Sprzedaż auta nie zawsze jest szybka, prosta i bezproblemowa. Wręcz przeciwnie – jeśli chcesz otrzymać za pojazd oczekiwaną sumę pieniędzy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Jak sprzedać samochód, żeby na tym zyskać? Jak go do tego przygotować? Profesjonalni handlarze mają na to swoje metody. W poniższym artykule przedstawiamy te sprawdzone sposoby, dzięki którym zwiększysz swoje szanse na udaną i korzystną sprzedaż pojazdu.

jak sprzedać samochód

Polska jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych krajów UE. Zgodnie ze statystykami ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodowych), na 1000 mieszkańców naszego kraju przypadają aż 662 samochody (dane z 2020 roku). Daje to Polsce trzecie miejsce w Europie, zaraz za Włochami i Luksemburgiem. 

Co ciekawe, pojazdy, którymi poruszają się Polacy, nie są najnowocześniejsze. Średni wiek aut poruszających się po polskich ulicach wynosi 14 lat (w EU  to 11,5). Co to oznacza? Rynek aut wtórnych wciąż cieszy się w Polsce dużą popularnością, a przy tym wcale nie maleje liczba chętnych na kupno używanego samochodu. To dobre wiadomości, jeśli właśnie chcesz pozbyć się swojego auta. Pozostaje w takim razie już tylko dowiedzieć się, jak wygląda przygotowanie samochodu do sprzedaży. Uzyskanie jak najlepszej ceny zależy bowiem od kilku czynników, nie tylko marki i rocznika.

Z poniższego artykułu dowiesz się m.in.:

Jak sprzedać samochód – cena ma znaczenie

Podczas ustalania oczekiwanej sumy weź pod uwagę kilka czynników, które mogą zaniżać wartość. Według naszych ekspertów największym winowajcą jest wysoki przebieg, który może obniżyć cenę samochodu nawet o kilkanaście procent. Nie masz na to zbyt wielkiego wpływu, ale możesz przekonać do siebie potencjalnego kupującego w inny sposób – wypełnioną książeczką serwisową oraz fakturami za zakup części.

Rynek wtórny często nie jest przychylny wobec samochodów powypadkowych. Jak sprzedać samochód, który ma za sobą taki incydent? Przede wszystkim nie należy tego ukrywać (jest to też niezgodne z prawem). Lepiej zadbać wcześniej o sprawność i wygląd samochodu, aby móc przekonać kupującego, że wypadek nie ma większego znaczenia dla dalszego użytkowania.

To, że pojazd jest używany, nie oznacza, że ma na taki wyglądać. Wysiłek włożony w pielęgnację przyniesie zaś efekty – cenę obniżają bowiem zniszczone wnętrze i widoczne ślady zużycia. Zaradzi temu drobiazgowe przygotowanie auta do sprzedaży, a dokładniej sposoby, które znajdziesz w dalszej części artykułu.

jak sprzedać samochód

Jak sprzedać auto – najważniejsze sprawy

Czyste auto świadczy o tym, że właściciel o nie dbał, a co za tym idzie, jest w dobrym stanie. Jest też wyrazem szacunku dla nabywcy, który na pewno chciałby wsiąść do lśniącego i pachnącego pojazdu. Jest jeden wyjątek – wizualne aspekty nie mają znaczenia, jeśli planujesz sprzedaż samochodu na części.

Zastanawiając się, jak przygotować auto do sprzedaży, musisz wiedzieć, że nie wystarczy powierzchowne czyszczenie na myjni. Liczą się tu detale, odpowiadające za całościowy obraz. Poza tym kupujący lubią zaglądać w najmniejsze zakamarki. Twoją rolą jest bowiem przedstawienie jak najlepszego obrazu samochodu, a nabywcy znalezienie niedociągnięć, które pomogą w uzyskaniu niskiej ceny. Co zatem musisz zrobić, zanim wystawisz auto na sprzedaż?

Zadbaj o wygląd samochodu

Lśniący lakier to domena nowych samochodów. Przy odrobinie wysiłku jest jednak możliwe uzyskanie takiego efektu w używanym, wiekowym aucie. Zacznij pracę od dokładnego wyczyszczenie nadwozia:

  • wypłucz z niego piasek, kurz i osad przy pomocy myjki wysokociśnieniowej;
  • usuń wszelkie zabrudzenia, stosując szampon do karoserii oraz miękką szczotkę;
  • ponownie spłucz nadwozie wodą, a następnie użyj gumowej wycieraczki do jej ściągnięcia;
  • nabłyszcz karoserię, korzystając z miękkiej szmatki oraz odpowiedniego mleczka lub pasty (omijaj plastikowe elementy).

Pracując nad wyglądem nadwozia, nie zapomnij o szybach, reflektorach i wycieraczkach. Usuń też ślady korozji (pomocny będzie odrdzewiacz z kwasem fosforowym) – to dobre rozwiązanie, jeśli  myślisz o tym, jak sprzedać auto za dobrą cenę. Umyj również felgi – ich zły stan może spowodować konieczność ich regeneracji lub wymiany na nowe.

jak sprzedać samochód

Pamiętaj o wnętrzu

Przygotowanie samochodu do sprzedaży musi uwzględniać również dokładne sprzątanie wnętrza. Pracę należy rozpocząć od odkurzania tapicerki, w tym foteli, wykładzin, podłogi i podsufitki. Najwięcej okruchów zbiera się w najmniejszych szczelinach, np. między fotelami. Pozbędziesz się ich, używając do tego cienkiej końcówki odkurzacza. Nie zapomnij też o dywanikach – welurowe odkurz, a następnie wypierz, a gumowe wyszoruj szczotką i dokładnie osusz.

Plastikowe elementy kokpitu i tapicerki wymagają podwójnego czyszczenia. W pierwszej kolejności przetrzyj je miękką szmatką z odrobiną detergentu (choćby zwykłym płynem do mycia naczyń), następnie ponów czynność, używając tylko czystej wody. Drugi etap to zapobieganie osadzaniu się kurzu. Użyj w tym celu środka elektrostatycznego, przeznaczonego do powierzchni wykonanych z tworzywa sztucznego.

Wnętrze będzie prezentować się jeszcze bardziej okazale, jeśli zadbasz o konserwację elementów plastikowych. Wykorzystaj do tego specjalny spray z silikonem, który może dać efekt nabłyszczenia lub eleganckiego matu. Pokryj cienką warstwą preparatu wszystkie elementy kokpitu, a także progi i lewarek zmiany biegów.

Ważne jest to, co pod maską

W trakcie sprawdzania stanu auta, klient na pewno zajrzy pod maskę. Mimo że liczy się przede wszystkim to, co pod maską, to nie zaszkodzi zadbać o estetykę, która jest jednym z istotniejszych elementów tego, jak przygotować auto do sprzedaży. Jak to zrobić? Nasi eksperci odradzają stosowania myjek, szczotek lub zwykłych płynów podczas mycia silnika. Znacznie lepiej sprawdzą się specjalne preparaty do czyszczenia jednostki napędowej. Usuniesz nimi nie tylko brud, ale rozpuścisz tłuszcz i ślady oleju, co nie byłoby możliwe, gdybyś korzystał ze zwykłego detergentu. Nie zapomnij, że tego typu czynności wykonuje się na zimnym silniku.

Dobry efekt uzyskasz też, przemywając ukryte pod maską elementy nadwozia (m.in. okolice podłużnic) – możesz do tego użyć wody z szamponem. Nigdy nie pierz za to okładziny pokrywy silnika. Ciężar wody spowoduje jej odkształcenie, dlatego wystarczy ją odkurzyć i przetrzeć na sucho. 

Detale mają znaczenie

Myśląc o tym, jak sprzedać samochód opłacalnie i szybko, trzeba zwrócić uwagę również na drobne elementy, które mogą przekonać kupującego. Zwróć uwagę się na:

  • doczyszczeniu zakamarków (np. kratki nawiewu) – wykorzystaj do tego pędzelek detailingowy;
  • nakładkach na pedałach i dźwigni zmiany biegów – zużyte lepiej wymienić na nowe, tym bardziej że koszt jest niewielki;
  • obszyciu kierownicy – odśwież ją i wypoleruj, ale nie wymieniaj (nieoryginalne obicie wzbudzi podejrzenia u bardziej doświadczonych nabywców);
  • śladach amatorskich prób naprawy auta – pozbądź się nitów, drucików lub taśmy klejącej, które wyglądają mało profesjonalnie.

Istotne jest też, żeby poszczególne elementy nie wyglądały na świeżo myte lub wymieniane. Wbrew pozorom może być to powodem rezygnacji z zakupu – kupujący będzie obawiać się, że próbujesz zatuszować realny stan techniczny. Dlatego też umyj auto kilka dni wcześniej, a po wymianie nakładek używaj auta jeszcze przez krótki czas. 

Dokumenty, które będą pomocne

Jak przygotować auto do sprzedaży pod względem dokumentacji? Niezbędne do przeprowadzenia transakcji są: dowód zakupu (faktura, rachunek lub dokumenty celne), dowód rejestracyjny, ważna polisa OC i książka serwisowa. Unikniesz jednak dodatkowych pytań i wątpliwości, jeśli przedstawisz kupującemu również:

  • rachunki z przeprowadzonych napraw,
  • rachunki za zakup części,
  • gwarancje na podzespoły.

Dobrze udokumentowane naprawy, wymiany i wszelkie ingerencje w stan samochodu mogą znacząco wpłynąć na cenę. Warto o tym pamiętać oraz skrupulatnie je kompletować podczas całego okresu użytkowania.

jak sprzedać samochód

Sprzedaż samochodu na części – to jest ważne

Mocno wyeksploatowane pojazdy mogą nie nadawać się już do użytku, co uniemożliwia ich zbycie na rynku wtórnym. Jedynym rozwiązaniem jest wtedy przekazanie auta na szrot, czyli zezłomowanie. Sprzedaż samochodu na części wymaga jednak ostrożności. Przede wszystkim polskie prawo zabrania samodzielnego rozbierania aut. Jedynym legalnym sposobem jest sprzedaż maszyny do stacji demontażu pojazdów (mającej stosowne uprawnienia). Dopiero stacja może odzyskać sprawne podzespoły i wystawić je na sprzedaż.

Kwota, jaką możesz uzyskać za zezłomowanie auta, zależy od jego stanu. Pojazdy, z których nie uda się odzyskać zbyt wielu części, firmy wyceniają jak złom. Dodatkową sumę pieniędzy uzyskasz tylko za sprawne podzespoły.

Czy przed przekazaniem auta możesz z niego wymontować części lub wyposażenie? Większość firm nie zgadza się na wcześniejsze wyjęcie z samochodu żadnych elementów. Właściciele często chcą zachować dla siebie m.in. akumulator lub reflektory. Staje się to problemem, kiedy firma wymaga, żeby samochód zachowywał co najmniej 90 proc. swojej pierwotnej masy. Stacja ma prawo odliczyć opłatę za każdy brakujący kilogram poniżej wspominanych 90 proc. Nie mogą zostać usunięte także żadne podstawowe części, takie jak: silnik, skrzynia biegów, całe nadwozie oraz układ hamulcowy i jezdny.

Jak przygotować auto do sprzedaży – ogłoszenie

Najprostszym sposobem na to, jak sprzedać samochód, jest samodzielne przygotowanie i opublikowanie ogłoszenia. Pierwszym krokiem jest zazwyczaj zrobienie zdjęć. Najlepiej, żeby prezentowały się one profesjonalnie – niezbędna jest wysoka rozdzielczość aparatu. Fotografie muszą pokazywać pojazd w różnych ujęciach z zewnątrz i wewnątrz na możliwie neutralnym tle. Niedopuszczalne są zdjęcia, na których widać część podwórka, garaż, zatłoczoną ulicę lub ludzi.  Pozytywny wpływ na ewentualnego nabywcę mogą też mieć fotografie przedstawiające mankamenty czy uszkodzenia – zwiększają wiarygodność sprzedawcy.

Treść ogłoszenia ma być możliwie prosta w odbiorze, uporządkowana i oczywiście zgodna ze stanem faktycznym. Co to oznacza?

Postaw na poprawność merytoryczną i powagę – dowcipne opowiastki nie służą sprzedaży samochodu, ale sprawdzają się tylko jako internetowe ciekawostki. Zapomnij o takich sformułowaniach jak „spod igły” lub „niezawodny”.  Nie wspominając już o starym „Niemiec płakał, jak sprzedawał”. W ogłoszeniu wymień podstawowe dane pojazdu, czyli: model, rocznik, przebieg, rodzaj silnika, rodzaj skrzyni biegów i pochodzenie auta. Nie wypisuj za to wszystkich rzeczy, które były w samochodzie wymieniane, czyli typowych czynności serwisowych, jak wymiana płynów eksploatacyjnych. Wspomnij lepiej o kosztowniejszych naprawach, np. o nowym dwumasowym kole zamachowym – doradza ekspert Inter Cars.

Nie ukrywaj też wad pojazdu. Pomijanie poważnych usterek może mieć konsekwencje prawne i doprowadzić nawet do sprawy w sądzie. Przygotowanie auta do sprzedaży to też określenie ceny: czy należy ją zawyżać? Jeśli chcesz negocjować, dodaj do minimalnej kwoty, jaką zamierzasz otrzymać za samochód, maks. 10 proc. W innym wypadku zaznacz w ogłoszeniu, że cena nie podlega negocjacjom

jak sprzedać samochód

Techniczne przygotowanie samochodu do sprzedaży

Przed wystawieniem oferty sprzedaży sprawdź stan techniczny pojazdu i upewnij się, jakich wymaga napraw. Jeśli nie są one zbyt wielkie oraz kosztowne, zajmij się tym. Zbadaj więc dokładnie wszystkie układy, silnik oraz podwozie samochodu. Doprowadź je do możliwie najlepszego stanu technicznego, podnosząc tym samym wartość samochodu (czasami opłaca się nawet zakup nowych tarcz hamulcowych). Dobrym pomysłem jest też wymiana bezpieczników i żarówek, którą zalecają eksperci Inter Cars.

Sposób na to, jak sprzedać auto, to udowodnienie kupującemu, że pojazd będzie wymagał możliwie najmniejszego dodatkowego nakładu finansowego. W sklepie motoryzacyjnym Inter Cars kupisz też części zamienne, dzięki którym przeprowadzisz pilne naprawy. Profesjonalne myjki i chemia sprzątająca pozwolą zaś sprawnie doczyścić każdy zakamarek. 

Jak sprzedać samochód – cierpliwość popłaca

Odpowiednie przygotowanie samochodu do sprzedaży może znacząco wpłynąć na liczbę chętnych do zakupu oraz przyspieszyć samą transakcję. Przekonanie potencjalnych nabywców do tego, że Twój pojazd spełni ich oczekiwania, powinno być poparte dowodami oraz odzwierciedlać rzeczywisty stan auta. Naprawa najważniejszych usterek oraz zadbanie o wizualny aspekt samochodu będą w tym bardzo pomocne. 

Planując poszczególne czynności, pamiętaj o zakupie części zamiennych i niezbędnych narzędzi. Znajdziesz je w sklepie Inter Cars razem z innymi, przydatnymi akcesoriami. Pozostanie wówczas tylko opublikowanie ogłoszenia i cierpliwe czekanie na odpowiedzi. Czas jest bowiem sprzymierzeńcem każdego sprzedawcy, a jeśli cena auta będzie adekwatna do stanu, na pewno znajdzie się chętny.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Ustalając kwotę, jaką chcesz uzyskać za samochód, weź pod uwagę nie tylko model i rocznik, ale też przebieg oraz ogólny stan techniczny. Im większa liczba usterek, tym niższa powinna być cena. Niedoceniany jest też często wygląd auta – zniszczona tapicerka czy też zużyty drążek zmiany biegów także obniżają wartość pojazdu.

Warto naprawić wszelkie usterki, które nie wymagają dużego nakładu finansowego. Przygotuj też każdy rachunek związany z zakupem części lub naprawą. Doprowadź pojazd do jak najlepszego stanu, dokładnie go sprzątając i wymieniając mocno zużyte elementy.

W ogłoszeniu najlepiej skupić się na merytorycznych informacjach zamiast barwnych opisach. Powinno ono zawierać wszelkie parametry oraz podstawowe informacje (także o przebiegu, który ma znaczenie dla kupujących). Pomiń typowe czynności serwisowe i skup się na tym, co wyróżnia dane auto (bez upiększania rzeczywistości).
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!