Części samochodowe potrafią być naprawdę drogie. Dlatego też wielu kierowców stara się eksploatować swoje auto w optymalny sposób. Niestety czasami zdarzają się awarie nawet takich elementów, które powinny służyć przez naprawdę długi czas. Jednym z takich podzespołów jest półoś. Do czego ona służy? Jakie są objawy awarii półosi napędowej? Tego dowiesz się z lektury naszego tekstu!

Półoś napędowa znajduje się w każdym samochodzie. Jej umiejscowienie oraz długość są zależne od konstrukcji napędu w danym modelu auta. Pojazdach z napędem na przednie koła łączy ona inne elementy niż w pojazdach z napędem na tył. W pierwszym przypadku półoś jest łącznikiem stanowiącym połączenie między skrzynią biegów a piastą koła. W przypadku napędu na tył pełni ona zadanie łącznika z wałem napędowym. Z uwagi na większe obciążenie, półosie napędowe samochodów z przednim napędem częściej wymagają naprawy.

Z tego artykułu się dowiesz:

baner mamy części do Twojego samochodu

Półoś w samochodzie – co to jest?

Samochód składa się z wielu różnych układów, a jednym z ważniejszych jest układ napędowy. To właśnie w jego skład wchodzi półoś napędowa. Bez względu na to, czy łącz ona skrzynie biegów z piastą koła, jak w przypadku napędu na przednie koła, czy stanowi łącznik z wałem napędowym – napęd na tył, to półosie napędowe we wszystkich modelach samochodów są odpowiedzialne za przeniesienie momentu obrotowego  z silnika na koła.

Rodzaje półosi napędowych

Półosie dzielą się na dwa rodzaje. Są to:

  • półosie sztywne,
  • półosie przegubowe. 

Ich zastosowanie jest zależne od konstrukcji mostu napędowego, czyli elementów, w których wkład wchodzi oś, koła napędowe wraz z półosiami, jak i mechanizmem różnicowym. W związku z tym sztywne półosie napędowe są montowane w przypadku sztywnych mostów napędowych – odpowiada za połączenie pary kół w samochodzie. 

Przegubowe półosie napędowe dzielą się na:

  • jednostronnie przegubowe – przegub znajduje się od strony mostu napędowego lub koła jezdnego,
  • dwustronnie przegubowe – jak sama nazwa wskazuje, przeguby znajdują się z obu stron osi. Są stosowane w samochodach osobowych z niezależnym zawieszeniem kół kierowanych i niekierowanych.

Półosie napędowe – jak są zbudowane?

Półosie napędowe to takie elementy samochodu, które powinny wytrzymać przez cały czas eksploatacji pojazdu. Tak długi okres ich użytkowania jest możliwy ze względu na materiał, z którego wspomniane elementy są wytwarzane. To najczęściej bardzo wytrzymała hartowana stal.

Do czego służy półoś w samochodzie?

Każda półoś napędowa składa się z osi oraz łączących ich dwóch przegubów. Wewnętrzny przegub znajduje się przy skrzyni biegów, a zewnętrzny – przed kołem. Dzięki nim możliwe jest przeniesienie napędu ze skrzyni biegów na koła. W tym samym czasie osie mogą poruszać się zarówno na linii pionowej, jak i poziomej. Na naszym blogu znajdziesz też artykuł, z którego dowiesz się więcej o tym, jakie są objawy zużycia lub uszkodzenia przegubów.

Zastosowane w Twoim samochodzie półosie napędowe nie są identyczne względem siebie. Dlaczego? Czym się różnią? Otóż skrzynia biegów nie jest umieszczana centralnie pośrodku jednostki napędowej, tylko bliżej jednego z boków. W związku z tym jedna półoś napędowa jest dłuższa od drugiej.

Półoś napędowa – przyczyny awarii układu napędowego

Półosie napędowe są uznawane przez ekspertów za trwałe elementy układu napędowego, ale mimo to zdarzają się awarie tych elementów. Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzenia półosi napędowej?

Winę za uszkodzenie tej części bardzo często ponosi sam kierowca, gdyż to styl jazdy wpływa bezpośrednio na półosie napędowe. Jeśli często ruszasz spod świateł z piskiem opon albo wykonujesz gwałtowne manewry  przy skręconych kołach, to w niedługim czasie możesz się spodziewać awarii. Ponadto półosie nie przepadają także za szarpaniem oraz podróżami po dziurawych drogach. 

Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem, który wpływa na żywotność półosi napędowych, są zanieczyszczenia. Kiedy piach czy żwir dostaną się do mechanizmu przegubów, element ten zacznie się bardzo szybko zużywać.

Półoś napędowa – objawy uszkodzenia

Elementem, który najczęściej ulega uszkodzeniu w półosi, są przeguby napędowe. To najmniej trwałe elementy półosi. Objawy ich uszkodzenia dają bardzo wyraźne sygnały. Należą do nich:

  • odgłos stukania pojawiający się w tracie ruszania,
  • niesłyszane wcześniej dźwięki podczas przyspieszania,
  • trudności ze skręcaniem w jedną stronę.
Do czego służy półoś w samochodzie?

Półosie napędowe dla różnych marek samochodów 

W wielu przypadkach regeneracja półosi jest niemożliwa lub nieopłacalna. Lepszym rozwiązaniem niż naprawa półosi jest zatem jej wymiana. W naszym sklepie Inter Cars dostępne są produkty dopasowane do Twojego samochodu. 

Półoś dla marki Citroën

Francuskie samochody znane są z wysokiej jakości komponentów – i nie inaczej jest z półosiami. Niestety, czasami także one ulegają awarii. Jeśli szukasz półosi do Citroëna Berlingo, to w sklepie Inter Cars znajdziesz półosie napędowe marki Spidan.

Półoś napędowa dla samochodu marki Opel

Po polskich drogach jeździ także wiele samochodów marki Opel. Jednym z popularniejszych jest model Astra. Dla tego samochodu także znajdziesz w ofercie Inter Cars najwyższej klasy półosie napędowe. Produkty te wyróżniają się nie tylko doskonałą jakością, lecz także konkurencyjnymi cenami. Naprawa półosi będzie dzięki nim zdecydowanie tańsza.

Półoś napędowa z oferty Inter Cars – Volkswagen Golf

Niemiecka marka Volkswagen skradła serca Polaków już wiele lat temu. Kierowcy szczególnie upodobali sobie model Golf. Wszystkie jego generacje są niezwykle popularne w naszym kraju. Regeneracja półosi lub jej wymiana w różnych modelach Golfa jest więc znanym na warsztatach zabiegiem. 

Są to między innymi fabrycznie regenerowane półosie marki Point Gear. Regeneracja sprawia, że ich jakość jest niemal równie wysoka, jak w przypadku marek premium, jednak w zdecydowanie niższej cenie.

Szukasz produktów do swojego auta? Znajdziesz je na Inter Cars. Mamy bogaty asortyment produktów do Twojego samochodu i nie tylko! Sprawdź, naszą ofertę i wybierz coś dla siebie. 

szukasz produktu który opisujemy?

Naprawa półosi napędowych – dlaczego jest tak istotna? Co mówi na ten temat specjalista Inter Cars?

Każda usterka i awaria Twojego samochodu powinna być jak najszybciej naprawiona. Jednak doświadczenie pokazuje, że wielu kierowców często zwleka z różnymi naprawami, co wpływa nie tylko na komfort podróży, lecz także na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Głośne zgrzyty dochodzące od strony przednich kół w trakcie skręcania, a także niepokojące stuki podczas przyspieszania – to sygnały do zredukowania prędkości oraz jak najszybszego zakończenia podróży. Są to objawy uszkodzenia półosi. Jeśli będziesz kontynuował jazdę, samochód może odmówić dalszej jazdy  w najmniej odpowiednim momencie – mówi ekspert marki Inter Cars.

Do czego służy półoś w samochodzie?

Wymiana, naprawa czy regeneracja półosi napędowej? Na co się zdecydować?

Jak już wspomnieliśmy, uszkodzeniu najczęściej ulegają przeguby zewnętrzne. W takim przypadku w większości modeli samochodów najlepszym rozwiązaniem jest ich wymiana. 

Wyjątkiem są niektóre modele francuskich samochodów. W starszych wariantach Renault Megane, Peugeot 206 i Citroënie Xsarze zamontowano nierozbieralne przeguby zewnętrzne. Ich wymiana jest więc niemożliwa. To dlatego w tych samochodach mechanicy decydują się na regenerację.

Jeśli uszkodzeniu ulegną przeguby wewnętrzne, można zdecydować się na ich naprawę ze względu na koszty. Jednak w wielu przypadkach potrzebna będzie wymiana całej półosi. 

Pamiętaj, że najlepszą decyzję podejmie mechanik samochodowy. 

Półoś w samochodzie – o tym pamiętaj!

Półosie to jedne ważniejszych elementów układu napędowego. To one odpowiadają za przekazanie momentu obrotowego, który wytwarza jednostka napędowa, na koła auta. Pamiętaj też, że półosie różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj napędu napędza Twój samochód

Z założenia półoś napędowa to trwały element pojazdu, ale czasami jej elementy ulegają awarii. Najczęstsze usterki dotyczą przegubów zewnętrznych. Aczkolwiek zdarzają się też uszkodzenia przegubów wewnętrznych oraz osi. Do przyczyn awarii półosi zalicza się przede wszystkim agresywny styl jazdy. Częste szarpanie, ruszanie z piskiem opon oraz szybka jazda po dziurawej drodze mogą uszkodzić nie tylko przeguby, lecz także samą oś. 

Jeśli słyszysz dziwne stukanie z przednich kół w trakcie przyspieszania lub zgrzyty podczas skręcania kierownicy, to oznaka, że półoś wymaga naprawy, regeneracji lub całkowitej wymiany. Jak najszybciej udaj się do warsztatu samochodowego. Podróżowanie ze zniszczoną półosią może być przyczyną trwałego unieruchomienia Twojego pojazdu. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Półoś jest elementem układu napędowego. Część ta odpowiedzialna jest za przeniesienie napędu  na koła samochodu, zachowując jednocześnie możliwość zmiany kierunku jazdy. 

Awarii półosi napędowej nie można przeoczyć. Uszkodzona półoś daje głośne i wyraźne sygnały. Są to między innymi stuki podczas przyspieszania oraz zgrzyty wydobywające się z okolicy kół w trakcie skręcania kierownicą.

Półosie napędowe składają się z trwałej części głównej, czyli osi oraz przegubów. Te drugie łączą osie i znajdują się przy skrzyni biegów oraz piastach kół. Przeguby wykonane są z mniej trwałych materiałów, dlatego to one najczęściej ulegają uszkodzeniu.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!