Rozwój elektromobilności sprawił, że coraz łatwiej o ekologiczny samochód elektryczny. W sprzedaży znajdziesz auta o różnym przeznaczeniu, parametrach – dostępne w szerokim zakresie cenowym. Nie każdy jednak ma świadomość, że istnieją pojazdy elektryczne bez prawa jazdy, przeznaczone nie tylko do jazdy miejskiej. Sprawdzą się one również na wsi jako ekonomiczny środek transportu dla rolników. Zobacz, jak wykorzystać ich potencjał!

Rolnicy, którzy chcą zainwestować w zeroemisyjny pojazd elektryczny, mają możliwość skorzystania z dofinansowania. Jedną z form wsparcia jest rządowy program „Mój elektryk”, pochodzący z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór wniosków rozpoczął się 22 listopada 2021 r. i ma trwać do 30 września 2025 r. lub do wyczerpania środków w przewidzianym budżecie. Założeniem programu jest dofinansowanie na elektryczne pojazdy osobowe lub dostawcze w celu wsparcia rozwoju elektromobilności. Bezzwrotna dotacja ma na celu ułatwienie zakupu zeroemisyjnego auta, a jej wysokość zależy od rodzaju samochodu oraz jego przeznaczenia. Beneficjentami mogą zostać zarówno osoby fizyczne, jak i instytucje, a także rolnicy, którzy chcą zmodernizować gospodarstwo o ekologiczny środek transportu.

Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

baner mamy części do Twojego samochodu

Pojazdy elektryczne czterokołowe – inwestycja w przyszłość

Rosnące ceny paliw i wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań. Można to zauważyć w wielu dziedzinach życia, czego przykładem jest inwestowanie w odnawialne źródła energii i ograniczanie codziennego konsumpcjonizmu. Konieczność zmiany dotychczasowych nawyków na bardziej ekologiczne wywarło także wpływ na branżę motoryzacyjną, czego przykładem jest rosnąca popularność zelektryfikowanych samochodów. 

Elektryczne pojazdy są mniej obciążające dla środowiska naturalnego, gdyż nie emitują do powietrza szkodliwych spalin. Ponadto, ze względu na konstrukcję, są znacznie bardziej ekonomiczne w eksploatacji niż tradycyjne auta. Elektryczne pojazdy to również tani sposób na podróżowanie. 

Motywacją do inwestowania w zeroemisyjne środki transportu jest też planowany zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych do 2035 r. Można więc oczekiwać, że pojazdy napędzane energią wyprą w przyszłości tradycyjne samochody i staną się standardem na polskich drogach.

Pojazdy i auta elektryczne dla polskiej wsi

Elektryczne pojazdy – czy mają sens poza miastem?

Zelektryfikowane pojazdy stają się coraz bardziej powszechne, a mimo to wciąż wielu kierowców nie może się do nich przekonać. Największym problemem jest ograniczony zasięg i konieczność długiego uzupełniania akumulatora. Najbardziej popularne modele pozwalają na 1 ładowaniu przejechać 200-300 km, co jest dość sporą niedogodnością dla osób, które często podróżują na dłuższych dystansach. Producenci starają się jednak sprostać potrzebom współczesnych użytkowników, wyposażając elektryczne pojazdy w coraz wydajniejsze silniki i akumulatory. Z każdym rokiem nowoczesne auta są więc coraz lepiej przystosowane do pokonywania dłuższych tras, przy jednoczesnym skróceniu czasu potrzebnego do pełnego uzupełnienia baterii. 

Pojazdy i auta elektryczne dla polskiej wsi

Problemem jest też ograniczony dostęp do stacji ładowania. Są one głównie dostępne na terenie większych miast, co dla kierowców mieszkających na peryferiach jest dość kłopotliwe. Największą popularnością cieszą się więc elektryczne pojazdy miejskie, wykorzystywane do jazdy na krótkich dystansach i z łatwym dostępem do punktów ładowania. Czy wobec tego użytkowanie zeroemisyjnego samochodu z napędem elektrycznym ma w ogóle jakiś sens?

Elektryczne pojazdy dostawcze i miejskie – dlaczego to dobre rozwiązanie na wieś?

Samochody zelektryfikowane nie cieszą się popularnością wśród mieszkańców wsi ze względu na ograniczony dostęp do urządzeń do ładowania aut elektrycznych i niewielki zasięg. Ponadto prowadzenie gospodarstwa rolnego często oznacza konieczność przewożenia większych ładunków, także na dłuższych trasach. Samochód na wieś powinien być więc pojemny, niezawodny i przystosowany do intensywnej eksploatacji. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że istnieją pojazdy elektryczne dostawcze, które oferują podobne możliwości co tradycyjne auta spalinowe. Bez problemu poradzą sobie z przewożeniem większych ładunków na dalszych trasach, a przy tym będą mniej obciążające dla środowiska naturalnego i tańsze w utrzymaniu. Dlaczego elektryczne pojazdy to dobre rozwiązanie dla mieszkańców wsi?

Mała awaryjność

Samochody elektryczne charakteryzują się prostą konstrukcją, co przekłada się na niską awaryjność. Nie ma w nich typowego silnika, dlatego nie musisz się martwić o wymianę filtrów oleju, przewodów paliwowych i innych podzespołów, które wymagają regularnego serwisowania. To sprawia, że pojazdy elektryczne dostawcze są narażone na mniejsze ryzyko wystąpienia poważnej usterki i doskonale sprawdzą się w trudnych warunkach w gospodarstwie rolnym.

Niskie koszty eksploatacji 

Na wsi jest ograniczony dostęp do sklepów, firm usługowych czy urzędów, a to wiąże się z koniecznością częstych podróży do miasta. Ze względu na wysokie ceny paliwa takie przejazdy generują spore koszty, które możesz znacznie obniżyć, inwestując w auto napędzane prądem. Ponadto masz możliwość ładowania samochodu elektrycznego z fotowoltaiki, korzystając tym samym z darmowej energii. Dzięki temu uniezależnisz się od cen paliw i zredukujesz koszty utrzymania pojazdu.

Komfort jazdy

Elektryczne pojazdy cicho pracują, co wpływa na przyjemność podróżowania. Jazda nimi niewiele się różni od użytkowania tradycyjnych aut spalinowych, dlatego nie musisz się obawiać, że nie poradzisz sobie z ich obsługą. 

Bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego

Podstawowym założeniem produkcji aut elektrycznych było ograniczenie emisyjności spalin. Są to więc ekologiczne pojazdy, które nie oddziałują niekorzystnie na środowisko naturalne.

To tylko niektóre korzyści, na jakie możesz liczyć, inwestując w zelektryfikowany samochód. Jak widać, mieszkanie poza miastem wcale nie oznacza, że takie auto nie będzie dobrym rozwiązaniem. Warto mieć na uwadze, że istnieją pojazdy elektryczne bez prawa jazdy, które możesz prowadzić bez prawa jazdy kat. B. To świetne rozwiązanie, aby szybko i wygodnie dostać się do miasta i swobodnie się po nim przemieszczać. 

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy – czym się charakteryzują?

Wbrew pozorom samochód na wieś wcale nie musi być przystosowany na potrzeby prowadzenia gospodarstwa rolnego. Mieszkając na peryferiach, trzeba się liczyć z koniecznością regularnych dojazdów do większych ośrodków, a w tym zadaniu sprawdzą się elektryczne pojazdy miejskie. Wśród nich znajdziesz kompaktowe modele, które pozwolą Ci ekonomiczne i wygodnie przemieszczać się nawet na większe odległości. Tak jak i w przypadku aut spalinowych musisz mieć do tego stosowne uprawnienia, czyli prawo jazdy kat. B. 

Pojazdy i auta elektryczne dla polskiej wsi

Istnieją jednak odstępstwa od wymogu posiadania prawa jazdy kat. B, dzięki którym możesz prowadzić samochód, nawet jeśli nie masz takiego dokumentu. Do tej grupy zaliczają się pojazdy elektryczne czterokołowe, określane mianem mini samochodów. Ich cechą charakterystyczną jest kompaktowa konstrukcja i niewielka masa całkowita, a także możliwość poruszania się bez prawa jazdy kat. B. Ze względu na wagę, czterokołowce dzielą się na lekkie do 350 kg oraz ciężkie – w przedziale 350-550 kg.

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy czterokołowe lekkie

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy nie są jednak dla każdego. Mimo że nie musisz mieć uprawnień kat. B, to istnieją pewne ograniczenia. Żeby móc legalnie prowadzić czterokołowiec lekki, musisz legitymować się prawem jazdy kategorii AM. Do uzyskania takich uprawnień wymaga się spełnienia kryterium wiekowego, dlatego do egzaminu mogą przystąpić osoby, które ukończyły 14. rok życia.

Mając dokument kat. AM, możesz prowadzić pojazdy elektryczne czterokołowe o masie całkowitej nieprzekraczającej 350 kg i wyposażone w silnik o mocy do 4 kW, osiągające prędkość maksymalną 45 km/h. To w zupełności wystarczy, aby swobodnie się przemieszczać i uniezależnić się od publicznych środków transportu.

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy czterokołowe ciężkie

Drugą grupą, do której zaliczają się pojazdy elektryczne bez prawa jazdy, są czterokołowce ciężkie. W tym przypadku wymagane są uprawnienia kat. B1, które możesz zdobyć najwcześniej na 3 miesiące przed ukończeniem 16. roku życia.  Mając taki dokument, możesz prowadzić pojazdy elektryczne czterokołowe o masie własnej do 550 kg i mocy silnika, nieprzekraczającej 15 kW. 

Samochody o takich parametrach są w stanie osiągnąć prędkość nawet do 100 km/h, co jest porównywalne do jazdy tradycyjnych autem spalinowym (gdy masz uprawnienia kat. B1). Mogą być więc dobrym rozwiązaniem dla początkujących kierowców, którzy chcą się usamodzielnić, ale nie mają jeszcze skończonych 18 lat. 

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy – czy warto?

Mini samochody z napędem elektrycznym to dobre rozwiązanie z kilku powodów. Przede wszystkim stanowią ekologiczny i ekonomiczny środek transportu, który sprawdzi się do podróżowania w mieście i poza nim. Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy mogą być też świetnym rozwiązaniem dla młodych osób jako alternatywa dla motorowerów czy skuterów. Ceny najtańszych modeli używanych zaczynają się już od kilkunastu tysięcy złotych, a przy tym warto wziąć pod uwagę późniejsze niskie koszty eksploatacji.

Pojazdy i auta elektryczne dla polskiej wsi

Pojazdy elektryczne bez prawa jazdy są tanie, wygodne i bezproblemowe w użytku. Obawy budzą jednak kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza że kierowcami takich samochodów są zwykle młode osoby. Warto mieć jednak na uwadze to, że pojazdy elektryczne czterokołowe niewiele się różnią pod względem wyposażenia i konstrukcji od tradycyjnych aut. Są zaprojektowane tak, aby stabilnie trzymały się drogi i umożliwiały bezpieczne wykonywanie manewrów. Można więc uznać, że stanowią mniejsze zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu niż jednoślady, takie jak skuter czy motorower – mówi ekspert Inter Cars.

Pojazdy elektryczne czterokołowe są obsługiwane w ten sam sposób, co standardowe samochody z napędem elektrycznym. Żeby móc pokonywać dłuższe dystanse, musisz zadbać o właściwe urządzenia do ładowania baterii. Szeroki wybór akcesoriów z zakresu elektromobilności znajdziesz w sklepie Inter Cars. Sprawdź polecane produkty:

szukasz produktu który opisujemy?

Elektryczne pojazdy miejskie i na wieś – czy to się opłaca?

Inwestycja w elektromobilność to korzystne rozwiązanie nie tylko ze względu na mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego. Elektryczne pojazdy miejskie są tańsze w utrzymaniu, a komfortem i wydajnością pracy nie odbiegają od tradycyjnych aut spalinowych. Mogą też czerpać energię z fotowoltaiki, co jeszcze bardziej obniża koszty eksploatacji. Nie można również zapominać o niższych wydatkach związanych z serwisowaniem. Takie auta są pozbawione podzespołów, których naprawa wiąże się z wysokimi kosztami. Elektryczne pojazdy są więc szansą na oszczędności w budżecie domowym.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Współczesne elektryki są wyposażane w wydajne baterie, które wystarczą do pokonania długich dystansów. Wśród nich znajdziesz zarówno pojazdy elektryczne dostawcze, które sprawdzą się w gospodarstwie rolnym, jak i auta osobowe, które ułatwią Ci swobodne przemieszczanie się poza miastem.

To rodzaj samochodów, do których prowadzenia nie jest wymagane posiadanie prawa jazdy kategorii B. Aby prowadzić pojazdy elektryczne czterokołowe, wystarczy mieć uprawnienia kat. AM lub B1.

Samochody elektryczne są tańsze w utrzymaniu nie tylko ze względu na brak konieczności zakupu paliwa. Charakteryzują się prostą konstrukcją i są pozbawione podzespołów montowanych w autach spalinowych, co przekłada się na mniejszą awaryjność i tańsze serwisowanie.

Udostępnij artykuł
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Twój głos ma znaczenie!