Wybór akumulatora do samochodu może przysporzyć pewnych problemów. Na rynku jest dostępnych wiele typów baterii samochodowych, różniących się od siebie zarówno budową, jak i parametrami. Mimo różnorodności do naszego auta powinniśmy zamontować baterię o sprecyzowanych parametrach. Owszem, w niektórych sytuacjach można zamontować bardziej wydajny akumulator od fabrycznego, ale zawsze należy zachować ostrożność przy podobnych modyfikacjach. Przybliżamy problematykę doboru i radzimy, jak w łatwy sposób wybrać akumulator.

Obecnie na rynku dominują trzy rodzaje akumulatorów samochodowych: kwasowe, żelowe oraz AGM. Akumulatory AGM oraz bardziej zaawansowane akumulatory kwasowe (ECM) są przeznaczone przede wszystkim do nowszych pojazdów (np. z napędem hybrydowym), wyposażonych w system start-stop oraz odzyskiwania energii. Akumulatory żelowe zazwyczaj mają większą pojemność od klasycznych odpowiedników. Zamiast tradycyjnego elektrolitu zastosowano w nich kwas zmieszany z krzemionką w formie żelu. Poza większą wydajnością energetyczną takie akumulatory wykazują zwiększoną odporność na wstrząsy, uderzenia oraz ekstremalne temperatury. Poza samochodami baterie żelowe mają zastosowanie w przyczepach kempingowych i wszędzie tam, gdzie potrzebne jest długotrwałe zasilanie.

Z artykułu dowiesz się o m.in. o tym:

– czym jest prąd rozruchowy;

– czym jest biegunowość;

– jak dobrać akumulator do samochodu.

Dobór akumulatora: podstawowe parametry

Aby świadomie dobrać odpowiedni akumulator do samochodu, powinniśmy umieć rozszyfrować podstawowe, charakteryzujące go oznaczenia.

Przykładowa nazwa akumulatora wygląda następująco: Cartechnic Ultra Power 080 – 95 Ah 800 A P+. Zawiera ona wszelkie niezbędne informacje na temat jego właściwości. Podstawowymi parametrami określającymi akumulator są: pojemność i prąd rozruchowy. Cechy baterii do samochodu producent podaje w książce serwisowej pojazdu.

Jak dobrać akumulator

Pojemność

Pojemność akumulatora (Cartechnic Ultra Power 080 – 95 Ah 800 A P+) jest wyrażona w amperogodzinach. W uproszczeniu jej wartość informuje, przez ile godzin w temperaturze 25 st. C akumulator będzie w stanie oddawać prąd o natężeniu jednego ampera aż do rozładowania. Przykładowe 95 Ah (amperogodziny) oznacza, że bateria samochodu jest w stanie oddawać prąd 1 ampera przez 95 godzin. Im większa wartość amperogodzin, tym pojemniejszy akumulator. Ten parametr dobiera się do pojemności silnika oraz bierze się pod uwagę  wyposażenie elektrycznego pojazdu.

Teoretycznie mogłoby się wydawać, że najlepiej kupić akumulator o największej możliwej pojemności. W praktyce jednak nie należy przekraczać zalecanej wartości. Pojemność akumulatora powinna być równa lub maksymalnie o 10 proc. większa niż wartość sugerowana przez producenta samochodu. Zamontowanie w samochodzie akumulatora o zbyt dużej pojemności doprowadzi najprawdopodobniej do skrócenia jego żywotności, ponieważ będzie ciągle niedoładowany. Wynika to z faktu, że alternator samochodu nie został przystosowany do ładowania akumulatora o określonej pojemności i prawdopodobnie nie sprosta dodatkowemu zapotrzebowaniu.

Prąd rozruchowy

Prąd rozruchowy (Cartechnic Ultra Power 080 – 95 Ah 800 A P+). Wartość prądu rozruchowego akumulatora podawana jest w amperach (A) i określa jednorazowy, krótkotrwały wydatek prądu, jaki akumulator jest w stanie wygenerować, czyli natężenie szczytowe akumulatora w temperaturze -18 st. C. Silniki wysokoprężne zazwyczaj wymagają akumulatorów o wyższym prądzie rozruchowym.

Podobnie jak w przypadku pojemności, również dla tego parametru zasada „im więcej, tym lepiej” nie zdaje egzaminu. Wartość prądu rozruchowego należy dobrać według zaleceń producenta samochodu. Akumulatory o wysokich wartościach prądu rozruchowego są mniej odporne na negatywne skutki głębokiego rozładowania i odznaczają się mniejszą trwałością.

W tym przypadku ma również znaczenie norma, w jakiej podawana jest wartość prądu rozruchowego. Aktualnie stosowana przez producentów to EN. Czasem można spotkać się z normami SAE lub DIN. Warto pamiętać, że prąd rozruchowy 800 A wg normy EN to coś innego niż 800 A wg DIN czy SAE

Sklep z częściami do samochodów Inter Cars

Biegunowość

Biegunowość (Cartechnic Ultra Power 080 – 95 Ah 800 A P+) oznaczona jest jako „P+” lub „L+”. Informuje o tym, po której stronie akumulatora znajdują się bieguny dodatni oraz ujemny. Ułożenie biegunów akumulatora musi być dopasowane do instalacji elektrycznej samochodu i w większości przypadków – ze względu na krótkie przewody – nie uda się podłączyć w samochodzie akumulatora o biegunowości innej niż zalecana.

P+ oznacza, że biegun dodatni znajduje się po prawej stronie akumulatora. I analogicznie – L+ oznacza, że biegun dodatni odnajdziemy po stronie lewej. Jak rozpoznać, która strona akumulatora jest lewa, a która prawa? Najlepiej ustawić akumulator przodem do siebie tak, aby jego bieguny znajdowały się bliżej nas.

Rodzaj bieguna. W większości pojazdów zaciski elektryczne,  znane jako „klemy”, są okrągłe, a ich rozmiar znormalizowano. Wśród okrągłych klem rozróżnia się dwa rozmiary, z których mniejszy jest typowy dla azjatyckich samochodów. Znormalizowana średnica klem okrągłych, pasująca do większości samochodów, wynosi 19,5 mm dla bieguna dodatniego i 17,9 mm dla bieguna ujemnego. W przypadku samochodów azjatyckich można spotkać cieńsze klemy (12,7 mm dla bieguna dodatniego i 11,1 mm dla bieguna ujemnego). Samochody amerykańskie mają klemy przykręcane z boku akumulatora za pomocą śruby, a samochody marki Ford – klemy o kształcie prostokątnej blaszki przykręcanej do płaskiego bieguna.

Napięcie i wymiary

Ten parametr jest często pomijany przy specyfikacji akumulatora. Wynika to z faktu, że obecnie niemal wszystkie samochody osobowe mają instalację 12 Volt (V). Akumulator musi mieć zgodne napięcie z instalacją samochodu.

Wymiary akumulatora. Kształt akumulatora i jego wymiary są istotnym parametrem, ponieważ ta część ma wyznaczone miejsce montażu w samochodzie i musi do niego pasować. Niektóre akumulatory mocowane są za pomocą tak zwanej stopki. Inne przykręca się obejmą od góry, dzięki czemu zyskują wtedy podstawę bez specjalnego wyprofilowania.

Jak dobrać akumulator w sklepie Inter Cars?

Z uwagi na znaczną liczbę parametrów, które należy uwzględnić przy doborze odpowiedniego akumulatora do samochodu, przygotowaliśmy specjalne narzędzia ułatwiające jego wybór.

 

dobór akumulatora

Najprostszym sposobem będzie skorzystanie z narzędzia „Szukaj według auta”, które po wybraniu odpowiedniego samochodu wyświetli pasujące do niego akumulatory. Wystarczy podać kilka podstawowych danych pojazdu, do którego poszukujemy akumulatora, a system wyświetli wyłącznie pasujące baterie. Wybór samochodu rozpoczynamy od podania daty produkcji auta, co znacznie przyspiesza cały proces. Wszystkie dane, jakie należy wpisać, znajdują się w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Dodatkowo listę wyświetlonych wyników można filtrować (np. tak, aby wyświetlane były jedynie akumulatory preferowanego producenta).

Pamiętajmy, że dzięki karcie produktu możemy upewnić się, czy wybrana część pasuje do naszego samochodu. Wystarczy skorzystać z formularza ukrytego pod przyciskiem „Sprawdź, czy produkt pasuje do Twojego pojazdu”, dostępnego na stronie produktu. Można też kliknąć w zakładkę „Pasuje do pojazdów” i sprawdzić, czy auto znajduje się na liście.

Alternatywna metoda doboru akumulatora to skorzystanie z wyszukiwarki „Szukaj akumulatorów wg parametrów” – podaj w niej podstawowe parametry baterii. System wyświetli akumulatory dopasowane do kryteriów wyszukiwania, a na karcie produktu dostępna będzie lista samochodów, do których pasuje dana bateria.

W razie wątpliwości fachowej pomocy udzielą nasi konsultanci, z którymi skontaktujesz się, dzwoniąc pod numer 22 511 30 30 (infolinia czynna w dni robocze w godz.: 8.00-18.00 oraz w soboty w godz. 8.00-13.00). Możesz też do nas napisać, korzystając z formularza kontaktowego.

Dowiedz się również, jak wymienić akumulator i kiedy możesz zrobić to samodzielnie.

Zakup akumulatora online?

Na koniec należy zaznaczyć, że akumulator to towar szczególny. Jego sprzedaż podlega dodatkowym uregulowaniom, głównie w obszarze bezpiecznego transportu. To jeden z produktów, którego kupno online może okazać się problematyczne. O tym, jak bezpiecznie kupić akumulator drogą internetową, pisaliśmy w tym poradniku.

Kupując akumulator za pośrednictwem sklepu Inter Cars, mamy możliwość jego odbioru w jednym z ponad 250 punktów. Co godne uwagi, zamówione produkty wysyłane są sześć razy dziennie do punktów odbioru, sieci warsztatów i do adresatów prywatnych. Jest też opcja zakupu wraz z montażem w wybranym warsztacie. Odbiór wraz z montażem to bez wątpienia najkorzystniejsza i najwygodniejsza ścieżka zakupu akumulatora. Co więcej, jeżeli w momencie odbioru nowego akumulatora zwrócisz nam stary, nie będzie pobrana ustawowa opłata depozytowa.

FAQ

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać akumulatora do odpadów zmieszanych lub do kontenera na tworzywa sztuczne i metale. Zużytą baterię samochodową można oddać do: sklepu specjalistycznego, lokalnego punktu złomu, Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) lub do innego wyznaczonego do tego celu miejsca.

Jak dobrać akumulator do pojazdu?

Akumulator powinien być zgodny z minimalnymi wymogami producenta odnośnie pojemności i prądu rozruchowego. 

Czy akumulator może zamarznąć?

Rozładowany akumulator kwasowo-ołowiowy zamarza w temperaturze -5 st. C, natomiast w pełni naładowany w temperaturze -69 st. C.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!