Każdy kierowca musi umieć sprawnie parkować. Chociaż zadanie to jest ćwiczone w czasie kursu prawa jazdy, to wielu osobom ciągle sprawia problem. Szczególnie trudne jest parkowanie równoległe i prostopadłe tyłem. Chcesz sobie je przypomnieć, a może przygotowujesz się do kursu na prawo jazdy? Nasz poradnik z pewnością pozwoli zdobyć wiedzę początkującym kierowcom i odświeżyć ją u osób, które miały przerwę od prowadzenia pojazdu. Dzięki tej wiedzy parkowanie będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Miasta są coraz ciaśniejsze, przez co znalezienie miejsca do parkowania bywa bardzo trudne. Często by zostawić samochód, musisz wybierać miejsca niewiele większe od samego pojazdu. W takich przypadkach niezwykle przydatne będą dobrze wytrenowane umiejętności parkowania. 

Współczesne samochody bywają wyposażone w wiele systemów mających ułatwić lub wykonać manewr za Ciebie. Przykładem są zestawy czujników parkowania, kamery pozwalające obserwować całe otoczenie pojazdu, a nawet aktywny asystent parkowania, który wykonuje parkowanie równoległe. To ostatnie rozwiązanie jest szczególnie ciekawe, ponieważ korzysta z zaawansowanych czujników, ale także łączy się ze sterownikiem silnika i obraca kierownicę, do czego wykorzystuje elektryczny silnik wspomagania. 

Jeżeli masz pojazd wyposażony w takie „gadżety”, parkowanie będzie banalne. Jednak nawet wtedy warto wiedzieć, jak parkować równolegle i prostopadle samodzielnie.

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

baner mamy części do Twojego samochodu

Parkowanie – kilka podstawowych zasad

Zanim zajmiemy się dokładnym opisem tego, jak wykonać manewry parkowania przypomnimy kilka zasad, których powinieneś przestrzegać w trakcie parkowania.

  • Kiedy wybierasz miejsce do parkowania, pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Samochód zostawiaj tylko w miejscach, które są do tego przeznaczone. Kodeks drogowy nie istnieje po to, by łamać jego zapisy. Został stworzony dla wspólnego bezpieczeństwa i komfortu użytkowania drogi. Nie parkuj na miejscach dla osób niepełnosprawnych, jeżeli nie masz takiego zezwolenia. Nie zastawiaj bram czy wjazdów, przejść dla pieszych, nie stawiaj samochodu także przy przystankach autobusowych czy skrzyżowaniach.
  • Gdy rozpoczynasz manewr, koniecznie używaj kierunkowskazów. Dzięki nim inni kierowcy wiedzą, co zamierzasz i nie utrudnią Ci tego, a Ty nie stworzysz zagrożenia. Kierunkowskazy, podobnie jak przepisy, są stworzone dla wspólnej korzyści użytkowników ruchu.
  • Zachowaj odstęp podczas parkowania. Jeżeli wykonujesz parkowanie równoległe, nie stawiaj swojego pojazdu przy samym zderzaku drugiego samochodu. Pozwól innym wyjechać. Przy parkowaniu prostopadłym pamiętaj o tym, by umożliwić kierowcy auta obok wsiadanie do samochodu. Jeżeli zaparkujesz za blisko, nie będzie mógł otworzyć drzwi. 

Jeżeli będziesz pamiętać o tych zasadach, ułatwisz życie sobie i innym. To bardzo ważne dla każdego odpowiedzialnego kierowcy. 

Parkowanie równoległe – poradnik

Parkowanie równolegle do osi drogi można wykonać zarówno tyłem, jak i przodem. Ze względu na konstrukcję samochodu, gdzie przednie koła są tymi kierowanymi, to parkowanie równoległe tyłem wymaga mniej miejsca i jest przydatne częściej. 

W trakcie manewru samochód poruszający się do przodu skręca, wykonując łuk o środku znajdującym się poza jego zarysem. W trakcie jazdy tyłem zatacza łuk, którego środkowym punktem jest tylna oś pojazdu. Oznacza to, że ma on o wiele mniejszy promień – mówi ekspert Inter Cars. 

Dzięki temu możesz „zmieścić” się w miejscach niewiele większych od długości pojazdu. Jeśli zastanawiasz się, jak parkować równolegle, skorzystaj z naszych poniższych wskazówek.

Parkowanie równoległe – poradnik

Parkowanie równoległe tyłem – jak je wykonać?

Wiele osób boi się tego manewru, ponieważ uznaje go za trudny. Zwykle wynika to z pewnego rodzaju blokady psychicznej. Parkowanie równoległe tyłem jest ćwiczone w czasie kursu prawa jazdy, co oczywiście na początku nie wychodzi zbyt płynnie i sprawnie. Wiele osób na stale rejestruje w głowie te niepowodzenia, a potem rezygnuje z tego sposobu parkowania. Tym samym kierowca nie zdobywa praktyki i wyczucia. Jak już wspomnieliśmy, parkowanie równoległe tyłem jest niezwykle przydatne na co dzień. Dlatego warto przypomnieć sobie, jak je wykonać.

  1. Przed zatrzymaniem się sprawdź, czy za Tobą znajduje się inny samochód. Jeżeli odległość jest niewielka, powinieneś zrezygnować z manewru. Możesz objechać kilka ulic i wrócić w to samo miejsce za chwilę.
  2. Jeżeli masz przestrzeń do parkowania, włącz kierunkowskaz.
  3. Zatrzymaj samochód równolegle do pojazdu, za którym chcesz zaparkować. Najlepiej by odległość od niego była niewielka, około 30-50 cm.
  4. Obejrzyj przestrzeń przed sobą. Jeżeli w przeciwnym kierunku porusza się samochód, zaczekaj, aż Cię wyminie.
  5. W samochodzie ze wspomaganiem kierownicy skręć kierownicę w skrajne położenie w kierunku miejsca parkingowego. W starszych pojazdach bez wspomagania rusz do tyłu i jak najszybciej przekręć kierownicę do końca w kierunku parkowania. 
  6. Rusz do tyłu i obserwuj lewe lusterko. Pojawi się w nim samochód zaparkowany za Twoim miejscem. Gdy będzie on widoczny w całości, wyprostuj kierownicę.
  7. Poruszaj się na wprost, aż prawy narożnik Twojego samochodu zrówna się z lewym narożnikiem samochodu z miejsca przed Tobą. 
  8. Skręć kierownicę w kierunku przeciwnym niż na początku manewru, także w skrajne położenie. Samochód powinien gładko wjechać w miejsce. 
  9. Jeżeli to konieczne wykonaj korektę. 
  10. Zgaś silnik, zaciągnij hamulec ręczny. 

Twój samochód jest zaparkowany. Im częściej będziesz parkować w ten sposób, tym szybciej zaczniesz wykonywać manewr intuicyjnie. Dlatego warto poćwiczyć, nawet jeżeli na początku będzie to sprawiać trudności.

Parkowanie równoległe tyłem – jak je wykonać?

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie równoległe przodem jest łatwiejsze do wykonania, ale wymaga dużo więcej przestrzeni przed samochodem. Zwykle można je wykonać, gdy wolne są dwa miejsca parkingowe przed Tobą, lub miejsce poprzedzające zajmuje niewielki pojazd, motocykl czy mikrosamochód. Jeżeli miejsce parkingowe jest niewiele dłuższe od Twojego auta, parkowanie przodem nie ma sensu. 

Jeżeli jednak znajdziesz miejsce, które jest do tego odpowiednie, to parkowanie przodem jest szybsze, łatwiejsze, bezpieczniejsze i nie tamuje ruchu. Warto mieć je więc w swoim repertuarze. Jak je wykonać?

  1. Włącz kierunkowskaz i zwolnij lub zatrzymaj pojazd.
  2. Skręć kierownicę w taki sposób, by minąć równoległy samochód. Im mniejsza przestrzeń, tym mocniej musisz skręcić. 
  3. Gdy zbliżysz się do krawężnika, zacznij obracać kierownicę w przeciwną stronę, aż wyrównasz się z pozostałymi zaparkowanymi pojazdami.
  4. Zatrzymaj się, włącz bieg wsteczny i wycofaj na swoje miejsce parkingowe. Możesz w tym czasie dokonać też niewielkiej korekty, by stanąć prosto. W przypadku dwóch wolnych miejsc możesz nie cofać, a podjechać dalej do przodu, by ustawić się za zaparkowanym autem.

Parkowanie równolegle zakończone, możesz zgasić silnik, zaciągnąć hamulec ręczny i opuścić pojazd.

Parkowanie równoległe przodem

Parkowanie prostopadłe – porady

Drugim najpopularniejszym sposobem jest parkowanie prostopadle do osi drogi. Umiejętność ta przyda Ci się nie tylko podczas zajmowania miejsca, ale również wtedy, gdy będziesz chciał wjechać w wąską bramę czy zatrzymać się tyłem przy drzwiach budynku podczas załadunku.

Podobnie jak w przypadku parkowania równoległego, prostopadle można zaparkować przodem lub tyłem. Na parkowanie tyłem potrzeba nieco mniej przestrzeni i można zmieścić się na węższym miejscu. Jednak w przypadku tego manewru różnica jest niewielka. Za parkowaniem tyłem przemawia jednak bezpieczeństwo podczas włączania się do ruchu. W trakcie ruszania będziesz ustawiony przodem do jezdni, dzięki czemu łatwiej będzie Ci kontrolować ruch drogowy i wybrać moment na wyjazd. 

Jeżeli zaparkujesz przodem, będziesz zmuszony włączać się do ruchu poprzez cofanie. Zwykle nie będziesz widzieć jezdni, zanim nie wyjedziesz mniej więcej do połowy długości swojego auta. To może być przyczyną stłuczki. Parkowanie prostopadłe przodem dość często jest stosowane na otwartych parkingach, na przykład przed sklepami i marketami, gdzie możliwe jest opuszczenie swojego miejsca przez miejsce przed Tobą. 

Parkowanie prostopadłe tyłem

Ten sposób parkowania jest dość łatwy i nie wymaga skomplikowanych technik. Najważniejsze jest to, by uważać i obserwować dokładnie wszystko w lusterkach.

  1. Włącz kierunkowskaz i zatrzymaj się około 1,5-2 m od rzędu samochodów zaparkowanych prostopadle. Miejsce parkingowe powinno być za Twoim autem.
  2. Po upewnieniu się, że Twój manewr nie spowoduje zagrożenia, zacznij cofać. 
  3. Gdy tylne koła znajdą się mniej więcej na środku samochodu stojącego obok Twojego miejsca, zacznij skręcać kierownicę aż do skrajnego położenia. Najłatwiej zaobserwować ten moment przez patrzenie do tyłu, przez boczną szybę.
  4. Kontroluj swoją pozycję w lusterkach i zerkaj przez tylną szybę, aż dojedziesz do końca miejsca.
  5. Sprawdź, czy stoisz w odpowiedniej odległości od samochodów na miejscach obok. Jeżeli jesteś za blisko, wykonaj korektę. 

Zaciągnij ręczny i zgaś silnik. Parkowanie prostopadle do osi drogi skończone. W bardzo podobny sposób wykonasz wjazd tyłem w wyznaczone miejsce, na przykład w bramę. Konieczne jest jedynie obranie innego punktu odniesienia niż w przypadku parkowania, gdzie jest nim środek innego pojazdu. Powinien znajdować się on około 1 m od słupka bramy.

Parkowanie prostopadłe tyłem

Parkowanie prostopadłe przodem

Parkowanie prostopadłe przodem przypomina po prostu wjazd w wąską uliczkę na skrzyżowaniu. 

  1. Włącz kierunkowskaz i sprawdź, czy nie wywołasz zagrożenia na drodze.
  2. W momencie, w którym lusterko boczne zrówna się z krawędzią pojazdu na miejscu obok, wykonaj skręt kierownicą.
  3. Powoli i dokładnie wjedź w miejsce i ustaw się tak, by nie utrudnić zbytnio wsiadania kierowcom samochodów obok.
  4. Jeżeli ustawienie będzie nieodpowiednie, wykonaj korektę. 

Jeśli wykonujesz parkowanie równolegle poprzez wjazd przodem, musisz zwrócić dużą uwagę na wyjazd z miejsca parkingowego. Jak już wspomnieliśmy, będziesz mieć ograniczoną widoczność na boki, dlatego koniecznie ruszaj bardzo wolno i ostrożnie. Pamiętaj też o kierunkowskazie. Dzięki temu inni kierowcy będą Cię widzieć, nawet jeżeli Ty ich nie zauważysz. Zwykle wówczas zatrzymają się i pozwolą Ci wyjechać.

Pamiętaj jednak o zasadzie ograniczonego zaufania i staraj się samemu kontrolować sytuację na drodze. Jeżeli masz możliwość, możesz poprosić jednego z pasażerów, by wysiadł z samochodu i pomógł Ci bezpiecznie wyjechać z miejsca parkingowego.

Parkowanie prostopadłe przodem

Jak ułatwić sobie parkowanie?

Jeżeli mimo wszystkich porad dalej czujesz się niepewnie, możesz ułatwić sobie ten manewr. Wykorzystaj czujniki parkowania z sygnalizacją dźwiękową lub prostym wyświetlaczem wskazującym odległość od przeszkody. Zestawy takich czujników pasują do niemal każdego samochodu. Można je zamontować sposób niewidoczny nawet w klasykach i samochodach zabytkowych. Instalacja układu nie jest trudna, wymaga niemal wyłącznie dostarczenia zasilania do centrali systemu. Możliwe jest także zastosowanie akcesoryjnej kamery cofania.

Akcesoria ułatwiające parkowanie w ofercie Inter Cars

Jeżeli chcesz zakupić zestaw czujników parkowania do Twojego auta, sprawdź ofertę na stronie Inter Cars. Znajdziesz tam zarówno tanie, proste komplety, jak i nowoczesne zestawy z kamerą, którymi możesz doposażyć swój samochód i ułatwić sobie parkowanie.

szukasz produktu który opisujemy?

Parkowanie równoległe i prostopadłe – podsumowanie 

W artykule poznałeś już podstawowe zasady związane z parkowaniem. Wiesz, jak wykonywać manewry poszczególnego rodzaju, a więc parkowanie nie będzie dla Ciebie wyzwaniem.  Jeśli jednak nadal nie jesteś przekonany, do którejś z metod parkowania, pomocne mogą okazać się akcesoria takie jak np. czujniki parkowania. Z nimi nawet wąskie miejsce parkingowe nie będzie stanowiło problemu.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Zawsze używaj kierunkowskazów, obserwuj drogę i otoczenie, przestrzegaj przepisów drogowych, zachowuj odpowiednie odległości oraz szanuj innych kierowców.

Parkowanie równoległe tyłem jest odpowiednie do wjazdu w stosunkowo krótkie miejsca. Dzięki jeździe do tyłu samochód skręca po mniejszym łuku i możliwe jest zajęcie miejsca o długości większej od samochodu do 50 cm.

Jeżeli masz możliwość, lepszym wyborem jest parkowanie prostopadłe tyłem. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci włączyć się do ruchu w trakcie wyjeżdżania z miejsca parkingowego. Jeżeli ruch jest duży i nie masz czasu na manewr – wjedź przodem. Wtedy znacznie łatwiej i skuteczniej będzie Ci wykonać parkowanie prostopadłe.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!