Olej silnikowy jest niezbędny do prawidłowej pracy silnika. Chroni ruchome części przed zatarciem i zapobiega przyczepianiu się osadu. Istotną funkcją oleju silnikowego jest też absorpcja ciepła, czyli ochrona przed przegrzaniem. Z tego względu nie bój się zainwestować w dobrej jakości olej oraz zadbaj o regularną wymianę. Tylko jak często go wymieniać? Co z nim później zrobić? Czy zużyty olej silnikowy jest szkodliwy dla środowiska? Przygotowaliśmy odpowiedzi na te pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości.

Wielu producentów deklaruje, że olej powinno zmieniać się co 30 tysięcy kilometrów, jednak zazwyczaj jakość środka smarnego spada już po przejechaniu około 15 tysięcy kilometrów. To, czy olej jest przepracowany, zależy między innymi od modelu samochodu, rodzaju oleju, a także częstotliwości korzystania z pojazdu. W praktyce należy go wymieniać nie rzadziej niż raz na rok, a w intensywnie użytkowanych autach jeszcze częściej.

W teorii wymiana oleju nie jest czynnością zbyt skomplikowaną. Jednak lepiej nie wykonywać jej we własnym zakresie. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że najwięcej kłopotów przysparza spuszczony z pojazdu zużyty olej silnikowy. Co zatem z nim zrobić? 

Z tego artykułu dowiesz się: 

  1. po czym poznać, że olej silnikowy uległ zużyciu?
  2. dlaczego zużyty olej silnikowy jest niebezpieczny?
  3. gdzie oddać przepracowany olej?
  4. jak wykorzystuje się olej silnikowy w przemyśle?

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Po jakim czasie zużywa się olej silnikowy?

Po czym poznać, że nadszedł czas na wymianę oleju silnikowego? Aby precyzyjniej odpowiedzieć na to pytanie, warto przybliżyć podstawową klasyfikację olejów silnikowych. Na rynku znajduje się wiele ich rodzajów. Najczęściej stosowanym podziałem jest ten ze względu na skład produktu. Oleje dzielą się na mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. W teorii oleje syntetyczne gwarantują najlepszą wydajność paliwową, półsyntetyczne najlepiej sprawdzają się w autach silnie eksploatowanych, z kolei oleje mineralne stosowane są w samochodach ciężarowych i dostawczych oraz osobówkach. Wszystkie będą zachowywać się inaczej podczas użytkowania. Nie ma jednoznacznego objawu, po którym poznasz zużycie oleju. 

Istnieje wiele mitów na temat oleju silnikowego i niekiedy trudno je odróżnić od prawdy. Jednym z nich jest rozpoznawanie przydatności oleju na podstawie jego koloru. Olej zazwyczaj szybko ulega zabrudzeniu, a więc niekoniecznie świadczy to o potrzebie jego wymiany. Bez względu na to, czy samochód przez większość czasu stał w garażu, czy był używany przez Ciebie codziennie, musisz wymienić olej przynajmniej raz na rok. 

Norma zużycia oleju silnikowego oceniana jest na podstawie rzeczywistego przebiegu. Opinie na temat prawidłowego zużycia oleju różnią się w zależności od producenta, jednak samochody osobowe z pewnością będą generować mniejsze spalanie oleju niż samochody dostawcze czy autobusy. Dla sprawnie działającego silnika norma zużycia powinna wynosić około 0,15 l/1000 km. Co ciekawe, niektóre jednostki napędowe zużywają go znacznie więcej i producenci samochodów nie uznają tego za wadę. Trzeba więc mieć na uwadze, że wspominana wielkość 0,15 l/1000 km to teoria. W praktyce sprawne silniki potrafią zużyć kilkakrotnie więcej – szczególnie wyposażone w turbosprężarkę. Nie zapominaj więc o regularnym sprawdzaniu ilości pozostałego oleju i uzupełnianiu w razie potrzeby. Zbyt mała ilość naraża części silnikowe na zatarcie. 

Czego nie należy robić z przepracowanym olejem silnikowym?

Przepracowany olej silnikowy jest wysoce toksyczny dla środowiska. Nie wolno go wylewać na ziemię, do rzeki ani palić w piecu olejowym. Jeśli postanowisz wylać 1 litr oleju do wody, zatrujesz w ten sposób około 5 milionów litrów wody. Natomiast gdy spalisz go w nieprzystosowanym do tego piecu, uwolnisz do atmosfery ogrom szkodliwych substancji.

Zużyty olej silnikowy stanowi niebezpieczeństwo również dla ludzi, dlatego jego utylizacja objęta jest szczególnymi zasadami, a nietrzymanie się ich może skończyć się dla Ciebie karą finansową. Przede wszystkim wymiana oleju musi odbyć się w odpowiednim miejscu. Może być to Twój garaż albo specjalny kanał samochodowy. Za wymianę oleju na publicznym parkingu może Ci grozić mandat w wysokości od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. 

Zużyty olej samochodowy

Dlaczego zużyty olej silnikowy jest niebezpieczny?

Jak wspominaliśmy, zużyte oleje silnikowe są szkodliwe dla środowiska naturalnego. Co jest tego przyczyną? Dzieje się tak przez procesy, które przeszły podczas użytkowania. Następuje między innymi przemiana w obrębie dodatków uszlachetniających – związki te przekształcają się w substancje proste (węglan wapnia lub magnezu) oraz substancje złożone (tiofosforany, siarczki, tlenki metalu). W wyniku tego procesu tworzą się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne. Są one niezwykle groźnymi substancjami o silnie rakotwórczych właściwościach. W składzie przepracowanego oleju znajdują się również związki metali, pochodzące na przykład z łożysk ślizgowych. 

Gdzie oddać zużyty olej silnikowy?

Okazuje się, że od samej czynności wymiany oleju o wiele bardziej kłopotliwy staje się zużyty olej silnikowy. W Polsce masz dostęp do sporej liczby miejsc, gdzie możesz oddać zużyty olej silnikowy. Przepracowany olej możesz oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Jednym z jego celów jest odbiór substancji i materiałów trudnych do prawidłowego zutylizowania. Alternatywą jest znalezienie prywatnej firmy zajmującej się odbiorem chemikaliów czy smarów. Możesz też spróbować na stacji paliw. Nie masz niestety gwarancji, że dane miejsce przyjmie Twój olej, ponieważ nie ma takiego obowiązku. Przed oddaniem oleju koniecznie zabezpiecz go w szczelnym pojemniku. Pamiętaj, że o wiele trudniej będzie Ci oddać ilość większą niż kilka litrów.

Dobrym sposobem na poprawne pozbycie się oleju silnikowego jest udanie się do serwisu samochodowego. W sytuacji, gdy wymianę oleju zlecasz w warsztacie, pracownicy mają obowiązek zabezpieczyć olej i oddać go do wyznaczonej jednostki, tym samym rozwiązując Twój problem.

Olej

Jak zabezpieczyć zużyty olej silnikowy przed oddaniem?

Przy samodzielnej wymianie oleju odpowiednio go zabezpiecz. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na to, że zostanie on przyjęty na stacji benzynowej, w warsztacie czy w PSZOK-u. Musisz wybrać właściwy pojemnik na olej silnikowy. Możesz skorzystać  z pustego opakowania po oleju silnikowym. Nie zapomnij napisać na opakowaniu, że zawiera zużyty olej silnikowy.

Nadadzą się też beczki czy butelki, jednak pod warunkiem, że są szczelne i wykonane z materiałów odpornych na działanie oleju. Przechowuj pojemnik pod zadaszeniem i na utwardzonej powierzchni. Musisz pamiętać, że niektóre punkty skupu zdecydują się na odbiór zużytego oleju silnikowego tylko w przypadku, gdy właściwie go przechowujesz. Oczywiście podobne wskazówki obowiązują, kiedy wymieniasz olej przekładniowy

Jak jest wykorzystywany zużyty olej silnikowy?

Czy po oddaniu oleju do właściwego punktu chociaż raz zastanawiałeś się, co się z nim dzieje? Otóż może stanowić wydajne źródło energii oraz wartościowy surowiec do rerafinacji, czyli procesu, podczas którego ze zużytego oleju wytwarza się olej bezowy. Jest on bardzo opłacalny, ponieważ wykorzystywanie do niego ropy naftowej jest zdecydowanie droższe zarówno pod względem materiałów, jak i użytej energii. Utylizacja oleju silnikowego może następować również w specjalnie do tego przygotowanych kotłach grzewczych.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o zużytym oleju silnikowym?

Chociaż udało Ci się oddać olej, nadal możesz mieć problem z pozbyciem się ubrudzonych nim pojemników. Gdzie wyrzucić opakowanie po oleju silnikowym? Z pewnością warto spróbować zrobić to w miejscu, w którym oddałeś olej, na przykład w PSZOK-u. Nie zapomnij zerknąć także na skupy odpadów. Rozejrzyj się po okolicy, bo może takie miejsce znajduje się bardzo blisko Ciebie!

Olej silnikowy – ekspert Inter Cars podpowiada

Zanim jeszcze pozbędziesz się starego oleju, pomyśl o tym, aby zaopatrzyć się w nowy. Znajdziesz go w ofercie Inter Cars – oleje silnikowe dostosowane do modelu Twojego samochodu. Przy użyciu specjalnych opcji wyszukiwania wybierzesz odpowiedni poziom lepkości oraz producenta. Pamiętaj też, że olej silnikowy zawsze trzeba wymieniać razem z filtrem. 

Podsumowanie

Choć zużyty olej silnikowy sprawia nie lada problemy. Cykliczna wymiana oleju to jedyny sposób gwarantujący żywotność silnika i współpracujących z nim podzespołów sposób. Warto też regularnie sprawdzać poziom oleju, uzupełniając ewentualny ubytek. Pamiętaj, że nawet jeżeli Twoje auto „bierze olej” i co 1000 km dolewasz litr czy więcej, nie oznacza to, że możesz nie wymieniać oleju. 

FAQ

Co oznacza czarny kolor oleju silnikowego?

Wbrew krążącym nadal mitom czarny kolor oleju silnikowego nie oznacza, że jest przepracowany. Wszystko zależy od rodzaju silnika, a także oleju. Poszczególne oleje po krótkim czasie użytkowania będą czarne, a niektóre, chociaż minął już rok – klarowne. Czarny kolor najczęściej oznacza obecność drobinek sadzy. 

Czy marka oleju ma znaczenie?

Istotne jest, żebyś wymienił olej na zgodny z wytycznymi producenta samochodu. A to, czy kupisz olej Castrol, Mobil, Motul, Total, Lotos, Orlen, Shell czy Fuchs ma znikome znaczenie. Ważne, żebyś kupił olej markowy i oryginalny – a tylko takie są w naszym sklepie.

Jak dobrać odpowiedni olej silnikowy? 

Warto zerknąć do instrukcji obsługi pojazdu. Tam zazwyczaj określone są parametry lepkości i jakości oleju, który będzie najlepiej służył Twojemu pojazdowi. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!