Szeroko rozumiane bezpieczeństwo od kilku dekad należy do priorytetów, którymi kierują się konstruktorzy samochodów. Bezpieczeństwo to nie tylko rozmaite systemy wspomagające hamowanie, bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, kontrolowane strefy zgniotu czy poduszki i kurtyny powietrzne. To też sprawnie działający układ napędowy. Jednym z jego elementów jest przegub. Element dość niepozorny, ale o niebagatelnym znaczeniu.

Jakie zadanie realizuje przegub napędowy? Co to właściwie jest? Chodzi o połączenie ruchowe, wykorzystywane powszechnie w mechanice, które pozwala przenosić moment obrotowy ze skrzyni biegów na koła samochodu. Dzięki niemu możesz bez przeszkód skręcać autem przy utrzymaniu dotychczasowej prędkości. Takie rozwiązanie, stosują współcześnie wszyscy producenci pojazdów osobowych i dostawczych. Warto więc przybliżyć nie tylko rolę, ale też objawy awarii przegubów napędowych oraz związane z nią czynniki ryzyka. Zainteresowany? Zapraszamy do lektury!

Z poniższego artykułu dowiesz się między innymi:

  1. dlaczego przeguby napędowe są ważne;
  2. jakie są objawy zużycia lub awarii przegubów napędowych;
  3. czym grozi uszkodzenie przegubu napędowego;
  4. jak zapobiegać uszkodzeniom przegubów napędowych;
Baner Inter Cars - sklep z częściami samochodowymi

Jaką funkcję pełni przegub napędowy?

Rolą przegubu napędowego jest przenoszenie momentu obrotowego na koła samochodu. Dzięki konstrukcji opartej na łożyskach przegub może pracować w wielu płaszczyznach, zapewniając płynną transmisję napędu podczas jazdy na wprost (także na nierównościach) oraz na zakrętach czy łukach. Przegub napędowy to ostatnia ruchoma cześć, która umiejscowiona jest pomiędzy kołem a półosią. Warto dodać, że podobną rolę co przegub, w autach z tylnym napędem pełni wał napędowy.

Czym objawia się zużyty lub uszkodzony przegub napędowy?

Zazwyczaj we wszystkich samochodach występują trzy podstawowe oznaki, że masz uszkodzony przegub. Do typowych symptomów zalicza się:

  • głośne stuki pojawiające się w momencie ruszania;
  • nietypowe dźwięki podczas przyspieszania;
  • ograniczenie możliwości skręcania w jedną ze stron.

Jakie są przyczyny usterek przegubów napędowych?

Każdy przegub samochodowy działa coraz mniej efektywnie w miarę upływu lat, a gwałtowne wykonywanie manewrów ulicznych i dziurawe nawierzchnie przyspieszają ten proces. Proces, jak pokazuje doświadczenie kierowców i mechaników, jest nieuchronny.

Czasem usterki pojawiają się niedługo po zakupie nowego pojazdu albo po naprawie uszkodzonego elementu. W takiej sytuacji trzeba przyjąć z dużym prawdopodobieństwem, że przegub w samochodzie został zamocowany niezgodnie ze sztuką. Ewentualnie część ma wadę fabryczną, której nie zauważono podczas wymiany. 

Przegub napędowy

Czym grozi uszkodzony przegub samochodowy?

Dużo osób lekceważy uszkodzony przegub. Czym grozi taka postawa? Początkowo nie doświadczysz większych kłopotów. Przez jakiś czas będziesz bez problemu pokonywać zakręty, a dźwięki będą utrzymywać się na stałym poziomie. Kiedy jednak natężenie wzrośnie, to z pewnością zauważalnie pogorszy się sprawność auta. W skrajnych przypadkach możesz niemal całkowicie utracić kontrolę nad autem. 

Lepiej, jeśli jak najszybciej wymienisz uszkodzony przegub. Skutki długotrwałej eksploatacji zużytego elementu niejednokrotnie powodują powstawanie drobnych usterek i poważnych awarii współpracujących z nim podzespołów. Wskutek tego wzrosną koszty wizyt u mechanika, a poziom bezpieczeństwa spadnie.

Co zrobić ze zużytym lub uszkodzonym przegubem napędowym?

Kiedy uszkodzony przegub wewnętrzny nie działa efektywnie, ale nadal spełnia swoją funkcję, możesz rozważyć jego regenerację. Często jej koszty są niższe w porównaniu z zakupem nowego. Pamiętaj jeszcze, żeby zlecić zadanie doświadczonym specjalistom. Inaczej wydasz sporą sumę, a nie uzyskasz satysfakcjonującego efektu. Fachową pomoc uzyskasz w warsztatach współpracujących z Inter Cars.

Co zrobić, gdy układ całkowicie zawodzi? Wtedy trzeba wymienić przegub w aucie. Bez odpowiedniej wiedzy i narzędzi trudno dokonać tego samodzielnie, więc warto udać się do ekspertów. Wcześniej wybierz część dopasowaną do Twojego samochodu.

Jak wymienić przegub wewnętrzny?

To, jak wymienić przegub wewnętrzny, zależy od marki auta. W większości przypadków proces przebiega w analogiczny sposób. Najpierw odkręcasz koło i nakrętkę półosi. Później wybijasz konstrukcję przegubową ze zwrotnicy, a w kolejnym kroku wyjmujesz ją. Po jednej stronie wałka znajduje się końcówka zewnętrzna, natomiast po drugiej – wewnętrzna. Rozpoznasz je dzięki większej grubości oraz gumowym osłonom. Na koniec wykręcasz stary przegub i wkręcasz nowy.

Zachowaj ostrożność w trakcie wyciągania wymienionych podzespołów, aby nie uszkodzić pozostałych elementów. Nawet bardzo drobne części mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego układu. Z tego względu zmiana ich pozycji lub naruszenie struktury stwarza ryzyko późniejszych problemów podczas kierowania pojazdem. Uważaj szczególnie na to, co znajduje się we wnętrzu przegubu.

Awaria przegubu

Jak dbać o przeguby napędowe w samochodzie?

Kluczowym aspektem wydłużającym żywotność przegubów napędowych jest spokojna jazda. Gwałtowne wykonywanie różnych manewrów zwiększa prawdopodobieństwo zużycia tych elementów. Poza tym lepiej unikać dróg o mocno uszkodzonych nawierzchniach, z wieloma dziurami. Poruszając się po nierównych ulicach, narażasz przeguby na duże obciążenia, co również prowadzi do znacznie szybszego niszczenia układu podczas eksploatacji.

Poza tym koniecznie unikaj gwałtownego ruszania. Przeguby napędowe źle znoszą nagłe przyspieszanie. Stawiając na łagodne korzystanie z pedału gazu, zapobiegasz częstemu występowaniu usterek i tym samym nie będziesz musiał martwić się wysokimi kosztami napraw. Zapewniasz sobie zatem nie tylko komfort, ale również oszczędności finansowe.

Warto regularnie dokonywać przeglądu przegubów napędowych, a przynajmniej zwracać uwagę na najczęstsze objawy usterek. Kiedy tylko wyczujesz ograniczenia przy zmianie kierunku jazdy albo usłyszysz niepokojące dźwięki, samodzielnie sprawdź, czy w mechanizmie nie ma nadmiernych luzów. W razie wątpliwości udaj się do zaufanego eksperta, który przeprowadzi test. Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa nie lekceważ żadnych oznak awarii.

Szczególną uwagę zwróć na osłony gumowe. Te często się niszczą, co źle wpływa na działanie mechanizmu. Na bieżąco kontroluj ich stan, a w razie dostrzeżenia pęknięć lub innych defektów wymień uszkodzony element.

Przeguby i inne elementy układu napędowego – ekspert Inter Cars poleca

W sklepie Inter Cars znajdziesz nowe przeguby napędowe zewnętrzne i wewnętrzne do samochodów wielu marek. Asortyment obejmuje także inne części, które są niezbędne przy montażu tych elementów. Ponadto nasi eksperci polecają też środki chemiczne umożliwiające czyszczenie przegubu z nadmiernej ilości smaru. Przydają się one między innymi podczas sprawdzania stanu układu czy jego wymiany.

 

Dbaj o przeguby napędowe w Twoim samochodzie

Przeguby napędowe przenoszą moment obrotowy z mechanizmu różnicowego na koła, dzięki czemu bez problemu zmieniasz kierunek jazdy przy zachowaniu danej prędkości. Warto zwracać uwagę na najczęstsze objawy usterki, takie jak nietypowe dźwięki podczas przyspieszania lub ruszania. Im wcześniej wykryjesz awarię, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia wysokich kosztów napraw.

FAQ

Jakie są objawy zużycia przegubów napędowych?

Najczęstszymi objawami zużycia lub uszkodzenia przegubów napędowych są nietypowe dźwięki podczas przyspieszania i ruszania, a także utrudniona zmiana kierunku jazdy.

Ile kosztuje przegub napędowy?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Najtańsze można kupić poniżej 100 zł, natomiast najdroższe mogą kosztować kilkanaście razy więcej.

Dlaczego należy dbać o stan przegubów napędowych?

Uszkodzony przegub napędowy po pierwsze stwarza niebezpieczeństwo na drodze, a po drugie generuje niepotrzebne dodatkowe wydatki. Rozpoznanie niesprawności to pierwszy krok do uniknięcia poważniejszych kłopotów.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!