Rozładowany akumulator nie jest rzadkim zjawiskiem. Problem z uruchomieniem auta często bywa bardzo stresującym momentem dla kierowcy. Jeśli dodatkowo pogoda jest skrajnie niekorzystna – panuje duży mróz, to może spotkać Cię niemiła niespodzianka w postaci niesprawnego samochodu. Pozostaje Ci więc albo dojazd do pracy komunikacją miejską, albo możesz spróbować uruchomić auto za pomocą kabli rozruchowych. Dlaczego jeszcze warto wyposażyć się w kable rozruchowe, w jaki sposób one działają i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Dowiedz się więcej!

Okres jesienno-zimowych przymrozków jest czasem, kiedy znacząco obniża się żywotność akumulatorów samochodowych. Ilość energii, która jest możliwa do pobrania z akumulatora, zależy bowiem od jego temperatury. Kiedy temperatura powietrza sięga poniżej zera, wydajność baterii samochodowej znacząco spada i często nie ma ona na tyle mocy, abyś mógł uruchomić samochód. Jak można sobie poradzić z tym problemem? Przede wszystkim za pomocą kabli rozruchowych. Możesz je podłączyć do sprawnego akumulatora w innym pojeździe. 

Jednak jeśli zdecydujesz się na „podładowanie” akumulatora przy pomocy kabli rozruchowych, musisz pamiętać, że sprawna bateria nie może przekraczać znacznie pojemnością baterii, która będzie doładowywana. Ponadto musisz zadbać o wyłączenie wszystkich zbędnych odbiorników energii, takich jak radio, niepotrzebne światła czy podgrzewanie foteli. Warto również pamiętać, że każdorazowe rozładowywanie akumulatora skraca jego żywotność. Dlatego, kiedy zdarzy Ci się awaria akumulatora, nie bagatelizuj jej. Po kilku awariach może się bowiem okazać, że będziesz zmuszony do zakupu nowego akumulatora. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

Kable rozruchowe – czym są i do czego Ci się mogą przydać?

Kable rozruchowe to zestaw kabli – plusowego oraz minusowego, które zakończone są zaciskami. Dzięki tym zaciskom możliwe jest spięcie ze sobą dwóch akumulatorów: działającego oraz rozładowanego. Jak sama nazwa jednak wskazuje, kable rozruchowe pozwalają na uruchomienie silnika w momencie, gdy akumulator całkowicie się rozładuje w taki sposób, że jazda autem jest niemożliwa. Akcesorium tego typu najczęściej przydaje się zimą, gdy niskie temperatury obniżają wydajność akumulatorów. Sytuacja, gdy bateria nie działa poprawnie i auto nie chce się uruchomić, może się jednak zdarzyć nie tylko w okresie zimowym. Powodem rozładowania się akumulatora może być również długi czas bezczynności pojazdu oraz sytuacje, gdy pozostawisz auto z włączonymi światłami, radiem czy innymi odbiornikami prądu przez dłuższy czas, np. na całą noc. W takiej sytuacji przewody rozruchowe są absolutnym wybawieniem.

Dlaczego warto wyposażyć się w kable rozruchowe?

Akcesorium, jakim są przewody rozruchowe, składa się z dwóch kabli: jednego w kolorze czarnym, drugiego w kolorze czerwonym. Oba zakończone są po obu stronach klemami w identycznych kolorach jak kable. Klemy podłącza się do akumulatora auta, którego silnik wymaga rozruchu oraz do samochodu, który jest w pełni sprawny. Aby móc efektywnie skorzystać z zestawu należy podjechać jak najbliżej pojazdu, który wymaga uruchomienia, jednak w taki sposób, aby auta się ze sobą nie zetknęły. Należy pamiętać, aby dźwignia skrzyni biegów w obu pojazdach była wysprzęglona – auta nie mogą mieć włączonego biegu, ponieważ może dojść do kolizji. Przed przystąpieniem do ładowania koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi, która dołączona jest do zestawu kabli. Pozwoli Ci to na upewnienie się, w jakiej kolejności powinno się podłączać kable, co pomoże uniknąć kosztownych awarii. 

Należy również pamiętać, że korzystanie z kabli rozruchowych to rozwiązanie tymczasowe, a samo ich użycie jest tylko doraźnym sposobem na uruchomienie auta. Jeśli sytuacja z rozładowanym akumulatorem powtarza się często, to możesz mieć do czynienia z awarią i konieczna będzie diagnostyka samochodu, a nawet wymiana baterii. Nie powinieneś więc zwlekać z odwiedzeniem mechanika. 

Jaka jest zasada działania kabli rozruchowych?

Do czego służą kable rozruchowe? Ich podstawową funkcją jest uruchomienie auta podczas rozładowania się baterii samochodowej. Ponadto przewody te pomogą Ci w naładowaniu baterii samochodowej oraz pozwolą Ci na doprowadzenie do innych układów zasilających, np. pojazdów ciężarowych czy maszyn przemysłowych odpowiedniego napięcia. Budowa przewodów zasilających pozwala na bezpieczny przepływ prądu o wysokim natężeniu. Wszystko dzięki technologii podobnej do przewodów spawalniczych, które również stworzono z myślą o wysokim obciążeniu prądem. Specjalne zaciski mają natomiast taką budowę, aby zabezpieczyć Cię przed ryzykiem powstawania zwarć. 

Dlaczego warto wyposażyć się w kable rozruchowe?

Czym różnią się tanie kable rozruchowe od markowych?

Warto mieć w swoim bagażniku kable rozruchowe. Cena, jaką musisz zapłacić za najtańsze kable, nie przekracza 15-20 złotych. Nie jest to szczególnie duży wydatek. Porządne, markowe kable rozruchowe mogą kosztować powyżej 300 złotych. Zapakowane w estetyczny zestaw zabierają niewiele miejsca w bagażniku, co ułatwia ich przechowywanie podczas drogi. Czy jednak warto przepłacać? Czym różnią się markowe przewody wysokiej klasy od najtańszych kabli rozruchowych ze stacji benzynowych?

Różnica między markowymi a tanimi przewodami rozruchowymi polega przede wszystkim na jakości wykonania. Tanie przewody mają niewielki przekrój – zazwyczaj nieprzekraczający 6 milimetrów – oraz zaciski wykonane z miękkiej, cienkiej blachy. Przewody markowe natomiast wykonane są z kabli o większym przekroju. Ponadto klemy są wytrzymalsze i trwalsze, co zapewnia samym przewodom dłuższą żywotność. Markowe przewody są zazwyczaj dłuższe, co zapewnia wygodę użytkowania. Dobrze, aby miały one długość minimum 3 metrów, a optymalnie – 4 metrów oraz duży przekrój. 

Ponadto inną różnicą pomiędzy tanimi a markowymi przewodami jest izolacja. Kable niemarkowe są sztywne i mało elastyczne. Ich izolacja jest twarda, a zaciski słabo izolowane. Ich używanie wymaga więc większej ostrożności, ponieważ zetknięcie klemy z innym metalowym przedmiotem może doprowadzić do zwarcia. W przypadku markowych kabli producenci najczęściej zadbali o odpowiednią izolację klem, co jednak nie zwalnia z ostrożności podczas korzystania z tego akcesorium. Niemniej jednak warto mieć na uwadze, że nawet najtańsze kable spełnią swoje zadanie. Ich żywotność będzie po prostu krótsza. 

Jak podłączyć kable rozruchowe?

Jednym ze sposobów na uruchomienie auta, które ma rozładowany akumulator, jest podłączenie do innego, sprawnego źródła zasilania umiejscowionego w innym samochodzie. Można to zrobić za pomocą kabli rozruchowych. Należy je jednak podłączyć w odpowiedniej kolejności i z dużą ostrożnością, aby nie narazić się na awarie. Jak podpiąć kable rozruchowe? Należy przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. 

Dlaczego warto wyposażyć się w kable rozruchowe?

Jeśli masz problem z rozładowanym akumulatorem, to mogą Ci się przydać kable rozruchowe. Podłączając jednak rozładowany akumulator do sprawnego, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim auta nie mogą mieć możliwości styku, samochód „dawcy” powinien być też wyłączony. Dodatkowo warto mieć na uwadze fakt, że najlepiej przy uruchomieniu auta z silnikiem diesla korzystać z dawcy o takim samym silniku. Prąd rozruchowy aut o napędzie benzynowym jest niższy niż aut o silniku Diesla – mówi ekspert Inter Cars.

Przy podłączaniu kabli rozruchowych należy także zadbać o odpowiednią kolejność zaciskania klem. Jak podpiąć kable rozruchowe? W pierwszej kolejności należy połączyć zaciski przewodu w kolorze czerwonym (czyli kabla dodatniego) do rozładowanego akumulatora, a następnie do auta z działającą baterią. Ponownie warto zwrócić uwagę, aby zapłon silnika dawcy był wyłączony, co chroni instalację elektryczną sprawnego samochodu. Następnym krokiem jest połączenie czarnego, ujemnego przewodu w określonej kolejności: najpierw ujemny biegun „dawcy”, a następnie masa „biorcy”. Masą może być niemalowany, metalowy element oddalony od plusa akumulatora. 

Gdy przewody zostaną poprawnie podłączone, należy uruchomić silnik samochodu ze sprawną baterią. Zalecane jest pozostawienie uruchomionego silnika od 5 do 10 minut, w zależności od producenta. Po upływie tego czasu podejmij próbę uruchomienia samochodu z rozładowanym akumulatorem. Gdy czynność ta zakończy się sukcesem, nie odpinaj od razu kabli, tylko odczekaj kilka minut. Dopiero po tym czasie możesz zdemontować stworzony układ, odpinając kable w odwrotnej kolejności niż podczas ich podłączania, zaczynając od kabla „ujemnego”. 

Na co zwracać uwagę podczas zakupu kabli rozruchowych?

Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie kabli rozruchowych, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane oraz grubość i długość samych przewodów. Kabel musi mieć odpowiednią przewodność. Gruby i miedziany przewód pozwala na jej zapewnienie, nawet w niskich temperaturach. Ponadto na opakowaniu możesz sprawdzić, jakie natężenie prądu wytrzymują dane kable. Przewody o niskiej jakości mogą wytrzymywać natężenie do 100 A, co jednak może być zbyt niską wartością. Wysokiej jakości przewody powinny bowiem przewodzić prąd o natężeniu od 400 do 600 A. Wartość ta zależy jednak od akumulatora. Jakie kable rozruchowe warto więc kupić? Kable powinny być dostosowane do natężenia prądu rozruchowego i w takie warto zainwestować. Taka informacja powinna się znaleźć na naklejce przyklejonej do akumulatora. 

Kable rozruchowe – wybrane modele

Jakość przewodów ma ogromne znaczenie. Przewody niskiej jakości z pewnością nie będą długo pracować. Mogą stać się awaryjne, a w konsekwencji nawet stopić się podczas odpalania samochodu. Tanie kable mogą być też niestety zbyt krótkie, co znacznie utrudni ich funkcjonalność. Jakie kable rozruchowe warto kupić? Warto zainwestować w kable rozruchowe wysokiej jakości i kupić produkty marek, takich jak: Mammooth, Sealey, Sonic czy Bosh, które znajdziesz w naszym sklepie internetowym Inter Cars

szukasz produktu który opisujemy?

W Inter Cars znajdziesz także inne części zamienne i akcesoria do Twojego auta. Z produktami wysokiej jakości bez problemu przygotujesz auto na każdy sezon, zarówno zimowy, jak i wiosenny. Elementem, który warto mieć w swoim samochodzie, są więc na pewno kable rozruchowe. Cena? Nie powinna Cię ona odwieźć od kupna wysokiej jakości kabli. Inwestycja ta na pewno Ci się opłaci.

Kable rozruchowe powinny być podstawowym wyposażeniem auta. Często bowiem okazuje się, że bywają przydatne w najmniej oczekiwanych momentach. Przewody, zapakowane w estetyczną torbę z instrukcją obsługi zabierają zwykle niewiele miejsca w bagażniku, warto więc je mieć zawsze przy sobie. Mimo iż bywają używane sporadycznie, to lepiej zainwestować w przewody najwyższej jakości. Masz wtedy pewność, że Twoje auto zostanie uruchomione bez nieprzewidzianych awarii ze strony tego akcesorium. Dlatego postaw na sprawdzone firmy i wysokiej jakości produkty, które znajdziesz w sklepie Inter Cars. Oprócz przewodów rozruchowych znajdziesz tam najwyższej jakości części zamienne do samochodów oraz akcesoria i kosmetyki do detailingu. Jako rzetelny dostawca Inter Cars oferuje wyłącznie produkty od renomowanych firm, warto więc zapoznać się z ofertą. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Kable rozruchowe służą do uruchomienia auta, gdy jego akumulator jest rozładowany. Kable podłącza się do akumulatora drugiego, sprawnego auta, który dzięki kablom przekazuje energię elektryczną niezbędną do rozruchu. 

W zależności od jakości cena kabli rozruchowych waha się od 20 zł do nawet 300 zł lub więcej za kable rozruchowe najwyższej jakości. 

Podczas zakupu kabli rozruchowych należy zwracać uwagę na jakość kabli, ich przewodność i materiał, z jakiego zostały wykonane. Warto sprawdzić przed zakupem, jaka jest długość kabli – powinny mieć co najmniej 3 metry długości. 

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!