Auto rodzinne to pojazd, który zgodnie ze swoją nazwą powinien służyć wszystkim członkom rodziny, zapewniać im komfort podczas jazdy oraz bezpieczeństwo. Na rynku motoryzacyjnym nie brakuje modeli, które spełniłyby swoją funkcję w tym temacie. Jednak przed dokonaniem zakupu powinieneś zapoznać się z wszelkimi informacjami, które pomogą Ci wybrać odpowiedni model, pod preferencje twoje i twojej rodziny. Jak wybrać tego typu samochód? Na co zwrócić uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!

Z tego tekstu dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Auto rodzinne – co to?

Na pewno po przeczytaniu wstępu do tego artykułu zastanowiłeś się, czym właściwie jest auto rodzinne. Teoretycznie takim mianem można przecież określić każdy pojazd, który mieści wszystkich członków danej rodziny. Tkwi w tym ziarenko prawdy, ale mimo wszystko definicja auta rodzinnego jest o wiele szersza. 

Nie chodzi dowolne auto, a o w pełni przygotowany do przewozu osób w różnym wieku samochód. Pisząc „przygotowany”, mamy na myśli wyposażenie w niezbędne akcesoria oraz systemy, które gwarantują bezpieczeństwo i wygodę

Jak się więc okazuje, rodzinne auto jest osobnym segmentem pojazdów, co bardzo dobrze widać na rynku motoryzacyjnym. Producenci od wielu lat tworzą samochody z myślą o konsumentach, którzy poszukują idealnego pojazdu dla swojej rodziny. 

Auto rodzinne – czym kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie auta rodzinnego?

Jak już ustaliliśmy, mamy do czynienia z autem o specjalnym przeznaczeniu, które powinno być wyposażone w szereg rodzinom rozwiązań. Poniżej przygotowaliśmy opis najważniejszych kwestii, które powinny być przez Ciebie sprawdzone przed zakupem konkretnego modelu samochodu. Dzięki niemu łatwiej i bardziej świadomie podejmiesz decyzję.

Bezpieczeństwo

To niezaprzeczalnie najważniejsza kwestia, którą należy sprawdzić podczas szukania auta rodzinnego. To zagadnienie odgrywa szczególnie istotną rolę w głowach młodych rodziców. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to na pewno ważne są wszelkiego rodzaju systemy chroniące pasażerów podczas jazdy oraz wyniki w testach zderzeniowych takich jak NCAP. 

Jeśli masz małe dzieci, zadbaj koniecznie o to, aby samochód rodzinny był wyposażony w mocowanie fotelików w systemie Isofix. Dzięki temu montaż i demontaż siedzisk są łatwe oraz nie wymagają specjalnych umiejętności czy narzędzi. Wystarczy tylko, że wsadzisz specjalne uchwyty w wyznaczone miejsca, aby zyskać pewność, że fotelik jest stabilnie osadzony na kanapie i w razie zderzenia spełni swoje zadanie. 

Dobra wiadomość jest taka, że obecnie każdy nowy samochód (rodzinny lub nie) ma możliwość mocowania w systemie Isofix. Nie powinieneś więc mieć problemu ze znalezieniem modelu wyposażonego w tę funkcję. 

Drugą istotną kwestią niezaprzeczalnie są poduszki powietrzne. Zasada jest bardzo prosta – im więcej poduszek, tym lepiej. W końcu tego typu elementy znacznie poprawiają ochronę pasażerów i minimalizują ryzyko powstania urazów w przypadku zderzenia. 

Systemy bezpieczeństwa – je również warto sprawdzić 

  • System kontroli trakcji ASR

To układ poprawiający bezpieczeństwo i czuwający nad prędkością kół. ASR zwiększa przyczepność i zapobiega ślizganiu się podczas hamowania lub przyśpieszania. Obowiązkowo wszystkie pojazdy rejestrowane po listopadzie 2011 w UE muszą posiadać system kontroli trakcji. 

  • Korektor siły hamowania EBV

Dzięki temu rozwiązaniu wpadnięcie w poślizg jest znacznie trudniejsze. To zasługa precyzyjnego obliczania siły dostarczanej do kół podczas hamowania.

  • System optymalizacji przyczepności MSR

System odpowiada za przeciwdziałanie wpadaniu w poślizg podczas hamowania silnikiem. Warto mieć tę funkcję, jeśli korzysta się z ekologicznej dla samochodu techniki redukcji prędkości poprzez silnik.

  • Układ hamulcowy przeciwblokujący ABS

Układ odpowiedzialny za przyczepność kół oraz zniwelowanie problemu blokowania podczas hamowania lub wykonywania zakrętów. Mamy więc tutaj do czynienia z rozwiązaniem, które czuwa nad stabilnością jazdy.

  • Elektroniczny układ stabilizacji toru jazdy ESP

Elektroniczny sterownik czuwa nad obranym torem jazdy i w razie potrzeby koryguje odchyły wynikające z manewrów kierowcy lub sytuacji na drodze. Jest obowiązkowym elementem każdego samochodu wyprodukowanego na terenie Unii Europejskiej po listopadzie 2014 roku. 

Oczywiście nie zawsze uda Ci się znaleźć pojazd, który będzie wyposażony we wszystkie opisane przez nas systemy bezpieczeństwa, ale Twoim priorytetem powinno być to, aby wybrany model miał ich jak najwięcej. Dzięki temu Twoja jazda będzie bardziej bezpieczna.

Przestronność

Rodzinny samochód – oprócz tego, że musi być bezpieczny – powinien też cechować się przestronnością. W końcu niemal każda podróż wymaga zabrania wielu rzeczy. Wózek, zabawki, torby, walizki itp. potrafią zająć naprawdę dużo miejsca, a przecież nie mogą być przechowywane w sposób chaotyczny, by nie tworzyły niebezpieczeństwa dla pasażerów. Z tego względu podczas wyboru auta zwróć uwagę na to, by było ono jak najbardziej pakowne. Bagażnik bez wątpienia musi charakteryzować się dużą pojemnością.

Auto rodzinne – czym kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy!

Uważaj na pakowność bagażnika, ponieważ wielu producentów oferuje naprawdę dużo miejsca na bagaże, ale kosztem przestrzeni w kabinie. Szukaj więc rozwiązań, które pozwalają na kompromis. Jeśli wybrany przez Ciebie samochód rodzinny ma dużo miejsca w środku, ale potrzebujesz dodatkowej przestrzeni, pamiętaj, że zawsze możesz zainwestować w kufer dachowy, który pozwoli na zabranie ze sobą wszystkiego, co ważne – mówi ekspert Inter Cars.

Oszczędność

Szeroko pojęta oszczędność to kolejna cecha ważna dla sporej rzeszy osób szukających rodzinnego auta. Odłożone pieniądze warto przeznaczyć choćby na edukację dzieci czy na wymarzoną wakacyjną podróż w gronie najbliższych. Dlatego też kupując nowy samochód, dobrze jest wziąć pod uwagę nie tylko cenę, ale też warunki gwarancyjne, koszty serwisu i ubezpieczenia oraz oczywiście spalanie. Istotna jest też utrata wartości, o której wielu nabywców nowych aut zapomina. 

Specyfiką polskiego rynku jest popularność samochodów z rynku wtórnego. Dotyczy to też marek i modeli lubianych przez rodziny. Tutaj, poza oczywistymi kwestiami związanymi z szeroko pojętą eksploatacją czy użytecznością, dobrze jest mieć na uwadze dostępność systemów odpowiadających za bezpieczeństwo (czynne i bierne). Tutaj dobrze jest pokrótce wspomnieć, czym są wspominane bezpieczeństwo czynne i bierne. Pierwsze obejmuje rozwiązania mające na celu zmniejszyć prawdopodobieństwo wypadku czy kolizji (np. ABS, ESP, ESP i inne związane z układem hamulcowym czy trakcją). Drugie odpowiadają za minimalizowanie skutków zdarzenia (czyli poduszki i kurtyny powietrzne, strefy zgniotu czy wzmocnienia w newralgicznych punktach karoserii).

Auto rodzinne – jakie marki?

Dobry samochód rodzinny powinien pochodzić od znanej i sprawdzonej marki. Tylko w ten sposób zyskasz pewność, że dany egzemplarz przetrwa długie podróże i pozwoli zarówno Tobie, jak i pasażerom na komfortową jazdę. Pamiętaj też, że rodzinny samochód najczęściej stanowi inwestycję długoterminową.

Ciekawe propozycje oferuje choćby koncern Volkswagen. Ponadto duże doświadczenie w konstruowaniu aut rodzinnych – a zwłaszcza minivanów – mają producenci znad Sekwany.

Mnogość ofert sprawia, że w segmencie pojazdów używanych z pewnością znajdziesz auto rodzinne do 30 tys., a nawet warte uwagi auto rodzinne do 20 tys.

Auto rodzinne – czym kierować się podczas wyboru? Podpowiadamy!

Rodzinne auto – poznaj 6 popularnych modeli 

Volkswagen Tiguan

Ten niemiecki SUV jest produkowany już od 2007 roku i od tego czasu stanowi bardzo częsty wybór wśród rodzin poszukujących sprawdzonego i pełnego ciekawych funkcji modelu. Pojazd został stworzony na bazie płyty podłogowej PQ35, którą stosuje się również w Audi Q3, Volkswagenie Golfie oraz Skodzie Yeti. Tiguan najlepiej radzi sobie w terenach miejskich, ale sprawdza się też podczas dłuższych podróży.

Skoda Octavia Scout

Auto z segmentu C, którego przestronność robi wrażenie i pozwala na komfortową jazdę nawet większej rodzinie. Pojemny bagażnik, pokaźne wnętrze oraz nieco terenowy charakter w postaci napędu 4×4 czynią z tego kombi rozwiązanie dla aktywnej rodziny.

Renault Grand Espace

To model, który jest podręcznikowym przykładem auta rodzinnego. Ogromne wnętrze, gwarantujące wielką przestrzeń użytkową, oraz wyjątkowo wygodne fotele idealnie sprawdzają się w dalekich podróżach. 

Wadą, na jaką wskazują posiadacze Espace, są wysokie koszty napraw. Miej też na uwadze, że auto o wiele lepiej radzi sobie podczas długich podróży po autostradzie niż gęstym ruchu miejskim. Wynika to z dużych rozmiarów samochodu. Na rynku z łatwością znajdziesz to auto rodzinne do 20 tys. Przyznaj, że to atrakcyjna cena. 

Seat Alhambra 

Ten rodzaj samochodu jest bliźniaczą konstrukcją z VW Sharana oraz Fordem Galaxy. Stylistyka tego auta nie zachwyca osób, żądnych ciekawych rozwiązań wizualnych, ale na pewno należy zwrócić uwagę na praktyczne funkcje znajdujące się we wnętrzu. Oddzielne fotele, przesuwne drzwi tylne, masa schowków oraz dodatkowy trzeci rząd pozwalają na wygodne podróżowanie nawet rodzinom z trójką lub czwórką dzieci. 

Opel Zafira

Budżetowe wyjście dla osób, które potrzebują rodzinnego samochodu. Prosta konstrukcja sprawdzona przez wielu użytkowników cieszy się dużą popularnością i co roku jest wybierana przez tysiące kierowców. Co więcej, Zafira jest niedroga w użytkowaniu, a zakup części eksploatacyjnych czy zamiennych (w razie usterki) nie stanowi żadnego problemu. 

Do największych zalet zalicza się dodatkowy rząd siedzeń, nieoczywisty w kompaktowych minivanach, dzięki któremu to  świetna propozycja dla rodzin z trojgiem, czworgiem czy nawet pięciorgiem pociech. Bez problemu znajdziesz auto rodzinne do 30 tys. ze znaczkiem Opel.

Audi Q7

Ten SUV nie idzie na żadne kompromisy w kwestii komfortu. Przestronne oraz wykonane luksusowo wnętrza sprawdzają się podczas każdej podróży. Model powstał na bazie płyty podłogowej Porsche Cayenne, co mówi samo za siebie, jeśli chodzi o precyzję wykonania. Na użytkowników czeka też wiele czujników oraz kamer (w tym elementy takie jak kamera cofania), aby jazda w mieście była komfortowa i – co najważniejsze – bezpieczna. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że jest to wybór dla klientów z nieco bardziej zasobnymi portfelami.

Czy SUV to dobry wybór?

Przez lata przyjęło się, że najlepiej dla rodzin sprawdzają się samochody typu kombi, jednak z czasem, gdy Polacy zaczęli się bogacić, producenci otworzyli przed nami wyjątkowy świat SUV-ów, który okazał się idealny dla rodzin. Wysokie zawieszenie, duże przestrzenie oraz mocne silniki przypadły do gustu tysiącom kierowców i zostawiły w tyle uwielbiane niegdyś kombi.

Jeśli szukasz części zamiennych do auta rodzinnego, powinieneś zajrzeć do sklepu Inter Cars. Znajdziesz w nim wszystko, czego możesz potrzebować do napraw, a także ciekawe akcesoria uprzyjemniające jazdę. W razie pytań zadzwoń na infolinię, a pracownicy sklepu pomogą Ci w wyborze pasującego rozwiązania.

szukasz produktu który opisujemy?

Auto rodzinne – wiesz już, jak wybrać

Jak widzisz, wybór auta rodzinnego nie należy do najłatwiejszych zadań. Trzeba bowiem wziąć pod uwagę wiele ważnych kwestii, takich jak: bezpieczeństwo, przestronność oraz koszty. Pamiętaj, że na szali stawiasz komfort jazdy członków rodziny, dlatego nie powinieneś iść na kompromisy w tych trzech kluczowych aspektach. Na szczęście rynek jest bogaty w wiele propozycji zarówno nowych, jak i pochodzących z drugiej ręki. A Inter Cars pomoże Ci w zadbaniu o nowo kupione cztery kółka!

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Najważniejsze są trzy kwestie – bezpieczeństwo, przestronność oraz koszty. Podczas wyboru staraj się jak najlepiej pogodzić te parametry. Pamiętaj też, że nie zawsze udaje się znaleźć idealny samochód rodzinny. Czasem potrzebne są delikatne ustępstwa.

Tak naprawdę niemal każdy producent ma w swoim portfolio chociaż jedną propozycję dla rodzin. Najpopularniejsze są samochody takich marek jak: Volkswagen, Škoda, Seat, Renault, Opel czy Citroen.

Przez wiele lat to auta typu kombi wygrywały, ale dzisiaj, w dobie rozwoju SUV-ów, więcej klientów decyduje się na miejskie terenówki, idealne na środek transportu dla całej rodziny. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!