Dawniej uważana za luksusowy dodatek, czy nawet za fanaberię, dziś klimatyzacja w samochodzie to standard. Układ klimatyzacji rozpowszechnił się na tyle, że na rynku wtórnym trudno sprzedać auto, nawet niskiej klasy, bez tego dodatku. Z pewnością wiesz, w czym tkwi sekret popularności rozwiązania mającego pozytywny wpływ nie tylko na komfort, ale też bezpieczeństwo oraz zdrowie kierowcy czy pasażerów. Pewnie też zastanawiasz się, jak często należy zlecać czy wykonywać odgrzybianie klimatyzacji oraz czy można tę czynność przeprowadzić samodzielnie.

Odświeżanie klimatyzacji warto traktować jak cykliczną czynność serwisową. Cykliczną, związaną przede wszystkim z porami roku. Oczywiście w razie poważniejszych niedomagań czy usterek dobrze jest zlecić pełen serwis klimatyzacji, obejmujący nie tylko odgrzybianie, ozonowanie czy uzupełnianie czynnika, ale też badanie szczelności poszczególnych elementów układu. Jednak celem niniejszego artykułu jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak często i w jaki sposób wykonywać odświeżanie i odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. Pojawia się też pytanie, kiedy sprawdzi się samodzielne czyszczenie oraz jakie preparaty, narzędzia czy akcesoria będą niezbędne.

W artykule znajdziesz m.in. odpowiedzi na takie pytania:

Kiedy odgrzybić klimatyzację samochodową?

Najczęstszym sygnałem, że trzeba odgrzybić klimatyzację, jest brzydki zapach. Niekiedy nawet intensywny odór. Odpowiadają za niego nie tylko grzyby, ale też pleśnie – podobnie jak bakterie, także obecne nie tylko w parowniku, ale też na innych elementach układu – są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Mogą między innymi powodować lub wzmagać alergię, do tego są szczególnie groźne choćby dla osób z chorobami układu oddechowego, z astmatykami na czele. Zanieczyszczone kanały wentylacyjne bądź filtr kabinowy powinny być odgrzybiane czy ozonowane, zanim zapach stanie się wyczuwalnym problemem. Zanim będzie wydobywać się z klimatyzacji.

Warto nadmienić, że dezynfekcja klimatyzacji samochodowej dopiero w momencie, kiedy zapachy dadzą znać o sobie, oznacza znacznie wyższe koszty ponoszone na pozbycie się kłopotu, niż w przypadku regularnego serwisu czy w garażu, czy w warsztacie. Dobrą praktyką jest, aby serwis klimatyzacji, połączony z odgrzybianiem, przeprowadzać corocznie. Po sezonie zimowym. To powinno wystarczyć, o ile poszczególne elementy układanki są sprawne. Samodzielne czyszczenie warto też wykonać po zakupie auta z drugiej ręki. I to nawet jeśli nie pojawią się takie symptomy, jak zapach pleśni. Co ważne, często wystarczy niepozorny środek do odświeżania i odgrzybiania klimatyzacji w aerozolu. 

Sprawdź też: Regeneracja kompresora klimatyzacji – czy warto?

Nabijanie klimatyzacji samochodowej — ile kosztuje i co warto wiedzieć?

Jak odgrzybiać klimatyzację?

Odgrzybianie klimatyzacji w aucie najlepiej zacząć od parownika. Ten element mieści się tuż za schowkiem przed siedzeniem pasażera (z przodu). Odkręcenie i wyciągnięcie wspomnianego schowka to prosta czynność. W pojazdach, w których zaniedbywano czyszczenie, można znaleźć tam nie tylko kurz czy piasek, ale też włosy, sierść, liście czy drobne martwe owady. Brud można usunąć z parownika pędzelkiem. Stałe zanieczyszczenia często zapychają odpływ parownika, więc niezbędne będzie przepchanie go. Można to zrobić przewodem elektrycznym lub elastycznym drutem. Na koniec powinno się skorzystać ze strzykawki z wodą, najlepiej demineralizowaną, dzięki której można zweryfikować drożność. Pozbawiony zanieczyszczeń parownik klimatyzacji jest gotów na przyjęcie dawki środka przeciw pleśni i grzybom. Może to być aerozol ze specjalnym aplikatorem. Powinna się też sprawdzić pianka. Ale ta wymaga precyzyjnego rozprowadzenia, bo tylko w ten sposób można zlikwidować pleśni, grzyby bakterie i zarazki.

Wymiana filtra kabinowego

Wyczyszczony parownik to nie wszystko! Pamiętaj jeszcze o wymianie filtra kabinowego. Znajdziesz go pomiędzy kabiną auta właśnie a parownikiem. To na tym elemencie gromadzą się groźne dla zdrowia mikroorganizmy. Ceny zaczynają się od kwoty kilkunastu złotych za podstawowe. Droższe są, ale znacznie bardziej polecane, filtry kabiny z aktywnym węglem. Dodatek tej substancji ma działanie bakteriobójcze, zatem warto! Droższe, ale też w wielu przypadkach naprawdę niedrogie. Np. filtr kabiny węglowy Purro PUR-PC0008, pasujący do takich pojazdów, jak np.: Audi A2, Seat Ibiza III i IV, Skoda Fabia I i II czy Porsche Panamera (970) kupisz za mniej niż 30 zł. Przyznasz, że to cena okazyjna.

Jakie środki do czyszczenia klimatyzacji samochodowej wybrać?

Jeśli klimatyzacja w Twoim wozie nie wymaga dogłębnego przeglądu lub nabicia, możesz śmiało sięgnąć po preparaty typu „granat”. Ich stosowanie jest bardzo proste. Trzeba tylko zachować się zgodnie z instrukcją użytkowania. Alternatywą są preparaty piankowe (pianka do klimatyzacji), aerozole oraz środki do odgrzybiania, takie jak Errocom Auto Mint, które sprawdzają się w przypadku metody ultradźwiękowej. Z tej grupy preparaty typu „granat” wydają się być nie tyle najciekawsze, ile ich stosowanie wymaga przybliżenia, bo może wydawać się nieintuicyjne. 

Jak działa „granat” do klimatyzacji?

Odświeżanie nie powinno zająć więcej niż dwa kwadranse. Aby przedstawić przebieg procesu, warto posłużyć się instrukcją środka Moje Auto CleanAir, dzięki któremu można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu oraz oczyścić klimatyzację z pleśni i grzybów. Pierwszy krok to wyłączenie klimatyzacji oraz ustawienie obiegu wewnętrznego. Drugi to ustawienie zimnego nawiewu na maksymalny poziom. Trzeci zamknięcie okien i drzwi oraz ustawienie foteli w pionie. Czwarty etap to ustawienie preparatu za przednimi siedzeniami (nieco inaczej wygląda w autach dwuosobowych, gdzie można środek postawić np. przy miejscu kierowcy) oraz aktywowanie atomizera. Po tym kroku należy bezzwłocznie opuścić auto, zamykając drzwi. 15 minut to odpowiedni czas, aby środek do klimatyzacji spełnił swą rolę. Potem trzeba jeszcze dokładnie przewietrzyć wnętrze: 5 minut powinno wystarczyć.

Czym jest ozonowanie klimatyzacji?

Ozon, czyli odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek, to znany od lat środek o działaniu dezynfekującym. Sprawdza się w wielu zastosowaniach, nie dziwi więc, że stosowany jest też do czyszczenia klimatyzacji. Ozon nie tylko zabija wirusy, zarazki, pleśnie czy grzyby, ale też pomaga w pozbyciu się nieprzyjemnych zapachów, w tym dymu papierosowego czy śladów obecności czworonogów. Ponadto ta metoda jest bezpieczna dla alergików oraz nie ma obaw o zniszczenia tapicerki czy elementów plastikowych i skórzanych wnętrza.

Ozonowanie można wykonać we własnym zakresie, ale pod warunkiem zakupu specjalnego urządzenia: ozonatora. Na rynku jest wiele modeli, ale trzeba mieć świadomość, że tani sprzęt nie będzie wystarczająco skuteczny. Mając odpowiednie fundusze, warto zatem kupić porządne urządzenie, takie jak ozonator Texa Air San G16050. Ten zaawansowany model wyróżnia się wydajnością (10 gramów ozonu na godzinę) oraz filtrem Hepa H13. Ma też katalizator tlenu. 

Ozonowanie samochodu można też przeprowadzić w warsztacie. Ale zakup porządnego ozonatora do prywatnego użytku to świetna opcja także dlatego, że ozonator sprawdzi się do dezynfekcji pomieszczeń w domu. To też rozwiązanie polecane dla osób czy rodzin, które mają kilka aut.

ozonowanie i odgrzybianie klimatyzacji

Odświeżanie klimatyzacji samochodowej: czy i kiedy warto?

Czy warto regularnie odświeżać klimatyzację w samochodzie? Oczywiście! Co ważne, jeśli układ jest sprawny i wydajny, można tę czynność wykonać we własnym zakresie. Do wyboru jest kilka rozwiązań. Od zaawansowanych i najdroższych, jak zakup porządnego ozonatora, aż po tzw. granaty, pianki oraz preparaty w aerozolu. Są też środki wymagające do aplikacji ultradźwięków. Dobrze jest mieć świadomość, że pianka, spray czy „granat” do klimatyzacji. Co ważne, zazwyczaj takie środki chemiczne są proste w aplikacji oraz w szybkim czasie ulatniają się z wnętrza pojazdu.

Oczywiście należy też pamiętać o regularnej wymianie filtra kabiny oraz o czyszczeniu całego układu, jeśli jest taka potrzeba. Niekiedy więc nie obejdzie się bez wizyty w profesjonalnym serwisie. Ale potem już warto, nawet 2-3 razy w roku, dezynfekować auto niedrogimi piankami, aerozolami czy tzw. granatami do klimatyzacji.

Przeczytaj też: Osuszacz klimatyzacji – co to jest i do czego służy?

Gdzie kupić środki do odgrzybiania klimatyzacji samochodowej?

Miejscem, które warto odwiedzić, szukając szerokiej oferty środków do odgrzybiania i dezynfekcji klimatyzacji w samochodzie, jest internetowy sklep Inter Cars. W ofercie są zarówno preparaty profesjonalne, jak i skuteczne pianki czy aerozole zwykłego przeznaczenia. Oczywiście są też zaawansowane ozonatory oraz filtry kabinowe. 

Inter Cars to polska firma działająca od lat 90. XX wieku i przez ten czas stała się ważnym partnerem niezależnych warsztatów. Również na rynku detalicznym zyskuje na sile, oferując markowe produkty, które pochodzą wyłącznie z głównych (oficjalnych) kanałów dystrybucyjnych. Jeśli więc szukasz części do auta, także opon, zajrzyj. Co oczywiste, gama środków do klimatyzacji czy filtrów kabiny też Cię nie zawiedzie. Podobnie jak jakość obsługi i ceny.

Podsumowanie

Jak wiesz, sprawna klimatyzacja to nie wszystko. Nie wystarczy, że układ w odpowiednim czasie schładza powietrze czy umożliwia pozbycie się pary z szyb. Sprawna klimatyzacja to też miejsce wolne od grzybów, pleśni czy zarazków. Zatem jeśli zależy Ci nie tylko na komforcie, ale też na zdrowiu, rozważ stosowanie środków w aerozolu czy tzw. granatów. Dwa czy trzy razy w roku. Pamiętaj też o sprawnym filtrze kabinowym, a serwis klimatyzacji odwiedzaj, kiedy wystąpią poważne usterki. Rozważ też zakup porządnego ozonatora: tu pamiętaj, że najtańsze urządzenia nie gwarantują skuteczności, na jaką przecież liczysz. Odgrzybianie klimatyzacji to czynność, o której nie możesz zapominać.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie jest istotne, ponieważ wilgoć i brak odpowiedniej dezynfekcji mogą sprzyjać rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii. Regularne odgrzybianie pomaga utrzymać czyste i zdrowe powietrze w samochodzie, chroniąc zdrowie i pozytywnie wpływając na odczucie komfortu?

Oczywiście, ale trzeba mieć świadomość, że odpowiednią skuteczność gwarantują urządzenia, które trudno uznać za tanie. Najbardziej polecane modele kosztują ponad 2 tys. zł, ale te za 500-700 zł są również godne uwagi.

Filtr kabiny w samochodzie zazwyczaj zaleca się wymieniać co ok. 15 tys. km. Ta zasada może się różnić w zależności od warunków eksploatacji pojazdu, takich jak miejsce (miasto wieś, trasy szybkiego ruchu) oraz ilości zanieczyszczeń w powietrzu. Regularna wymiana filtra kabinowego ma na celu utrzymanie dobrej jakości powietrza wewnątrz samochodu i zapewnienie odpowiedniej wydajności układu wentylacji.
Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!