Akumulator samochodowy jest głównym źródłem prądu w pojeździe. Jest to bateria, którą ładuje się podczas jazdy za sprawą obecności alternatora. Nie wymaga zatem regularnej wymiany czy uzupełniania energii z pomocą zewnętrznych źródeł. Bywają jednak sytuacje, w których akumulator odmawia posłuszeństwa. Przyczyną mogą być przeciążenia lub jazda na krótkich dystansach, ponieważ podczas nich alternator nie może wyprodukować wystarczającej ilości energii, aby zasilić akumulator. Należy wtedy uzupełnić energię zewnętrznie. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak ładować akumulator, czego potrzebujesz do tej czynności i na co zwracać uwagę. 

Zima jest wyjątkowo trudnym okres dla kierowców — nie tylko ze względu na panujące na drogach warunki, ale także problemy z uruchomieniem samochodu. W ujemnych temperaturach ujawniają się wszystkie wcześniejsze zaniedbania obsługowo-serwisowe, co ostatecznie skutkuje problemami z uruchomieniem samochodu. Jeśli niezbędne jest ładowanie akumulatora, a nie masz w danej chwili takiej możliwości, doraźnym rozwiązaniem może być uruchomienie samochodu za pomocą kabli rozruchowych i drugiego, sprawnego pojazdu. Często okazuje się jednak, że konieczne jest wypięcie akumulatora i naładowanie go za pomocą źródeł prądu oraz odpowiednich urządzeń. Ładowanie akumulatora w samochodzie należy jednak przeprowadzić umiejętnie. Niskie temperatury są więc najlepszym testem dla Twojego akumulatora. 

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Ładowanie akumulatora samochodowego — jak działa akumulator i jakie są jego najważniejsze parametry

Akumulator samochodowy jest urządzeniem, które magazynuje energię elektryczną w formie chemicznej, uwalniając ją w sposób kontrolowany w postaci prądu stałego. Prąd ten pozwala na zasilanie układu elektrycznego w Twoim samochodzie. Wszystkie typy akumulatorów mają elektrody dodatnią i ujemną, które zanurzone są w elektrolicie. Na rynku można nabyć akumulatory kwasowo-ołowiowe, żelowe oraz AGM. Takie baterie nazywane są ogniwami wtórnymi, ponieważ można je ponownie ładować, w przeciwieństwie do ogniw pierwotnych, które można naładować tylko raz, a następnie wymagają one utylizacji. 

Ładowanie akumulatora - akumulator wyjęty z samochodu

Jak działa akumulator?

Każdy akumulator ma dwie elektrody: dodatnią i ujemną. Wykonane są z dwutlenku ołowiu (elektroda dodatnia) i ołowiu porowatego (elektroda ujemna). Gdy do jednej z elektrod podłączony zostanie odbiornik energii elektrycznej (np. rozrusznik) to poprzez elektrolit w akumulatorze i obwód zewnętrzny będzie płynąć prąd. Spowoduje to rozładowanie akumulatora i zmianę składu chemicznego obu elektrod (zmieniają się w siarczan ołowiu). Ładowanie akumulatora jest możliwe poprzez podłączenie go do zewnętrznego źródła prądu takiego jak alternator czy prostownik. Przepływający prąd powoduje ponowną przemianę chemiczną, tym razem ponownie w dwutlenek ołowiu i ołów porowaty. Produktem ubocznym tych przemian chemicznych jest elektroliza wody, czyli jej rozkład na tlen i wodór, które wydostają się jako gaz. 

Dlaczego akumulator rozładowuje się do zera?

Średnia żywotność akumulatorów w samochodzie wynosi od 3 do 5 lat. Czas ten może się jednak skrócić w zależności od jakości baterii i intensywności jej wykorzystania. Jazdy na krótkich dystansach czy korzystanie z systemu start — stop w pojeździe negatywnie wpływa na stan baterii. Jej żywotność także od czasu, w którym samochód przebywa w stanie spoczynku oraz liczba cykli rozładowanie — naładowanie.

Niestety, im częściej całkowicie rozładowujesz akumulator i odpalasz samochód na kable rozruchowe czy ładujesz akumulator prostownikiem, tym częściej może dojść do jego uszkodzenia. Spada również ogólna wydajność baterii. Nie powinno się więc dopuszczać do rozładowania akumulatora do zera. 

Akumulator może rozładować się do zera z co najmniej kilku powodów. Może to nastąpić na skutek ludzkiego błędu, ale przyczyną może być również awaria baterii. Zdecydowanie najczęściej do rozładowania akumulatora może dochodzić poprzez błędy kierowcy, jakimi są m.in. pozostawienie włączonych reflektorów lub innych świateł na całą noc, długi postój samochodu z włączonym radiem, bardzo intensywne wykorzystywanie prądu w samochodzie w okresie zimowym (np. poprzez podgrzewanie lusterek czy foteli). 

Bateria może się jednak rozładować także z przyczyn niezależnych od człowieka. Są to przede wszystkim takie czynniki jak niska temperatura powietrza. Ogólnie mówiąc, niska temperatura zaburza reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz baterii. Obniżony jest znacząco poziom przepływu elektrolitu pomiędzy elektrodami, co wpływa na obniżenie wydajność akumulatora. Przy 0 st. C wydajność spada o ok. 20%, przy – 20 st. C aż o ok. 50%. W takich warunkach ładowanie akumulatora w samochodzie może więc być koniecznością. 

Innym czynnikiem wpływającym na rozładowanie baterii jest także uszkodzenie alternatora czy naturalne zużycie akumulatora. Przyczyn może być jednak wiele, dlatego należy się zawczasu wiedzieć, jak wygląda ładowanie akumulatora, aby być przygotowanym w razie jego awarii. Koniecznie dowiedz się także, jak wymienić akumulator i którzy kierowcy najczęściej muszą ładować akumulator

Jak naładować akumulator? Podpinanie kabli do akumulatora

Jak ładować akumulator i co jest do tego potrzebne?

Akumulatory samochodowe mogą przestać działać z różnych powodów. Warto być wtedy przygotowanym na możliwość uruchomienia samochodu przy pomocy innego pojazdu czy mieć w domu sprzęt do ładowania akumulatorów. Do ładowania akumulatora potrzebny jest prostownik i kable rozruchowe.  

Jak działa prostownik samochodowy?

Jak ładować akumulator za pomocą prostownika? Ładowanie akumulatora prostownikiem jest bardzo łatwe. Wystarczy w odpowiedniej kolejności podłączyć urządzenie do samochodowego akumulatora, a następnie prostownik podłączyć do źródła zasilania. Jest to urządzenie, które ma za zadanie zmieniać prąd zmienny w prąd stały, dzięki czemu akumulator po naładowaniu ponownie zasili auto w energię elektryczną. 

Pamiętaj, aby zachować przy tym szczególną ostrożność. Należy zwrócić koniecznie uwagę na otoczenie i przyjrzeć się samemu wskaźnikowi. Nie można ładować akumulatora w miejscu, gdzie może dojść do zapłonu. Akumulator podczas ładowania wytwarza bowiem wybuchowy wodór, dlatego np. palenie papierosa w pobliżu ładującego się akumulatora może skończyć się tragedią. 

Jak naładować akumulator – krok po kroku

Jak ładować akumulator? Poniżej znajduje się lista czynności krok po kroku, które należy wykonać. 

  1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Zaciągnij hamulec ręczny i wyciągnij kluczyki ze stacyjki. Załóż okulary ochronne i rękawice — w elektrolicie wewnątrz akumulatora znajduje się silnie żrący kwas siarkowy. 
  2. Odłączanie akumulatora zawsze rozpoczynaj od klemy ujemnej (w kolorze czarnym lub niebieskim). Odpinanie akumulatora w odwrotnej kolejności to kolejna sytuacja, w której może dojść do wybuchu. Dlatego należy to podkreślić — zawsze zaczynamy od minusa. 
  3. Odepnij klemę dodatnią (w kolorze czerwonym), może zaistnieć konieczność poluzowania zacisku kluczem. 
  4. Usuń wszystkie elementy mocujące. Po odpięciu wszystkiego wyjmij akumulator. Pamiętaj jednak, że jest on ciężki i może ważyć do 20 kg.
  5. Naładuj akumulator.
  6. Podłączanie akumulatora po naładowaniu zawsze zaczynaj od klemy dodatniej. 

Jak długo ładować akumulator?

Jak długo ładować akumulator? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Zakładając, że parametry prostownika zostały odpowiednio dopasowane do akumulatora, to jego ładowanie może zająć od kilku do kilkunastu godzin. Akumulatory bezobsługowe mogą ładować się nie dłużej niż 12 godzin. Trudno tu jednak oszacować stałe wartości. Należy jednak pamiętać, że czas ładowania akumulatora samochodowego zależy od stopnia rozładowania, ale także typu prostownika. Jakim prądem ładować akumulator? Wyłącznie prądem stałym. 

O czym warto pamiętać podczas ładowania akumulatora? Poznaj 4 porady naszego eksperta 

Ładowanie akumulatora nie należy do skomplikowanych czynności, jeśli zachowasz wszystkie niezbędne środki ostrożności. Warto jednak mieć na uwadze kilka aspektów, które ułatwią ten proces i wydłużą żywotność Twojej baterii.

Porada pierwsza: wypnij akumulator z auta przed jego ładowaniem

Nowoczesne ładowarki z mikroprocesorami pozwalają na ładowanie akumulatora odłączonego, ale znajdującego się w aucie. Ze względów bezpieczeństwa warto jednak akumulator z samochodu wypiąć. Należy bowiem pamiętać, że nawet minimalny pobór prądu, który wynika z podtrzymywania procesów w samochodzie (np. autoalarmu), może zmylić prostownik i mylnie sygnalizować, że ładowanie nie dobiegło końca. Takie nieprzerwane ładowanie może doprowadzić do zniszczenia akumulatora, dlatego warto za każdym razem wypinać akumulator samochodowy do ładowania. 

Jak długo ładować akumulator? Wkładania akumulatora do samochodu

Porada druga: dobierz prostownik do mocy akumulatora

Na prostownikach i akumulatorach nie należy oszczędzać. Nieodpowiednio dobrana ładowarka może być nie tylko niewygodna w użytkowaniu, ale również niebezpieczna. Należy więc wybierać wyłącznie prostowniki renomowanych, znanych i sprawdzonych firm. Każdy dobry prostownik powinien mieć wbudowane zabezpieczenie oraz możliwość samodzielnego przejścia w stan podtrzymania. Musi koniecznie spełniać wymagania względem napięcia wyjściowego i końcowego (akumulatory 12-woltowe powinny być podłączone do źródła napięcia od 13,2 do 16,2 V). Powinien również być tak dobrany, aby móc ładować baterie o określonej pojemności. Wysokiej jakości prostowniki  oraz przewody rozruchowe znajdziesz w Inter Cars. 

Porada trzecia: pamiętaj o odpowiednim odłączeniu i podłączeniu akumulatora 

Odłącz akumulator przed podpięciem prostownika, zachowując ostrożność. Błąd lub nieuwaga mogą skończyć się zwarciem i uszkodzeniem instalacji elektrycznej, a w konsekwencji kosztowną naprawą. Odpinaj klemy akumulatora wyłącznie w określonej kolejności (najpierw minus potem plus) i nie dopuść do dotknięcia się klemy minusowej z plusową. Grozi to bowiem zwarciem i uszkodzeniem instalacji. Podczas podłączania akumulatora również pamiętaj o odpowiedniej kolejności (najpierw plus potem minus). Akumulator wypnij na cały okres ładowania. Porada czwarta: podczas ładowania akumulatora zachowaj ostrożność

Akumulatory kwasowo-ołowiowe podczas ładowania wytwarzają wodór, który wydostaje się z akumulatora poprzez specjalne wywietrzniki. Wodór jest gazem wybuchowym, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas ładowania baterii. Nie wolno więc doprowadzić do spięcia, ani tym bardziej zbliżać się z otwartym ogniem do prostownika. 

Podczas ładowania akumulatora od momentu jego podłączenia konieczne jest zachowanie należytej ostrożności. Wodór, wydzielający się z akumulatora podczas pracy prostownika jest gazem lekkim i silnie łatwopalnym. Podejście z otwartym ogniem, np. zapalonym papierosem grozi zapaleniem się gazu i wybuchem, szczególnie w pomieszczeniach o słabej wentylacji. Dlatego należy zwrócić baczną uwagę na otoczenie i ładować akumulator wyłącznie w bezpiecznym miejscu. Ładowanie akumulatora w samochodzie nie jest więc czynnością zalecaną – mówi ekspert Inter Cars. 

Wybierz swoje produkty:

szukasz produktu który opisujemy?

Już wiesz, w jaki sposób ładować akumulator i czego do tego potrzebujesz. Jeśli masz jakieś wątpliwości, to poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane pytania. Jednak, kiedy nie jesteś pewny swoich umiejętności, rozważ wizytę u mechanika. 

FAQ

Jak długo należy ładować akumulator?

W zależności od stopnia rozładowania i jego typu akumulator można ładować od kilku do kilkunastu godzin. 

Czy można podłączyć prostownik do każdego gniazdka w domu?

Można podłączyć prostownik do każdego gniazdka z prądem zmiennym. Najlepiej, aby dodatkowo było ono uziemione. Ponadto do ładowania należy wybrać miejsce położone z dala od źródeł ognia i ewentualnych spięć. Pomieszczenie do ładowania powinno być również dobrze wentylowane. 

Czym grozi podłączenie akumulatora w złej kolejności?

Podłączenie akumulatora w złej kolejności grozi spięciem i zniszczeniem instalacji elektrycznej w samochodzie. Podobnie w przypadku złego podpięcia pod prostownik — grozi to zniszczeniem samego prostownika i uszkodzeniem sieci w mieszkaniu.  

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!