Zapalenie się podczas jazdy samochodem kontrolki na tablicy wskaźników może budzić u kierowcy niepokój. Kontrolka EPC informuje o usterkach w instalacji elektrycznej samochodu. Nie zawsze oznacza to, że dalsza podróż nie jest możliwa. Należy jednak pamiętać, że ignorowanie świecącej się kontrolki EPC to nie najlepszy pomysł. Czym jest kontrolka EPC? Jakie usterki sygnalizuje?

Komputery sterujące pracą silnika i innych podzespołów należą do standardowego wyposażenia niemal każdego nowoczesnego samochodu. Ich rolą jest nie tylko kontrolowanie pracy poszczególnych układów, lecz także informowanie o usterkach i potencjalnych zagrożeniach z tym związanych. 

Nowoczesne samochody wyposażone są w szereg czujników oplatających silnik i inne podzespoły. Ich stała praca pozwala osiągać jednostce napędowej optymalne warunki pracy, a także wykrywać nieprawidłowości w funkcjonowaniu poszczególnych podzespołów. Dzięki wczesnemu wykryciu usterek możesz szybciej podjąć kroki w celu ich usunięcia. Często pozwala oszczędzić niemałe kwoty na naprawie samochodu.  Czym jest kontrolka EPC?

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Czym jest kontrolka EPC?

EPC to skrót od angielskich słów Electronic Power Control, co po polsku oznacza układ kontrolujący pracę podzespołów elektrycznych w samochodzie. Kontrolka najczęściej zapala się podczas włączenia zapłonu i gaśnie po uruchomieniu jednostki napędowej. Nowoczesne pojazdy wyposażone są w szereg systemów elektrycznych, które wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Zapalona kontrolka EPC w czasie jazdy dotyczy awarii któregoś z podzespołów układu elektrycznego. 

Kontrolki występujące w samochodach można w zasadzie podzielić na trzy grupy:

  • kontrolki ostrzegawcze – zazwyczaj w kolorze czerwonym, informują o poważnych ostrzeżeniach dotyczących silnika lub innych podzespołów,
  • kontrolki ostrzegawczo-informacyjne – najczęściej w kolorze żółtym, wskazują informacje na temat usterek, które nie wymagają natychmiastowego zatrzymania pojazdu, do tej grupy należy kontrolka EPC,
  • kontrolki informacyjne – zazwyczaj o kolorze zielonym, białym lub niebieskim, przekazują informacje dotyczące pracy poszczególnych układów, które nie muszą być związane z żadnymi usterkami. 

Trzyliterowe skróty układów stosowanych w samochodach często dotyczą systemów bezpieczeństwa, takich jak ABS, ASR lub ESP. Dlatego kontrolka EPC bywa z nimi mylona, mimo że sygnalizuje usterki o odmiennym źródle. Choć zapalenie się kontrolki nie musi oznaczać poważnej awarii, które uniemożliwiałaby dalszą podróż, to nie należy bagatelizować informacji dotyczących awarii układu elektrycznego.

EPC kontrolka

Chcesz dowiedzieć się, co to jest ESP w samochodzie i jak działa? Przeczytaj artykuł z naszego bloga.

Czy każdy samochód wyposażony jest w kontrolkę EPC?

Żółta kontrolka EPC spotykana jest najczęściej w modelach marek wchodzących w skład grupy VAG. Każdy Volkswagen, Audi, Seat czy Skoda posiada na tablicy rozdzielczej tę kontrolkę. W przeciwieństwie do kontrolki check engine obowiązkowej w każdym nowym samochodzie wyprodukowanym po 2001 roku kontrolka EPC nie stanowi podstawowego wyposażenia ostrzegawczego. Niemniej zwłaszcza w nowoczesnych autach z rozbudowanym układem elektrycznym informacje płynące z kontrolki mogą być bardzo przydatne.

Choć kontrolka EPC najczęściej spotykana jest w samochodach jednego koncernu, nie oznacza to, że inne marki nie stosują alternatywnych rozwiązań. Zaawansowane układy elektryczne spotykane w nowoczesnych samochodach wymagają kontroli i diagnostyki. Dlatego większość pojazdów wyposażonych w komputery pokładowe informuje kierowców o nieprawidłowościach, choć niekoniecznie musi być to kontrolka EPC. Spotykane są także osobne kontrolki informujące o usterkach wtrysku, żarówek lub po prostu słowne komunikaty na wyświetlaczu komputera pokładowego.

Jakie usterki sygnalizuje kontrolka EPC?

Układy elektryczne w nowoczesnych samochodach składają się z wielu podzespołów, które bezpośrednio wpływają na bezpieczeństwo i komfort podróży. Stąd liczba potencjalnych usterek, które mogą spowodować, że zapali się kontrolka EPC jest bardzo długa. Lista źródeł awarii może dotyczyć podzespołów:

  • sterowania pracą silnika,
  • przepustnicy,
  • układu wtryskowego,
  • czujnika temperatury płynu chłodniczego,
  • czujnika położenia wałka rozrządu,
  • kontroli położenia wału korbowego,
  • czujnika świateł lub tylko świateł stop. 

Usterki podzespołów układu elektrycznego mogą nieść ryzyko mniejszych lub większych awarii. Często jeden niesprawny układ oddziałuje na inne, więc początkowo niewielka usterka może mieć wpływ na większą liczbę podzespołów. Dlatego nie należy ignorować zapalonej kontrolki EPC. Co to dokładnie oznacza, należy ustalić samodzielnie lub przy pomocy profesjonalnej wiedzy oraz sprzętu.

Jakie usterki sygnalizuje kontrolka EPC

Zestawienie produktów od Inter Cars

Diagnostyka komputerowa pozwoli Ci dokładnie ustalić źródło awarii układu elektrycznego. Dzięki temu dowiesz się, jakie części zamienne będą niezbędne, aby przywrócić Twój samochód do pełnej sprawności. Elektronika samochodowa niesie wiele korzyści, które sprawiają, że auta stają się coraz bardziej komfortowe i bezpieczne. Utrzymanie w nienagannym stanie samochodowego układu elektrycznego jest niezbędne w celu bezproblemowej eksploatacji auta.

Czujnik temperatury płynu chłodzącego przesyła do komputera sterującego pracą silnika informacje służące do przygotowania mieszanki paliwowo-powietrznej o właściwych proporcjach. Na podstawie przesłanych danych ustalany jest czas wtrysku oraz kąt zapłonu. Pozwala to dopasować parametry pracy jednostki napędowej do aktualnych warunków pracy. Jazda z uszkodzonym czujnikiem temperatury silnika odbija się na wysokości spalania, emisji spalin oraz w dłuższej perspektywie może doprowadzić do poważnych i kosztownych awarii. Sprawdź bogaty asortyment czujników temperatury w Inter Cars. Dzięki temu łatwo i szybko dobierzesz właściwą część zamienną do Twojego auta. 

Czujniki położenia wału korbowego to niezbędny element każdego silnika spalinowego. Ten niewielki podzespół przesyła do jednostki sterującej kluczowe informacje, które służą ustaleniu właściwego momentu i czasu otwarcia zaworów w głowicy silnika. Bez tych danych skuteczne i wydajne spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej jest niemożliwe. Czujnik położenia wału korbowego zazwyczaj nie jest drogi w zakupie. Sprawdź już teraz szeroką ofertę czujników tego typu w Inter Cars. Wymień zużytą część na nową. Zapewni Ci to długą i wydajną eksploatację silnika w Twoim aucie. 

Czujnik położenia przepustnicy służy do precyzyjnych pomiarów kąta otwarcia tego podzespołu. Na podstawie tych informacji komputer sterujący pracą silnika precyzyjnie kalkuluje ilość potrzebnego paliwa. Awarie tego czujnika mogą wpływać na nierówną pracę jednostki napędowej, szarpanie, problemy z uruchomieniem silnika oraz zwiększone zużycie paliwa. Dlatego nie warto jeździć z uszkodzonym czujnikiem położenia przepustnicy. Wejdź na stronę sklepu Inter Cars, aby łatwo dopasować i kupić nowy czujnik. Oferujemy sprawdzone produkty od renomowanych producentów. Dzięki temu silnik Twojego pojazdu szybko wróci do pełnej sprawności.

szukasz produktu który opisujemy?

Zdaniem Eksperta

Coraz bardziej wyśrubowane wymogi dotyczące ekologii, spalania oraz komfortu czy bezpieczeństwa sprawiają, że producenci samochodów muszą stosować zaawansowane systemy elektryczne i elektroniczne w swoich produktach. Ich właściwa praca niesie wiele korzyści dla użytkowników. W końcu niemal każdy chce podróżować wygodnym, bezpiecznym i możliwie ekonomicznym pojazdem. 

Stosowanie zaawansowanych układów elektrycznych może być też źródłem usterek, których nie spotyka się w starszych pojazdach. Komfort i bezpieczeństwo mają swoją cenę. Dlatego warto śledzić informacje wyświetlane na tablicy rozdzielczej lub na komputerze pokładowym. Zapalona kontrolka EPC nie musi oznaczać awarii, która uniemożliwia dalszą jazdę, lecz nie jest to też powód, aby ją ignorować. Im szybciej dokonasz oceny źródła awarii i wymienisz zużyte części na nowe, sprawdzone podzespoły, tym lepiej dla Twojego bezpieczeństwa oraz trwałości Twojego samochodu.

Świecąca się kontrolka EPC

Co zrobić, gdy zapali się kontrolka EPC?

Zapalenie się kontrolki EPC to sygnał dla kierowcy, aby zachować ostrożność. Natychmiastowe zatrzymanie pojazdu nie jest konieczne, chyba że występują jeszcze inne objawy awarii poza samym zapaleniem się kontrolki. Jeśli samochód pracuje inaczej niż zazwyczaj, to dla bezpieczeństwa należy zatrzymać pojazd w bezpiecznym miejscu i dokonać oględzin. Z uwagi na dużą liczbę możliwych źródeł awarii układu elektrycznego musisz liczyć się z tym, że samodzielne określenie powodu zapalenia się kontrolki może nie być łatwe. 

Stosunkowo często powodem zapalenia się kontrolki jest przepalenie jednego lub więcej źródeł światła. Niesprawne światła pozycyjne lub drogowe znacznie ograniczają widoczność, zwłaszcza po zmroku lub podczas trudnych warunków atmosferycznych. Sprawne oświetlenie zapewnia także widoczność pojazdu dla pozostałych uczestników ruchu. Z kolei awaria świateł stop uniemożliwia innym kierowcom właściwe dopasowanie odległości od Twojego samochodu. 

Awarie oświetlenia samochodowego mogą być bardzo niebezpieczne dla Ciebie i innych użytkowników dróg. Gdy w Twoim aucie zapali się kontrolka EPC, to warto zacząć poszukiwania źródeł usterki od kontroli samochodowego oświetlenia. Samodzielne sprawdzenie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych, przeciwmgielnych czy kierunkowskazów, możesz łatwo zrobić podczas postoju pojazdu. Wystarczy, że na włączonym zapłonie włączysz po kolei wszystkie typy oświetlenia i obejdziesz na około auto w celu weryfikacji ich stanu. 

Do kontroli świateł stop najlepiej poprosić o pomoc drugą osobę, która stanie za pojazdem i sprawdzi, czy każda z 3 obowiązkowych lamp informujących o hamowaniu jest sprawna. Czynność możesz wykonać też samodzielnie. Nie ma to nic wspólnego z blokowaniem pedału hamulca kijem od szczotki czy cegłą. Aby samodzielnie skontrolować stan świateł stop ustaw samochód prostopadle do ściany, bramy czy jakiejkolwiek innej jasnej płaszczyzny. Po naciśnięciu pedału hamulca zobaczysz w lusterkach odbicie świecących się lamp stop. Oczywiście tylko wtedy, gdy światła są sprawne. Światła do jazdy dziennej (DRL) to ciekawa alternatywa dla jazdy od świtu do zmierzchu na światłach mijania. Przeczytaj artykuł z naszego bloga, z którego dowiesz się więcej na ten temat.

Co, gdy nie działają inne podzespoły? Warto wiedzieć

Wszystkie światła w Twoim aucie okazały się sprawne? Pamiętaj, że kontrolka EPC wskazuje jedynie awarię któregoś z podzespołów elektrycznych w aucie. Dlatego samodzielna kontrola zaawansowanych układów elektrycznych w pojeździe może okazać się niemożliwa. Potencjalna liczba źródeł awarii jest na tyle długa, że szukania powodu usterki metodą prób i błędów to mało wydajne rozwiązanie. W zasadzie pozostaje jedynie wizualna kontrola połączeń elektrycznych pod maską silnika. 

W celu ustalenia źródła usterki, o których informuje świecąca się kontrolka EPC najlepiej udaj się do profesjonalnego warsztatu samochodowego. Dzięki profesjonalnym narzędziom do diagnostyki samochodowej mechanik lub mechatronik szybko i skutecznie ustali, jakiego typu awaria wystąpiła w układzie elektrycznym Twojego samochodu. Koszt elektronicznej diagnostyki samochodowej nie jest szczególnie wygórowany. Zazwyczaj wnikliwe sprawdzenie instalacji elektrycznej przy pomocy komputera diagnostycznego zaczyna się od ok. 50 zł. Pamiętaj, że jest to cena zawierająca jedynie poszukiwanie źródła problemu. Koszt naprawy uszkodzonych podzespołów należy ustalić w wybranym warsztacie samochodowym. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Chociaż sygnalizacja usterki w układzie elektrycznym nie musi oznaczać poważnej awarii, to zwlekanie z wizytą w warsztacie nie jest dobrym pomysłem. W coraz większej liczbie nowoczesnych aut systemy elektroniczne pełnią szereg kluczowych funkcji. Dlatego jeżdżenie ze stwierdzoną usterką może wpływać na zwiększenie się skali uszkodzeń, co zazwyczaj wpływa na wyższe koszty naprawy.

Kontrolka EPC nie należy do obowiązkowego wyposażenia samochodowego. Jeśli Twoje auto nie posiada systemu diagnostycznego pod tą nazwą, to niewykluczone, że producent stosuje inne rozwiązania, które mają na celu ostrzeganie o ewentualnych awariach. Pamiętaj, aby zawsze dokładnie obserwować pracę samochodu. W przypadku zauważenia anomalii zatrzymaj i skontroluj pojazd niezależnie od kontrolek na tablicy rozdzielczej.

W większości przypadków systemy kontrolujące pracę układów elektrycznych samoczynnie wykrywają dokonane naprawy lub wymiany. Dlatego, jeśli przepalona żarówka była jedynym powodem zapalenia się kontrolki EPC, to jej wymiana powinna sprawić, że kontrolka zgaśnie. Jeśli nadal się świeci pomimo wymiany zużytej żarówki, to może to świadczyć o innych nieprawidłowościach, które wystąpiły w Twoim aucie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!