Każdy rolnik prędzej czy później spotka się z koniecznością zakupu maszyny rolniczej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest wybranie całkowicie nowego sprzętu, ale czasami nie jest to możliwe. W jaki więc sposób kupować używane maszyny rolnicze? Na co zwrócić uwagę i gdzie szukać najlepszych ofert? Wszystkiego dowiesz się z tego tekstu.

maszyny rolnicze

Używana maszyna rolnicza to wcale nie taki zły pomysł, jak mogłoby Ci się wydawać. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że sprzęt pochodzi „z drugiej ręki”, ale wbrew pozorom to wcale nie musi oznaczać od razu masy usterek oraz nieprawidłowego działania. Kluczowe jednak jest to, by przed zakupem sprawdzić kilka ważnych czynników mających wpływ na ogólny stan sprzętu oraz późniejszą funkcjonalność. Bez tego może okazać się, że rzeczywiście wydasz pieniądze na coś, co w żaden sposób nie pomoże Ci w prowadzeniu gospodarstwa rolnego.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

Używane maszyny rolnicze – plusy i minusy

Zanim przejdziemy do opisania wszystkich czynników, które powinieneś sprawdzić przed zakupem używanej maszyny rolniczej, warto poruszyć temat zalet i wad takiego rozwiązania. Największym atutem sprzętu „z drugiej ręki” jest oczywiście niższa cena w porównaniu do sprzętów pochodzących prosto od producenta. Jak się jednak okazuje, możesz liczyć również na wiele innych korzyści.

Zalety

  1. Ogromny wybór części zamiennych oraz zapasowych, co znacznie ułatwia konserwację oraz eksploatację maszyn.
  2. Duża dostępność ciekawych egzemplarzy. Z pewnością szybko znajdziesz maszynę, która obecnie jest Ci najbardziej potrzebna.
  3. Poszukiwania używanej maszyny są zazwyczaj szybkie i nie stanowią żadnej trudności. Wystarczy bowiem, że wejdziesz na jedną z wielu stron internetowych z ogłoszeniami, by zapoznać się z ofertami.
  4. Niższa cena to więcej pieniędzy w Twoim portfelu, które możesz wykorzystać na inwestycje w gospodarstwo.
  5. Łatwość znalezienia egzemplarza w dobrym stanie. Rynek używanych maszyn rolniczych jest ogromny, a co za tym idzie, możesz bez problemu trafić na prawie nowe sprzęty, które niewiele różnią się od tego, co kupiłbyś bezpośrednio od producenta.

Wady

  1. Jeśli zdecydujesz się na maszyny rolnicze, których produkcja od dawna jest wstrzymana, możesz napotkać problemy z częściami zamiennymi.
  2. Zakup używanej maszyny bez dokładnego sprawdzenia jej stanu zawsze wiąże się z ryzykiem częstych usterek.
  3. Niektórzy sprzedawcy nie informują klientów o wadach, co może narazić Cię na wysokie koszty.
  4. Brak karty gwarancyjnej uniemożliwia polubowne dochodzenie swoich praw w przypadku wad ukrytych. W sytuacjach spornych pozostanie Ci więc tylko sąd.
  5. Ryzyko oszustwa i zakupu sprzętu pochodzącego z kradzieży lub zastawionego przez bank.
https://intercars.pl/

Używane maszyny rolnicze – gdzie szukać?

Skoro interesuje Cię zakup sprzętu rolniczego, na pewno zastanawiasz się, gdzie najlepiej szukać ciekawych ofert. Obecnie największy wybór oferują wszelkiego rodzaju serwisy internetowe, takie jak np. OLX. Maszyny rolnicze są wystawiane bezpośrednio przez właścicieli, co pozwala na szybki kontakt oraz poznanie historii, jaką przeszły przykładowo ciągniki rolnicze. Otomoto to również ciekawa alternatywa dla gazet i przeszukiwania ogłoszeń. 

Pamiętaj, że Internet wszystko przyśpiesza i cały proces zakupu, który kiedyś zająłby kilka dni, dzisiaj można sfinalizować w zaledwie chwilę. Przy ofercie zazwyczaj znajdują się zdjęcia, co znacznie ułatwia zakup i daje Ci szybki pogląd, z czym tak naprawdę masz do czynienia. Co prawda musisz pamiętać, że same zdjęcia nie są wystarczającym argumentem przemawiającym za zakupem, ale mimo wszystko potrafią wiele rozjaśnić i uchronić Cię przed marnowaniem czasu na ofertę, z której i tak byś nie skorzystał.

Maszyny rolnicze poleasingowe i używane – na co zwrócić uwagę

Poniżej przygotowaliśmy poradnik, z którego dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanej maszyny rolniczej. Poruszyliśmy w nim wszystkie najważniejsze aspekty z perspektywy klienta.

  1. Stan prawny

Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, musisz upewnić się, że maszyna rolnicza jest prawną własnością osoby, która ją sprzedaje. Najprostszym sposobem na weryfikację jest poproszenie sprzedającego o okazanie stosownych dokumentów. Co ważne, będziesz ich później potrzebować w przypadku rejestracji sprzętu w wydziale komunikacji. Dlatego właśnie powinieneś zwrócić szczególną uwagę, by wszystko w tej kwestii się zgadzało. 

Gdy będziesz mieć w ręku dowód rejestracyjny maszyny, sprawdź, czy numery nadwozia oraz silnika zgadzają się z tymi umieszczonymi na poszczególnych elementach. Dobrą praktyką jest również wpisanie do umowy kupna-sprzedaży wszelkiego rodzaju wad prawnych, jakie pojawią się w trakcie zakupu. Będziesz mógł wtedy wykorzystać te zapisy jako podstawę do ewentualnego unieważnienia transakcji.

  1. Praca w terenie

Używane, także poleasingowe maszyny rolnicze, to sprzęty, które docelowo mają wykonywać za Ciebie ciężkie roboty przez długi czas. Właśnie dlatego przed zakupem powinieneś poprosić sprzedającego o możliwość przetestowania. Dzięki niej ocenisz, czy sprzęt rzeczywiście jest w takim stanie, jakim przedstawia go właściciel. 

Podczas weryfikacji zwróć uwagę na licznik motogodzin. Sprawdzisz w ten sposób, jak wysokie jest zużycie wszystkich podzespołów pojazdu. Nie zaszkodzi też kontrola ciśnienia oleju (zrób to na zimnym silniku), wskaźników, przełączników oraz stabilności pracy. Wszystkie nieprawidłowości wyjaśniaj na miejscu ze sprzedającym.

  1. Historia maszyny rolniczej

Jako klient masz prawo poznać historię pracy danej maszyny. Spytaj więc sprzedającego, czy jest pierwszym właścicielem, w jak dużym gospodarstwie maszyna pracowała, czy była garażowana i regularnie serwisowana. Idealną sytuacją jest okazanie faktur za zakup oleju, smarów oraz części zamiennych, które były wykorzystywane do bieżących prac przy sprzęcie. 

https://intercars.pl/
  1. Ogumienie

Czy wiesz, że zużycie opon powyżej 50 proc. jest argumentem, którego możesz użyć, by wynegocjować niższą cenę? Taki stan ogumienia świadczy bowiem o tym, że maszyna była intensywnie eksploatowana, a to z kolei nie jest dobrym prognostykiem na przyszłość. 

Opony w sprzęcie rolniczym są zazwyczaj większe niż w przypadku samochodów osobowych, a więc ich cena jest proporcjonalnie wyższa. Rozdarcia, pęknięcia i dziury mogą sprawić, że konieczna będzie interwencja wulkanizatora lub, co gorsza, zakup nowego ogumienia – mówi ekspert Inter Cars.

  1. Silnik

Jednostka napędowa to serce każdego pojazdu mechanicznego bez względu na to, czy jest to samochód czy maszyna rolnicza. Przed zakupem koniecznie sprawdź stan techniczny silnika. Najlepiej będzie, jeśli uruchomisz maszynę i przyjrzysz się, czy po rozgrzaniu jednostki nie występują żadnego rodzaju wycieki oleju, paliwa oraz usterki w obrębie przewodów. Z pozoru niegroźne wady mogą z czasem przerodzić się w bardzo kosztowne problemy techniczne, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. 

  1. Hamulce

Większość maszyn rolniczych w znacznym stopniu przypomina samochody, a więc znajdziesz w nich układ hydrauliczny sterujący hamulcami oraz sprzęgłem. Podczas spotkania ze sprzedającym i oględzin maszyny dobrze będzie, gdy sprawdzisz, czy w obrębie hamulców nie występują przecieki świadczące o usterkach.

Zastanawiałeś się, czy elektromobilność sprawdza się poza miastem? Przeczytaj nasz artykuł o samochodach elektrycznych dla polskiej wsi!

https://intercars.pl/

Używane i poleasingowe maszyny rolnicze – a może jednak postawić na nowe?

Jak już ustaliliśmy, używany sprzęt znajdziesz w serwisach typu OLX. Maszyny rolnicze, które są tam wystawiane, mogą jednak znajdować się w różnym stanie technicznym lub mieć niepewną sytuację prawną. Na początku tekstu wymieniliśmy kilka wad, jakie mogą wiązać się z zakupem używanego sprzętu. Wbrew pozorom próby oszustw oraz tuszowania prawdziwej kondycji maszyn są stosunkowo często spotykane, co sprawia, że tak naprawdę nigdy nie wiesz, jakie intencje ma sprzedający. 

Może więc lepiej będzie zdecydować się na zakup nowych maszyn? Odpowiedź na pytanie nie jest prosta z jednego podstawowego względu – kosztów. Patrząc zdroworozsądkowo, o wiele lepszym rozwiązaniem jest skierowanie się bezpośrednio do producenta czy dilera oraz zakup sprzętu, który nigdy nie był używany. Masz wtedy do czynienia z produktem (w większości przypadków) wolnym od wad technicznych oraz objętym gwarancją, co jest ogromnym atutem w kontekście prac, jakie ma wykonywać. 

Jak już jednak wspominaliśmy, wszystko jest związane z budżetem, jaki możesz przeznaczyć na zakup. Biorąc pod uwagę sytuację wielu przedsiębiorców, w tym rolników, sprzedaż nowych maszyn z pewnością nie jest tak popularna, jak używanych. Jeśli jednak dysponujesz środkami potrzebnymi na nabycie całkowicie nowego sprzętu, to znak, że nie powinieneś się zastanawiać. Zaoszczędzisz wiele czasu oraz unikniesz potencjalnych problemów związanych z niepewnym stanem prawnym i technicznym maszyn „z drugiej ręki”. Wiele zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Szukasz części do maszyn rolniczych? Zajrzyj do Inter Cars!

Jeśli potrzebujesz części zamiennych do maszyny rolniczej lub samochodu osobowego, zajrzyj do sklepu Inter Cars. Znajdziesz w nim szeroki wybór wszelkiego rodzaju produktów, które pomogą Ci w przywróceniu idealnego stanu technicznego pojazdu, który wykorzystujesz do pracy i nie tylko. Sprawdź już dzisiaj nasz katalog produktów i wybierz rozwiązanie, które spełni Twoje oczekiwania.

Jakość proponowanych przez nas części i akcesoriów stanowi priorytet, dlatego współpracujemy tylko z zaufanymi dostawcami, którzy są w stanie zagwarantować, że spełniają one wszelkiego rodzaju normy techniczne i radzą sobie nawet w trudnych warunkach technicznych. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze konkretnego towaru, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Razem z pewnością szybko znajdziecie odpowiednie rozwiązanie, które przywróci Twój pojazd do idealnego stanu.

Maszyny rolnicze – wiesz już, jak je kupować

Po przeczytaniu tego tekstu zakup używanej maszyny rolniczej nie powinien być dla Ciebie już tak stresujący. Przy pomocy naszego poradnika będziesz wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy rozmowie ze sprzedającym i jak sprawdzić sprzęt pod kątem technicznym oraz prawnym. 

Pamiętaj, że nie wszystkie oferty pochodzą od uczciwych właścicieli, dlatego bądź czujny, gdy interesują Cię używane ciągniki rolnicze. Otomoto i OLX mają to do siebie, że każdy może opublikować ogłoszenie. W praktyce oznacza to, że zawsze trafi się ktoś, komu po głowie nie chodzi rzeczywista sprzedaż, a oszustwo i zniknięcie z Twoimi pieniędzmi.

Oczywiście maszyny rolnicze poleasingowe i używane, pochodzące od rolników, to niejedyne rozwiązanie, z jakiego możesz skorzystać. Zawsze pozostaje też zakup bezpośrednio od producenta czy dystrybutora. Co prawda wiąże się on z większymi kosztami, ale daje poczucie pewności wyboru. Nie musisz dogłębnie sprawdzać wszystkich najważniejszych podzespołów i szukać ewentualnych nieścisłości związanych z aspektami prawnymi. 

FAQ

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Z całą pewnością tak, ale będzie to wymagać od Ciebie czujności. Nie wszyscy sprzedawcy mają bowiem dobre intencje i czasami możesz spotkać się z próbą oszustwa. Jeśli jednak zachowasz ostrożność, masz szansę na zakup sprzętu w dobrym stanie i o wiele niższej cenie, niż w przypadku nowych maszyn.

Na samym początku sprawdź dokumenty oraz prześledź historię danej maszyny. W następnym etapie poproś o jazdę próbną, przyjrzyj się pracy silnika i hamulców. Warto też sprawdzić, czy w obrębie tych elementów nie występują żadne wycieki. W przypadku gdy właściciel nie będzie chciał okazać Ci maszyny lub udzielić wszelkich informacji wiedz, że możesz mieć do czynienia z nieuczciwym sprzedawcą. 

Jeśli tylko finanse pozwalają Ci na zakup nowej maszyny, zrób to. Unikniesz w ten sposób ryzyka związanego z niepewnym stanem technicznym i prawnym maszyny. Co więcej, uzyskasz gwarancję, co jest bardzo ważne w razie ewentualnych problemów. 
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!