Rozwój technologii w branży motoryzacyjnej pozwolił znacznie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno kierowców, jak i pasażerów. Ostatnie lata dowodzą tego, że liczba wypadków na drogach z udziałem samochodów wyposażonych w systemy BLIS znacznie się zmniejszyła. Dzięki jego zastosowaniu jesteś w stanie zauważyć inne pojazdy, które znajdują się w Twoim martwym polu widzenia, co daje Ci więcej czasu na reakcję. Nie jest on jednak bezbłędny, gdyż nie jest w stanie wychwycić wszystkich pojazdów, szczególnie tych, które znajdują się w bardzo bliskiej odległości. Dlatego też, choć system ten stanowi dla Ciebie istotną pomoc, nie możesz polegać wyłącznie na nim. Jako kierowca zawsze powinieneś wykorzystywać swoją wiedzę, doświadczenie i umiejętności, aby unikać wypadków. 

Z poniższego artykułu, dowiesz się:

System BLIS, czyli monitoring martwego pola 

Blind Spot Information System, w skrócie BLIS jest to system czujników, którego celem jest monitorowanie tzw. martwych pól, czyli tych obszarów, których nie jesteś w stanie zobaczyć w lusterkach samochodu.

Został on opracowany przez szwedzki koncern Volvo w 2001 roku podczas prac koncernu nad samochodem koncepcyjnym, czyli Volvo Safety Concept Car (SCC). Był to prototyp auta  zaprojektowany z myślą o bezpieczeństwie kierowców i pasażerów oraz ochronie środowiska naturalnego. 

Projektanci wyposażyli ten pojazd w szereg innowacyjnych rozwiązań, w tym m.in. w system prewencyjny przed kolizją, system monitorowania zmęczenia kierowcy, zintegrowane foteliki dla dzieci, czy właśnie technologię ostrzegającą przed innym pojazdem znajdującym się w martwym polu, czyli BLIS. System ten po raz pierwszy zastosowano w modelu S 80 w 2004 roku. 

Co ciekawe, chcąc kupić samochód wyposażony w system kontroli martwego pola, możesz spotkać się także z innymi nazwami używanymi przez różnych producentów. Skoda korzysta w swoich samochodach z systemu, który nazywa się BSD, czyli Blind Spot Detection. BSM (Blind Spot Monitoring) znajdziesz np. w Jaguarze XF czy Jeepie Grand Cherokee, a RCTA (Rear Cross Traffic Alert) to system, którego używa Toyota

Czujniki BLIS zainstalowane są zwykle na tylnych zderzakach pojazdu i skanują obszar za samochodem. W momencie, w którym w martwym polu pojawi się inny pojazd lub pieszy, system wysyła sygnał dźwiękowy lub wizualny, ostrzegając kierowcę o niebezpieczeństwie. 

Niegdyś system ten, ze względu na wysoki poziom zaawansowania technologicznego występował tylko w samochodach klasy premium, ale coraz częściej możesz spotkać się z nim w popularnych modelach. Jest to spowodowane tym, że producenci coraz wyżej cenią sobie bezpieczeństwo użytkowników samochodów, a system ten ma wpływ na zwiększenie komfortu jazdy i przyczynia się do zmniejszenia ryzyka kolizji, co stanowi ważny element działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drodze.

Jak działa BLIS? 

Wiesz już, czym jest system monitorujący martwe pole pojazdu. Czas odpowiedzieć na pytanie, jak działa czujnik martwego pola? Używa do tego celu kamer oraz czujników radarowych. Standardowa, nieco starsza wersja Blind Spot Information System miała dwa czujniki.

Rozwój technologii sprawił, że zdecydowano się umieścić czujnik martwego pola w lusterku. Skanuje on obszar znajdujący się po bokach pojazdu, a nie tylko za nim. Kamery pełniące funkcję tych czujników pozwalają także na dokładniejsze określenie pozycji obiektów oraz odległości między pojazdami. Zwiększa to znacznie bezpieczeństwo użytkowników drogi.

To jednak nie koniec ewolucji tego systemu. Obecnie wykorzystuje on nie tylko kamery i czujniki radarowe, ale także systemy GPS oraz technologię komunikacji między pojazdami (V2V), co pozwala na jeszcze skuteczniejszą identyfikację obiektów w martwym polu kierowcy.

BLIS jest systemem działającym w tle i nie wymaga od Ciebie żadnych działań, poza korzystaniem z lusterka bocznego. Dzięki temu możesz skupić się na prowadzeniu pojazdu, a system będzie monitorował martwe pole i informował o ewentualnym zagrożeniu.

Sprawdź również: Co to jest ADAS (Advanced Driver Assistance Systems) i jak działa? Wyjaśniamy

Martwe pole – co to takiego?

Odpowiedź na to pytanie może być dla Ciebie oczywista, ale z pewnością warto przypomnieć, czym jest owo martwe pole. Najprościej mówiąc, jest to obszar wokół pojazdu, który nie jest widoczny bezpośrednio przez kierowcę, nawet gdy patrzy on w lusterka boczne. Najczęściej występuje ono z tyłu i po bokach samochodu. 

W zależności od rodzaju pojazdu oraz jego konstrukcji, martwe pole może mieć różne rozmiary i kształty. Martwe pole jest szczególnie niebezpieczne podczas zmiany pasa ruchu lub manewru wyprzedzania, kiedy możesz nie zauważyć obiektów, które znajdują się w tym obszarze. 

Czy istnieje możliwość instalacji BLIS w starszym samochodzie?

Jeżeli podczas jazdy cenisz sobie bezpieczeństwo, możesz zdecydować się na zakup jednego z systemów do samodzielnego montażu. Sensory montowane w samochodzie generują pole mikrofalowe o zasięgu do 5 metrów, które rejestruje ruch innych pojazdów, dopóki różnica prędkości między nimi nie przekroczy 40 km/h. W przypadku wykrycia takiego pojazdu asystent sygnalizuje to kierowcy za pomocą diod LED zamontowanych w okolicach lusterek. Decydując się na taki zestaw, musisz pamiętać, aby podłączyć jego centralę do systemu zasilania. Jeśli zignorujesz ostrzeżenie i włączysz kierunkowskaz w celu zmiany pasa, system wyemituje sygnał dźwiękowy.

Sprawdź także: Nowoczesne systemy bezpieczeństwa w samochodach

Ile kosztuje zestaw BLIS do samodzielnego montażu? 

Cena systemu BLIS waha się w przedziale od około 300 do 1100 złotych. Kupując droższy egzemplarz, nie narażasz struktury nadwozia swojego samochodu na żadną ingerencję. Z kolei te tańsze i jednocześnie prostsze, wyposażone są w czujniki ultradźwiękowe, podobne do czujników cofania. Jednakże w przeciwieństwie do nich, monitorują one boki pojazdu, co wymaga wywiercenia otworów w zderzaku. Ponadto będą one także informować Cię o nieruchomych obiektach, które znajdują się w martwym polu.

Czy zestaw taki będzie skuteczny? Tak, ale musisz pamiętać, że jego efektywność ma odzwierciedlenie w cenie. Tańsze urządzenia za sprawą prostszych sensorów nie będą działać tak sprawnie, jak droższe zestawy. Pamiętaj także, aby kupować tylko te systemy, które przeszły rygorystyczne testy zgodne z normami bezpieczeństwa drogowego. 

Zadbaj o bezpieczeństwo z Inter Cars

Bezpieczeństwo na drodze jest kluczowe. Wpływa nie tylko na Twój komfort prowadzenia, ale także pozwala Ci czerpać przyjemność z jazdy, niezależnie od tego, jak długą trasę musisz pokonać. Jeżeli jest ono dla Ciebie priorytetem, ale uważasz, że powinieneś nieco je zwiększyć, koniecznie zajrzyj do sklepu Inter Cars. W naszym sklepie z częściami samochodowymi oferujemy szeroką gamę produktów, które wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa podczas jazdy.

Jeżeli zainteresował Cię czujnik martwego pola i czujesz, że jest Ci potrzebny, nie wahaj się i zapoznaj się z naszą ofertą. Sprawdź także urządzenia takie jak kamery cofania, które zwiększają bezpieczeństwo i komfort jazdy!

Czy system BLIS może zmniejszyć liczbę wypadków?

Wiesz już, jak działa czujnik martwego pola i jak nieoceniona jest jego rola w zwiększeniu bezpieczeństwa. Dzięki jego zastosowaniu możesz podejmować bardziej świadome decyzje podczas prowadzenia samochodu. Badania przeprowadzane przez różne organizacje potwierdzają, że przyczynił się on do znacznego ograniczenia liczby kolizji i wypadków z udziałem samochodów. Przede wszystkim podczas jednego z najniebezpieczniejszych manewrów, jakim jest wyprzedzanie.

W badaniu przeprowadzonym w 2018 roku przez National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA) stwierdzono, że system BLIS pomógł zmniejszyć liczbę wypadków drogowych o około 23%. Z kolei według raportu amerykańskiego Stowarzyszenia Bezpieczeństwa Drogowego (National Safety Council – NSC) opublikowanego w 2020 roku, okazał się on jednym z najskuteczniejszych systemów bezpieczeństwa samochodowego, który pomaga w zapobieganiu kolizjom podczas zmieniania pasa ruchu. Jego udział w zwiększeniu bezpieczeństwa podczas wyprzedzania, które wiąże się właśnie ze zmianą pasa ruchu, jest bezsporny – zdradza ekspert Inter Cars.


Nie możemy jednakże uznać, że jakikolwiek system jest rozwiązaniem idealnym i w 100% skutecznym, dotyczy to także BLIS. System ten powinien być traktowany jako dodatkowe narzędzie wspomagające kierowcę, a nie zastępować jego zdolności percepcyjnych i umiejętności.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Blind Spot Information System, w skrócie BLIS jest to system czujników, którego celem jest monitorowanie tzw. martwych pól, czyli tych obszarów, których nie jesteś w stanie zobaczyć w lusterkach swojego samochodu. W nowszych samochodach znajduje się w lusterku bocznym, w starszych modelach czujniki umieszczane były przede wszystkim w zderzaku.

Czujniki skanują obszar znajdujący się za pojazdem i wykrywają obiekty obecne w martwym polu, czyli obszarze, który podczas jazdy, nie jest dla Ciebie widoczny bezpośrednio  w lusterkach bocznych. Kiedy czujniki wykryją taki obiekt, przekazują tę informację do systemu, a ten powiadamia kierowcę o tym za pomocą sygnałów dźwiękowych lub wizualnych.

Wszelkie badania przeprowadzane przez różne organizacje zajmujące się bezpieczeństwem w ruchu drogowym potwierdzają, że system BLIS przyczynił się do znacznego ograniczenia liczby kolizji i wypadków z udziałem samochodów. Przede wszystkim podczas jednego z najniebezpieczniejszych manewrów, jakim jest wyprzedzanie.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!