Niebieskie tablice rejestracyjne używane są w przypadku pojazdów przedstawicieli dyplomatycznych i urzędów konsularnych. Dotyczą także zagranicznych misji specjalnych oraz organizacji międzynarodowych i ich personelu. Wyróżnikiem tablic są białe znaki umiejscowione na niebieskim tle. Tym, co odróżnia je od pozostałych rejestracji, jest to, że nie mają one paska z symbolem Unii Europejskiej i znakiem PL, nazywanego eurobandem. Od 2017 roku na takim pojeździe umieszcza się znak z literami „CD”.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?
  2. Jakie są oznaczenia tablic dyplomatycznych?
  3. Niebieskie tablice rejestracyjne  – jakie są najczęściej zadawane pytania?

Co oznaczają niebieskie tablice rejestracyjne?

Jak już wiesz, niebieskie tablice rejestracyjne przeznaczone są dla pojazdów, którymi poruszają się urzędnicy konsulatów. Rejestrowane są przez wojewodę mazowieckiego. Przedstawiciele dyplomatyczni często jeżdżą samochodami marki Toyota, BMW, Skoda. Jednak nie tylko autom przysługują niebieskie tablice rejestracyjne, ale również motocyklom oraz przyczepom. Nie są dość często widywane, jednak największa możliwość, że spotka się taki pojazd, jest w Warszawie.

Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Niebieskie tablice rejestracyjne to też określone przywileje. W przypadku gdy policja będzie mogła sprawdzić taki samochód, to nie ma prawa wręczyć kierowcy mandatu, tak samo przeprowadzić kontroli alkomatem. Inna sytuacja jest wtedy, gdy widać, że taka osoba jest w stanie nietrzeźwości. Można wtedy spróbować przekonać ją do zbadania poziomu alkoholu we krwi, a następnie także zgłosić tę sprawę do Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tego typu pojazdów nie można kontrolować pod względem technicznym.

Skąd wiedzieć, z jakim państwem związany jest dany pojazd?

Najczęściej numery od 001 do 116 to oznaczenia krajów, jednak są również wyjątki. Przykładem jest 061, która związane jest z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. 078 to Międzynarodowa Organizacja Pracy. Należy zwrócić też uwagę na to, że numeracja nie odzwierciedla kolejności alfabetycznej państw. Numer 001 to oznaczenie dla USA, 002 związane jest z Wielką Brytanią. Dla Bangladeszu natomiast przypisane jest 116.

Immunitet dyplomatyczny a niebieskie tablice rejestracyjne 

W Polsce immunitet przysługuje szefom dyplomatycznych przedstawicielstw państw obcych i członkom personelu tych przedstawicielstw, a także ich rodzinom. Większość z tych osób może poruszać się samochodem z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Immunitet dyplomatyczny chroni dyplomatów oraz ich rodziny przed odpowiedzialnością za wykroczenie czy przestępstwo drogowe. Obowiązuje on w większości krajów. Regulowany jest na mocy Konwencji Wiedeńskiej o Stosunkach Dyplomatycznych. Jednak trzeba sobie uświadomić, że to od postawy państwa zależy, jakie przepisy ruchu drogowego mogą bezkarnie złamać osoby z immunitetem dyplomatycznym.

Jakie możliwości ma policja, gdy przyłapie dyplomatę za kierownicą w stanie nietrzeźwości?

Policja nie może egzekwować mandatu, który wystawiła dyplomacie. Są jednak państwa, w których istnieje możliwość wystawienia go, a także oczekiwania na jego opłacenie. Listę takich krajów możesz zobaczyć na stronach rządowych. W przypadku, gdy zastanie osobę objętą immunitetem prowadzącą pojazd pod wpływem alkoholu, policja może:

  • zwrócić się do kierowcy o powstrzymanie dalszej jazdy,
  • zaproponować, aby oddała ona kluczyki do depozytu,
  • zablokować dostęp do drzwi, jednocześnie nie naruszając nietykalności takiej osoby,
  • unieruchomić pojazd, używając blokady na koła.

W przypadku gdy dana osoba korzysta z immunitetu, policja nie może sprawdzać stanu technicznego samochodu, ale też jego ładunku, wyposażenia, masy oraz nacisku osi pojazdu. Nie ma prawa także zabierać dokumentów, które stwierdzają uprawnienie do kierowania autem. Sprawca przestępstwa ma możliwość zrzec się immunitetu, jednak taka sytuacja raczej się nie zdarza – mówi ekspert marki Inter Cars.

Jak się zachować, gdy widzisz poruszający się na drodze pojazd dyplomatyczny?

Najrozsądniejszym rozwiązaniem w przypadku gdy widzisz na drodze poruszające się pojazdy, które mają tablice dyplomatyczne, jest zachowanie bezpiecznego dystansu. Musisz również zdać sobie sprawę, że jeśli dojdzie do incydentu drogowego między Tobą a takim samochodem, może się to dla Ciebie wiązać z wieloma nieprzyjemnościami.

Poznaj oznaczenia tablic dyplomatycznych!

Niebieskie rejestracje mają 7 znaków. Pierwsza litera to wyróżnik województwa i zazwyczaj jest to litera „W”. Niebieska tablica rejestracyjna wydawana jest przez wojewodę mazowieckiego. Trzy kolejne cyfry mówią o państwie lub organizacji międzynarodowej. Ostatnie trzy natomiast określają przeznaczenie pojazdu.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Co oznacza skrót CC i CD?

Skrót CC oznacza korpus konsularny. Ta nazwa pochodzi od francuskich słów corps consulaire. Gdy zobaczysz ją na tablicy rejestracyjnej, oznacza to, że samochodem porusza się przedstawiciel innego państwa. Korpus dyplomatyczny stosuje naklejkę ze skrótem CD pochodzącym od słów corps diplomatique, jednak samo takie oznaczenie nie mówi za wiele. Niebieska tablica rejestracyjna o specjalnym wzorze informuje o przynależności konkretnego pojazdu.

Poznaj przywileje samochodów personelu dyplomatycznego i konsularnego

Osoby, które poruszają się samochodami oznaczonymi naklejką CC lub CD, które dodatkowo mają tablice rejestracyjne dyplomatyczne, mają określone przywileje. Jednym z nich jest możliwość parkowania na specjalnie wytyczonych miejscach przed placówkami dyplomatycznymi. Kolejny z nich to pierwszeństwo przejazdu przez przejście graniczne.

Niebieskie tablice rejestracyjne  – najczęściej zadawane pytania

Tablice rejestracyjne dyplomatyczne nazywane są również tablicami konsularnymi. Mają niebieskie tło oraz białe litery i cyfry. Ich wymiary to 520 × 114 mm dla tablic jednorzędowych i 305 × 214 dla dwurzędowych.

Ile niebieskich tablic rejestracyjnych wydano w 2020 roku?

Na podstawie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w roku 2020 roku wydano 209 niebieskich tablic rejestracyjnych. Tutaj warto zaznaczyć, że aż 90 proc. z nich zamontowano na pojazdach osobowych. Liderem była Toyota, aż 27 aut. Na drugim miejscu BMW, 26 samochodów. Na samym podium Mercedes i Skoda, po 20 pojazdów. Potem mamy również Volvo i Audi.

Czym jest euroband?

Niebieski pasek z flagą i oznaczeniem państwa inaczej nazywany jest również eurobandem lub europaskiem. Znajduje się po lewej stronie tablicy rejestracyjnej. Używa się go w przypadku pojazdów z państwa Unii Europejskiej.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Trochę o historii tablic rejestracyjnych

Krajem, w którym po raz pierwszy wprowadzono tablice rejestracyjne (w roku 1893), była Francja. W Polsce pojawiły się one w 1922 roku. Taki znak składał się z 1 lub 2 liter dla oznaczenia województwa. Na przedniej tablicy znajdował się symbol miasta. Można było wtedy wyróżnić tablice samochodowe, motocyklowe, wojskowe i próbne.

Czym inne tablice różnią się od rejestracji dyplomatycznych?

Najczęściej spotykane na polskich drogach są zwykłe tablice. Ich wyróżnikiem jest białe tło oraz znaki w kolorze czarnym. Pierwsze litery mówią o województwie, w którym zarejestrowany został pojazd. Cyfry wybierane są losowo. Na tablicy indywidualnej można zobaczyć np. nazwę firmy, imię ukochanej osoby. Jednak taka nazwa nie może być obraźliwa. Składa się z litery i cyfry oznaczającej województwo oraz od 3 do 5 wybranych liter.

Zabytkowe tablice rejestracyjne są przeznaczone głównie do pojazdów starszych niż 25 lub 30 lat, a także np. tych związanych z wydarzeniami historycznymi. Tymczasowe charakteryzują się tym, że są ważne tylko 30 dni. Tablice służb specjalnych, jaka sama nazwa wskazuje, są dla pojazdów służb specjalnych. Dla polskiego wojska tworzone są tablice, które składają się z 4-5 cyfr. Samochody, które należą do Kontroli Skarbowych w Polsce, rozpoczynają się od liter HS. Auta, którymi jeździ polska służba celna, mają tablice z pierwszymi literami HC. W przypadku pojazdów policyjnych rozpoczynają się one od liter HP.

Rejestracje dyplomatyczne, dla przypomnienia, mają tło koloru niebieskiego i białe znaki. Nie posiadają tzw. eurobandu. Pierwsza litera informuje o województwie, w jakim zostało zarejestrowane auto. Trzy pierwsze cyfry oznaczają symbol państwa. Trzy kolejne znaki to kod oznaczenia. 

Niebieskie tablice rejestracyjne  – podsumowanie

Rejestracje dyplomatyczne przeznaczone są dla pojazdów, które należą do przedstawicieli dyplomatycznych, urzędów konsularnych, misji specjalnych państw obcych i organizacji międzynarodowych, ale także ich pracowników.

Tablice rejestracyjne niebieskie mają też kody państw. Oto niektóre z nich:

  • 001 USA,
  • 002 Wielka Brytania,
  • 003 Francja, 
  • 004 Kanada, 
  • 005 Niemcy,
  • 006 Holandia,
  • 007 Włochy,
  • 008 Austria,
  • 009 Japonia,
  • 010 Turcja,
  • 011 Belgia,
  • 012 Dania,
  • 013 Norwegia,
  • 014 Grecja,
  • 015 Australia,
  • 016 Algieria,
  • 017 Afganistan,
  • 018 Argentyna
Niebieskie tablice rejestracyjne

Niebieska tablica rejestracyjna? To musisz wiedzieć!

Tablice rejestracyjne niebieskie wiążą się z wieloma przywilejami. W przypadku, gdy kierowca takiego pojazdu naruszy w jakikolwiek sposób obowiązujące przepisy drogowe, do uprawnień policji należy tylko i wyłącznie zatrzymanie do kontroli oraz poproszenie o okazanie dokumentów. Do kompetencji funkcjonariuszy na pewno nie należy wręczenie mandatu. Jeśli widać, że osoba prowadząca pojazd jest nietrzeźwa, policjant może zaproponować kontrolę alkomatem. Kierowca może jednak nie wyrazić na to zgody. Wtedy policjant może jedynie zgłosić zaistniałą sytuację do Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Funkcjonariusze raczej nie są chętni zatrzymywać pojazdy, które mają tablice rejestracyjne niebieskie, dlatego też takie zdarzenia rzadko mają miejsce, nawet w przypadkach gdy funkcjonariusze zauważą nadużycie lub złamanie przepisów drogowych. Można śmiało również stwierdzić, że niebieskie tablice rejestracyjne są jak czapka-niewidka lub płaszcz ochronny.

Niebieskie tablice rejestracyjne

Przywileje licencyjne dyplomatyczne Niemców

Musisz wiedzieć przede wszystkim to, że dyplomaci mają specjalne prawa oraz immunitet dyplomatyczny. W przypadku obywateli Niemiec można wyróżnić trzy warianty tablic rejestracyjnych pojazdów dyplomatycznych. Będzie to wskaźnik 0 dla dyplomatów wyższego szczebla, takich jak: liderzy biznesu, ministrowie, wysłannicy, nuncjusze czy członkowie korpusu dyplomatycznego.

Są też tablice rejestracyjne dla personelu ambasady, czyli pracowników. Na tej tablicy na początku znajduje się numer identyfikacyjny miasta okręgu zatwierdzającego. Jest też dyplomatyczna tablica rejestracyjna dla urzędników konsulatu, która składa się z takich elementów jak numer identyfikacyjny miasta okręgu zatwierdzającego oraz od trzech do pięciu cyfr, z których pierwsza to 9.

Korzyści, jakie niesie posiadanie niebieskiej tablicy rejestracyjnej

Przede wszystkim właściciel pojazdu z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi korzysta z immunitetu i specjalnych praw. Takim pojazdom przysługują również ulgi podatkowe. Ponadto wykroczenia administracyjne, które związane są z pojazdem, nie podlegają karze.

Wiesz już wszystko o niebieskich tablicach rejestracyjnych. Sprawdź również szeroką ofertę sklepu Inter Cars – w asortymencie możesz znaleźć części zamienne, wyposażenie warsztatu, opony, akcesoria, elementy stosowane w tuningu. Firma oferuje np. ramki zatrzaskowe pod tablicę rejestracyjną, które można wykorzystać w samochodach. Dzięki nim możliwe jest solidne zamocowanie tablicy rejestracyjnej. Tego typu produkty wykonywane są z odpornych i wytrzymałych materiałów. Te i inne akcesoria znajdziesz na naszej stronie internetowej.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!