Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale wszelkiego rodzaju wycieki płynów w samochodzie są jednymi z najczęściej pojawiających się usterek. Czasami nieszczelność może pojawić się wskutek uderzenia, a innym razem być efektem nieodpowiedniej eksploatacji pojazdu. Bez względu jednak, czy chodzi o wyciek płynu chłodniczego, wyciek płynu wspomagania czy  oleju, zawsze powinieneś stanowczo zareagować i jak najszybciej wyeliminować źródło problemu. . W innym wypadku auto może w najbliższym czasie odmówić posłuszeństwa.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Wyciek płynu chłodniczego i nie tylko – przede wszystkim obserwacja

W diagnozie wycieków płynów samochodowych bardzo ważna jest świadomość problemu. Często bowiem przy parkowaniu na miękkim podłożu lub codziennie w innym miejscu użytkownik może nie wiedzieć, że z jego auta coś wycieka.  Skala problemu z pewnością jest jednak duża, co można łatwo  stwierdzić po wyglądzie miejsc parkingowych pod sklepami. Nietrudno znaleźć przestrzenie zabrudzone plamami, które często są właśnie śladami po wycieku płynów. Jeśli więc zależy Ci na dobrym stanie technicznym samochodu, powinieneś zwrócić uwagę na to, czy po parkowaniu nie zostawiasz po sobie plam. 

Wyciekające płyny w samochodzie – dlaczego nie można przymykać na nie oczu?

Wielu kierowców bagatelizuje problem z wyciekającymi płynami, nie zdając sobie sprawy, że tego typu praktyki są prostą drogą do poważnej usterki. Musisz bowiem wiedzieć, że plamy pod samochodem to pierwszy znak, że w obrębie auta coś dzieje się nie tak. 

Jeśli wyciek płynu chłodniczego nie zwróci Twojej uwagi, możesz liczyć się z przegrzaniem silnika, co poprzedza często pęknięcie uszczelki pod głowicą. Z kolei wyciek płynu wspomagania zazwyczaj prowadzi do zblokowania się przekładni kierownicy, a wyciek płynu hamulcowego obniża sprawność całego układu i stwarza bezpośrednie zagrożenie zarówno dla Ciebie, jak i innych uczestników ruchu. Mówiąc wprost – naciśnięcie pedału hamulca podczas jazdy nie będzie dawać żadnego rezultatu. 

Wyciek  z samochodu może być przyczyną odholowania samochodu na parking depozytowy lub zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Jeśli podczas kontroli drogowej policjant zauważy, że z Twojego pojazdu wydostają się płyny eksploatacyjne, ma cały wachlarz działań, które prowadzą do uniemożliwienia Ci dalszej jazdy – mówi ekspert Inter Cars.

Czytaj także: Przegląd samochodu na wiosnę – o czym nie wolno zapominać

Płyny w samochodzie – co cieknie?

Najczęściej kierowcy mają problem w określeniu tego, co dokładnie wycieka z ich samochodów. Nic w tym dziwnego, ponieważ przeciętny właściciel pojazdu nie jest obeznany z kolorem oraz konsystencją poszczególnych płynów eksploatacyjnych. Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie mały poradnik, z którego dowiesz się, jak wyglądają wycieki wody, oleju hamulcowego, oleju wspomagania itp. Dzięki temu już nigdy nie pomylisz groźnego wycieku ze zwykłą kałużą i w ten sposób unikniesz pogłębiania się potencjalnie poważnej usterki. 

Wyciek wody

Bardzo często wyciek wody jest traktowany jako poważne uszkodzenie oraz pretekst do wizyty u mechanika. W przypadku tego płynu panika jest jednak niewskazana. Plama po wodzie nie powinna zwrócić Twojej szczególnej uwagi, ponieważ najpewniej jest pozostałością po procesie odwodnienia układu klimatyzacji lub pochodzi z odpływów podszybia i szyberdachu. Często, gdy kanały odpływowe nie są odpowiednio szczelne, woda wydostaje się jeszcze przez kilkanaście godzin od zalania. Jeśli więc zauważysz plamy z wody pod autem, zachowaj spokój – w większości przypadków nie oznaczają niczego złego.

Wyciek oleju w samochodzie

Zauważyłeś pod samochodem plamę czarnego oraz mętnego płynu? Jeśli tak, to najprawdopodobniej masz do czynienia z olejem silnikowym. Świeży płyn zazwyczaj jest brązowy oraz przejrzysty, ale w sytuacji, gdy z olejem dzieje się coś złego, zmienia on barwę oraz konsystencję. 

W przypadku tego typu wycieku bardzo ważna jest szybka interwencja. Po pierwsze usuwanie plam z oleju silnikowego jest bardzo trudne, a po drugie wyciek tego płynu eksploatacyjnego oznacza poważne problemy: od uszkodzonej uszczelki miski, pękniętego korka spustowego, uszczelki filtra, pokrywy silnika, czujnika ciśnienia po nawet zły stan uszczelniacza wału. Im dłużej będziesz czekać z profesjonalną diagnozą, tym większą skalę mogą mieć uszkodzenia.

Wyciek oleju napędowego

W tym przypadku ciężko się pomylić. Olej napędowy ma specyficzny żółty lub niebieski kolor oraz bardzo intensywny zapach. Gdy zobaczysz pod swoim samochodem plamę charakteryzującą się wspomnianymi barwami oraz przykrym do zniesienia zapachem, najprawdopodobniej chodzi o wyciek oleju napędowego. Podczas czyszczenia pamiętaj, że zapach płynu utrzymuje się na skórze przez wiele godzin. Dobrze więc będzie, gdy skorzystasz z rękawiczek. Źródłem wycieku oleju napędowego zazwyczaj są rurki przelewowe wtryskiwaczy, połączenia przewodów lub spodnia część filtra paliwa. 

Wyciek płynu wspomagania

Płyn ma żółty lub zielonkawy kolor i jest stosowany we wszelkiego rodzaju układach wspomagania kierownicy. Pierwszą oznaką, że masz do czynienia z substancją odpowiadającą za wspomaganie, jest przede wszystkim jej barwa oraz stosunkowo drażliwy zapach. Niestety płyn wspomagania jest bardzo trudny do usunięcia z podłoża, dlatego ważny jest czas reakcji. 

Wyciek płynu hamulcowego

Płyn hamulcowy charakteryzuje się tym, że plamy są śliskie, ale znikają po kilku godzinach. Zazwyczaj wyciek jest wynikiem nieprawidłowości w obrębie przewodów hamulcowych lub siłownik sprzęgła, który pracuje na tym samym obwodzie.

Wyciek oleju przekładniowego

W tym przypadku tak samo, jak przy oleju silnikowym, plama jest bardzo trudna do usunięcia. Płyn ma brązowy, przejrzysty kolor a jego zapach jest bardzo intensywny. Wyciek oleju przekładniowego najczęściej pochodzi z uszczelniaczy półosi, wybieraka biegów, korków skrzyni lub uszczelek dekla mostu. Bardzo ważna w kontekście oleju przekładniowego jest szybka reakcja, która pozwoli na wyeliminowanie usterki oraz przywrócenie pojazdu do idealnego stanu technicznego.

Wyciek płynu chłodniczego

Wyciek płynu chłodniczego jest powszechnie spotykaną usterką. Zidentyfikowanie plamy z tej substancji nie powinno być trudne, jeśli będziesz pamiętać o tym, że nagrzany płyn pachnie słodką wilgocią. Tego zapachu nie da się pomylić z niczym innym. Spadkowi temperatury towarzyszy jednak znaczne osłabienie zapachu, co w pewnych sytuacjach może być mylące. 

Kolor plamy zazwyczaj jest zielony, niebieski lub czerwony. Płyn chłodniczy rozlany na powierzchni ziemi będzie śliski i łatwo zmyjesz go przy pomocy wody. Substancja może wyciekać spod uszczelki termostatu lub ze starych i sparciałych węży wykonanych z gumy.

Czytaj także: Czujnik temperatury płynu chłodzącego – objawy awarii

Co zrobić, gdy nie możesz rozpoznać wyciekającego płynu?

Nasz poradnik zakłada optymistyczny scenariusz, w którym zauważasz wyciek dokładnie w momencie, gdy on następuje lub po niedługim czasie od jego wystąpienia. Plama wtedy jest jeszcze świeża a płyn łatwy do rozpoznania zarówno pod kątem barwy, jak i zapachu. 

Co jednak w sytuacji, gdy od wycieku do Twojego przyjścia minęło dużo czasu i widzisz, że pod samochodem znajduje się zabrudzenie, ale nie jesteś w stanie określić jego źródła? Najlepiej będzie, gdy zadzwonisz do swojego mechanika i umówisz się na rutynowy przegląd. Dzięki temu możliwe będzie zlokalizowanie nieszczelności oraz szybka eliminacja usterki. 

Pamiętaj, że w kwestii wycieków czas reakcji jest bardzo ważny i przekłada się często na skalę usterki oraz późniejsze koszty wynikające z jej naprawy. Samochód pod tym względem jest stosunkowo podobny do ludzkiego organizmu – w obu przypadkach niezwykle ważna jest profilaktyka. Pozwala zaoszczędzić pieniądze na późniejszym leczeniu lub naprawach u mechanika. Takie podejście pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się pojazdem, który nie sprawia żadnych problemów.

Płyny samochodowe wyciekają? Zajrzyj do Inter Cars

Wyciekające płyny w samochodzie to bardzo poważna oznaka, której nie należy bagatelizować. Załóżmy jednak, że udało Ci się ustalić oraz zidentyfikować źródło wycieku i naprawić usterkę. Skoro pojazd jest już sprawny, będzie potrzebne uzupełnienie płynów, które wyciekły. W końcu są to substancje, bez których auto nie może prawidłowo funkcjonować. Odwiedź zatem sklep internetowy Inter Cars i sprawdź naszą ofertę olejów oraz płynów eksploatacyjnych do auta.

W naszej ofercie znajdziesz wszelkiego rodzaju oleje, płyny do układów hamulcowych, smary oraz inne substancje chemiczne wspomagające pracę samochodów. Dbamy o to, by wszystkie produkty, które sprzedajemy, charakteryzowały się wysoką jakością, co ma bezpośrednie przełożenie na pracę Twojego samochodu. Zależy nam na współpracy wyłącznie ze znanymi i cenionymi producentami chemii motoryzacyjnej. Dzięki temu jesteśmy w stanie zagwarantować Ci wszystko, co najlepsze. Sprawdź już dzisiaj, co przygotowaliśmy. 

Wyciek oleju w samochodzie to nie przelewki – reaguj stanowczo

Bez względu na to, czy chodzi o wyciek płynu chłodniczego, czy jakiegokolwiek innego – potrzebna jest stanowcza reakcja. Tylko w ten sposób uchronisz swój pojazd przed rozwojem groźnych usterek, które bywają kosztowne w naprawie. Szczególną uwagę zwróć na plamy z oleju silnikowego. Nieszczelność w obrębie tego układu w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do pęknięcia uszczelki pod głowicą. Każdy mechanik powie Ci, że takie uszkodzenie skutkuje niezwykle poważnymi konsekwencjami – zarówno w kontekście prawidłowej pracy samochodu, jak i kosztów, jakie musi ponieść właściciel, aby przywrócić auto do dobrego stanu technicznego.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Nie zawsze, ale w większości przypadków powinien zwrócić uwagę kierowcy. Bagatelizowanie tłustych plam o intensywnym zapachu to prosta droga poważnych usterek, które mogą eskalować i wpływać nawet na bezpieczeństwo kierowcy oraz innych uczestników ruchu. 

Najłatwiej jest ocenić rodzaj płynu po jego konsystencji, kolorze i zapachu. Chemia motoryzacyjna jest dosyć specyficzna i ciężko pomylić ją z płynami spożywczymi. 

Największą konsekwencją tego rodzaju wycieku jest pęknięcie uszczelki pod głowicą, co stanowi poważną usterkę, która generuje wysokie koszty naprawy. Bardzo ważna jest więc profilaktyka i szybka reakcja na jakiekolwiek nieprawidłowości.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!