wybierając wysokiej jakości płyn letni do spryskiwaczy, zapewniasz sobie komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach drogowych. W sklepie Inter Cars znajdziesz szeroki asortyment produktów tego typu, od płynów przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników po ekonomiczne koncentraty. Sprawdź płyn letni do spryskiwaczy ze sklepu Inter Cars, który będzie najbardziej odpowiadać Twoim potrzebom.

Letnie płyn do spryskiwaczy zapewnia widoczność i bezpieczeństwo

Letni płyn do spryskiwaczy jest niezbędny do zapewnienia dobrego pola widzenia kierowcy. Wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo i komfort jazdy, lecz także ogranicza ryzyko otrzymania mandatu za jazdę z brudnymi szybami. Dobrej jakości płyn do spryskiwaczy letni powinien mieć skład, który zapewni optymalne oczyszczanie szyb samochodowych z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Kierowcy mogą wybierać pomiędzy płynami gotowymi lub wymagającymi samodzielnego przygotowania. To drugie rozwiązanie zazwyczaj jest tańsze, choć wymaga nieco pracy. Utrzymanie samochodu w nienagannym stanie to sprawdzony sposób na długą i bezproblemową eksploatację. Wszystkie niezbędne materiały eksploatacyjne i części zamienne do swojego auta znajdziesz w sklepie Inter Cars.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zimowy i letni płyn do spryskiwaczy zazwyczaj stosowane są zamiennie, w zależności od pory roku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby w przypadku ocieplenia się pogody dolać do pozostałego płynu zimowego letni odpowiednik. Należy jednak mieć na uwadze, że w razie nagłego ochłodzenia mieszanka dwóch płynów nie zapewni wysokiej odporności na zamarzanie.

Pomimo niewielkiej zawartości alkoholu płyn do spryskiwaczy letni nie zapewnia ochrony przed skrystalizowaniem. W związku z tym już podczas pierwszych przymrozków może dojść do zamarznięcia cieczy znajdującej się w zbiorniku. W okresach przejściowych warto dokładnie śledzić prognozę pogody i z wyprzedzeniem uzupełnić zimowy płyn do spryskiwaczy. Ewentualne zamarznięcie letniego odpowiednika może uszkodzić pompę lub dysze spryskiwaczy, co wiąże się z kosztowną naprawą tych podzespołów.

W Polsce nie ma bezpośrednich przepisów, które mówią o mandacie za brak płynu do spryskiwaczy. Niemniej jednak, brak możliwości skutecznego oczyszczenia szyby może być traktowany jako utrudnienie widoczności, co zgodnie z polskim prawem drogowym jest wykroczeniem. Przy złych warunkach atmosferycznych, gdzie spryskiwacze są niezbędne do zachowania bezpieczeństwa, policja może nałożyć mandat za jazdę z utrudnioną widocznością.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!