Zadbany samochód dużo mówi o jego właścicielu. Tym, co wpływa na wygląd auta, jest oczywiście lakier. Kiedy jest on lśniący i gładki, to auto wzbudza zachwyt we wszystkich, którzy mają okazję je zobaczyć. Świetnym sposobem na to, aby uatrakcyjnić wygląd swojego samochodu, jest car wrapping, czyli oklejanie samochodu specjalną folią. To dobry wybór, jeśli chcesz zmienić wygląd pojazdu, a także wówczas, gdy zależy Ci na ochronie lakieru przed niszczącym działaniem czynników zewnętrznych.

W ciągu ostatnich lat car wrapping stał się w naszym kraju niezwykle popularny. Wybierany jest przez coraz większą grupę posiadaczy samochodów. Ten szybki tuning wizualny polegający na oklejeniu samochodu folią sprawdza się doskonale zarówno w przypadku pojazdów prywatnych, jak i firmowych. Jeśli chcesz zadbać o swój samochód, skutecznie ochronić karoserię, zareklamować firmę bądź po prostu sprawić, że pojazd będzie miał w pełni indywidualny charakter, car wrapping jest bezapelacyjnie dla Ciebie odpowiedni.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym jest car wrapping?
  2. Jakie rodzaje folii można wykorzystać do oklejania samochodu?
  3. Jakie zalety i wady ma car wrapping?
  4. Jak dbać o folię samochodową?
  5. Co o car wrappingu sądzą eksperci?

Czym jest car wrapping?

Jak już wspomnieliśmy, jest to nic innego, jak oklejenie samochodu specjalną folią samoprzylepną. Możliwości tego zabiegu są niemalże nieograniczone. W zależności od tego, jakie są Twoje indywidualne preferencje, możesz zdecydować się na inną folię. Warto pamiętać, że ten rodzaj zmiany wyglądu samochodu gwarantuje także skuteczną ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników, z którymi możesz spotkać się na drodze. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • błoto,
  • żwir,
  • sól używaną w zimie do utrzymywania dróg,
  • promieniowanie słoneczne,
  • piasek.

Decydując się na folię, nie musisz obawiać się również odbarwień na lakierze. Znacznie później pojawi się także korozja, która jest dużym zagrożeniem dla każdego samochodu.

szukasz produktu który opisujemy?

Rodzaje folii do car wrappingu

Dostępna jest różna folia do oklejania samochodu. Obecnie możesz zdecydować się na folię:

  • monometryczną;
  • polimetryczną;
  • wylewaną.

Różnią się one nieco zastosowaniem. Monometryczna polecana jest tym, którzy nie chcą w oklejanie samochodu inwestować zbyt dużo. Należy jednak pamiętać, że nie sprawdzi się ona wtedy, kiedy samochód chcesz okleić na długo. Jest odpowiednia raczej na krótki czas. Zamontowania na samochodzie kurczy się, a tym samym jej atrakcyjność znacznie spada. Pojawić mogą się także spękania na jej powierzchni. Jeżeli jednak szukasz folii odpowiedniej do krótkiej kampanii reklamowej, sprawdzi się ona rewelacyjnie.

Folia polimetryczna oraz wylewana to propozycje dla tych, którym zależy na trwałym efekcie. Jeśli zamierzasz okleić wyłącznie te części pojazdu, które są płaskie i idealnie równe, folia polimetryczna powinna Cię zainteresować. Jeżeli jednak oklejanie ma objąć również powierzchnie załamane, folia wylewana jest zdecydowanie lepsza. Na podkreślenie zasługuje fakt, że oba rodzaje folii są niezwykle trwałe. Niekorzystne czynniki zewnętrzne nie wpływają negatywnie na ich wygląd. Nie obkurczają się i nie pękają.

Jakie zalety ma car wrapping?

Oklejanie samochodów ma szereg zalet. Jest to przede wszystkim tani, a jednocześnie bezpieczny sposób na zmianę wyglądu auta. Nie wymaga żadnej ingerencji w lakier. Jednocześnie jest to proces, który w pełni można odwrócić, nie obawiając się przykrych konsekwencji. Za pomocą odpowiednio dobranej folii możesz również pogłębić, a jednocześnie utrwalić oryginalny kolor lakieru. Jeśli po jakimś czasie od nałożenia folii, pojawią się na niej ślady użytkowania, również nie musisz się martwić. Jej renowacja nie jest droga. Wybór kolorów i motywów, które za pomocą folii można nanieść na auto, jest naprawdę ogromny. W efekcie można w prosty i stosunkowo tani sposób nadać samochodowi niecodzienny, oryginalny wygląd.

Jakie wady ma car wrapping?

Car wrapping jak każde rozwiązanie ma również wady. Za największą uznawany jest oczywiście dość trudny montaż. Aby folię nałożyć prawidłowo, trzeba mieć zarówno odpowiednią wiedzę, jak i doświadczenie. Bez tego trudno liczyć na to, że się uda. Niezbędne jest również właściwe przygotowanie samochodu. Musi on być dokładnie oczyszczony. Jeśli na karoserii znajdują się jakieś niedoskonałości, trzeba je usunąć. Mogłyby one bowiem sprawić, że przyklejenie folii byłoby znacznie trudniejsze. Przyczepność samej folii do powierzchni również byłaby mniejsza. 

Car wrapping

Można oczywiście pokusić się o samodzielne oklejenie samochodu folią, ale lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy fachowców. Niestety liczba miejsc, w których robi się to profesjonalnie, jest ciągle bardzo mała.

Jak należy dbać o folię samochodową?

Jeśli zdecydujesz się na oklejenie samochodu folią, powinieneś wiedzieć, jak o nią dbać, aby jak najdłużej zachowała ona estetyczny wygląd. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularnym myciu auta. Najlepiej wybierać myjnie ręczne bądź bezdotykowe. 

UWAGA: myjnie automatyczne nie są wskazane. Szczotki mogą bowiem uszkodzić folię, poważnie rysując jej powierzchnię.

Bardzo ważne jest także regularne polerowanie folii. Obecnie bez problemu kupisz kosmetyki i akcesoria detailingowe, które przeznaczone są do pielęgnacji karoserii. W przypadku folii błyszczącej należy wybierać inne produkty niż do pielęgnacji folii matowych. Detailing to obecnie rozbudowana grupa produktów obejmujących różnego rodzaju środki do mycia nadwozia, więc z pewnością dobierze odpowiednie produkty do pielęgnacji fragmentów karoserii pokrytych folią i zwykłym lakierem.

UWAGA: należy dbać o to, aby folia nie miała kontaktu z benzyną czy olejem. Są to substancje, które mogą prowadzić do powstawania przebarwień.

Car wrapping

Czy car wrapping może doprowadzić do uszkodzenia lakieru?

Wielu właścicieli samochodów rozważających oklejenie auta folią zastanawia się, czy jest to bezpieczne. Obawiają się oni, że folia doprowadzi do uszkodzenia lakieru. Tymczasem nie ma się czego bać. Jeśli tylko folia zostanie naniesiona prawidłowo, lakier jest w pełni bezpieczny. Oczywiście trzeba pamiętać, że niezbędna jest dokładność i precyzja na najwyższym poziomie przy nakładaniu folii. Nie można zapomnieć też o odpowiednim przygotowaniu auta. W przypadku pojazdów świeżo lakierowanych wskazane jest wykonanie car wrappingu dopiero po mniej więcej czternastu dniach.

Oklejanie samochodu folią – cena

Zastanawiasz się, ile kosztuje oklejanie samochodu folią? Cena tej usługi może być różna. Trudno jednoznacznie wskazać, na jaki wydatek musisz być gotowy. Ostateczny koszt uzależniony jest bowiem od wielkości samochodu, a także elementów, które mają zostać oklejone. W przypadku gładkich, prostych powierzchni wydatek będzie mniejszy niż wówczas, gdy folia ma znaleźć się na powierzchniach załamanych.

Wpływ na cenę ma również to, jakie folie samoprzylepne zdecydujesz się wybrać. Warto pamiętać, że obecnie postawić można na okleiny różniące się wykończeniem. W grę wchodzi oczywiście tradycyjna folia w połysku oraz matowa. Postawić można również na folie strukturalne, imitujące skórę węża, do złudzenia przypominające zamsz czy chrom. Folie na ogół pakowane są w blistry w trzech rozmiarach. Jest to duży ukłon w stronę klienta, który może zdecydować się na taką folię, która najbardziej wpisuje się w indywidualne potrzeby. 

Jeśli interesuje Cię oklejanie samochodów, cena tej usługi nie powinna Cię przerazić. Nie rezygnuj z usług profesjonalistów, wówczas masz gwarancję świetnego efektu. Różnego rodzaju folie samoprzylepne do stylizacji i ochrony karoserii znajdziesz w sklepie Inter Cars. Nasza bogata oferta produktów obejmuje folie w różnych kolorach lub modele przezroczyste. Sprawdź koniecznie i dobierz produkty potrzebne do stylizacji nadwozia.

Wybierz swoje produkty:

Jak wygląda oklejanie samochodu folią?

Folię nakłada się, nie rozbierając samochodu. Cały proces zawsze rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia powierzchni auta, a także jej odtłuszczenia. Pominięcie tych etapów może skutkować gorszym przyleganiem folii, a w konsekwencji jej odklejaniem się. W zależności od tego, na jaką folię się zdecydowałeś, będzie ona nakładana na mokro bądź z wykorzystaniem ciepła. Bardzo ważne jest nieustanne wygładzanie folii. Służy do tego specjalna tacka. Jeśli folia jest położona dobrze, to nie ma na niej pęcherzyków powietrza, idealnie przylega do powierzchni i wygląda jak lakier.

Ile trwa oklejanie auta folią?

Czas oklejania nie jest stały. Pod tym względem jest podobnie jak z kosztami, które trzeba ponieść za oklejanie samochodów folią. Cena i czas tej usługi są zmienne. To, jak długo trwa nanoszenie folii na samochód, uzależnione jest od krzywizny powierzchni, która ma być oklejona. Im gładsza i mniej zakrzywiona, tym cały proces jest szybszy. Przeciętnie na naprawdę dobre oklejenie samochodu potrzeba od dwóch do trzech dni. Pamiętaj jednak, że nie należy popędzać pracowników lub spieszyć się, jeśli nakładasz folię samodzielnie. Może to bowiem skończyć się naprawdę kiepskim efektem.

Car wrapping

Czy car wrapping sprawdzi się w przypadku każdego auta?

Wiele osób zastanawia się, czy oklejanie samochodu dostępne jest dla właścicieli wszystkich aut. Okazuje się, że tak. Folia może znaleźć się zarówno na autach osobowych, jak i dostawczych. Nawet większe gabaryty pojazdu nie są przeszkodą do jej nałożenia. Podobnie, jeśli chodzi o kształt pojazdu. Nawet samochód o wyjątkowo nieregularnych kształtach można okleić folią. Ciekawostką jest fakt, że car wrapping to zabieg dostępny również dla właścicieli innych pojazdów. Jeśli masz motocykl bądź skuter, oklejanie folią jest także dla Ciebie. Folia może znaleźć się na całej karoserii, ale można nią pokryć wyłącznie wybrane elementy.

Czy oklejanie samochodu folią można wykonać samodzielnie?

Oczywiście możesz zdecydować się na samodzielne oklejanie samochodu. W sieci znajdziesz mnóstwo filmików instruktażowych, z których dowiesz się, jak zrobić to prawidłowo. Nie brakuje również opisów. Pamiętaj jednak, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, wcale nie jest to proste zadanie. Jeśli nie zastosujesz właściwej techniki lub nieodpowiednio przygotujesz podłoże, musisz liczyć się z tym, że Twoje auto będzie wyglądało gorzej niż przed nałożeniem folii. Co więcej, nie licz na reklamację, jeśli folia będzie źle naklejona. Samodzielny car wrapping może więc zakończyć się pogorszeniem wyglądu auta i stratą niemałych pieniędzy.

Zdecydowanie rozsądniej jest skorzystać z pomocy fachowców. Nawet jeśli w pierwszym momencie wydaje Ci się, że jest to droga usługa, pamiętaj, że ryzyko nieprawidłowego nałożenia folii przez specjalistów jest zdecydowanie mniejsze. Szanse na to, że Twoje auto będzie prezentowało się doskonale, są w takim przypadku dużo większe. Zastanów się więc, czy chcesz ryzykować, decydując się na samodzielne nakładanie folii na samochód.

Co o car wrappingu sądzą eksperci?

Folia do oklejania samochodu to dobry wybór, jeśli chcesz w bezpieczny sposób, a jednocześnie bez dużych kosztów zmienić wygląd auta. Dobra folia, która została odpowiednio zaaplikowana na samochód, przetrwa w idealnym stanie nawet dziesięć lat. Oczywiście warunkiem jest właściwa jej pielęgnacja. Bardzo ważne jest regularne mycie auta, jednak nie należy robić tego w myjni automatycznej – mówi ekspert Inter Cars.

Car wrapping można wykonać na samochodach prywatnych i firmowych niezależnie od ich gabarytów i kształtu. Jest to ciekawy sposób na zmianę wyglądu samochodu. Warto dbać o naklejoną folię za pomocą specjalnych kosmetyków, aby dłużej cieszyć się uzyskanym efektem. Produkty do pielęgnacji karoserii znajdziesz w sklepie Inter Cars.

FAQ

Czym jest car wrapping?

Car wrapping jest to proces, podczas którego samochód oklejany jest folią. Może być ona przezroczysta lub zawierać grafiki.  

Dlaczego warto stosować car wrapping?

Jest to tani i skuteczny, a jednocześnie bezpieczny sposób na zmianę wyglądu samochodu. Odbywa się on bez ingerencji w lakier i jest w pełni odwracalny.

Czy car wrapping można wykonać samodzielnie?

Można, ale nie jest to rekomendowane. Najmniejszy błąd może skutkować mało estetycznym efektem wizualnym, utratą folii lub uszkodzeniem lakieru podczas nakładania i docinania folii.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!