Wyprawy rajdowe to świetny sposób na spędzenie czasu wolnego. To hobby dla osób, które szukają adrenaliny, lubią dreszczyk emocji oraz jazdę po trudnym terenie. W tym wszystkim nie można jednak zapominać o bezpieczeństwie. Bardzo często off-road przeciąga się do długich godzin wieczornych. Wówczas potrzebne jest odpowiednie oświetlenie. Doskonałą widoczność są w stanie zapewnić lampy dalekosiężne. Co to takiego? Jakie są ich wady i zalety? Co na ich temat mówią polskie przepisy? Wszystkie niezbędne informacje zebrał dla Ciebie ekspert Inter Cars!

Odpowiednie oświetlenie jest konieczne, aby bezpiecznie oraz skutecznie poruszać się samochodem terenowym gdy zapadnie zmrok. Bardzo często wiąże się to jednak z modyfikacją pojazdu. Jednym z rozwiązań jest typowe oświetlenie off-road. Lampy dalekosiężne to sposób na zapewnienie sobie doskonałej widoczności. Pojawiły się one w latach 60. ubiegłego wieku i do dzisiaj stanowią jedną z podstawowych modyfikacji pojazdów przeznaczonych do jazdy w terenie, samochodów ciężarowych czy aut osobowych.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.: 

Oświetlenie off-road – niezbędny element wyposażenia samochodu

W przypadku poruszania się samochodem terenowym najlepszej jakości oświetlenie nie jest dodatkiem – jest to zwyczajnie konieczność. Ważne jest, by pojazd był wyposażony w wyciągarki, zestaw rozruchowy czy specjalistyczne opony. Tak samo potrzebne są wydajne, mocne reflektory punktowe, przeciwmgielne, światła drogowe, belki świetlne i wiele innych.

Off-road to piaszczyste wniesienia, doły, podjazdy – jazda po takim terenie nawet przy świetle dziennym jest szalenie niebezpieczna. Wyobraź sobie zatem, że wyprawa się przedłużyła i zostałeś pośrodku niczego wyposażony jedynie w światła drogowe. Prawdopodobnie nie byłeś wcześniej w tym konkretnym miejscu, na danym szlaku czy trasie – po prostu nie wiesz, czego się spodziewać. Aby uniknąć w przyszłości tego typu sytuacji, zainwestuj w dobrej jakości sprzęt oświetleniowy. Dzięki niemu będziesz miał zapewnioną odpowiednią widoczność nawet podczas jazdy w lesistym terenie. 

W przypadku jazdy terenowej mądra decyzja odnośnie oświetlenia to podstawa. Kiedy masz w głowie off-road, zapewne przychodzą Ci do głowy obrazy wybojów, wyrastających spod ziemi drzew czy niespodziewanych dołów. Potrzebujesz zatem wysokiej jakości lamp oświetleniowych, które są w stanie wytrzymać nieznany teren oraz wymagające warunki atmosferyczne. Jednym z takich rozwiązań są halogeny dalekosiężne LED.

Czym są lampy dalekosiężne? 

Czym są lampy dalekosiężne? 

Lampy dalekosiężne to wielozadaniowe oświetlenie, dzięki któremu jazda samochodem terenowym po zmroku jest zdecydowanie bardziej bezpieczna. Produkt jest odporny na wstrząsy oraz wibracje, a także dostosowany do pracy w naprawdę ciężkich warunkach. Dzięki temu nie musisz się obawiać, że w trakcie poruszania się po nierównym terenie, w którymś momencie zabraknie Ci światła i zostaniesz w ciemności w nieznanym miejscu. 

Halogeny dalekosiężne LED mogą się okazać naprawdę niezbędnym dodatkiem w trakcie wypraw off-roadowych. Ich światło, w zależności od modelu, pada od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów. To nieoceniona pomoc podczas podróży w naprawdę trudnym terenie. Halogeny dalekosiężne zapewniają odpowiednią widoczność. W związku z tym jesteś w stanie podejmować decyzje odnośnie dalszej trasy i zawsze znajdziesz drogę.

Lampy dalekosiężne LED montuje się zazwyczaj w przedniej rampie lub rampie na dachu. Ich umiejscowienie w tych lokalizacjach zapewnia odpowiednie światło podczas jazdy w terenie. Lampy off-road pojawiły się najpierw w samochodach ciężarowych. Zyskały na popularności w latach 60. XX wieku, gdy kierowcy zaczęli wyjeżdżać na Bliski Wschód. Ze względów klimatycznych halogeny dalekosiężne pojawiły się następnie w Skandynawii. Krótki dzień w zimie, długie odcinki mało uczęszczanych dróg – to sprawiło, że konieczne było odpowiednie oświetlenie pojazdu.

Halogeny dalekosiężne LED – homologacja i przepisy prawne

Halogeny dalekosiężne LED – homologacja i przepisy prawne

Jednym z najczęściej modyfikowanych elementów w samochodach terenowych są lampy oraz światła. Dzięki nim możesz uzyskać nie tylko lepszą widoczność podczas jazdy w trudnym terenie, ale również podkreślisz indywidualny charakter Twojego pojazdu. Jak już wspomnieliśmy, wielu kierowców decyduje się na halogeny dalekosiężne. Oświetlenie samochodu to jednak kwestia, która dosyć szczegółowo jest poruszana w przepisach drogowych. Jeśli światła oraz znaki ostrzegawcze nie są przez Ciebie używane w odpowiedni sposób, niestety może się to zakończyć karą w postaci grzywny. Warto jednak zagłębić się w ten temat nie ze względu na ewentualny mandat, ale z powodu zachowania bezpieczeństwa podczas jazdy.

O czym należy pamiętać, montując halogeny dalekosiężne LED? Homologacja to pierwsza kwestia, którą trzeba poruszyć w przypadku tego tematu. Jak już wiesz, światła w każdym samochodzie, również tym przeznaczonym do jazdy terenowej, muszą spełniać określone w przepisach kryteria. Dotyczy to zarówno elementów, które są zamontowane fabrycznie, jak i tych, które montujesz dodatkowo.

Halogen dalekosiężny LED musi być zgodny z europejską homologacją drogową. Na terenie Unii Europejskiej jest to kombinacja znaków, dla której charakterystycznym elementem jest duża litera E. Ten ciąg znaków powinien być umieszczony na froncie reflektora oraz na jego koszu lub obudowie. Oznaczenie informuje również, w którym kraju znajdował się organ, który wydał homologację. Każdy kraj ma przypisaną cyfrę, bądź liczbę. Przykładowo E1 to Niemcy, a E4 – Holandia. W przypadku Polski numer to E20.

Druga część homologacji to liczba referencyjna. Oznacza ona wartość natężenia światła. Stałe wartości na reflektor to: 7,5; 10; 12,5; 17,5; 20; 25; 27,5; 30; 37,5; 40; 45; 50. Unijne przepisy ograniczają również liczbę dodatkowych oświetleń drogowych. W przypadku Wspólnoty Europejskiej są to 4 dodatkowe punkty świetlne. Oprócz tego suma liczb referencyjnych dla tych dodatkowych oświetleń nie może przekraczać 100 lub wartość natężenia światła łącznie nie może być wyższa niż 480 luksów.

Co jeśli światła dalekosiężne nie spełniają tych wymagań? Wówczas powinny być one zasłonięte. Musisz jednak pamiętać, że przełącznik w kabinie nie jest rozwiązaniem problemów. Możesz z jego pomocą inicjować działanie halogenu dalekosiężnego, jednak nie jest on zgodny z przepisami. Według litery prawa takie oświetlenie jest „stale odłączone”, a co za tym idzie, jest niesprawne.

Jak zamontować halogen dalekosiężny LED? 

Jak zamontować halogen dalekosiężny LED? 

Jeśli podczas podróży samochodem terenowym brakuje Ci lumenów, możesz dodać do pojazdu światła dalekosiężne. Możesz je zamontować na zderzaku lub dachu auta. W jaki sposób przeprowadzić ich instalację? Oto poradnik od naszego eksperta!

Halogen dalekosiężny na zderzaku

Lampy off-road należy zamontować w taki sposób, aby były w jednakowej odległości od krawędzi auta. Zazwyczaj otwór trzeba samodzielnie wywiercić. Sprawdź halogen dalekosiężny oraz dołączone do niego mocowania. Dzięki temu dobierzesz odpowiednie wiertło. Aby przykręcić lampy, zdejmij grill. Dzięki temu będziesz miał swobodny dostęp do spodu zderzaka pojazdu.

szukasz produktu który opisujemy?

Lampy dalekosiężne LED podłączaj równolegle. Oznacza to, że oba punkty świetlne muszą łączyć się w tzw. linii zasilającej. Tę zaś podłącz przewodami masy do najbliższego punktu. Może to być np. śrubka. Plus z kolei wepnij do przewodów świateł drogowych. Oczywiście cała instalacja powinna być podłączona przez przekaźnik. Warto również zwiększyć bezpiecznik od świateł drogowych. Nie zawsze będziesz korzystać z lampy off-road. W związku z tym możesz również dorobić ich włącznik. Aby to zrobić, przeciągnij przewód masy do kabiny pojazdu i tam podłącz go do elementu, którym będziesz  sterował oświetleniem.

Halogen dalekosiężny na dachu

Najpierw przygotuj belkę, na której będą trzymać się światła dalekosiężne. Zwróć uwagę, by kable, które biegną na zewnątrz samochodu zabezpieczyć przed zwierzętami. Możesz je wsadzić w peszel lub taśmę termokurczliwą. Gdy zamontowałeś lampy na belce, wówczas trzeba pociągnąć przewody do kabiny pojazdu oraz do akumulatora. Rozważ montaż halogenów kanałem relingu. Dzięki temu nie będzie ich widać. 

W przypadku montażu halogenu dalekosiężnego na dachu jest nieco więcej pracy, jednak jesteś w stanie wykonać to zadanie samodzielnie. Pamiętaj jednak o tym, aby dobrać odpowiednie oświetlenie. Jeśli nie masz pewności, warto zapytać mechanika, czy połączenie zostało dobrze wykonane. Niewłaściwe światła to ryzyko mandatu. 

Halogen dalekosiężny na dachu

Wybierając halogen dalekosiężny LED, zwróć uwagę na jego homologację. W ofercie Inter Cars znajdziesz wyłącznie produkty sprawdzonych producentów. Dzięki temu nie musisz się obawiać mandatu. Do montażu dodatkowego oświetlenia konieczne są podstawowe narzędzia miernicze. Dobrej jakości sprzęt znajdziesz w naszej ofercie. Dzięki temu bezpiecznie podłączysz oświetlenie off-road i będziesz spokojny, że będą Ci służyć długi czas.

Jak wybrać najlepsze halogeny dalekosiężne? O czym pamiętać – wyjaśnia ekspert!

Tańsze listwy świetlne są znane z problemów z wilgocią. Często może się okazać, że wybrane światła terenowe są dużo ciemniejsze w porównaniu z nieco droższymi odpowiednikami. Nie daj się zwieść tanim chińskim lampom terenowym, które reklamują wyższą liczbę lumenów niż w rzeczywistości.  Jak zatem wybrać najlepsze lampy? Kilka podpowiedzi ma dla Ciebie ekspert Inter Cars!

Podczas jazdy off-road masz do czynienia z trudnym, wymagającym terenem. W związku z tym sprzęt, który wybierzesz, powinien być wodoodporny oraz pyłoszczelny. Zwróć uwagę na różnego rodzaju testy odporności oraz certyfikaty bezpieczeństwa. Halogen dalekosiężny LED będzie zamontowany poza pojazdem, dlatego nie będzie miał dodatkowej ochrony. Warto również zadbać o łatwość sterowania. Niektóre modele oferują możliwość regulacji strumienia światłatłumaczy ekspert Inter Cars.

Różnego rodzaju lampy off-road znajdziesz w ofercie Inter Cars. Dostępne produkty to sprawdzone modele od najlepszych producentów, którzy od lat dostarczają na rynek oświetlenie do samochodów terenowych. Wybierz dla siebie najlepszy model i bądź spokojny o bezpieczeństwo na drodze! Miłośnicy off-road potrzebują także innych akcesoriów, jak choćby przewody rozruchowe, o których przeczytasz tutaj. Jeśli serwisujesz swoją terenówkę sam, może Cię również zainteresować tekst na temat wymiany oleju.

Sprawdź lamy dostępne w Inter Cars:

Halogeny dalekosiężne LED – FAQ

Czym są lampy dalekosiężne? 

Halogen dalekosiężny to lampa, która emituje silny strumień światła. To dodatkowe oświetlenie, które zazwyczaj montuje się w samochodach do jazdy terenowej. Lampy dalekosiężne obejmują duży dystans. Ich światło pada od kilkudziesięciu do nawet kilkuset metrów przed pojazdem, dzięki czemu kierowca jest w stanie bezpiecznie przejechać po trudnym terenie. 

Czy halogen dalekosiężny LED jest zgodny z przepisami? 

Halogen dalekosiężny, aby był zgodny z przepisami, musi posiadać homologację. Jest to ciąg cyfr, który znajduje się na reflektorze oraz koszu lub obudowie. Zaczyna się od dużej litery E. Następująca po niej cyfra lub liczba oznacza kraj, który wydał homologację. W kombinacji zawiera się również liczba referencyjna, która informuje o wartości natężenia światła. 

O czym pamiętać podczas montażu lampy off-road? 

Przede wszystkim pamiętaj o przepisach dotyczących oświetlenia pojazdów obowiązujących w Unii Europejskiej. Każdy samochód może mieć maksymalnie cztery dodatkowe punkty świetlne. Sam montaż lampy off-road wymaga podstawowej wiedzy z zakresu elektryki samochodowej. Możesz go przeprowadzić samodzielnie, jeśli wiesz, że wykonasz to zadanie dobrze. W przypadku, gdy nie jesteś pewny, warto skonsultować się z mechanikiem. 

Co grozi za jazdę z nieprawidłowym oświetleniem? 

Źle zamontowane halogeny dalekosiężne to ryzyko, że podczas kontroli drogowej funkcjonariusz policji nałoży na Ciebie mandat. Pojazd może również nie przejść okresowego badania technicznego. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji, niezgodne z prawem oświetlenie, to kryterium, które pozwala uznać samochód za niesprawny technicznie. Wówczas właściciel takiego auta najczęściej jest uznany za sprawcę zdarzenia. Nieprawidłowe oświetlenie jest także podstawą dla towarzystwa ubezpieczeniowego do odmowy wypłacenia odszkodowania.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!