W każdym samochodzie powinny znajdować się trójkąt ostrzegawczy oraz sprawna gaśnica. Jest to obowiązkowe wyposażenie pojazdu. Warto również wozić ze sobą apteczkę. To jednak nie wszystko! Jako kierowca powinieneś zadbać również o to, by w Twoim bagażniku znalazła się woda destylowana. Dlaczego? Jej wszechstronne zastosowanie może Ci pomóc w wielu kryzysowych sytuacjach. Dowiedz się, kiedy będzie Ci ona potrzebna!

Woda destylowana znajduje zastosowanie nie tylko w motoryzacji. Używana jest przede wszystkim w różnych gałęziach przemysłu. Jest ważnym elementem przy produkcji kosmetyków, leków czy odbitek fotograficznych. Bardzo często woda destylowana jest także używana do tworzenia luster kryształowych czy bombek choinkowych. Jednak z powodzeniem możesz korzystać z niej w swoim gospodarstwie domowym oraz garażu. Znajdziesz ją w nawilżaczach powietrza czy żelazkach parowych. Szerokie zastosowanie sprawia, że woda destylowana jest dostępna w praktycznie każdym supermarkecie czy na stacji benzynowej.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Woda destylowana – co to takiego? 

Woda wodzie nierówna. Jakość tej z kranu może pozostawiać wiele do życzenia. Często znajdują się w niej śladowe ilości minerałów oraz substancji chemicznych, które stosowane są do uzdatniania. Oczywiście wodę z kranu możesz przefiltrować, dzięki temu usuwasz z niej chemikalia, np. chlor. Jednak nadal znajdują się w niej drobiny, związki organiczne i inne sole mineralne. Jednym ze sposobów oczyszczania wody jest przeprowadzenie procesu filtracji i destylacji. 

Woda destylowana to ciecz, która została poddana destylacji. Proces ten może przybierać różne formy, jednak na podstawowym poziomie polega na zagotowaniu wody w celu usunięcia z niej minerałów, związków chemicznych i innych zanieczyszczeń. Ciecz podczas gotowania zamienia się w parę wodną. W tym czasie zawarte w niej mikroelementy są odparowywane. Doprowadzenie wody do wrzenia zabija również szkodliwe bakterie. Pozostała unosząca się para już bez zanieczyszczeń jest gromadzona w nowym pojemniku, a następnie schładzana z powrotem do postaci skondensowanej cieczy.

Woda destylowana a demineralizowana – dwa określenia na jeden produkt? 

Woda destylowana a demineralizowana, jakie są różnice? Wiele osób może mylnie sądzić, że to jeden i ten sam produkt. Nic bardziej mylnego! Główną różnicą między tymi cieczami jest ryzyko pozostałości w wodzie zanieczyszczeń organicznych czy mikroorganizmów. Destylacja wymaga więcej czasu oraz nakładów pracy. W tym procesie wszelkie niechciane cząsteczki są odparowywane lub pozostają w zbiorniku. Podczas demineralizacji dochodzi jedynie do wymiany jonowej. W związku z tym usunięcie zanieczyszczeń jest niemożliwe. Usuwane są jedynie sole mineralne. 

Na półkach sklepowych możesz również znaleźć wodę redestylowaną. Jest to ciecz poddana podwójnej destylacji w celu usunięcia z niej wszelkich zanieczyszczeń, które mogły w niej pozostać. Jednak nawet w wodzie redestylowanej znajdują się pewne związki chemiczne. Jest ich jednak bardzo niewiele. Oczywiście ten rodzaj cieczy jest nieco droższy. 

Woda destylowana

Woda destylowana w motoryzacji – przykłady wykorzystania

Wielu kierowców nie docenia wartości wody destylowanej. Jak się jednak okazuje, może być ona niezwykle przydatna. Nie bez przyczyny znajdziesz ją na półkach w sklepie motoryzacyjnym. W jakich sytuacjach możesz wykorzystać wodę destylowaną? Oto kilka przykładów.

Woda destylowana do chłodnicy

Płyn chłodniczy składa się z glikolu, który jest wymieszany z wodą destylowaną oraz innymi preparatami chemicznymi. W okresie letnim samochód jest narażony na wysokie temperatury. Klimatyzacja pracuje na pełnych obrotach, a do odpowiedniej pracy chłodnicy potrzebny jest płyn. Co zrobić, jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej substancji?

Wielu mechaników zaleca stosowanie samej wody destylowanej jako płynu chłodzącego w chłodnicy samochodowej. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko korozji oraz osadzania kamienia wewnątrz jednostki napędowej pojazdu. Zwykła woda ma wiele zanieczyszczeń, co może negatywnie wpłynąć na pracę silnika. 

Dlaczego warto korzystać z wody destylowanej w przypadku chłodnicy? Przede wszystkim, jak już wspomnieliśmy, nie zawiera ona minerałów i zanieczyszczeń. Jest to więc bezpieczna substancja, która nie zniszczy poszczególnych elementów układu. Oprócz tego woda destylowana ma wyższy współczynnik wymiany ciepła. Produkt jest także łatwo dostępny i kosztuje mniej niż zwykły płyn chłodzący.

Pamiętaj jednak, że stosowanie wody destylowanej ma również wady. To rozwiązanie nie sprawdzi się zimą, niskie temperatury powietrza mogą doprowadzić do zamarznięcia wody w chłodnicy. Mniejsza przepustowość z kolei będzie skutkować przegrzaniem silnika. 

Jeśli masz wodę destylowaną, warto dokupić do zestawu koncentrat płynu chłodniczego. W jego składzie znajduje się najczęściej glikol monoetylenowy lub propylenowy. Zazwyczaj substancja jest wzbogacona także dodatkami antykorozyjnymi. Koncentrat płynu chłodniczego należy wymieszać z wodą destylowaną w odpowiednich proporcjach. Wówczas otrzymasz domowej roboty płyn chłodniczy. 

Woda destylowana

Woda destylowana do akumulatora

Woda destylowana jest idealną substancją do uzupełnienia poziomu płynu w akumulatorze. Warto wozić ze sobą ciecz szczególnie w upalne dni. Praca samochodu w wysokich temperaturach sprawia, że poziom elektrolitu w baterii może się znacząco obniżyć. Dlaczego trzeba dolewać do akumulatora wodę? Zwróć uwagę, że zbyt niski poziom elektrolitów w baterii może doprowadzić do zawyżenia kwasowości. To z kolei może przyczynić się do zasiarczenia celi akumulatora i obniżenia jego sprawności. 

Elektrolit w akumulatorze składa się z dwóch składników. W około 75 proc. jest to woda, z kolei reszta to kwas siarkowy. Na wielu akumulatorach znajdują się specjalne znaczniki. Informują one o tym, jaki powinien być minimalny oraz maksymalny poziom elektrolitu. Pamiętaj, że nigdy nie dolewa się do baterii kwasu. W razie potrzeby uzupełnienia płynu konieczna jest woda destylowana do akumulatora – mówi ekspert Inter Cars.

Użycie czegokolwiek innego niż czysta woda destylowana grozi uszkodzeniem baterii. Może dojść wówczas do zmiany reakcji chemicznych i zwiększenia ryzyka pojawienia się niechcianego osadu. W konsekwencji może to doprowadzić do skrócenia żywotności akumulatora samochodowego.  

Dlaczego nie możesz użyć wody z kranu? Jest ona nieoczyszczona. Jeśli przykładowo woda pochodzi z prywatnej studni, z pewnością znajdują się w niej minerały i inne mikrocząsteczki. W cieczy może znajdować się wapń czy żelazo – oba pierwiastki mogą osadzać się we wnętrzu baterii. 

Woda destylowana

Woda destylowana w detailingu samochodowym

Woda destylowana sprawdzi się także podczas mycia samochodu. Wielu specjalistów zajmujących się detailingiem korzysta z niej w trakcie swojej pracy. Woda destylowana przyda się na sam koniec mycia do spłukania samochodu. Dzięki temu na lakierze pojazdu nie pozostaną plamy z twardej wody. Nie musisz się również martwić o suszenie karoserii. 

Dodatkowo woda destylowana eliminuje nieprzyjemne zapachy, które czasami mogą pojawić się po myciu samochodu wodą z kranu. Ciecz rozcieńcza również substancje chemiczne, które znajdują się w kosmetykach oraz chemii detailingowej. Nie musisz zatem korzystać z dodatkowych preparatów. 

Wodę destylowaną możesz również wykorzystać do mycia tapicerki oraz dywanów. Warto z niej skorzystać, jeśli czyścisz te materiały przy pomocy parowników czy ekstraktorów do dywanów. Miękka woda nie pozostawi śladów oraz plam na tapicerce. Oprócz tego woda destylowana nie będzie osadzać się w zbiorniku czy przewodach urządzenia. 

Woda oczyszczona przez destylację – gdzie kupić? 

Jak już dowiedziałeś się z tekstu, w każdym samochodzie powinna się znaleźć woda destylowana. Gdzie kupić ten produkt? Nie musisz się martwić. Woda destylowana to produkt, który jest powszechnie dostępny. Nie będziesz mieć zatem problemów z jego zakupem. Znajdziesz ją w sklepach z materiałami budowlanymi, w wielu marketach ze sprzętem RTV i AGD, na stacji paliw, a także w sklepach z częściami i chemią samochodową.

Jak zrobić wodę destylowaną samodzielnie? 

Wodę destylowaną możesz również zrobić samodzielnie w swoim domu. Nie potrzebujesz do tego specjalnej aparatury. Jak ją zrobić? Oto poradnik krok po kroku: 

  1. Postaw garnek nad palnikiem kuchenki i wlej do niego wodę. Następnie włóż do naczynia mniejszy garnek. Zwróć uwagę, by unosił się na powierzchni, a po bokach i na górze był zachowany swobodny przepływ powietrza.
  2. Staraj się utrzymywać temperaturę na stałym poziomie. Wartość powinna oscylować w przedziale między 82 a 93 stopnie Celsjusza.
  3. Na dużym garnku połóż pokrywkę „do góry nogami”. Dzięki temu skondensowana woda będzie spływać do mniejszego naczynia.
  4. Na górnej części pokrywki połóż lód. Dzięki różnicy temperatur proces destylacji przebiegnie o wiele szybciej.
  5. Co pół godziny staraj się uzupełnić lód.
  6. Woda, która pozostała w mniejszym naczyniu jest przedestylowana. Możesz ją zabutelkować i włożyć do bagażnika w swoim samochodzie. 
Woda destylowana

Woda destylowana – cena

Ile kosztuje woda destylowana? Cena tego produktu nie jest wygórowana. Substancja ta ma szeroki zakres zastosowania, w związku z tym popyt na wodę destylowaną jest duży. Cena za litr cieczy wynosi 4-5 złotych. Ostateczny koszt zależy w dużej mierze od miejsca, w którym kupujesz wodę destylowaną oraz pojemności opakowania. Niska cena zachęca do zrobienia odpowiedniego zapasu, co wydaje się rozsądnym rozwiązaniem – co prawda możesz zrobić wodę destylowaną w domu, jednak musisz wygospodarować na to dodatkowy czas. 

Zadbaj o chłodnicę z Inter Cars

W motoryzacji liczy się jakość części. Jeśli chcesz, by Twój samochód służył Ci jak najdłużej, sięgaj po produkty najwyższej klasy. Wszystko, czego potrzebujesz, znajdziesz w ofercie Inter Cars. Nasz bogaty asortyment zawiera płyny do chłodnic, płyny do spryskiwaczy, ale również koncentraty płynu chłodniczego do stosowania razem z wodą destylowaną. Oferowana chemia samochodowa pochodzi od renomowanych producentów, dlatego nie musisz się obawiać o żywotność poszczególnych części układu. Sprawdź nasz asortyment i wybierz dla siebie najlepsze produkty!

szukasz produktu który opisujemy?

Woda destylowana – podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego woda destylowana powinna być obowiązkowym elementem w Twoim bagażniku. Dzięki niej możesz wyjść z opresji w wielu trudnych sytuacjach na drodze. Może służyć jako płyn do spryskiwaczy czy chłodnicy. Wodą destylowaną wyrównasz także poziom elektrolitu w swoim akumulatorze. Przyda się także w trakcie mycia pojazdu. Nieocenione właściwości wody destylowanej sprawiają, że jest to prawdopodobnie najbardziej uniwersalny płyn. 

Nie musisz kupować od razu dużego opakowania. Wystarczy, że umieścisz w schowku litr wody destylowanej, by mieć ją zawsze w pod ręką. Po wszelkie niezbędne produkty do samochodu zapraszamy do naszego sklepu – zapoznaj się z pełną ofertą sklepu Inter Cars i odpowiednio wyposaż swój samochód!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Woda destylowana to woda w najczystszej postaci. Jest ona pozbawiona soli mineralnych i innych substancji, które się w niej zwykle znajdują. 

Woda destylowana znajduje zastosowanie w motoryzacji. Możesz ją wykorzystać do uzupełnienia płynu chłodniczego lub do spryskiwaczy. Możesz ją wlać bezpośrednio do zbiorników lub zmieszać ze specjalnymi koncentratami. Substancja nadaje się również do uzupełnienia elektrolitów w akumulatorze. Co więcej, woda destylowana jest także wykorzystywana w detailingu do spłukiwania preparatów z karoserii, ale także do prania tapicerek czy dywaników. 

Woda destylowana a demineralizowana różni się przede wszystkim stopniem czystości. Ta pierwsza pozbawiona jest praktycznie wszystkich zanieczyszczeń czy soli mineralnych. Z kolei woda demineralizowana to inaczej woda dejonizowana. W trakcie procesu destylacji usuwane są z niej obce jony. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!