Detailing samochodowy to prawdziwa sztuka, która przenosi dbałość o pojazd na zupełnie nowy poziom, wykraczając poza zwykłe mycie auta. Profesjonalni specjaliści, dysponując odpowiednimi akcesoriami do detailingu, potrafią odmienić wygląd nawet najbardziej zaniedbanych samochodów. Zapoznaj się z niezbędnymi narzędziami i produktami do zaawansowanej pielęgnacji swojego pojazdu, aby cieszyć się jego nieskazitelnym wyglądem.

akcesoria detailingowe

Chcesz samodzielnie zadbać o nienaganny wygląd Twojego auta? A może planujesz profesjonalnie zająć się pielęgnacją pojazdów? W każdym przypadku potrzebne są spora dawka praktycznej wiedzy oraz odpowiednie akcesoria detailingowe. W tym artykule szczegółowo omawiamy temat wyposażenia, które niezbędne jest do zaawansowanej pielęgnacji aut. Podpowiadamy też, na co zwrócić uwagę kupując akcesoria do detailingu samochodowego. Dzięki temu lśniące nadwozie i wnętrze będą długo cieszyć oko właściciela, a efekty Twojej pracy będą widoczne przez długi czas.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Czym są akcesoria detailingowe?

Detailing samochodowy to wieloetapowy proces, który wymaga sporej liczby preparatów i urządzeń, aby osiągnąć najlepsze efekty. Dzięki niemu można znacząco poprawić wygląd samochodu, przywracając blask lakieru, odświeżając wnętrze czy oczyszczając felgi. Porównanie wnikliwego mycia i czyszczenia samochodu do  detailingu może spotkać się z głośnym sprzeciwem zwolenników zaawansowanej pielęgnacji pojazdów.

Zakres akcesoriów detailingowych jest bardzo szeroki. Zaczynając od podstawowych urządzeń do mycia, takich jak wiadra, rękawice i gąbki, przez pianownice i aplikatory, aż po maszyny polerskie,  które pozwalają wycisnąć pełnię blasku z niemal każdego samochodu. W związku z tym poniżej znajdziesz szczegółową charakterystykę wszystkich wymienionych wyżej  produktów. 

Niezbędne akcesoria do mycia samochodu

Wszystkie czynności detailingowe karoserii zaczynają się od solidnego mycia samochodu. Czynność musi być wykonana dokładne, a zarazem delikatnie. Tylko tym sposobem usuniesz wszystkie zabrudzenia, nie uszkadzając przy tym lakieru. Sprawdź, jakie akcesoria do mycia samochodu ułatwią Ci pielęgnowanie karoserii Twojego samochodu!

Pianownice

Detailingowe mycie karoserii samochodu należy rozpocząć od dokładnego usunięcia zanieczyszczeń. Niezbędna w tym celu jest aktywna piana, którą należy nałożyć na nadwozie samochodu. Środek aplikowany jest przy pomocy pianownicy, która występuje w wersji ręcznej lub podłączanej do myjki ciśnieniowej – zwykle urządzenie dołączane jest w zestawie z myjką. Jeśli Twoje urządzenie nie ma pianownicy, to najczęściej można dokupić tego typu akcesoria do mycia samochodu. Pamiętaj jednak, aby upewnić się, czy wybrane urządzenie będzie pasować do modelu Twojej myjki ciśnieniowej. 

Jeśli w ogóle nie masz urządzenia myjącego, to skorzystaj z ręcznej pianownicy. Jej obsługa nie jest skomplikowana. Wystarczy wlać przygotowany roztwór wybranego preparatu, a następnie wybrać właściwą dyszę, która umożliwi uzyskanie piany o odpowiednich właściwościach. Ostatnim krokiem jest dopompowanie powietrza przy użyciu specjalnej dźwigni umieszczonej w obudowie.  Dzięki temu zostanie wytworzone podciśnienie, które pozwoli wygenerować i rozprowadzić pianę po karoserii samochodu. 

Rękawice

Rękawice to akcesoria do czyszczenia samochodu, które sprawdzają się znacznie lepiej od gąbek i ścierek. Urządzenia tego typu zapewniają wysoki poziom chłonności zanieczyszczeń, m.in. dzięki sporej powierzchni kontaktu z karoserią samochodu. Wysokiej jakości rękawice wykonane są z mikrofibry lub wełny owiec merynosów. To drugie rozwiązanie jest znacznie droższe, lecz zapewnia najwyższy poziom ochrony lakieru przed zarysowaniami podczas mycia. Rękawice to wielofunkcyjne akcesoria detailingowe, które doskonale sprawdzają się także do aplikacji wosków, powłok hydrofobowych, a także do ręcznego polerowania lakieru.

Rękawice chronią też ręce osoby myjącej samochód przed podrażnieniami w wyniku kontaktu z zabrudzeniami, czy chemią samochodową. Warto wybrać modele wyposażone w specjalny ściągacz. Dzięki temu rękawica będzie stabilnie przylegać do ręki, a do wnętrza nie dostanie się wilgoć. Największą precyzję czyszczenia zapewniają rękawice wyposażone w osobny kciuk. Do użytku prywatnego wystarczy jeden egzemplarz. Myśląc o otwarciu studia detailingowego, z pewnością potrzebne będzie więcej sztuk, chociażby z uwagi na czas potrzebny do wyschnięcia każdej rękawicy.

akcesoria detailingowe

Pędzle i szczotki

Mycie nadwozia samochodu delikatnymi rękawicami to zdecydowanie najbezpieczniejsze rozwiązanie dla lakieru samochodowego. Niestety nie wszystkie zanieczyszczenia da się usunąć przy pomocy akcesoriów tego typu. j Niektóre zabrudzenia wymagają użycia nieco większej siły. Przykładem mogą być felgi aluminiowe, które pokrywają się osadem pochodzącym z klocków hamulcowych, do wyczyszczenia których,  doskonale sprawdzają się szczotki. W przypadku zanieczyszczeń znajdujących się na lakierze należy zachować szczególną ostrożność i używać modeli z możliwie miękkim włosiem.

Z kolei pędzelki to bardzo praktyczne akcesoria do czyszczenia samochodu, które pozwalają łatwo dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Odpowiednio dobrane pędzelki pozwolą szybko i skutecznie wyczyścić takie miejsca jak: klamki, grille, czy wnęki drzwi i wlewu paliwa. Pędzelki można łatwo dopasować do czyszczenia wybranych powierzchni karoserii oraz wnętrza samochodu dzięki szerokiemu wyborowi średnicy główki, oraz twardości włosia.

Wiadra z separatorami

Mycie metodą na dwa wiadra to podstawa detailingowego czyszczenia karoserii samochodu. Dzięki wykorzystaniu dwóch zbiorników na wodę wyposażonych w separatory ryzyko zarysowania lakieru podczas mycia karoserii zostaje zminimalizowane. W jednym wiadrze znajduje się woda z szamponem, którą używa się do mycia samochodu. Natomiast w drugim wiadrze jest czysta woda i separator zanieczyszczeń, który sprawia, że brud osadza się na dnie. Płucząc rękawicę lub gąbkę w drugim wiadrze, unikniesz przeniesienia rysujących lakier zabrudzeń na karoserię pojazdu – zauważa ekspert Inter Cars.

Wiadra to akcesoria do czyszczenia samochodu, których pojemność powinna wynosić co najmniej 20 litrów. Zwróć uwagę, czy separator idealnie przylega do ścian urządzenia. W przeciwnym wypadku zabrudzenia będą mogły przedostać się do wody, co powoduje powstawanie mikrorys na lakierze. Wiadro powinno być wyposażone w solidną, metalową rączkę, abyś mógł je bezpiecznie przenosić.

Chcesz dowiedzieć się dokładnie, czym jest auto detailing? Poznaj przykładowe zabiegi!

akcesoria detailingowe

Akcesoria detailingowe przeznaczone do aplikacji kosmetyków samochodowych

Po dokładnym umyciu nadwozia i wyczyszczeniu wnętrza samochodu kolej na zaawansowane czynności pielęgnacyjne. Wiele z nich wymaga użycia specjalistycznych kosmetyków samochodowych. Odpowiednio dobrane akcesoria do detailingu pozwolą Ci łatwo zaaplikować wybrane preparaty w dowolnym samochodzie.

Aplikatory

Akcesoria detailingowe służące do nakładania preparatów takich jak środki do woskowania, powłoki ceramiczne, czy środki do pielęgnacji opon to aplikatory. Urządzenia przeznaczone do aplikacji wspomnianych środków na lakier lub elementy wyposażenia kabiny pasażerskiej powinny być wykonane z miękkich gąbek bądź mikrofibry. Szczególnie polecany jest ten drugi typ tworzywa, ponieważ zapewnia wysoki poziom chłonności i miękkości, co jest szczególnie przydatne podczas detailingu. 

Warto wyposażyć się w możliwie wiele aplikatorów, ponieważ środki chemiczne stosowane podczas detailingu nie powinny się mieszać. Oznacza to, że jeden aplikator powinien być używany tylko do nakładania jednego preparatu. W przeciwnym razie trudno będzie osiągnąć zamierzone efekty, a środki pielęgnacyjne zostaną po prostu zmarnowane.

Inne akcesoria do detailingu stosuje się w podczas pielęgnacji opon. Tu najlepiej sprawdzą się aplikatory wykonane z twardej gąbki. Powierzchnia bocznych ścian opon jest zazwyczaj chropowata, więc nakładanie dressingu przy pomocy miękkich aplikatorów sprawi, że szybko się zużyją. 

Butelki z atomizerem

Środki chemiczne przeznaczone do pielęgnacji samochodów często dostarczane są w formie koncentratu, z którego wykonuje się roztwór z wodą o określonych przez producenta proporcjach. Butelki z atomizerem to przydatne akcesoria do detailingu. Wiele urządzeń tego typu wyposażonych jest w miarkę, co ułatwia dopasowanie właściwych proporcji. Z kolei atomizery zapewniają łatwą aplikację przygotowanego preparatu na wybraną powierzchnię. 

Preparaty służące do pielęgnacji samochodów mają bardzo zróżnicowany skład chemiczny. Dlatego wybierając butelkę z atomizerem, należy zwrócić uwagę, z jakich tworzyw została wykonana. Dostępne są butelki odporne na związki o odczynie kwaśnym i zasadowym. Pamiętaj, aby za każdym razem sprawdzić skład chemiczny wybranego środka pielęgnacyjnego przed wyborem butelki z atomizerem. 

Jeśli lubisz dbać o swój samochód, sprawdź, czym jest car wrapping oraz jakie przynosi korzyści.

akcesoria detailingowe

Co powinien zawierać zaawansowany zestaw do detailingu?

Lakiery samochodowe tracą swój blask wraz z czasem. Wpływa na to wiele czynników, na które nie zawsze mamy wpływ. Rozwiązaniem na zmatowiały czy porysowany lakier jest polerowanie przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Polerka samochodowa to wyposażenie, które powinien zawierać każdy zaawansowany zestaw do auto detailingu. 

Występują dwa rodzaje polerek samochodowych. Pierwszy z nich to urządzenia rotacyjne, które z wyglądu przypominają popularne szlifierki. Oczywiście zamiast tarczy do szlifowania czy cięcia polerka obrotowa korzysta z okrągłych nakładek polerskich, które mogą mieć twardszą lub bardziej miękką powierzchnię. Bardziej zaawansowane są urządzenia typu dual action. W ich przypadku tarcza polerska nazywana popularnie „padem” wykonuje ruch oscylacyjny o kształcie przypominającym elipsę. Szeroki wybór polerek samochodowych pochodzących od renomowanych producentów znajdziesz w sklepie Inter Cars.

Detailing samochodowy: spektakularne rezultaty dzięki starannej pielęgnacji

Detailing samochodowy to kompleksowy proces, który może być czasochłonny, ale efekty, jakie można osiągnąć, są naprawdę spektakularne. Kluczem do sukcesu jest właściwe wykonywanie różnorodnych czynności pielęgnacyjnych, takich jak mycie, polerowanie, zabezpieczanie powierzchni czy pielęgnacja wnętrza. Wymaga to zarówno odpowiedniej wiedzy, jak i posiadania odpowiednich akcesoriów, takich jak miękkie mikrofazy, szczotki, gąbki, a także wysokiej jakości preparaty do czyszczenia i konserwacji samochodu. Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z auto detailingiem, nasi eksperci chętnie udzielą Ci porad i pomogą w skompletowaniu profesjonalnego zestawu, który pozwoli Ci osiągnąć imponujące rezultaty.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Tarcza polerska w urządzeniach rotacyjnych obraca się jedynie wokół własnej osi i generuje przy tym wysoką temperaturę. W rękach profesjonalisty maszyna pozwala usunąć nawet poważne uszkodzenia powłoki lakierniczej. Niestety łatwo o przegrzanie lakieru, co przynosi zupełnie odwrotny efekt. Polerka dual action dzięki ruchowi oscylacyjnemu nie wytwarza tak dużej temperatury, dlatego jest znacznie bezpieczniejsza dla lakieru. Urządzenie tego typu nie pozwoli jednak usunąć głębokich rys, czy innych poważniejszych uszkodzeń.

Pady polerskie występują zazwyczaj w trzech stopniach twardości. Najtwardsze zapewniają największy siłę cięcia lakieru i pozwalają usunąć nawet głębokie rysy. Tarcze polerskie o średniej twardości to uniwersalne akcesoria, które spokojnie poradzą sobie z niewielkimi uszkodzeniami lakieru. Z kolei miękkie pady polerskie przeznaczone są do wydobycia końcowego blasku z odnowionej karoserii samochodowej. 

Częstotliwość zaawansowanych czynności detailingowych powłoki lakierniczej zależy od trwałości użytych preparatów. W przypadku wysokiej jakości wosku samochodowego powłoka może utrzymać się na aucie nawet do pół roku. Jeszcze dłuższy efekt wizualny i ochronny oferują powłoki ceramiczne, których trwałość może wynosić nawet 5 lat.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!