Płyn do spryskiwaczy nie wydaje się być niezbędnym płynem w samochodzie. A jednak. Ma on wpływ na widoczność, czyli na bezpieczeństwo w trakcie poruszania się po drodze. Czym dokładnie jest i co wchodzi w jego skład? Jak dobrać odpowiedni środek? Co grozi za brak tego płynu eksploatacyjnego? Zapraszamy do lektury!

Brud, smugi oraz innego rodzaju zanieczyszczenia na przedniej szybie mogą powodować odblaski słońca. To z kolei wpływa na pogorszenie widoczności w trakcie jazdy. Jest to z pewnością powód, dla którego należy odpowiednio dbać o poziom płynu do spryskiwaczy. Potencjalne zagrożenie wynikające z zaniedbania może spowodować niebezpieczną sytuację dla kierowcy, a w „najlepszym” przypadku mandat w wysokości 500 złotych.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi: 

baner mamy części do Twojego samochodu

Płyn do spryskiwaczy – podstawowe informacje

Jeśli chodzi o utrzymanie szyb w czystości, niewiele rzeczy jest tak ważnych, jak dobrej jakości płyn do spryskiwaczy. Jest on przeznaczony do usuwania brudu, kurzu i innych zanieczyszczeń, przez co ułatwia widoczność w trakcie jazdy. Historia płynów do spryskiwaczy rozpoczęła się wraz z wynalezieniem wycieraczek. 

Wycieraczki przedniej szyby zostały wynalezione w 1903 roku przez Mary Anderson, a obecnie są standardem we wszystkich nowoczesnych pojazdach. Amerykanka skonstruowała odpowiedni mechanizm po obejrzeniu tramwajów w Nowym Jorku, które zmagały się z trudami poruszania się w obfitych opadach śniegu. Jej projekt składał się z dźwigni wewnątrz pojazdu, która była przymocowana do pary wycieraczek na zewnątrz. Na przestrzeni lat pojawiały się kolejne elementy ułatwiające pracę układu stworzonego przez Anderson. Najważniejszym z nich jest wprowadzenie płynu do spryskiwaczy. Ten ważny element pomagał w utrzymaniu wycieraczek w czystości, dzięki czemu mogą skutecznie wykonywać swoją pracę. 

Płyn do spryskiwaczy – skład

Płyn do spryskiwaczy zazwyczaj składa się z wody zmieszanej z alkoholem i innymi środkami, co pomaga rozbijać brud oraz zapobiega jego przywieraniu do piór wycieraczek. Obecnie płyn jest również w stanie pomóc w usuwaniu lodu i śniegu z przedniej szyby, dzięki czemu jazda w zimie jest bezpieczniejsza. 

Jak wspominaliśmy, w skład płynu wchodzi oczywiście woda. Powinna być ona demineralizowana lub przefiltrowana. Kolejny składnik to alkohole, dzięki któremu środek nie zamarza zimą. Są też środki powierzchniowo czynne, które odpowiadają za usuwanie zabrudzenia z szyby. Alkohole wchodzące w skład produktu to etanol, gliceryna, glikol propylenowy lub etylenowy. Dzięki nim możliwy jest poślizg wycieraczek. Letnie płyny do spryskiwaczy zawierają również polimery, które zapewniają szybsze spłynięcie cieczy. Stabilizatory w tego typu środkach mają za zadanie chronić produkt przed zbyt szybkim parowaniem. 

butelki z płynem do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy letni

Płyny do spryskiwaczy to produkty sezonowe. Musisz więc wiedzieć, jakiego środku użyć podczas danej pory roku. Letni płyn do spryskiwaczy możesz zacząć dolewać do zbiornika już pod koniec marca. Wymagania dotyczące tego środka są mniejsze, ponieważ jego głównym zadaniem jest czyszczenie szyby z kurzu czy zacieków po deszczu. 

Letni płyn do spryskiwaczy – do ilu stopni wytrzyma? Kiedy należy go wymienić? Środek jest w stanie spełniać swoje funkcje, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 0 stopni. Wówczas płyn skutecznie czyści szybę samochodową. 

Płyn zimowy

Jest to produkt, którego skład zapobiega zamarznięciu płynu. Przed wyborem odpowiedniego środka sprawdź na etykiecie, do jakich minimalnych temperatur możesz stosować konkretny preparat. Płyn zimowy wlej do zbiornika jeszcze przed pierwszymi mrozami. Ciężko jest dokładnie przewidzieć, kiedy pojawią się pierwsze ujemne temperatury, dlatego warto wymienić płyn na początku listopada.Jaki płyn do spryskiwaczy zimowy wybrać? Przede wszystkim upewnij się, że produkt charakteryzuje się wyższym stężeniem alkoholi oraz substancji czynnych. Dzięki temu środek dokładnie domyje powierzchnię szyby. Zamarznięty płyn do spryskiwaczy będzie kłopotem, jeśli nie przygotujesz się przed sezonem. Aby się przed tym uchronić, wybierz odpowiedni środek. Alkohole zawarte w produkcie będą uniemożliwiały zamarzanie cieczy w niskich temperaturach.

działanie płynu do spryskiwaczy

Płyn do spryskiwaczy – dostępne produkty

Płyn do spryskiwaczy jest obecnie dostępny w różnych formach. Najbardziej popularne są środki gotowe do użycia. Produkt możesz znaleźć również w formie koncentratu, który trzeba rozcieńczyć w odpowiednich proporcjach, np. z wodą demineralizowaną. Od niedawna znajdziesz również na rynku płyn w formie tabletek. Początkowo było to rozwiązanie dla warsztatów samochodowych, by duże zbiorniki nie zajmowały miejsca, jednak obecnie trafiło ono również do sprzedaży detalicznej.

Wybierając płyn do wycieraczek, pamiętaj, aby wybrać taki, który jest przeznaczony dla Twojego pojazdu. Niektóre płyny nie są kompatybilne z konkretnymi rodzajami tego elementu samochodu, dlatego przed dokonaniem zakupu ważne jest uważne przeczytanie etykiety. Pamiętaj też o odpowiednim doborze wycieraczek

Czy można mieszać ze sobą płyny sezonowe? 

Jest to jedno z kluczowych pytań wielu kierowców. Bywa, że po sezonie zimowym na dnie zbiornika pozostaje trochę płynu. Czy musisz go wypompować? Nie ma takiej potrzeby. Zimowy płyn do spryskiwaczy latem będzie spełniał swoje zadanie. Pamiętaj jednak, że może być to nieprzyjemne, ponieważ metanol, który jest w składzie produktu, będzie parował i drażnił nozdrza.

Inaczej jest w drugą stronę. Gdy po lecie pozostało Ci trochę środka do spryskiwaczy, musisz go wypompować. Czysty zimowy płyn to gwarancja bezpieczeństwa na drodze. Letni może zamarznąć na szybie po aplikacji, co jest ryzykowne.

Jak wymienić płyn do spryskiwaczy?

Kiedy trzeba dolać płynu do spryskiwaczy? Kontrolka na desce rozdzielczej będzie Ci o tym skutecznie przypominać. Kiedy tylko się zaświeci, należy uzupełnić poziom płynu. Dodatkowo regularnie sprawdzaj dysze spryskiwacza. Dzięki temu upewnisz się, że rozpylają preparat równomiernie na szybie przedniej i zapewniają pokrycie całego obszaru, który jest czyszczony przez wycieraczki. Wszystko po to, by zadbać o widoczność przez przednią szybę – chodzi przecież o zdrowie lub życie Twoje i Twoich bliskich. Pamiętaj, że kontrola płynu do spryskiwaczy to jeden z elementów przygotowania pojazdu do podróży.

kontrolka płynu do spryskiwaczy

Gdzie się wlewa płyn do spryskiwaczy? 

Osoby mające duże doświadczenie w motoryzacji, jak i początkujący kierowcy, po podniesieniu maski samochodu z pewnością odnajdą odpowiedni wlew. Zbiornik na płyn do spryskiwaczy zakończony jest wieczkiem. Widnieje na nim ikona tryskającej cieczy. Zazwyczaj wlew znajduje się z lewej strony auta, dzięki tej wiedzy nie powinieneś mieć już problemu z tym, gdzie wlać płyn.

Ile wlać płynu do spryskiwaczy?

Przed przystąpieniem do domowego serwisu możesz zastanawiać się, ile wlać płynu do spryskiwaczy. Odpowiedź jest prosta – tyle ile zmieści się w zbiorniku. Podnieś wieczko i zacznij wlewać płyn do spryskiwacz. Zadanie zakończ w momencie, w którym poziom płynu jest na tyle wysoki, że widzisz go u góry wlewu. Wlewanie płynu do spryskiwaczy to podstawowa czynność serwisowa każdego samochodu, którą możesz wykonać samodzielnie w swoim garażu. To proste i intuicyjne działanie, które nie powinno powodować żadnych problemów.

Ile wlać płynu do spryskiwaczy

Mandat za brak płynu do spryskiwaczy? 

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny ze względów bezpieczeństwa na drodze. Musisz jednak dbać o odpowiedni poziom środka, również ze względów finansowych. Czysta szyba to priorytet. Płyn do spryskiwaczy ma Ci ułatwić utrzymanie takiego stanu rzeczy. Za brak cieczy w zbiorniku możesz otrzymać mandat w wysokości nawet do 500 złotych. Jeżeli odmówisz przyjęcia mandatu, a sprawa pójdzie do sądu, wówczas kara może wynieść nawet 5000 złotych – tłumaczy ekspert Inter Cars.

Domowy płyn do spryskiwaczy czy taki od Inter Cars?

Jeżeli lubisz eksperymentować, możesz spróbować stworzyć własny, domowy płyn do spryskiwaczy. Kontrolka może zaświecić się w każdym momencie, dlatego warto być przygotowanym. Aby stworzyć letni płyn do spryskiwaczy, wystarczą woda (najlepiej demineralizowana) oraz płyn do mycia naczyń. Wymieszaj je ze sobą w proporcji: 1 łyżka płynu na 4 litry wody. Roztwór wlej do zbiornika. Aby uzyskać płyn zimowy, musisz dodać alkohol izopropylowy. Dzięki temu mieszanka będzie odporna na zamarzanie.

Zamarznięty płyn do spryskiwaczy to problem, z którym zmaga się wielu kierowców. Domowe środki nie są testowane w odpowiednich warunkach i nie mogą się równać gotowym produktom. W związku z tym warto rozważyć zakup płynu do spryskiwaczy. Bogatą ofertę znajdziesz w sklepie Inter Cars. Znajdziesz tu płyn do spryskiwaczy letni, jak i zimowy. Oprócz tego dostępne są sprawdzone koncentraty od renomowanych producentów, dzięki czemu możesz być pewny skuteczności ich działania nawet w trudnych warunkach pogodowych. Dostępne są one również w formie tabletek. Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się sam!

szukasz produktu który opisujemy?

Płyn do spryskiwaczy jest niezbędny do utrzymania szyb w czystości, a co za tym idzie, podnosi poziom bezpieczeństwa w trakcie jazdy. W jego skład wchodzi woda demineralizowana, alkohole, środki powierzchniowo czynne, polimery oraz stabilizatory. Płyn wlewa się do zbiorniczka, który znajduje się pod maską samochodu. Zazwyczaj umieszczony jest z lewej strony auta. Wieczko zbiornika przedstawia ikonę tryskającej cieczy, dzięki czemu z łatwością odnajdziesz odpowiedni otwór. Płyn do spryskiwaczy należy wlać do takiego poziomu, by wypełnił cały zbiornik. Pamiętaj, że za brak płynu do spryskiwaczy grozi Ci mandat w wysokości nawet do 500 złotych.

FAQ

Jaki płyn do spryskiwaczy zimowy wybrać? 

Upewnij się, że produkt, który kupujesz, charakteryzuje się wyższą zawartością alkoholi oraz substancji czynnych. Dzięki temu będzie skutecznie czyścił szybę i nie zamarznie.

Letni płyn do spryskiwaczy – do ilu stopni można go używać? 

Letnie płyny do spryskiwaczy spełniają swoje funkcje, gdy temperatura na zewnątrz wynosi powyżej 0 st. C.

Czy można mieszać sezonowe płyny do spryskiwaczy?

Zimowy płyn do spryskiwaczy latem nie będzie stanowił problemu. Zupełnie inaczej jest w drugą stronę. Letni płyn do spryskiwaczy może zamarznąć w niskich temperaturach.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!