Nie jest tajemnicą, że poruszanie się po zatłoczonych ulicach miast to spore wyzwanie, zwłaszcza w godzinach szczytu. Problematyczne jest też znalezienie miejsca parkingowego. Korzystanie z transportu publicznego nie zawsze jest możliwe, dlatego w takim przypadku kompromisem może się okazać motocykl do miasta. Przemieszczanie się na jednośladzie będzie znacznie wygodniejsze, pod warunkiem że wybierzesz odpowiedni model. Zobacz, jakie sprzęty sprawdzą się do podróżowania po miejskiej dżungli.

W społeczeństwie istnieje błędne przekonanie, że motocykliści tworzą hermetyczną grupę, do której należą wyłącznie miłośnicy brawurowej jazdy. Faktem jest, że jazda na motocyklu daje poczucie wolności i wyzwala adrenalinę, co wcale nie musi się wiązać z osiąganiem zawrotnych prędkości. Na rynku znajdziesz bowiem maszyny o różnym przeznaczeniu, parametrach i pojemnościach silnika, dzięki czemu masz szansę dobrać sprzęt adekwatny do swojego doświadczenia. Ponadto, aby użytkować motocykl do miasta, nie musisz mieć specjalnych uprawnień. Jeśli posiadasz prawo jazdy kat. B od co najmniej 3 lat, to możesz poruszać się jednośladem o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Dopiero w przypadku mocniejszych maszyn jest wymagana kat. A.

Z tego artykułu dowiesz się:

baner mamy części do Twojego samochodu

Skuter czy motocykl do miasta? Co lepsze?

Poruszanie się po zakorkowanych uliczkach i zatłoczonych parkingach wymaga sporej uwagi i ostrożności. Z wykonywaniem skomplikowanych manewrów przy ograniczonej ilości miejsca z pewnością lepiej poradzi sobie jednoślad niż samochód. Mniejsze gabaryty i lepsza zwrotność pozwolą Ci sprawnie ominąć przeszkody i przemieszczać się między pojazdami, oszczędzając czas spędzony w korkach

Co prawda we wcześniejszych wpisach podpowiadaliśmy, jak wybrać auto miejskie do 15 tys., gdzie wskazaliśmy kilka propozycji. Trudno jednak oczekiwać, aby samochód równie dobrze poradził sobie w zatłoczonej przestrzeni, co jednoślad. W tej kategorii oprócz tradycyjnych motocykli występują również skutery, które stanowią podstawowy środek transportu w wielu europejskich miastach. Na jakie rozwiązanie się zdecydować?

Skuter na drodze

Skuter czy motocykl? Podobieństwa i różnice

Oba pojazdy należą do kategorii jednośladów wyposażonych w silnik i w zasadzie na tym podobieństwa się kończą. Skuter, mimo że często jest definiowany jako typ motocykla, ma zdecydowanie mniejszy potencjał pod względem osiągów. Większość pojazdów dysponuje silnikiem o pojemności do 125 cm3 i mocy nieprzekraczającej 11 kW. Jeśli posiadasz prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat, to możesz nimi jeździć – bez uprawnień na kat. A. 

Oczywiście istnieją modele wyposażone w bardziej dynamiczną jednostkę napędową, ale nie są one uważane za standardowe rozwiązanie. Skutery są uważane za doskonały wybór do jazdy po mieście ze względu na niskie koszty utrzymania, kompaktową budowę oraz prostą obsługę. Wpływają na to m.in. bezstopniowa przekładnia oraz stabilna konstrukcja, która zapobiega wywrotce podczas konieczności wykonania nagłego manewru.

Para na skuterze

Skutery mogą się okazać dobrym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują ekonomicznego pojazdu do poruszania się po mieście i pokonywania krótkich dystansów. Trudno jednak oczekiwać od nich takiego potencjału, jaki oferuje motocykl miejski. To znacznie bardziej uniwersalny wybór, który sprawdzi się również do rekreacyjnych przejażdżek na dłuższych trasach poza miastem. 

Motocykl charakteryzuje się lepszymi osiągami, dynamiką jazdy oraz pewniejszym prowadzeniem podczas pokonywania ostrych zakrętów czy manewrowania między przeszkodami. Atutem jest też wytrzymalsze zawieszenie, co jest szczególnie ważne w przypadku jazdy po nierównej nawierzchni. Motocykle mogą także osiągać znaczne prędkości, dzięki czemu szybciej dotrzesz do celu. W tej kategorii również znajdziesz pojazdy o pojemności silnika, umożliwiającej kierowanie, gdy posiadasz jedynie uprawnienia na kat. B.

Skuter czy motocykl

W takim razie, co lepsze? Skuter czy motocykl do miasta? Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje indywidualne oczekiwania. Skuter jest łatwiejszy w obsłudze i sprawdzi się jako pojazd wykorzystywany do przemieszczania się w obrębie miasta. Jeżeli jednak chcesz czerpać maksymalną przyjemność z podróżowania, a jednoślad ma Ci służyć również do innych celów, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie motocykl miejski. O tym, jaki wybrać i na co zwracać uwagę przy zakupie, dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jaki motocykl do miasta? Najważniejsze cechy

Motocykle to uniwersalne pojazdy, które sprawdzą się zarówno w mieście, jak i na dłuższych, bardziej wymagających trasach. Jeżeli jednak planujesz głównie przemieszczać się po przestrzeni miejskiej, powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Będą one miały wpływ nie tylko na Twój komfort jazdy, ale i trwałość poszczególnych podzespołów maszyny. Czym więc powinien się wyróżniać motocykl do miasta?

Motocykl do miasta – konstrukcja

Jednoślad do przemieszczania się po zakorkowanych uliczkach powinien być lekki i kompaktowy. Zbędne są więc wszystkie elementy, które mogą dociążać pojazd oraz zwiększać jego gabaryty. Jako motocykl miejski sprawdzi się więc jednoślad w typie naked o prostej konstrukcji pozbawionej owiewek, które osłaniają silnik. To zapewnia też lepsze chłodzenie jednostki napędowej, a sam pojazd jest wygodny w prowadzeniu, wymusza przyjęcie stabilnej pozycji i ułatwia wykonywanie dynamicznych manewrów.

Jednostka napędowa maszyny

Motocykl do miasta pozwoli Ci ominąć większość korków pomiędzy innymi pojazdami, ale to nie znaczy, że będziesz mógł płynnie przemierzyć cały odcinek. Musisz się też liczyć z koniecznością nagłego zatrzymania na światłach lub w celu przypuszczenia pieszych, a to wymusza konieczność poruszania się z niewielką prędkością. Motocykl miejski powinien więc być wyposażony w silnik, który zapewni płynną pracę nawet podczas jazdy na niskich obrotach. 

Motocykl

Układ chłodzenia

Najlepszym rozwiązaniem będą jednocylindrowe jednostki o niewielkiej pojemności, zwłaszcza gdy zależy Ci na tym, aby kupić ekonomiczny motocykl do miasta. Nie oznacza to, że musisz zrezygnować z maszyny z dynamicznym silnikiem V2. Powinieneś jednak zwrócić uwagę, aby wybrany przez Ciebie pojazd był wyposażony w układ chłodzenia cieczą. Wykorzystanie samego powietrza do utrzymywania stabilnej temperatury silnika nie wystarczy i może doprowadzić do szybkiego uszkodzenia tłoków i cylindrów.

Nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki motocykl do miasta będzie najlepszy, gdyż wiele zależy od stylu jazdy, umiejętności kierowcy i specyfiki terenu. Za najbardziej uniwersalny wybór, uważane są „nakedy”, ale nie oznacza to, że chopper czy cruiser nie poradzi sobie na zatłoczonych ulicach. Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiednie ogumienie, a w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będą opony szosowe do motocykla. Ze względu na charakterystyczny rodzaj bieżnika zapewnią dobrą przyczepność nawet na mokrej nawierzchni, a przy tym są polecane do szybszej jazdy na dłuższych trasach. – mówi ekspert Inter Cars.

Wiesz już, jakimi cechami powinien się wyróżniać motocykl do miasta. Poznaj teraz top 3 modele, które spełniają wyżej wymienione kryteria!

Motocykl miejski – top 3 modeli

Wybraliśmy kilka propozycji motocykli, które zapewnią przyjemność z podróżowania i poradzą sobie w trudnych warunkach miejskich. Zobacz, jakie modele trafiły do naszego zestawienia!

Yamaha YZF-R125

Ten motocykl ma silnik 125 cm3 z układem zmiennych faz rozrządu generujący moc 14,75 KM. To uniwersalny model o lekkiej, zwinnej konstrukcji i wadze 138 kg, która ułatwia manewrowanie między przeszkodami. Spalanie tego modelu oscyluje w okolicach 3 litrów na sto kilometrów. Z jego 13,8 litrowym bakiem daje ponad 400-kilometrowy zasięg.

Suzuki GSX-S 125 

To motocykl typu naked, produkowany przez Suzuki od 2017 roku. Ma jednocylindrowy, chłodzony cieczą o pojemności 124,4 cm3. Zapewnia płynną jazdę, a stabilna konstrukcja i wytrzymałe zawieszenie sprawdzi się podczas pokonywania nawet wąskich i nierównych uliczek. Jego maksymalna moc to 11 kW.

Honda Super Cub C125

Motocykle ze stajni Honda cieszą się szczególną popularnością wśród osób, które dopiero zaczynają przygodę z jednośladem. Trudno się temu dziwić, gdyż maszyny te są uznawane za jedne z najbardziej wytrzymałych i bezawaryjnych, a ze względu na swoją konstrukcję, pozwalają czerpać maksymalną przyjemność z jazdy. 

Prezentowany model to propozycja dla osób, które szukają stylowego, ekonomicznego i dynamicznego jednośladu o rozsądnej mocy. Waży 110 kilogramów.  Pojazd ma prawie 10-konnego silnik o pojemności 124 cm3. Maksymalny moment obrotowy wynosi 10,4 Nm. Ten pojazd ma zbiornik paliwa pojemność 3,7 litrów – producent deklaruje zasięg około 250 kilometrów po zatankowaniu do pełna. Stylistyka Honda Super Cub C125 utrzymana jest w klimacie retro.

Ekonomiczny motocykl do miasta? Na to musisz zwrócić uwagę przy zakupie!

Kupno używanego pojazdu zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Atrakcyjne ogłoszenie i niska cena mogą dawać mylne przekonanie, że trafiłeś na okazję. Żeby uniknąć nieprzyjemności, na oględziny warto wybrać się z doświadczoną osobą, która wie, na jakie elementy zwracać uwagę. Nie wszystkie usterki są bowiem widoczne gołym okiem, a często ich usunięcie może się wiązać ze sporym kosztem.

Wiele informacji o stanie motocykla może Ci dostarczyć jazda próbna. Sprawny jednoślad powinien bez problemu się uruchomić i równo chodzić zarówno na niskich, jak i wysokich obrotach. Warto też zweryfikować stan układu wydechowego, czy nie wydobywają się z niego czarne opary lub zapach oleju, który może sugerować uszkodzenie cylindrów. 

Powinieneś również sprawdzić, stan zawieszenia, a w szczególności lagi – czy są ustawione prosto i nie ma na nich wycieków. Zwróć ponadto uwagę na ogólny stan wizualny pojazdu, czy nie ma na nim śladów, mogących świadczyć o tym, że maszyna brała udział w kolizji. Decydując się na zakup sprzętu z rynku wtórnego, musisz się również liczyć z tym, że będziesz musiał przeprowadzić podstawowy serwis. 

Pamiętaj o wymianie części eksploatacyjnych! Wybierz Inter Car

Zaleca się, aby nowy kierowca wymienił olej z filtrami, a także poszczególne elementy układu napędowego, w tym łańcuch. Konieczny może się też okazać zakup nowego akumulatora, gdyż trudno jest sprawdzić, w jakim stanie jest obecna bateria. W razie potrzeby warto zainwestować w dobrej jakości ogumienie, jeżeli bieżnik w obecnych oponach wskazuje już na znaczne zużycie. Wszystkie niezbędne części do przeprowadzenia serwisu używanego motocykla znajdziesz w ofercie Inter Cars!

szukasz produktu który opisujemy?


Wiesz już, jaki motocykl do miasta będzie dobrym wyborem. Bez względu na to, na jaki model się zdecydujesz, wszystkie niezbędne części zamienne zamówisz na stronie Inter Cars. Poniżej znajdziesz sekcje, gdzie odpowiedzieliśmy najczęściej zadawane pytania.

FAQ

Skuter czy motocykl do miasta?

Motocykl jest uniwersalnym rozwiązaniem, które sprawdzi się również do wycieczek poza miasto. Charakteryzuje się też lepszą zwrotnością i dynamiką prowadzenia, co może się okazać sporym ułatwieniem podczas wykonywania manewrów w zatłoczonych ulicach. Skuter natomiast może być lepszym wyborem dla początkujących, którzy dopiero uczą się obsługi jednośladu i zamierzają przemieszczać się tylko na krótkich dystansach w obrębie miasta.

Jaką pojemność powinien mieć motocykl miejski?

Wszystko zależy od doświadczenia i umiejętności kierowcy. Motocykle o niewielkiej pojemności silnika są tańsze w eksploatacji i bardziej przystosowane do jazdy na niskich obrotach. Decydując się na mocniejszą jednostkę, warto zawrócić uwagę, aby była chłodzona cieczą lub hybrydowo z powietrzem, co zapobiegnie przegrzaniu silnika.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego motocykla?

Należy sprawdzić ogólny stan techniczny i wizualny. Silnik powinien chodzić równo i bez problemu się uruchamiać. Warto też zweryfikować, czy nie ma żadnych wycieków płynów eksploatacyjnych.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!